Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιά 17-11-15, 14:03
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Ευχαριστω Κωστα, και εν νεου συγχαρητηρια για τον βιοτοπο που εχεις φτιαξει, που νομιζω συμφωνουν ολοι οτι ξεφευγει απο τα στενα πλαισια του "ενυδρειου".

Αλλη μια ερωτηση για τα ξυλα:

Προφανως δεν τα βραζεις ετσι? Απλως τα πλενεις πριν τα τοποθετησεις στη γυαλα, φανταζομαι.

Μεχρι ποτε "βγαζουν" τανινες? Εχεις πτωση pH και σκληροτητων αποκλειστικα και μονο απο τανινες?

Εχεις καμια ιδεα που θα μπορουσα να βρω αντιστοιχη ξυλεια Ν. Αμερικής? Θα χρησιμοποιω τυρφη στο φιλτρο (πες με περιεργο αλλα μου αρεσει το σκουρο χρωμα του βιοτοπου) και θα ηθελα πολυ να συνδυασω το ενυδρειο μου με αυθεντικο Νοτιοαμερικανικο ξυλο.

Ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #362  
Παλιά 17-11-15, 14:45
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ, εμένα μικρό μου φαίνεται πλέον και ελπίζω πως θα πάω σε πολύ μεγαλύτερο χτιστό μόλις αλλάξω σπίτι. Μονο όταν είναι να καθαρίσω το sump και θέλω 2 μικρές μπανιέρες και 450λ νερό ενυδρείου για να πλύνω τα υλικά ή στις διάφορες επισκευές που χρειάζονται είναι που βλέπω το μέγεθος της συντήρησης που απαιτεί το ενυδρείο λόγω μεγέθους. Όλα είναι όμως στο να ταχτοποιήσεις τα πράγματα να σε βολεύουν, και η συντήρηση βγαίνει εντάξη ανεξαρτήτως μεγέθους.

Ποτέ δεν έβραζα τα ξύλα και θεωρώ πως εκτός από περιττό, είναι και κακό για την μακροβιότητα των ξύλων στο ενυδρείο καθώς καταστρέφεται επιφανειακά η δομή τους και θεωρητικά θα σαπίζουν πιο εύκολα μετά. Τα πλένω απλά με το λάστιχο ή με πιεστικό αν είναι πολύ μεγάλα και έχουν πολύ σκουπίδι.
Τα ξύλα στο μεγάλο έβγαζαν πολλές τανίνες τα 2 πρώτα χρόνια, προοδευτικά λιγότερες με τον καιρό. Τώρα κάποια λίγα ξύλα σε ένα ενυδρείο δεν κάνουν ιδιαίτερη διαφορά συνήθως όσο κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.

Και εμένα μου αρέσει το νερό με τανίνες. Αν δεν κατεβάσεις πολύ χαμηλά την σκληρότητα, μπορείς να χρησιμοποιείς τύρφη χωρίς πρόβλημα αλλά δεν έχεις σταθερό αποτέλεσμα στην σκληρότητα και το pH εκτός και αν την χρησιμοποιείς στην προετοιμασία του νερού πριν το βάλεις στο ενυδρείο κάθε φορά. Γενικά η σταθερότητα είναι πιο σημαντική για τα ψάρια παρά το απόλυτο pH. Η σκληρότητα είναι πιο σημαντικός παραγοντάς, αλλά και σε αυτή, σημαντική είναι πιο πολύ η σταθερότητα, η τιμή της είναι σημαντική για να πετύχεις γέννες όμως. Η χρήση προιόντων όπως αλάτων που "μαλακώνουν" το νερό δεν είναι καλή και δεν μαλακώνουν το νερό στην ουσία, αλλά αλλάζουν την ιοντική του σύνθεση και επηρρεάζουν απλά τις μετρήσεις που κανεις, ώστε να δεις αποτέλεσμα. Το TDS δείχνει πιο σωστά(και εύκολα) την πραγματικότητα. Η τύρφη δεν μπορεί να πετύχει πάρα πολλά πάνω στο σκληρό νερό των περιοχών της Ελλάδος, το μετριάζει κάπως αλλά αυτό μόνο. Αν θέλεις να φτιάξεις μαλακό νερό, θέλεις αντίστροφη όσμωση. Και μετά βάζε απλά νεκρή φυτική ύλη πλούσια σε τανίνες όπως alder cones, φύλλα catappa, κώνουν/φύλλα Μανόλιας, φύλλα βελανιδιάς, κτλ, και πετυχαίνεις το χρώμα μια χαρά. Η πολύ μεγάλη συγκέντρωση τανινών δεν είναι και τόσο καλή για τα ψάρια αν υπάρχει συνέχεια, οπότε κράτα έναν μέτριο χρωματισμό τον περισσότερο καιρό. Τείνουν να επηρρεάζουν αρνητικά την ανάπτυξη των ψαριών μακροπρόθεσμα. Ακόμα και τα πιο blackwater περιβάλλοντα έχουν μια διακύμανση ανα τους μήνες και τις εποχές και με τις βροχές επίσης. Όταν πλυμμηρίζει το δάσος όλα αραιώνονται πολύ και υπάρχει πιο πολύ ύλη, η οποίο κατακάθεται στην αργή ροή, παρά καθαρό blackwater από τανίνες.

Γενικά είναι αρκετά δύσκολο να φέρεις ΝΑ ξύλα γιατί πρέπει να βρείς πωλήτή και να μοιραστείς container. Μπορείς να δείς σε καταστήματα που εισάγουν τροπική ξυλεία μήπως είναι διατεθειμμένα να σου φέρουν κάποια ακανόνιστα κομμάτια, ή να κάνεις επαφή με μικρές εταιρίες της ΝΑ που στέλνουν παγκοσμίως φυτά π.χ., μήπως είναι διατεθειμμένες να βρουν/πουλήσουν και κάτι τέτοιο. Αν σε ενδιαφέρει η υφή του ξύλου να είναι παρόμοια, μπορείς να κοιτάξεις τα τροπικά ξύλα Μαλαισίας που φέρνουν τα pet shop, είναι αρκετά παρόμοια.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #363  
Παλιά 17-11-15, 17:49
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Ευχαριστω και παλι Κωστα,

Αυτο ακριβως με ενδιαφερει, η προσαρμογη του ενυδρειακου περιβαλλοντος οσο το δυνατον στις βιοτοπικες συνθηκες.

Δυσκολευομαι να δω πώς σε βιοτοπικο περιβαλλον το TDS ειναι οσο χαμηλο οσο το κανει να ειναι η Α/Ο. Νομιζω οτι στην πραγματικοτητα το TDS ειναι στο θεο (λογω φυλλων, κορμών δεντρων κοκ), αλλα το νερο μαλακο λογω λιγοτερων αλατων.

Βλακωδως, δεν εχω αγορασει ενα τεστ GH/KH ακομα, αλλα απο τις δοκιμαστικες μετρησεις που εκανα σε βαρελι αλλαγης με 30L νερο και περιπου 500ml τυρφη ειχα πτωση του pH απο 8.0 σε 6.5 εντος 16ωρου. Δεν ξερω τι θα συνεβαινε με αυτη τη ποσοτητα τυρφης σε 2-3 μερες, αλλα πιστευω οτι η οξυτητα θα αυξανονταν ακομα περισσοτερο. (Σημειωση: ειχα βαλει παραπανω τυρφη απ'οσο επρεπε εν γνωση μου, για να δω αν δουλευει)

Μολις αγορασω το νεο ενυδρειο θα κανω δοκιμες εως οτου πετυχω την σωστη ισορροπια pH - GH - KH με τυρφη και θα σε ενημερωσω. Ακομα καλυτερα, θα σε προσκαλεσω να το στρωσουμε μαζι αν εχεις χρονο!
Απάντηση με παράθεση
  #364  
Παλιά 17-11-15, 18:43
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το TDS/Conductivity δεν αυξάνει απο την οργανική ύλη και μόνο ελάχιστα από τις οργανικές ενώσεις(μόνο από πολικές ομάδες τους). Οι ιοντικές ενώσεις(άλατα) είναι που αυξάνουν το TDS και αυτά βρίσκονται σε επίπεδα διαφορετικά ανα βιότοπο. Σε blackwater, 30-80μS είναι το αναμενόμενο. Τα άλατα εκεί έχουν είτε χρησιμοποιηθεί από τα φυτά, ή ξεπλυθεί ή συμπλοκοποιηθεί και δεν δίνουν αγωγιμότητα. Τα κύρια άλατα όμως έτσι και αλλιώς που ανεβάζουν την σκληρότητα είναι του ασβεστίου/Μαγνησίου τα οποία προέρχονται από πετρώματα και δεν χρησιμοποιούνται από τους έμβιους οργανισμούς σε καμένα σημαντικό βαθμό, οπότε μένουν στο νερό αυξάνοντας την σκληρότητα. Το νερό των βιότοπων με μαλακό νερό δεν περνάει ποτέ από ασβεστολιθικά πετρώματα και έτσι έτσι στερείται των αλάτων αυτών. Δεν υπάρχουν άλλα άλατα σε πλεονασμό στη φύση, μόνο τα πετρώματα προσφέρουν άλατα σε αφθονία και έτσι μαλακό νερό μπορεί να υπάρξει μόνο σε περιοχές με ουδέτερα πετρώματα(Βασάλτης, γρανίτης, χαλαζίας). Στο ενυδρείο, αυτά τα επίπεδα δεν τα φτάνεις χωρίς αντίστροφη όσμωση στην χώρα μας, με τις περισσότερες πηγές μας να περνάνε από ασβεστολιθικά πετρώματα και με TDS 130-300+. Επίσης, δεν θα χρησιμοποιήσεις σκέτο νερό όσμωσης, αλλά μείγμα με νερό βρύσης που να δίνει την επιθυμητή σκληρότητα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να χαμηλώσεις την σκληρότητα του νερού πέρα από απεσταγμένο, αφιονισμένο ή βρόχινο νερό.

Η τύρφη δεσμεύει κάποια ανθρακικά άλατα αλλά όχι πάρα πολλά. Παράλληλα προσφέρει διάφορα οργανικά οξέα στο νερό. Κατα την γνώμη μου, η χρήση της πρέπει να γίνεται πριν το νερό μπει στο ενυδρείο αλλιώς θα έχεις συνεχείς αυξομειώσεις ph με κάθε αλλαγή νερού και προσθήκης καινούργιας τύρφης. Αν παίξεις με χαμηλές σκληρότητες επίσης, έχεις κίνδυνο ph crash κάτω από τα ανεκτά όρια των ψαριών καθώς τα οξέα της τύρφης μπορεί να αδρανοποιήσουν όλη την σκληρότητα του νερού, αυτό να χάσει την ρυθμιστική του ικανότητα και να γίνει ανεξέλεγκτα όξινο

Ευχαρίστως να σε βοηθήσω και από κοντά με αυτά αλλά μην βάζεις μπελάδες στο κεφάλι σου και προβλήματα μπροστά σου προσπαθώντας να λύσεις ένα εύκολο πρόβλημα με τον δύσκολο και επισφαλή τρόπο. Αν καταφέρεις να ρίξεις επαρκώς την σκληρότητα και προσθέσεις και τύρφη ή συνεχίσεις να την έχεις στο φίλτρο και αυτή να αποδεσμεύει οξέα, η στραβή θα γίνει άξαφνα γιατί δεν έχει καλή επαναληψιμότητα/τυποποίηση η μέθοδος
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #365  
Παλιά 17-11-15, 20:23
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Αρα ο μονος τροπος για να δεσμευτουν τα διαφορα αλατα και στοιχεια που δινουν υψηλο TDS στο νερο της βρυσης ειναι η Α/Ο. Σαφες.

Με τα απειρα λιτρα πεταμενου κυριολεκτικα νερου απο την Α/Ο τί κανεις? Πως το διαχειριζεσαι? Γιατι εγω κυριως εκει κολλαω και προτιμω την τυρφη.

Παρεπτιπτώντως εχω GH 8-9 και ΚΗ 9-10 στο νερο βρυσης μου (μετρημενο με strip)
Απάντηση με παράθεση
  #366  
Παλιά 17-11-15, 21:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τίποτα δυστυχώς. Τα παίρνει το ρυάκι που περνά κάτω από το σπίτι μου. Η ονομαστική αναλογία της δικής μου είναι 2:1 που δεν είναι πολύ κακό. Αν είχα ευχαίρια να στήσω σωληνώσεις όπως θα θελα, θα το αξιοποιούσα για καζανάκι και πότισμα κήπου που τρώει πολλές χιλιάδες λίτρα, οπότε αυτό θα ήταν αμελητέο ποσό για να ενοχλήσει αλλά δεν θα πήγαινε και χαμένο.

Από οικολογικής πλευράς, η τύρφη είναι ακόμα χειρότερη. Διάβασε την οικολογική ζημιά που προκαλεί το μάζεμά της.Επίσης δεν είναι οικονομική λύση καν, ούτε μπορεί να κάνει αυτό που θέλεις.

Εγώ έχω GH 4 και ~160μS TDS Οπότε δεν χρησιμοποιώ ΑΟ τώρα παρα μόνο για αναπλήρωση της εξάτμισης, ~ 70λ κάθε 4-5μέρες
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #367  
Παλιά 17-11-15, 21:09
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Στα Μελισσια GH 4? Τελειο! Βιοτοπος ΝΑ τα Μελισσια, ε ρε μεγαλεια! Απο την άλλη, αν χρησιμοποιουσες ΑΟ για ολοκληρα τα λιτρα σου νομιζω οτι μια πισινα θα σου εβγαινε πιο οικονομικη.

Για την περιπτωση μου διατηρω μια κρυφη ελπιδα να κανει λαθος το στικακι και οταν παρω υγρο τεστ να δω πολυ χαμηλοτερες σκληροτητες!

Επισης τυρφη πηρα χυμα απο Χωματοτεχνικη με 2,5 ευρω τα 20L κατοπιν συμβουλης του Τακη και εχω στοκ για ενα χρονο και βαλε.
Απάντηση με παράθεση
  #368  
Παλιά 17-11-15, 21:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δύσκολο να κάνει τόσο λάθος. Τα JBL Proscan τα έχω βρει ακριβέστατα.

Δεν έχει πάντα GH 4 το νερό εδώ, αλλά φέτος το έχει πάει πολύ καλά. Το TDS φτάνει 260μS πολλές φορές, οπότε χρησιμοποιώ ΑΟ μέχρι και για τα 2/3 των λίτρων μου. Αν είχα τον χώρο, θα την είχα και την ενυδρειοπισίνα. Όταν με το καλό μετακομίσω...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 17-11-15 στις 23:48
Απάντηση με παράθεση
  #369  
Παλιά 23-11-15, 13:30
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μερικές φωτογραφίες από τους κατοίκους:

Hypsophrys nicaraguensis - Nic




Herichthys carpintis και Andinoacara rivulatus


Platydoras armatulus


Είναι κιάλλοι αλλά δεν έχω καλές φωτογραφίες
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #370  
Παλιά 13-02-16, 17:48
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μερικές φωτογραφίες από το πάνω μέρος του ενυδρείου με το Hydrocotyle leucocephala να έχει καταλάβει τα πάντα 1μόλις μήνα μετά το τελευταίο κλάδεμα...




__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #371  
Παλιά 13-02-16, 18:49
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φοβερό!γι αυτό το επόμενο ενυδρείο μου θα είναι open
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #372  
Παλιά 13-02-16, 19:01
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Αυτο το ενυδρειο το θυμαμαι απο τη διαδκασια του στησιματος του και τις βημα -βημα φωτογραφιες. Φοβερη η emersed leucocephala δεν την ειχα ξαναδει ανθισμενη!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #373  
Παλιά 13-02-16, 19:02
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ενυδρειαρα και υπεροχα ψαρια!
Να τα χαιρεσαι Κωστα!
Απάντηση με παράθεση
  #374  
Παλιά 13-02-16, 23:34
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ευχαριστώ

Είναι πολύ ωραία τα open. Και η εξάτμιση όμως απερίγραπτη! Από νωρίς αναγκάστικα να του βάλω διαφανή καπάκια στην πλειοψηφία του και ακόμα και έτσι, αναπληρώσω δεκάδες λίτρα τη βδομάδα. Ανεβάζει πολύ την υγρασία του χώρου επίσης, ένας αφυγραντήρας είναι απαραίτητος για να μην τρέχουν νερά απο τα ταβάνια με το κρύο.... Αλλά αξίζει την υποδομή που απαιτεί

Η H. leucocephala μου ανθίζει από πολυ παλιά και έχω μαζέψει πολλά γραμμάρια σπόρων της μέσα σε δυο-τρεις φορές ανθοφορίας και μόνο. Φυτρώνουν και σπορόφυτά της πάνω στο ξύλο από μόνα τους


Μερικές καινούργιες φωτογραφίες κάποιων από των κατοίκων

Herichthys carpintis


Thorichthys meeki


Andinoacara rivulatus






Hypsophrys nicaraguensis - Nic






Heros sp. "Rotkeil"


Megalechis thoracata
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #375  
Παλιά 14-02-16, 20:52
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

κατι τετοια βλεπω και κλαιω που εδωσα το 500αρι μου......
Μπραβω ρε Κωστα για το θυριο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #376  
Παλιά 14-02-16, 23:56
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Λυπάμαι Ντίνο, αλλά σου εύχομαι να φτιάξεις μεγαλύτερο σύντομα!

Πλέον μικρό μου φαίνεται...σε επόμενο σπίτι θα πάω σε μέγεθος που να μοιάζει καλύτερα με αξιοπρεπές κατάλυμα για αυτά τα ψάρια. Σκέφτομαι κάτι σε 4x3μ. Να δούμε, προς τα παρόν πρέπει να βολευτώ με αυτό για κανα χρόνο.
Μόνο στην συντήρηση μου φαίνεται κάπως το μέγεθός του, τα σφουγγάρια θέλουν 4 μικρές μπανιέρες για μούλιασμα και ξέπλυμα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #377  
Παλιά 15-02-16, 08:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σουπερ!!!
τωρα ξερω που θα βρω λευκοκεφαλα όταν θελήσω...θα ερθω με καροτσι σουπερ μαρκετ να παρω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #378  
Παλιά 15-02-16, 11:10
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Είμαι από τους τυχερούς να έχω δει από κοντά το συγκεκριμένο ενυδρείο.
Πραγματικά όνειρο!!!
Κώστα να χαίρεσαι τα νέα σου μωρά.
¶λλη μια φορά συγχαρητήρια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #379  
Παλιά 15-02-16, 14:03
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

αχτυπητο ενυδρειο και ειδικα η leucocephala οντως ειναι απιστευτη ετσι οπως σου εχει βγει
Απάντηση με παράθεση
  #380  
Παλιά 15-02-16, 15:48
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όποιος θέλει leucocephala ας έρθει, θέλω άμεσα να βγάλω ένα καφάσι από αυτήν...... Χωρίς πλάκα

Ευχαριστώ Ισίδωρε
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #381  
Παλιά 19-02-16, 14:54
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος θέλει leucocephala ας έρθει, θέλω άμεσα να βγάλω ένα καφάσι από αυτήν...... Χωρίς πλάκα

Ευχαριστώ Ισίδωρε
Εγω θελω το ενυδρειο σου.... οπως ειναι.... χωρις πλακα!!!
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #382  
Παλιά 19-02-16, 15:09
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Να το χαίρεσαι Κώστα Πανέμορφο!!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #383  
Παλιά 21-02-16, 01:44
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ε τωρα οτι και να πω ειναι λιγο
Απάντηση με παράθεση
  #384  
Παλιά 21-02-16, 17:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ενυδρειο υποδειγμα!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #385  
Παλιά 22-02-16, 11:50
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χαίρομαι που σου αρέσει τόσο Ηρακλή ¶ντε, ξεκίνα ένα μεγάλο και το στήνουμε μαζί, θα το φτιάξουμε ακόμα καλύτερο από το δικό μου!

Ευχαριστώ πολύ Αρτεμισία, Χρήστο και Στέφανε

Δυο φωτογραφίες που ζήτησε ο Τάκης, ήθελε να το δει ολόκληρο


__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #386  
Παλιά 22-02-16, 12:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα λόγια είναι περιττά

ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #387  
Παλιά 22-02-16, 12:57
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Εξαιρετικό!Μπράβο!
Απάντηση με παράθεση
  #388  
Παλιά 23-02-16, 22:10
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Κωστη ακουω ημερα και ωρα που θα μου μεταλαμπαδευσεις ολα οσα ξερεις
εξαιρετικοοοοοοο
Τωρα αληθεια θα ηταν πολυ ωραιο να γινει ενα υπομνημα με φωτογραφιο υλικο βημα προς βημα κατασκευη ενυδρειου με sumb ....
Αν και η αληθεια ειναι με ολα αυτα που εως τωρα εχω δει κδιαβασει ....η ιδεα του ξυλινου με γοητευει περισσοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #389  
Παλιά 23-02-16, 23:07
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Ομορφο,.αν και γλυκο
Απάντηση με παράθεση
  #390  
Παλιά 24-02-16, 00:42
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια κι απο μενα ενυδρειαρα φιλε να το χαιρεσαι!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο! mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 23-03-07 20:41
Kostas G.(River tank βιότοπος Rio Orinoco) Kostas G. Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 4 11-02-07 14:51
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09505 seconds with 13 queries