Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-07, 13:10
Ritsa Ο χρήστης Ritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή gourami και φυτά... τα νεύρα μου!!

Χαίρετε κυρίες και κύριοι!! Επειδή ζήλευα πολύ τα δικά σας καταπληκτικά ενυδρεία είπα να δοκιμάσω να φυτέψω καποια φυτά!! Το ενυδρείο μου (κλασικό καρφουρ 100 lt ) απο φωτισμό έχει μόνο 1 λάμπα 18w (την έχω αλλάξει σε ροζ υποτίθεται για φυτά) και απο ψάρια : 2 dwarf gourami, 1 neon blue dwarf gourami και 4 color purple tetra ( μην μου κάνετε πλάκα για το χρώμα ροζ !!) Αλλά τα gourami την έχουν πέσει στα φυτά πολύ άγρια και στο τέλος θα χαζεύω μόνο τα κοτσάνια. Υποτίθεται πως θέλουν πολύ φυτεμένο ενυδρείο για να έχουν κρυψώνες κλπ αλλά τα νεύρα μου ( ο σύζυγός μου μου κάνει πλάκα πως απλά τους πήρα μια ακριβή τροφή των 60 ευρώ και πως δεν έχω ελπίδα ) Τα φυτά είναι μόλις μια εβδομάδα στο ενυδρείο, μέχρι να προσαρμοστούν και να αρχίσουν να αναπτύσσονται θα προλάβουν την πείνα των ψαριών; Το σκέφτομαι σοβαρά να βάλω τα gourami στο μικρό ενυδρείο του μονομάχου (20 λίτρα) και τον μονομάχο μαζί με τα tetra τουλάχιστον μέχρι να αρχίσουν να πηγαίνουν λίγο καλύτερα τα φυτα !! Είναι καλή ιδέα αυτό ή να τα αφήσω ως έχουν; Α, μην ξεχάσω να σας πω πως δοκίμασα να τα ταιζω περισσότερο αλλά δεν βοήθησε. Ευχαριστώ για τις συμβουλές προκαταβολικά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-07, 13:18
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

τα φυτα τα περνουν στην επιφανια ή τα τρωνε? αν τα περνουν στην επιφανια ειναι επδ προσπαθουν να φτιαξουν φωλιά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-07, 13:25
Ritsa Ο χρήστης Ritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Πολλά φύλλα είναι με δαγκωνιές γύρω- γύρω αλλά παράλληλα και ολόκληρα κλαδιά είναι στην επιφάνεια. Κάθε μεσημέρι μαζεύω τα κομμάτια που επιπλέουν για να μην επιβαρύνουν το νερό ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-07, 14:14
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Εγω πυ εχω 6γκουραμια στο δικο μου δεν τρωνε φυτα!Αλλα τους ςχω και επιπλεονται η μεγαλα που εχουν φτασει στην επιφανεια.Δοκιμασε να βαλεις κανενα φυτο επιφανειας
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-07, 07:47
Ritsa Ο χρήστης Ritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

-------------------------
Το φυτό που τσακίζουν λέγεται bacopa caroliniana, επίσης τσιμπολογάνε πολύ το hygrophila guianensis ( έψαξα τα ταμπελάκια που είχαν όταν τα αγόρασα!!!) χθες πρόσθεσα hydrophila corymbosa και hydrophila polysperma. Επίσης στο μαγαζί μου έδωσαν ταμπλέτες που κολλάνε στο τζάμι απο σπιρουλίνα (τι είναι αυτό!!;; και καποια φλεικς μίγμα λαχανικών διότι λένε πως μάλλον δεν καλύπτουν τις ανάγκες τους απο τη διατροφή που τους παρέχω! Εσυ τι τροφή δίνεις στα ψάρια σου ; Τι φυτά έχεις στο ενυδρείο σου ; Μπορείς να μου προτείνεις κάποια ; Δυστυχώς έχω μόνο μια λάμπα 18w και φυσικά ούτε συζήτηση για CO2 !! Μάλιστα χθες αφαίρεσα την κουρτίνα για μπουρμπουλίθρες που μου είχαν πουλήσει στην αρχή (μου είχαν πει πως είναι απαραίτητο εξάρτημα του ενυδρείου) για να μειωθεί η ανατάραξη της επιφάνειας, έκανα καλά λες; Πιστεύω να μην σας ζάλισα με όλες αυτές τις ερωτήσεις ! Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 25-05-07 στις 22:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-07, 21:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Δοκίμασε να ρίξεις "πράσινη" τροφή. Σπιρουλίνα σε flakes ή ετοίμασε μόνη σου λίγο αρακά, λάχανο, σπανάκι. Είχα το ίδο πρόβλημα με τα δικά μου αλλά μόλις τους έδωσα πράσινο ηρέμησαν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα χάπια μου , τα νεύρα μου.. ΔΕΝ μπορεί ! crazyio Bettas 18 13-12-06 19:43
Κάποιος μου κόβει τα φυτά μου !!! CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 16-09-06 13:20
Τα Gourami μου σφαζονται! Please help! sotalx Γλυκό νερό - Γενικά 9 13-06-05 08:27
Τα ψάρια μου τρώνε τα φυτά! akis07 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-04-05 00:14
Τί γίνεται με τα φυτά μου? theofilos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 10-10-04 14:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04397 seconds with 13 queries