Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-09, 22:11
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή Πρόβλημα με ροδόστομους & φυτά

Έχω ένα Rio125 κοινωνικό και φυτεμένο κυρίως με φυτά όχι ιδιαίτερα απαιτητικά. Οι κάτοικοι του ενυδρείου είναι 7 ροδόστομοι, 7 καρδινάλιοι, 7 οτο και 2 bolivian rams.
Εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει ότι τα φύλλα μερικών από τα φυτά μου είναι φαγωμένα στις άκρες σε σημείο που αρκετά από αυτά να έχουν χάσει το αρχικό του σχήμα και να δέιχνουν σχεδόν στρόγγυλα. Το πρόβλημα ήταν με την Alternanthera reineckii και με Hygrophila polysperma. Μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία καθώς έδινα προτεραιότητα στα ψαράκια και έλεγα "δεν πειράζει ασ μασουλίσουνε λίγο και αυτά". Τον τελευταίο καιρό όμως πρόσθεσα μερικές ριζούλες Vallisneria nana οι οποίες έδειχναν από την αρχή να αναπτύσονται κανονικά. Σήμερα όμως είδα ότι όλα τα καινούργια φύλλα είχαν κομμένες-φαγωμές τις κορυφές τους. Αν βέβαια αυτό συνεχιστεί, θα υπάρξει σίγουρα πρόβλημα με την ανάπτυξη του φυτού.
Είμαι βέβαιος ότι το πρόβλημα το δημιουργούν οι ροδόστομοι καθώς τους έχω πετύχει μερικές φορές να περιεργάζονται τα δαγκωμένα φύλλα. Σαλιγκάρια έχω ελάχιστα και δεν νομίζω να είναι αυτά το πρόβλημα.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα και πως;
Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι τα ψαράκια μου δεν τρέφονται σωστά.
Τα ταΐζω έιτε αργά το μεσημέρι είτε το βράδυ αρκετά πριν σβύσουν τα φώτα. Συχνά όμως μόνο μια φορά την ημέρα. Λέτε να φταίει αυτό;
Η διατροφή τους έχει αρκετή ποικιλία τροφών. Μήπως όμως τους λείπει η πρασινάδα; Μήπως θα έπρεπε να τα ταΐζω σπανάκι ή κάτι ανάλογο;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις και προτάσεις σας...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-09, 23:46
mixalis24 Ο χρήστης mixalis24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Περιοχή: mykonos
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα Rio125 κοινωνικό και φυτεμένο κυρίως με φυτά όχι ιδιαίτερα απαιτητικά. Οι κάτοικοι του ενυδρείου είναι 7 ροδόστομοι, 7 καρδινάλιοι, 7 οτο και 2 bolivian rams.
Εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει ότι τα φύλλα μερικών από τα φυτά μου είναι φαγωμένα στις άκρες σε σημείο που αρκετά από αυτά να έχουν χάσει το αρχικό του σχήμα και να δέιχνουν σχεδόν στρόγγυλα. Το πρόβλημα ήταν με την Alternanthera reineckii και με Hygrophila polysperma. Μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία καθώς έδινα προτεραιότητα στα ψαράκια και έλεγα "δεν πειράζει ασ μασουλίσουνε λίγο και αυτά". Τον τελευταίο καιρό όμως πρόσθεσα μερικές ριζούλες Vallisneria nana οι οποίες έδειχναν από την αρχή να αναπτύσονται κανονικά. Σήμερα όμως είδα ότι όλα τα καινούργια φύλλα είχαν κομμένες-φαγωμές τις κορυφές τους. Αν βέβαια αυτό συνεχιστεί, θα υπάρξει σίγουρα πρόβλημα με την ανάπτυξη του φυτού.
Είμαι βέβαιος ότι το πρόβλημα το δημιουργούν οι ροδόστομοι καθώς τους έχω πετύχει μερικές φορές να περιεργάζονται τα δαγκωμένα φύλλα. Σαλιγκάρια έχω ελάχιστα και δεν νομίζω να είναι αυτά το πρόβλημα.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα και πως;
Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι τα ψαράκια μου δεν τρέφονται σωστά.
Τα ταΐζω έιτε αργά το μεσημέρι είτε το βράδυ αρκετά πριν σβύσουν τα φώτα. Συχνά όμως μόνο μια φορά την ημέρα. Λέτε να φταίει αυτό;
Η διατροφή τους έχει αρκετή ποικιλία τροφών. Μήπως όμως τους λείπει η πρασινάδα; Μήπως θα έπρεπε να τα ταΐζω σπανάκι ή κάτι ανάλογο;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις και προτάσεις σας...
πολυ φοβαμαι οτι θα σε απογοητευσω φιλε μου.οι ροδοστομοι δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να σου κανουν κατι τετοιο. μαλλον εχεις αρκετα σαλιγκαρια μεσα και κανουν παρτυ με τα φυτα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-09, 00:04
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis24 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ φοβαμαι οτι θα σε απογοητευσω φιλε μου.οι ροδοστομοι δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να σου κανουν κατι τετοιο. μαλλον εχεις αρκετα σαλιγκαρια μεσα και κανουν παρτυ με τα φυτα σου.
Τι να πω; Πάντως αρκετά συχνά ανάβω αργά το βράδυ το φως του ενυδρείου και δεν βρίσκω κανένα σαλιγκάρι. Επίσης όταν καμιά φορά κάνω σκούπα βυθού ή καθαρίζω το μηχανικό φίλτρο δεν βρίσκω παρά ελάχιστα και μάλιστα πολύ μικρά σαλιγκαράκια. Ακόμη και όταν αφήνω στον βυθό κολοκυθάκι ή αγγουράκι για τους ότο ποτέ δεν έχω δει σαλιγκαράκια επάνω τους. Τι στο καλό, αόρατα είναι;
¶σε που για να κάνουν τέτοια ζημιά υποθέτω θα πρέπει να είναι και πολλά και πεινασμένα. Επίσης από όσα έχω διαβάσει μόνο ελάχιστα είδη τρώνε τα υγιή φυτά.
Να σημειώσω ότι το νερό είναι αρκετά μαλακό και αυτό ίσως να εμποδίζει τα σαλιγκάρια να αναπτυχθούν σε μεγάλο αριθμό.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-09, 00:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ποτε δε μου φαγανε οι ροδοστομοι φυτα....κοιτα ομως εδω..http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ght=vegeterian πως τρωνε το κολοκυθι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-09, 00:40
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ποτε δε μου φαγανε οι ροδοστομοι φυτα....κοιτα ομως εδω..http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ght=vegeterian πως τρωνε το κολοκυθι...
¶ντε τώρα να βρώ τι φταίει. Έτσι από περιέργεια. Γιατί όπως ξέρεις δίνω προτεραιότητα στα ψαράκια. Οπότε αν κάνουν και καμια ζημιά στα φύλλα (και εμένα βέβαια λίγο απίθανο μου φαίνεται) χαλάλι τους...
Οι δικοί μου ροδόστομοι δεν πέφτουν έτσι με τα μούτρα αλλά που και που ρίχνουν και κανένα τσίμπιμα στο κολοκυθάκι.
Και μιας και έχεις μεγάλη πείρα από φυτεμένα φίλε Πάνο, σου έχουν δημιουργήσει ποτέ τα σαλιγκάρια πρόβλημα με τα φυτά σου;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-09, 00:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε Πάνο, σου έχουν δημιουργήσει ποτέ τα σαλιγκάρια πρόβλημα με τα φυτά σου;
corneus, tuberculata και aplle snails ποτε! Lymnea ενοχοποιουνται αλλα και απο αυτα ειχα κατα καιρους λιγα και δε μου πειραξαν το παραμικρο...
το μονο πορβλημα με φυτα και μαλιστα με τη μπλυξα και το stargrass ειναι τα σκαλαρια.....τρωνε ολες τις κορυφες.....τα εχω δει απειρες φορες και τα φυτα μου ειναι λες και περασε κουρευτικη μηχανη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-09, 08:44
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Λόγω προσωπικής εμπειρίας, θα επιβεβαιώσω οτι ναι, οι ροδόστομοι τρώνε τα φύλλα από κάποια φυτά. π.χ. pogostemon helferi, bacoba κλπ. το ίδιο ισχύει και για τα αγγελόψαρα που τους αρέσει να τσιμπολογούν τα νέα φυλλαράκια από διάφορα είδη φυτών π.χ. stellata
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-09, 10:14
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Valisneria nana έβαλα και εγώ πρόσφατα και παρατηρώ τις περισότερες άκρες της να καφετίζουν και να χαλάνε. Επειδή με τα υπόλοιπα φυτά δεν έχω πρόβλημα υποθέτω ότι είναι σε στάδιο προσαρμογής. Εσύ πόσο καιρό τα έχεις;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-09, 10:31
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η διατροφή τους έχει αρκετή ποικιλία τροφών. Μήπως όμως τους λείπει η πρασινάδα;
Δοκίμασε να προσθέσεις spirulina flakes στην διατροφή τους εάν δεν το έχεις κάνει ήδη. (για τα otto ειδικά είναι απαραίτητη όπως και τα λαχανικά)

πάντα καλά,
caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-09, 13:05
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
Λόγω προσωπικής εμπειρίας, θα επιβεβαιώσω οτι ναι, οι ροδόστομοι τρώνε τα φύλλα από κάποια φυτά. π.χ. pogostemon helferi, bacoba κλπ. το ίδιο ισχύει και για τα αγγελόψαρα που τους αρέσει να τσιμπολογούν τα νέα φυλλαράκια από διάφορα είδη φυτών π.χ. stellata
Ευχαριστώ φίλε για την ενημέρωση. Μήπως βρήκες τρόπο να το αντιμετωποιήσεις; πχ με τάισμα κανενός λαχανικού;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Valisneria nana έβαλα και εγώ πρόσφατα και παρατηρώ τις περισότερες άκρες της να καφετίζουν και να χαλάνε. Επειδή με τα υπόλοιπα φυτά δεν έχω πρόβλημα υποθέτω ότι είναι σε στάδιο προσαρμογής. Εσύ πόσο καιρό τα έχεις;
Γειά σου φίλε Λεωνίδα. Τις nana τις έχω περίπου ένα μήνα. Τις φύτεψα σε διάφορετικά μέρη στο ενυδρείο. Τα περισσότερα φυτάκια έπιασαν, τα παλιά φύλλα όντως άρχισαν να χαλουν στις κορυφές αλλά επίσης έχουν πετάξει ήδη 4-5- δρομείς που αναπτύσονται κανονικά. Έβγαλαν καινούργια φύλλα που φτάσαν τα 10 εκ. και τότε δράσαν οι ροδόστομοι.

ΥΓ Και τους tenellus που μου έδωσες δε βλέπω να τους αφήσουν να βγάλουν νέο φυλλαράκι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκίμασε να προσθέσεις spirulina flakes στην διατροφή τους εάν δεν το έχεις κάνει ήδη. (για τα otto ειδικά είναι απαραίτητη όπως και τα λαχανικά)

πάντα καλά,
caverman
Όπως είπα παραπάνω, δίνω αρκετή ποικιλία τροφών στα ψαράκια μου.
Ανάμεσα λοιπόν στά άλλα δίνω εδώ και λίγες μέρες sera flora το οποίο είναι (έτσι λένε) σπιρουλίνα σε νιφάδες. Επίσης εδώ και καιρό ρίχνω για τα otto δύο φορές την εβδομάδα ταμπλέτες σπιρουλίνα (οι ροδόστομοι απλά τους τσιμπολογάνε για λίγο) καθώς και μια ή δύο φορες την εβδομάδα κολοκυθάκι ζεματισμένο. Θα περιμένω μήπως βοηθήσουν οι νιφάδες τις sera.

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες και συμβουλές σας!
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theodor72 : 18-02-09 στις 13:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-09, 13:07
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ φίλε για την ενημέρωση. Μήπως βρήκες τρόπο να το αντιμετωποιήσεις; πχ με τάισμα κανενός λαχανικού;
Το θέμα είναι η αναλογία των ψαριών σε σχέση με τον όγκο των φυτών και το αν αυτή δημιουργεί τελικά πρόβλημα στην συνολική εικόνα της κατάστασης των φυτών και του ενυδρείου γενικότερα.
Αν το αποτέλεσμα αυτής της συμπεριφοράς των ψαριών γίνεται αισθητό και δημιουργεί αισθητικό πρόβλημα, τότε πρέπει πιθανώς να εμπλουτιστεί το διαιτολόγιο τους με φυτικές τροφές (κάποιο λαχανικό, βρασμένο αρακά κλπ).
Στην περίπτωση μου, ναι μεν μου την δίνει λίγο στα νεύρα που μου τσιμπάνε τα φυτά, από την άλλη δεν είναι τόσο εμφανές το αποτέλεσμα σε σχέση με τον συνολικό όγκο των φυτών που υπάρχει στο ενυδρείο, οπότε δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-09, 15:31
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Και το δικό μου κοπαδάκι έχει αυτή την συνήθεια του ροκανίσματος των φυτών.
Κώστα κι εγώ το ανεχόμουνα όσο τα είχα σε πυκνοφυτεμένο μέχρι που το άλλαξα και μου τσακίσανε το πολυαγαπημένο Microsorum pteropus windelov και δεν ανανεώνω πλέον το κοπάδι , μου έχουν μείνει μόνο τρία μετά από έξι περίπου χρόνια.

Ευτυχώς απ' ότι βλέπω στους περισσότερους δεν δείχνουν τέτοια συμπεριφορά αλλά αν αρχίσουν δεν σταματάνε και το μεταδίδουν και στα νέα μέλη που μπαίνουν στο κοπάδι (κακές παρέες ).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-09, 20:19
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Είναι όμορφα και δραστήρια ψαράκια, αλλά είναι και μ ε γ ά λ α κοπρόσκυλα αν θέλουν.
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με φυτά. Βιβή Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 17-11-08 15:45
Πρόβλημα με φυτά... Βιβή Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 21-10-08 12:34
Πρόβλημα με φυτά! candus Αρχάριοι γλυκού νερού 16 01-10-07 07:08
Πρόβλημα με φυτό!!!!!!!!!! xsilliga Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 14-05-06 15:08
πρόβλημα σε φυτό gkagad Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 30-09-04 09:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08445 seconds with 13 queries