Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-14, 13:33
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή Ζωοτοκα 100 λιτρων

Μετα απο αρκετο καιρο που ξεστησα το ενυδρειο που ειχα φτιαξει για την κορη μου και δεν την παλεψα με την αλγη... ξανασχοληθηκα. Εστησα ενα ενυδριακι με αρκετα φυτα και με ζωοτοκα ,γκαπυς και πλατυς που μαλλον αυτη την στιγμη στο συνολο τους πρεπει να ειναι καμια 35 γιατι δεν μπορεις να τα μετρησεις!Ειναι περιπου 90 κατι λτρα καθαρα ,απο φωτισμο εχει 12 βατ σε λεντ , τρεχει με ενα εξωτερικο φιλτρο της Ακουελ (μουλτικανι 800 ) με κεραμικα δαχτυλιδια ,σφουγκαρι και ζεολιθο(φιανεται σε ενα κατριτζ οτι εχει ανθρακα ,αλλα δεν εχει ,εχω βγαλει τον ανθρακα και εβαλα τα κεραμικα δαχτυλιδια γιατι δεν βρηκα στην αγορα τετοιο οποτε πηρα με ανθρακα και τον αντικατεστησα).Απο παραμετρους ολες ειναι μηδενικες μετα απο 5 μηνες και εχω φωσφορικα 1.Εχω φτιαξει και ενα κουτακι οπου ειναι μαζεμενα ολα τα καλωδια ελεω γκρινιας της γυναικας μου και ειναι μαλλον αρκετα συμμαζεμενο.Απο αλγες καταφερα αυτη την φορα να τις ελεγξω και καποια στιγμη που εμφανιστηκε χαιρ αλκαε την εξαφανισα με εξελ .Απο φυτα εχω μεσα Microsorum ,Hygrophilia siamensis,Echinodorus,Amumbia petite,Echinodorus quadricostarus,Eferia densa και κερατοφυλλο,αλλα σε περισσοτερες ριζες και αλλα απο ενα.
Μας χαριζει πολυ ωραιες στιγμες αναπολησης οχι μονο σε μενα αλλα και ολη την οικογενεια οπου φυσικα εχουμε πετυχει και γεννα !!!Ειναι πανω στον παγκο της κουζινας και μπορει να το βλεπει κανεις απο τις 3 πλευρες του ,αλλα και ξαπλωμενος στον καναπε!!!











Πειτε την γνωμη σας ,τι θα μπορουσε να κανει κανεις για να το βελτιωσει και σε οψη αλλα και σε υποδομη.Στοχος φυσικα ενα μεγαλυτερο !Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-14, 14:17
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidastria Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο αρκετο καιρο που ξεστησα το ενυδρειο που ειχα φτιαξει για την κορη μου και δεν την παλεψα με την αλγη... ξανασχοληθηκα. Εστησα ενα ενυδριακι με αρκετα φυτα και με ζωοτοκα ,γκαπυς και πλατυς που μαλλον αυτη την στιγμη στο συνολο τους πρεπει να ειναι καμια 35 γιατι δεν μπορεις να τα μετρησεις!Ειναι περιπου 90 κατι λτρα καθαρα ,απο φωτισμο εχει 12 βατ σε λεντ , τρεχει με ενα εξωτερικο φιλτρο της Ακουελ (μουλτικανι 800 ) με κεραμικα δαχτυλιδια ,σφουγκαρι και ζεολιθο(φιανεται σε ενα κατριτζ οτι εχει ανθρακα ,αλλα δεν εχει ,εχω βγαλει τον ανθρακα και εβαλα τα κεραμικα δαχτυλιδια γιατι δεν βρηκα στην αγορα τετοιο οποτε πηρα με ανθρακα και τον αντικατεστησα).Απο παραμετρους ολες ειναι μηδενικες μετα απο 5 μηνες και εχω φωσφορικα 1.Εχω φτιαξει και ενα κουτακι οπου ειναι μαζεμενα ολα τα καλωδια ελεω γκρινιας της γυναικας μου και ειναι μαλλον αρκετα συμμαζεμενο.Απο αλγες καταφερα αυτη την φορα να τις ελεγξω και καποια στιγμη που εμφανιστηκε χαιρ αλκαε την εξαφανισα με εξελ .Απο φυτα εχω μεσα Microsorum ,Hygrophilia siamensis,Echinodorus,Amumbia petite,Echinodorus quadricostarus,Eferia densa και κερατοφυλλο,αλλα σε περισσοτερες ριζες και αλλα απο ενα.
Μας χαριζει πολυ ωραιες στιγμες αναπολησης οχι μονο σε μενα αλλα και ολη την οικογενεια οπου φυσικα εχουμε πετυχει και γεννα !!!Ειναι πανω στον παγκο της κουζινας και μπορει να το βλεπει κανεις απο τις 3 πλευρες του ,αλλα και ξαπλωμενος στον καναπε!!!











Πειτε την γνωμη σας ,τι θα μπορουσε να κανει κανεις για να το βελτιωσει και σε οψη αλλα και σε υποδομη.Στοχος φυσικα ενα μεγαλυτερο !Ευχαριστω.

Πολύ ωραίο,πρέπει σύντομα να βάλεις μπροστά για το δεύτερο γιατί.......όπως λένε κι άλλοι φίλοι μας κανένας δεν μπορεί να μείνει μόνο με ένα!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-14, 15:26
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα καλα λογια ,εχω λιγο προβλημα με το ακουασπεις που δεν εχω εμπειρια.Στα αμεσα σχεδια ειναι ενα νεο καπου στα 160 λιτρα καθαρα με ψαρια λιγο πιο δυσκολα σε απαιτησεις νερου (μαλακο ) γιατι εδω στην Θεσ/ικη εχουμε προβλημα και με διαστασεις 100χ35χ50.Πρεπει να εκπαιδευτω στο ακουασπεις αν και δεν τα πηγα ασχημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-14, 12:36
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φίλε ωραίο το ενυδρειο σου ,μια παρατήρηση μονο βγάλε την marimo ball
Γιατι άμα πιάσεις cladophora algae δεν φεύγει με τιποτα
και το java fern επειδή δεν βλέπω καλά ,άμα το έχεις Φυτεμένο βγάλτο και δεστο σε ενα ξυλο η μια πέτρα καλύτερα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-14, 12:48
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε ωραίο το ενυδρειο σου ,μια παρατήρηση μονο βγάλε την marimo ball
και είσαι σπέσιαλ
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-14, 14:26
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε ωραίο το ενυδρειο σου ,μια παρατήρηση μονο βγάλε την marimo ball
Γιατι άμα πιάσεις cladophora algae δεν φεύγει με τιποτα
και το java fern επειδή δεν βλέπω καλά ,άμα το έχεις Φυτεμένο βγάλτο και δεστο σε ενα ξυλο η μια πέτρα καλύτερα.
Ειναι ξυλο και σε πετρα πιασμενη καθε ριζα του ,δεν εχω τιποτα φυτεμενο που δεν πρεπει.
Θα βγαλω την marimo ball σιγουρα τοτε!Τωρα που το λες σαν να ειχα διαβασει κατι σχετικο,αλλα αληθεια τι παιζει με την marimo ball και την cladophora algae?
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-14, 14:57
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Η μαριμο στην ουσία ειναι κλαδοφορα άλγη
Η οποία άμα πιάσει σε κανά χαλίκι, ξυλο ,πέτρα ,φυτό δεν φεύγει ποτε τελείως
Απλα την περιοριζεις η ξεστηνεις.

¶σχετο αλλα κάπου διάβαζα οτι υπάρχουν τέσσερα είδη cladophoras με μικρές διάφορές άμα το βρω θα τ ανεβάσω.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-14, 15:46
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μαριμο στην ουσία ειναι κλαδοφορα άλγη
Η οποία άμα πιάσει σε κανά χαλίκι, ξυλο ,πέτρα ,φυτό δεν φεύγει ποτε τελείως
Απλα την περιοριζεις η ξεστηνεις.

¶σχετο αλλα κάπου διάβαζα οτι υπάρχουν τέσσερα είδη cladophoras με μικρές διάφορές άμα το βρω θα τ ανεβάσω.
οκ ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ζωοτοκα nikolas79 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 26-08-14 19:05
ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 850 ΛΙΤΡΩΝ + SUMP 230 ΛΙΤΡΩΝ angelos7577 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 09-01-13 03:39
ριο 180 με ζωοτοκα billyss Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 22 13-07-12 23:30
ζωοτοκα ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 11 30-03-09 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04825 seconds with 13 queries