Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-15, 11:33
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή νέος στον χώρο του θαλασσινού

καλημέρα στους φίλους συνχομπήστες . όπως λέει και ο τίτλος είμαι νέος στον χώρο του θαλασσινού.ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή να μην σας μπερδέψω.. ασχολούμαι αρκετό καιρό με τα ενυδρεία γλυκού νερού έχοντας στην κατοχή μου ένα hitech φυτεμένο 80 λίτρων εδώ και καιρώ προσπαθώ να στήσω ακόμη ένα ίδιο με διαφορετικά φυτά και ψάρια αλλα ίδιες διαστάσεις λόγο ομοιομορφίας. μέχρι στιγμής έχω στην κατοχή μου το ενυδρείο 60*30*45 με φωτισμό 2*24 και ένα εξωτερικό φίλτρο χρειάζομαι υπόστρωμα και έτοιμο εκεί που χάζευα υποστρώματα και διάβαζα το φορουμ μου μπήκε και πάλι η ιδέα, μήπως να κάνω θαλασσινό???? αν και δύσκολοι καιροί για να ξοδεύω χρήματα η αγάπη μου για το χόμπι με έβαλε στον πειρασμό να το κάνω. θα ήθελα την βοήθεια σας λοιπόν έχοντας τον εξοπλισμό που περιγράφω ποιο πάνω να μου πείτε τι άλλο θα χρειαστώ για να στήσω ένα ρεεφ με όσο το δυνατόν λιγότερα έξοδα ( στα έξοδα συνυπολογίστε και τα ηρεμιστικά γιατί απο χθες που το είπα στην γυναίκα μου δεν σταμάτησε την γκρίνια) .... ευχαριστώ εκ τον προτέρων..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-15, 01:13
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

δεν εχω τις γνωσεις να σε βοηθισω αλλα αν παραγκιλεις ηρεμιστικα συνυπολογισε με και μενα γιατι και η δικια μου μολισ της ειπα οτι θα φτιαξω ενυδριο.... ακομα φωναζει χαχαχαχα
-------------------------
λοιπων μιας και δεν σου απαντει κανενας να πω εγω την γνωμη μου με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω. ενα σκιμερ για περιπου τα δυπλα σου λιτρα τουλαχιστον ενα wave maiker, βραχο, αραγωνιτη, ενα φιλτρακι με αντιφωσφορο και ανθρακα και λιγο ποιο ισχιρο φωτισμο. δυστυχος λεπτομεριες δεν κατεχω αλλα εκανα μια προσπαθεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leonardos : 12-11-15 στις 01:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-15, 05:33
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

η αλήθεια είναι πως δεν μου απάντησαν. το κακό είναι πως και εγώ της γνώσεις της δικές σου έχω.. διαβάζω καιρώ αλλά έχω μπερδευτεί... το σκιμερ ας πούμε διαβάζω πως είναι απαραίτητο αλλά βλέπω και πολλούς που έχουν στήσει μίνι ρεεφ και δεν έχουν, μπορώ να μην βάλω δηλαδή????? αν ναι πως με συχνές αλλαγές νερού??? επίσης δεν βρήκα κάτι αναλυτικό που να εξηγεί πώς πρέπει να ξεκινήσω.. ποια σειρά και πότε να βάλω κάτι μέσα. υπάρχει φυσικά και η λύσει να καταφύγω σε πετ σοπ αλλά έχω κακιά εμπειρία απο όταν ήμουν αρχάριος στο γλυκό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-15, 07:41
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φιλε καλο ξεκινημα.
η γκρινια ειναι στην φυση της γυναικας οποτε τα χαπια δεν.τα υπολογιζω βαλτα σε αλλο κοστολογιο!!!
Απο θελω λειτουργικοτητας
βραχο αραγωνιτη απο 7 κιλα περιπου.
δυο κυκλοφοριτες για να διμιουγισεις σωστη ροη.
τωρα στο θεμα του σκιμμερ θα σου πρωτηνα να βαλεις αμα υπαρχει το οικονομικο.
απο εκει και περα δουλευα αρκετο καιρο χορις και καταλαβα οτι μπορεις να δουλεψεις χορις αυτο αρκει να ξεπερασεις μερικα εμποδια.
Πες μας τι εχεις απο εξοπλισμο και πος θελεις να το κανεις να εχουμε μια καλυτερη εικονα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-15, 11:33
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε καλο ξεκινημα.
η γκρινια ειναι στην φυση της γυναικας οποτε τα χαπια δεν.τα υπολογιζω βαλτα σε αλλο κοστολογιο!!!
Απο θελω λειτουργικοτητας
βραχο αραγωνιτη απο 7 κιλα περιπου.
δυο κυκλοφοριτες για να διμιουγισεις σωστη ροη.
τωρα στο θεμα του σκιμμερ θα σου πρωτηνα να βαλεις αμα υπαρχει το οικονομικο.
απο εκει και περα δουλευα αρκετο καιρο χορις και καταλαβα οτι μπορεις να δουλεψεις χορις αυτο αρκει να ξεπερασεις μερικα εμποδια.
Πες μας τι εχεις απο εξοπλισμο και πος θελεις να το κανεις να εχουμε μια καλυτερη εικονα...

απο οικονομικής άποψης δεν είμαι και τόσο καλα αλλα εάν είναι απαραίτητο κάτι θα κάνω απο καμία αγγελία για σκιμμερ.. θέλω να κάνω ένα ρεεφ με όσο το δυνατόν περισσότερα κοράλλια ίσος ασπόνδυλα ε φυσικά και κάνα ψαράκι. δεν εστιάζω όμως στα ψάρια εστιάζω στο τοπίο όπως και στα φυτεμένα που έχω στήσει. απο εξοπλισμό έχω ενυδρείο 60*30*45 με φωτισμό 2*24 μια φθορίου απλή και μια grolux όπως είπα για φυτεμένο γλυκού το ξεκίνησα . φίλτρο έχω αυτό.
απο υλικά έχω πάρα πολλά όπως σιποραξ, σφουγγάρια, άνθρακα. θερμοστάτη έχω, βασικά έχω αρκετά πράγματα αλλα για γλυκό.. μου είπες 7 κιλά αραγωνίτη παιζει ρόλο η κοκομετρία??. 7 κιλά βράχο ζωντανό η όχι?? και αν δεν πάρω σκημμερ για αρχή ποια είναι τα εμπόδια που πρέπει να ξεπεράσω. γιατί καλή η οικονομική δουλειά αλλά πρέπει να είναι και σωστή.. 2 κυκλοφοριτές πόσο μεγάλους???? μην το κάνω και πλυντήριο..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-15, 12:59
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλή αρχή και απο εμένα , στα βασικά α.ο. ρεφρακτομετρο , μια λαμπιτσα ακόμα θα την χρειαστείς πήγαινε σε ατι . Σκιμερακια για τα λίτρα σου υπάρχουν
Βγαζει η ντελτεκ το mce300,κοιτα και τα jebao ,
Κυκλοφοριτες πηγαινε σε δυο rw τα πιο μικρά που βγάζει .
Τι κοράλλια θες να βάλεις ;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-15, 20:26
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

ήδη ξεκίνησα να ψάχνω πράγματα.... για κοράλλια δεν καταστάλαξα ακόμη μα θα βάλω ότι ποιο εύκολο μπορώ για αρχή..
-------------------------
http://www.ebay.com/itm/Direct-Readi...QAAOSwu4BV0uoT

αυτό θα μου κάνει δουλειά????

μία φώτο απο το νέο έπιπλακι..


απο το ενυδρείο...



και απο το φίλτρο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrapcian : 13-11-15 στις 20:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-15, 22:13
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Θελεις δουλητσα...
το ρεφρακτομετρο ειναι κομπλε.
το ενθδρειο θελει καλο καθαρισμα και το επιπλο μαλλον καμια.κοντρα καθετη στο κεντρο.Αμα δεν εχει δικια του!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-15, 09:49
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Εβαλα κοντρες 2 για να μην εχει ελλαστηκοτιτα
-------------------------
http://www.petsupermarket.gr/2928/%C...--1400-lh.html αυτο μου κανει;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrapcian : 14-11-15 στις 09:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στον κόσμο των ενυδρείων!! ScorpionGr Αρχάριοι γλυκού νερού 22 20-03-14 20:32
Νέος στον χώρο ζητά βοήθεια....Νέο φίλτρο και τι θα βάλω και που?? gtok34 Αρχάριοι γλυκού νερού 73 15-08-10 23:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04845 seconds with 13 queries