Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-04, 14:57
galant Ο χρήστης galant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: Μαρούσι/Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Platty fry...

Παιδιά καλησπέρα. Μπήκα στο χόμπυ αυτό τελευταία. Χάρηκα πολύ όταν ανακάλυψα αυτό το forum και έχω σκοπό να το εκμεταλλευτώ όσο γίνεται. Σε 1η φάση λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Μετά από πόσο καιρό τα νεογέννητα platties μπορούν να κολυμπήσουν αρκετά δυνατά ώστε να αντισταθούν στο ρεύμα του φίλτρου και να μην καταλήξουνε εκεί μέσα; Το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι ένα μικρό (20lt) που εξυπηρατεί αυτόν και μόνο τον σκοπό. Η συγκεκριμένη θηλυκιά αγοράστηκε την περασμένη Κυριακή, και μόλις έφτασα στο σπίτι διαπίστωσα ότι είχε ξεκινήσει και γένναγε στην σακκούλα. Απ' ότι καταλάβατε δεν ήταν και πολύ εύκολο να βγουν τα μικρά από κει. Παρ' όλα αυτά από κείνα κατάφερα να γλυτώσω 3. Την μαμά την έβαλα στο ενυδρείο που προανέφερα μέσα σε γεννήστρα. Εκεί γέννησε ακόμα 3. Η κατάσταση λοιπόν έχει ως εξής: Η θυληκιά είναι εκτός γεννήστρας, και τα μικρά εντός. Έξω από την γεννήστρα υπάρχουν 2 cories και μερικά φυτά. Τα μικρά τώρα είναι 5 μερών. Έχουν αρχίσει πλέον και είναι ευδιάκριτα. Πότε να τα αφήσω ελεύθερα; Εννοείται βέβαια ότι η μητέρα θα μετακομίσει σε άλλο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-04, 14:08
galant Ο χρήστης galant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: Μαρούσι/Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Απάμτηση από τα ίδια...

Νομίζω ότι τελικά μου απαντήσανε τα ίδια. Χθες το βραδάκι παρατήρησα ότι εκτός από αυτά που έχω στην γεννήστρα είναι και 3-4 απ' έξω. Αυτά λοιπόν περνάνε την περισσότερη ώρα μέσα στα φυτά που τους έχω βάλει, αλλά ανά τακτά χρονικά διαστήματα βγαίνουν έξω και κόβουν βόλτες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι ότι δεν φαίνεται να φοβούνται ούτε την μάνα τους, η οποία πλέον έχει συνέλθει τελείως από την γέννα και είναι αρκετά δραστήρια, αλλά και από το φίλτρο περνάνε αρκετά κοντά χωρίς να φαίνεται να αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Τουε έριξα λοιπόν λίγο φαϊ από αυτό που ρίχνω και στα άλλα, και όταν αυτό άρχισε να βυθίζεται, είδα τα 2 από αυτά να βγαίνουν και τσιμπάνε κανονικότατα. Νομίζω λοιπόν ότι από βδομάδα θα αφήσω και τα υπόλοιπα ελέυθερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02813 seconds with 12 queries