Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-08-09, 14:40   #1
καρδινάλιοι
armenis
Junior Member
Εγγραφή: 08-05-2009
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 12

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
armenis Ο χρήστης armenis δεν είναι συνδεδεμένος 11-08-09, 14:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας,

Είμαι πολύ καινούργιος στο χόμπυ του ενυδρείου. έχω trigon 190 και δουλεύει εδώ και 2,5 μήνες. Οι μετρήσεις μου είναι νομίζω πολύ καλές και σκοπός μου είναι να βάλω την κατάλληλη στιγμή και δύο δίσκους. Τα πρώτα ψάρια που έβαλα ήταν white cloud mountain και στη συνέχεια, κατόπιν οδηγιών γνώστη και έμπειρου, έβαλα καρδινάλιους. Τώρα περιμένω πότε θα μου πει ότι έχει έρθει η κατάλληλη στιγμή για τους δίσκους. Έχω λοιπόν δύο ερωτήματα:
1ον Παρατηρώ ότι οι καρδινάλιοι μου έχουν αλλάξει χρώμα. Δηλαδή, με εξαίρεση δύο από τους 10 που έχω, των υπόλοιπων το χρώμα έχει ατονήσει - ξεθωριάσει. Να ανησυχώ για κάτι;
2ον Κάθε φορά που κλείνω το φωτισμό όλα τα ψαράκια κάνουν σαν τρελά! Πηγαινοέρχονται πανικόβλητα, σφηνόνονται σε απίστευτα σημεία και συμπεριφέρονται ξανά φυσιολογικά μετά από 2-3 λεπτά. Τι συμβαίνει;
Περιμένω τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας
Εμφανίσεις: 7732
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-08-09, 16:03
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

δεν ειναι φυσιολογικη αυτη ησυμπεριφορα γραψε τι μετρησεις εχεις.με τι εστρωσες το νερακι σου ? μηπως με τα ιδια τα ψαρια???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-09, 17:03
armenis Ο χρήστης armenis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2009
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι φυσιολογικη αυτη ησυμπεριφορα γραψε τι μετρησεις εχεις.με τι εστρωσες το νερακι σου ? μηπως με τα ιδια τα ψαρια???
NO2 και ΝΟ3 μηδέν, GH 0-2, KH 7, PH 6,5, Αμμώνία 0,01

Στρώσιμο έγινε με τα πρώτα ψάρια. Με 8 white cloud mountain...

Επίσης να πω συμπεριφέρονται έτσι από όταν μπήκε και γλύφτης μέσα, ο οποίος όμως είναι πάρα πολύ ήρεμος...Είναι άσπρος και δεν δείχνει καθόλου επιθετική συμπεριφόρά για να υποθέσει κανείς ότι τα άλλα ψάρια τον φοβούνται...Ταιριάζει μάλιστα με τα ψάρια μου γιατί δεν τον πήρα τυχαία. Μου είπαν ότι ταιριάζει...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-08-09, 19:51
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από armenis Εμφάνιση μηνυμάτων
NO2 και ΝΟ3 μηδέν, GH 0-2, KH 7, PH 6,5, Αμμώνία 0,01

Στρώσιμο έγινε με τα πρώτα ψάρια. Με 8 white cloud mountain...

...
Είσαι μάλον τυχερός που δεν έχασες κανένα ψάρι στους 2.5 μήνες κάνοντας στρώσιμο με ψάρια. Αλλά, οι τιμές που έδωσες είναι "ύποπτες":

την αμμωνία πως τη μέτρησες στο 0,01; είσαι σίγουρος για το νούμερο; Συνήθως τα τεστ δεν έχουν τόσο μικρή διακριτική ικανότητα. Τι τεστ χρησιμοποίησες;

Τα ΝΟ3=0 φαίνεται επίσης παράξενο για στρωμένο ενυδρείο με τόσα ψάρια μέσα. Αν είχε ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου θα έπρεπε να παράγονται ΝΟ3 συνεχώς. Δεν λες αν έχεις φυτά μέσα - αν ναι τότε κάποια νιτρικά θα σου τα "τρώνε", αλλά πάλι το μηδέν είναι πολύ χαμηλή τιμή.

Με τι μάρκα τεστ μέτρησες τα ΝΗ3, Νο2, Νο3; Υγρό ή στικάκι;


Για τα ψάρια και τους συνδυασμούς τους δεν ξέρω - θα απαντήσουν οι πιό έμπειροι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-09, 20:36
Το avatar του χρήστη ΠΕΤΡΟΣ 21
ΠΕΤΡΟΣ 21 Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2008
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

ΟΙ τιμες πρεπει να ειναι λαθος.
gh 0 kh 7.
ΤΟ χρωμα ειναι ατονο μαλλον απο στρες.
Το φως θα το ανοιγεις και θα το κλεινεις ΣΤΑΔΙΑΚΑ οπως γινετε και στη φυση. Πρεπει να τους δωσεις χρονο να πανε στις φωλιες τους.Γι αυτο τρεχουν σαν τρελα .Πανικοβαλονται και επειδη ειναι μικροσωμα ..........
ΠΕΤΡΟΣ 21
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-08-09, 20:56
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Το φως θα το ανοιγεις και θα το κλεινεις ΣΤΑΔΙΑΚΑ οπως γινετε και στη φυση. Πρεπει να τους δωσεις χρονο να πανε στις φωλιες τους.Γι αυτο τρεχουν σαν τρελα .Πανικοβαλονται και επειδη ειναι μικροσωμα ..........
ΠΕΤΡΟΣ 21
Για να μαθαίνουμε και οι άλλοι: το σταδιακό χαμήλωμα του φωτός καταλαβαίνω ότι είναι καλύτερο από το απότομο, αλλά μπορεί να είναι τόσο βλαβερό για τα ψάρια; Η εντύπωση που είχα είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ενυδρείων έχουν φώτα που ανάβουν/σβύνουν με τη μία, και όχι σταδιακά...

Μου φαίνεται υπερβολικό (χωρίς να δηλώνω "ειδικός") να στρεσάρονται τόσο πολύ που να χάνουν το χρώμα τους.

Ή οι καρδινάλιοι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι στην εναλλαγή του φωτός;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-08-09, 21:10
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις σου πιστεύω και εγω πως είναι λάθος.
Πόσο καιρό έχεις που έβαλες μέσα τα Cardinal ;
Απο διάκοσμο τι έχεις μέσα (ξυλα ,φυτά κλπ.);
Και σε ένα φίλο μου που βάλαμε έτσι ηταν στην αρχή για καμμια 10αρια μέρες μεχρι να συνηθήσουν το περιβάλλον και να μεγαλώσουν τα φυτά,ηταν σχεδόν άχρωμα και κολυμπούσαν πολύ χαμηλα,αλλά έτρωγαν κανονικά.
Ο γλύφτης που λες με προβληματίζει λίγο (εως πολύ)αν είναι αυτός που νομίζω είναι λιγο ενοχλητικός αφου σβησουν τα φωτα και μετά παρακολούθησε τον λίγο ή βάλε καμμια φώτο να δούμε τι είνάι.
Στα περισσότερα μαγαζιά ολα ταιριάζουν με τα πάντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-08-09, 21:19
Το avatar του χρήστη ΠΕΤΡΟΣ 21
ΠΕΤΡΟΣ 21 Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2008
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ειμαι 30 χρονια στο χομπυ.
Εαν θελετε να εχετε ψαρια ολο υγεια ενα ειναι το μυστικο.
ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΣΑΝ ΦΥΣΗ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΟΤΕ δεν αναβω τα φωτα του ενυδρειου σε σκοτεινο δωματιο. Θ αναψω πρωτα ενα μικρο π.χ. στο αλλο δωματιο να συκωθουνε τα ψαρια και σιγα-σιγα ερχομαι.Το καλυτερο που θα παθουν στο αποτομο αιναι ΙΝΚ ΚΑΙ ΤΟ χειροτερο ειναι...........
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ
ΠΕΤΡΟΣ 21
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-08-09, 21:32
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι 30 χρονια στο χομπυ.
Εαν θελετε να εχετε ψαρια ολο υγεια ενα ειναι το μυστικο.
ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΣΑΝ ΦΥΣΗ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΟΤΕ δεν αναβω τα φωτα του ενυδρειου σε σκοτεινο δωματιο. Θ αναψω πρωτα ενα μικρο π.χ. στο αλλο δωματιο να συκωθουνε τα ψαρια και σιγα-σιγα ερχομαι.Το καλυτερο που θα παθουν στο αποτομο αιναι ΙΝΚ ΚΑΙ ΤΟ χειροτερο ειναι...........
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ
ΠΕΤΡΟΣ 21
Δεν αντιλέγω στο "μυστικό" που γράφεις - κάθε άλλο. Απλά δεν φανταζόμουν ότι το άναμα-σβύσιμο των φωτών μπορεί να είναι τόσο στρεσογόνο για τα ψάρια. Το "κόλπο" με το να ανάβεις φώτα σε διπλανά δωμάτια κλπ μου φαίνεται χρήσιμο και σκοπεύω να το υιοθετήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-08-09, 21:50
Το avatar του χρήστη ΠΕΤΡΟΣ 21
ΠΕΤΡΟΣ 21 Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2008
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Δεν ειναι κολπο ,ειναι απλη λογικη.Εισαι σ ενα σκοτεινο δωματιο και ξαφνικα αναβουν τα φωτα.Τι κανεις?
Τα χανεις για μερικα δευτερολεπτα κι ας εισαι ανθρωπος ανεβαζεις πιεση αλλα ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ειναι οτι ενστικτοδως κλεινεις ΤΑ ΜΑΤΙΑ δηλαδη ΤΑ ΒΛΕΦΑΡΑ!Σωστα? Τα ψαρια ομως Δ Ε Ν Ε Χ Ο Υ Ν Β Λ Ε Φ Α Ρ Α!!!!!!!!!!
ΟΚ?
ΠΕΤΡΟΣ 21
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-08-09, 21:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καποια ψαρια ειναι πολυ ευαισθητα στις αποτομες αλλαγες φωτισμου, καποια αλλα δεν ενοχλουνται καθολου.
Γιαυτο υπαρχουν και τα dim φωτιστικα εξαλλου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-08-09, 22:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από armenis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,

Είμαι πολύ καινούργιος στο χόμπυ του ενυδρείου. έχω trigon 190 και δουλεύει εδώ και 2,5 μήνες. Οι μετρήσεις μου είναι νομίζω πολύ καλές και σκοπός μου είναι να βάλω την κατάλληλη στιγμή και δύο δίσκους. Τα πρώτα ψάρια που έβαλα ήταν white cloud mountain και στη συνέχεια, κατόπιν οδηγιών γνώστη και έμπειρου, έβαλα καρδινάλιους. Τώρα περιμένω πότε θα μου πει ότι έχει έρθει η κατάλληλη στιγμή για τους δίσκους. Έχω λοιπόν δύο ερωτήματα:
1ον Παρατηρώ ότι οι καρδινάλιοι μου έχουν αλλάξει χρώμα. Δηλαδή, με εξαίρεση δύο από τους 10 που έχω, των υπόλοιπων το χρώμα έχει ατονήσει - ξεθωριάσει. Να ανησυχώ για κάτι;
2ον Κάθε φορά που κλείνω το φωτισμό όλα τα ψαράκια κάνουν σαν τρελά! Πηγαινοέρχονται πανικόβλητα, σφηνόνονται σε απίστευτα σημεία και συμπεριφέρονται ξανά φυσιολογικά μετά από 2-3 λεπτά. Τι συμβαίνει;
Περιμένω τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας
1. Ποσα και ποια ψαρια εχει ακριβως, αυτη τη στιγμη το ενυδρειο?
2. Τι θερμοκρασια εχει το νερο?
3. Εχει φυσικες κρυψωνες το ενυδρειο (φυτα/ξυλά)?
4. Με τι επεξεργαζεσαι το νερο και εχεις 6,5 οξυτητα και μηδενικη γενικη σκληροτητα ενω εχεις 7 ανθρακικη σκληροτητα?
5. Με τι τεστ μετρας?
6. Το φιλτρο καθε ποτε και πως το συντηρεις?
7. Ο φιλος σου θα σου βρει ετοιμο σιγουρο ζευγαρι? Γιατι μονο ετσι μπαινουν δυο μονο δισκοι σε ενυδρειο, αλλιως οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα ομαδας 6-7 ατομων μινιμουμ, που χρειαζονται 40-50 λιτρα το καθενα.
Επισης αν ειναι ζευγαρι οι δισκοι θα ζευγαρωσουν οποτε δεν πρεπει να υπαρχουν καρδιναλιοι μεσα αφου ειναι γνωστοι αυγοφαγοι και θα τους χτυπησουν οι δισκοι.
8. Οι δισκοι ειναι δυσκολο ψαρι για νεους στο χομπυ γενικα.

ΥΓ Το στρωσιμο με ψαρια ειναι απαραδεκτο.
ΥΓ2 Το συστημα ανατολης δυσης ειναι πολυ χρησιμο σε ενα ενυδρειο. Στα juwel ειναι δυσκολη η εγκατασταση ομως, λογω σφραγισμενου I-BAR.
Μπορεις να βαλεις ενα χρονοδιακοπτη σε ενα φωτιστικο του χωρου πχ φωτιστικο δαπεδου, πορτατιφ κλπ ρυθμισμενο να ανοιγει 15 λεπτα πριν το χρονοδιακοπτη των λαμπων του ενυδρειου, να κλεινει μιση ωρα, και να ξαναγινεται αυτο στο κλεισιμο των φωτων.
Εναλλακτικα μπορεις να κανεις κατι παρομοιο με μερικα 12V led κολημενα στο καπακι με το ιδιο σκεπτικο στο χρονοδιακοπτη ή ακομα και moonlight με χρονοδιακοπτη.
Ψηφιακος χρονοδιακοπτης με πολλα προγραμματα υπαρχει στο πρακτικερ με 9-10 εβρω.

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-08-09, 12:09
armenis Ο χρήστης armenis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2009
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε να μου λύσετε τις απορίες μου.
Πρέπει να πω σε όσους κατάλαβαν ότι το στρώσιμο του ενυδρείου έγινε με ψάρια πως δεν είναι έτσι. Μάλλον εγώ φταίω γιατί επ'αυτού δεν ήμουν σαφής.
Λοιπόν το ενυδρείο στρώθηκε χωρίς ψάρια. Με δύο φίλτρα, ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό, και βάζοντας στις σωστές δόσεις βακτήρια και φυσικά τα απαιτούμενα φάρμακα για τα φυτά καθότι είναι φυτεμένο.
Μετά από ένα μήνα μπήκαν τα πρώτα ψάρια που ήταν 8 white cloud mountain. Οι πρώτοι καρδινάλιοι μπήκαν 20 ημέρες μετά τα πρώτα ψαράκια και μία δεύτερη ομάδα καρδινάλιων μπήκε πριν 15 ημέρες...
Σήμερα στο ενυδρείο υπάρχουν τα 8 πρώτα και συνολικά 13 καρδινάλιοι. Συνολικά θα ήταν 15 αλλά δύο δυστυχώς...΄μάλλον δεν άντεξαν την αλλαγή περιβάλλοντος από το μαγαζί στο ενυδρείο μου.
Για το γλύφτη, τον έχω παρακολουθήσει και με σβηστό φως. Να πω ότι όταν τον έβαλα, την επόμενη ημέρα και για μία εβδομάδα δεν τον έβλεπα πουθενά και είχα θεωρήσει ότι δεν άντεξε κι αυτός το περιβάλλον. Τελικά μετά από μία εβδομάδα εμφανίστηκε. Είναι πιο κινητικός με σβησμένο φως αλλά ποτέ επιθετικός στα άλλα ψάρια...
Τώρα για τις μετρήσεις. Τις κάνω με στικάκια. Γνωρίζω ότι ακρίβεια στα νούμερα δεν μπορώ να έχω. Το ΝΟ2 είναι πάντα ολόασπρο, άρα είναι μηδέν. Για το ΝΟ3, όντως μερικές φορές είναι ελαφρώς μοβ, οπότε προφανώς μπορεί να είναι ελάχιστα πάνω από μηδέν. Για τις υπόλοιπες τιμές, σύμφωνα με τα χρώματα που βλέπω, δεν μπορεί να υπάρχει τεράστια απόκλιση από την πραγματικότητα. ¶λλωστε έχω δώσε και νερό σε κατάστημα να μετρήσουν και οι τιμές είναι με απόκλιση 0,2-0,3 κοντά στις δικές μου...
Φυσικές κρυψώνες υπάρχουν γιατί στο κέντρο του ενυδρείου έχω καράβι-ναυάγιο.
Για το ζευγάρι των δίσκων που μου είπατε, δεν γνωρίζω κάτι. Αυτό που ξέρω είναι ο ειδικός που ακολουθώ τις οδηγίες του μου είπε πως όταν θα έρθει η ώρα των δίσκων - το προσδιόρισε σε 1,5 μήνα από τώρα περίπου- θα πρέπει να βάλω οπωσδήποτε αντίστροφη όσμωση.
Να προσθέσω τέλος ότι τα ψαράκια συμπεριφέρονται αλλόκοτα όπως περιέγραψα μόνο όταν κλείνω το φως. Ποτέ όταν το ανάβω...
Ελπίζω να βοήθησα και να μπορεί κάποιος να μου πει τι στο διάολο συμβαίνει και βλέπω αυτή τη συμπεριφορά...

ΥΓ. Σήμερα το πρωί όλοι σχεδόν οι καρδινάλιοι είχαν ανακτήσει το γνωστό έντονο χρώμα τους...

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-08-09, 12:23
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

αν θελεις να φτασεις σε δισκους ξεχνα τα στικακια τεστ πρεπει να παρεις υγρα τεστ εχουν μεγαλυτερη ακριβεια.βγαλε οτι συνθετικο εχεις μεστο ενυδρειο ποτε δεν ξερεις τι θα διαληθει στο νερο και βαλε μονο ξυλα και οσα χρειαζονται για φωλιες.,. τα ψαρακια σου στρεσαρονται παρακολουθησετα και μαθε τι ειναι αυτο που τα ενοχλει. θα πρεπει να τα παρατηρεις αρκετα καθημερινα μεχρι να αρχισεις να τα καταλαβενεις. ειναι ενας τροπος επικοινωνιας κ αυτος.κανε υπομονη και μη βιαζεσε για δισκους ,./. διαβασε και μαθε πρωτα για τα ψαρακια σου κ με υπομονη θα τα καταφερεις.εμεις εδω ειμαστε για πασα βοηθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-08-09, 12:42
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από armenis Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Λοιπόν το ενυδρείο στρώθηκε χωρίς ψάρια. Με δύο φίλτρα, ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό, και βάζοντας στις σωστές δόσεις βακτήρια και φυσικά τα απαιτούμενα φάρμακα για τα φυτά καθότι είναι φυτεμένο.
Μετά από ένα μήνα μπήκαν τα πρώτα ψάρια που ήταν 8 white cloud mountain.

Πριν βάλεις ψάρια επιβεβαίωσες ότι είχες μηδενική αμμωνία και ΝΟ2;

Οι πρώτοι καρδινάλιοι μπήκαν 20 ημέρες μετά τα πρώτα ψαράκια και μία δεύτερη ομάδα καρδινάλιων μπήκε πριν 15 ημέρες...
Σήμερα στο ενυδρείο υπάρχουν τα 8 πρώτα και συνολικά 13 καρδινάλιοι. Συνολικά θα ήταν 15 αλλά δύο δυστυχώς...΄μάλλον δεν άντεξαν την αλλαγή περιβάλλοντος από το μαγαζί στο ενυδρείο μου.
...
Τώρα για τις μετρήσεις. Τις κάνω με στικάκια. Γνωρίζω ότι ακρίβεια στα νούμερα δεν μπορώ να έχω. Το ΝΟ2 είναι πάντα ολόασπρο, άρα είναι μηδέν. Για το ΝΟ3, όντως μερικές φορές είναι ελαφρώς μοβ, οπότε προφανώς μπορεί να είναι ελάχιστα πάνω από μηδέν.

Τα στικάκια φημίζονται για το ότι δεν είναι πάντα ακριβή, ή τουλάχιστον γίνεται αρκετή συζήτηση. Για τα ΝΟ2 δεν ξέρω, αλλά με τόσα ψάρια θα έπρεπε να έχεις αρκετά ΝΟ3, όχι κοντά στο 0.

Για τις υπόλοιπες τιμές, σύμφωνα με τα χρώματα που βλέπω, δεν μπορεί να υπάρχει τεράστια απόκλιση από την πραγματικότητα. ¶λλωστε έχω δώσε και νερό σε κατάστημα να μετρήσουν και οι τιμές είναι με απόκλιση 0,2-0,3 κοντά στις δικές μου...

Το να επιβεβαιώσεις ότι έχεις μηδενική αμμωνία είναι σημαντικό.

Φυσικές κρυψώνες υπάρχουν γιατί στο κέντρο του ενυδρείου έχω καράβι-ναυάγιο.

...

Να προσθέσω τέλος ότι τα ψαράκια συμπεριφέρονται αλλόκοτα όπως περιέγραψα μόνο όταν κλείνω το φως. Ποτέ όταν το ανάβω...
Ελπίζω να βοήθησα και να μπορεί κάποιος να μου πει τι στο διάολο συμβαίνει και βλέπω αυτή τη συμπεριφορά...

Μπορεί να τα τρομάζει το απότομο σβύσιμο όπως είπαν και παραπάνω. Και τα δικά μου αντιδρούν απότομα μερικές φορές στο άναμα ή σβύσιμο.

ΥΓ. Σήμερα το πρωί όλοι σχεδόν οι καρδινάλιοι είχαν ανακτήσει το γνωστό έντονο χρώμα τους...
Στη θέση σου, θα έπαιρνα υγρά τεστ για ΝΗ3,ΝΟ2 για να αποκλείσεις τα αντίστοιχα προβλήματα, και θα έκανα μια απλή κατασκευή για σταδιακό άναμα/σβύσιμο του φωτισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-08-09, 15:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Βλεπω μια προσηλωση στον "Ειδικό" και δεν μου πολυαρεσει.
Για αρχη ο "ειδικός" θα έπρεπε να σου είχε εξηγήσει γιατι ναυάγια και αλλα τετοια όμορφα δεν έχουν θέση σε ενα ενυδρείο με δίσκους.
Επισης θα επρεπε να σε εχει πληροφορησει οτι τα white cloud δεν εχουν ιδιαιτερη σχεση με τους δισκους, και μάλλον προτιμούν δροσερότερα νερά..
Επιπλεον θα επρεπε να σου πει οτι 2 δίσκοι μόνο αν ειναι ζευγάρι και αυτό υπο συνθήκες.
Κανεις δεν γεννηθηκε να τα ξερει ολα, αλλα αφου οπως λες θες να τα κανεις ολα σωστα, διαβασε λίγο και μη στηρίζεσαι τοσο πολύ στη γνώμη του "ειδικού".
Για εναν αρχαριο που θέλει δισκους χρειαζεσαι πολυ μεγαλυτερο ενυδρείο, για να το ευχαριστηθεις και συ και εκείνοι.
Ζοριζοντας τα πράγματα σε 190 λίτρα, πηγαινεις γυρευοντας.

ΥΓ Οπως καταλαβαινεις τα τεστ ειναι ψιλα γραμματα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-08-09, 16:44
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

φίλε μου άσε τους δίσκους σε αυτό το ενυδρείο είναι μικρό δεν κάνει .
Πολλοί έχουν βάλει δίσκους σε λίγα λίτρα σαν τα δικά σου και οι ποιο πολλοί τους έχασαν και αυτοί που τους διατηρούν έχουν μεγάλες δυσκολίες σε αυτά τα λίτρα αν και είναι αρκετά ποιο εμπειροι από εσένα και από εμένα στον χώρο . Ξεκίνα σωστά διάβασε για τους δίσκους και με τον καιρό με μεγαλύτερο ενυδρείο προχωράς .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-08-09, 17:15
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

θα συμφωνησω με τον προλαλισαντα . κι εγω τα πρωτα μου βηματα τα εκανα με δισκους ομως σε 300lt . ψαξτο λιγο διαβασε γιατα δισκκια και θα δεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύνθεση ψαριών - Καρδινάλιοι + αμάνο + ?? gfdimopo Αρχάριοι γλυκού νερού 20 08-07-08 16:12
γκαπι-καρδινάλιοι-ροδόστομοι puravlos Αρχάριοι γλυκού νερού 1 07-07-07 00:27
καρδινάλιοι sos Nec Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-11-05 09:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07573 seconds with 15 queries