Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παραλία - Beach Bar

Παραλία - Beach Bar Συζητήσεις, Aνακοινώσεις, Oικολογία - Περιβάλλον, Ταξίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 04:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)

--------------------------------------------------------------------------------
Title: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: volitans on 03/05/02 at 09:00:46
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή είμαστε ταπεινά παιδιά και δεν πρέπει να συγχίζουμε τον καλό μας διαχειριστή με τα μικρά δίτον(ν)α ενυδρεία που κάποιοι σχεδιάζουν για τις πεθερές τους ;D Ιδού λοιπόν ο απόλυτος βιότοπος της πεθεράς! Μας πέφτει λίγο μακρυά (Γερμανία), αλλά παραμένει εντός Ε.Ε, και έτσι δεν θα έχουμε και τελωνεία και λοιπά διαδικαστικά. Μόνο την φορτωτική να πληρώσουμε έχουμε!

Πατήστε ΕΔΩ ( http://www.meeresaquaristik.de/html/...eil_32000.html ) τώρα και "ονειρευτείτε"...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: volitans on 03/05/02 at 09:01:38
--------------------------------------------------------------------------------
Όπως καταλάβατε είναι στα Γερμανικά, αλλά μεταφράζουμε μόνο για σοβαρές προτάσεις μεταφοράς ;D ;D ;D




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: zincfree on 03/05/02 at 09:43:37
--------------------------------------------------------------------------------
Ψήσε τον polleni να σου πει και να σου δείξει τα μελλοντικά του σχέδια.
Είναι κάτι λίτρα λιγότερα αλλά είναι επίσης πολλά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: ASCCO1 on 03/05/02 at 12:43:02
--------------------------------------------------------------------------------
:-X :-X :-X :-X
no comment.
Να ηξερα και γερμανικα τι καλα που θα ηταν??
Αυτο που κανει εντυπωση ομως ειναι και το <<εργοστασιο>> που δουλευει απο πισω αθεατο!!!!!

τωρα φερτε και τα χαπια για τον Τολη!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: volitans on 03/05/02 at 13:02:39
--------------------------------------------------------------------------------
Κοίτα να δεις, αν είναι να πέσουμε έξω σε σχέση με τους Βησσιγότθους μερικά λίτρα, τους τα χαρίζω για να υπάρξει ένα τέτοιο ενυδρείο στον τόπο μας. Σε κάθε περίπτωση πάντως το ενυδρείο του υποκαταστήματος του Ταμιευτηρίου (KreisSparkasse) στο Osterholz είναι καθηλωτικό, μεγαλοπρεπέστατο, σε σχεδίαση και υλοποίηση, και μας δείχνει πώς μπορούν να εφαρμοστούν και οι πιο ωραίες και extreme ιδέες. Μέχρι ότου βεβαια δούμε το τετραόροφο (έτσι νομίζω...) -σε βάθος- public aquarium της Σιγκαπούρης, και χάσουμε και την μασέλα μας και τα μάτια μας και το κουράγιο μας ν'ασχολούμαστε με τα ενυδρεία μας

Υπάρχει ελπίς! Κουράγιο...
Κέντρο Ψυχολογικής Υποστήριξης: 090-11-MALAWI ;D ;D (Έτσι δεν τα γράφουν και οι Αμερικάνοι;; Κόστος 2 Molly/15"+ΦΠΑ 13% (ξέρω τι γράφω...13%!!!)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: polleni on 03/06/02 at 02:53:23
--------------------------------------------------------------------------------
Καλούτσικο !! Βλέπω ότι και αυτοί όμως χρησιμοποιούν μηχανήματα.. πολλά μηχανήματα !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: volitans on 03/06/02 at 03:50:02
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτή η ακρυλική γυάλα όμως έχει τόνους, πολλούς τόνους νερού...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: polleni on 03/06/02 at 04:47:54
--------------------------------------------------------------------------------
Αν πίστευαν σε μεθόδους φυσικού φιλτραρίσματος και μόνον, δεν θα είχαν πρόβλημα να φτιάξουν ένα τρίτοννο ή πεντάτοννο στην δωματιάρα που τώρα βάλανε τα skimmers, έτσι δεν είναι ; Και ειδικά οι Γερμανοί στο marine aquarium είναι σίγουρα οι πρωτοπόροι (το οποίο το φέρουν βαρύτατα οι Αμερικανοί !!)..

Αφήνω που είχα δει ένα άλλο public aquarium (USA?) στο οποίο είχανε κάτι στρέμματα (κυριολεκτώ) με algal scrubbers (και το σύστημά τους - '000 γαλλόνια - είχε live rock + live sand με τον τόννο) αλλά παρόλα αυτά είχε και κάτι skimmers, οζονιστήρες, R/O units και UV μεγέθους πυραύλου.

Με λίγα λόγια, πιστεύω ότι σαν επικουρικό σύστημα μπορεί να βοηθήσει το ecosystem, τα refugiums (refugia σωστότερα ??)και το magic mud. Σαν αποκλειστικό σύστημα εγώ τουλάχιστον (και από ό,τι φαίνεται και πολλοί άλλοι) δεν θα το εμπιστευόμουνα (ΙΜΟ).



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: ThanMos on 03/06/02 at 05:07:50
--------------------------------------------------------------------------------
Γιωργο, δεν καταλαβαινω γιατι μιλαμε ειτε για "μονο" τεχνοκρατικο ειτε για "μονο" οικολογικο/βιολογικο στησιμο...
Πολυ απλα, προσπαθουμε να αντικαταστησουμε τη φυση...
Οτι γινεται με βιολογικες μεθοδους, (scavengers, live rock, live sand, algal scrubbers) καλως καμωμενο, και οτι χρειαζεται τεχνικα μεσα (φωτισμος, UV, skimming, χημικο φιλτραρισμα, κυκλοφορια, κλπ.) επισης καλως καμωμενο. Απλα, μεχρι προσφατα ο βιολογικος παραγοντας ειχε παραβλεφτει σχεδον τελειως, και ηρθε η "μοδα" του, οπως παλια με ενα σωρο "καινοτομιες" (wet/dry π.χ.) Ετσι, δεν υπαρχει θεμα αντικαταστασης οποιουδηποτε δοκιμασμενου και αποδεδειγμενου εξαρτηματος ΙΜΗΟ. Tο "more biology, less technology" νομιζω οτι εχει νοημα, αν ληφθει υπ'οψιν με λογικη και οχι με την λογικη της μοδας.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: volitans on 03/06/02 at 07:07:41
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον ThanMos...Κάθε τι που δείχνει πως δουλεύει καλά, καλά κάνουμε και δαιτηρούμε γι'αυτό μια θέση στο ενυδρείο μας. Απο κει και πέρα όμως μην ξεχνάμε πως και άλλες "τεχνολογίες" ήρθαν και απήλθαν και βελτιώθηκαν και εξελίχθηκαν έτσι ώστε να καταλήξουμε να βλέπουμε τα ενυδρεία μας με probes συνδεδεμένα στο USB hub του υπολογιστή μας. Το θέμα είναι ποιο; Να συντηρήσουμε ένα περιβάλλον; Να υποστηρίξουμε μια μέχρι και τώρα καλή λύση; Αν είναι και τα δυο, είναι καλό να είμαστε σε reconnaisance mode και να μην προεξοφλούμε καταστάσεις και πράγματα προτού αυτά αναδείξουν την αξία τους στο βάθος του χρόνου (άλλωστε μην ξεχνάμε ότι το θαλάσσιο χόμπυ δεν έχει πολλά χρόνια ιστορίας και εξέλιξης).
Θεωρώ επίσης καλό να θυμόμαστε το πώς κάποια πράγματα που προκύπτουν στην διάρκεια της εξέλιξης ενός είδους (φίλτρο στην συγκεκριμένη περίπτωση) δεν τυγχάνουν της ευρείας αποδοχής, μιας και αναιρούν κάποια ή πολλά από τα δεδομένα της αγοράς (στην συγκεκριμένη περίπτωση διαφόρων additives, υλικών κλπ, που κάνουν "ταμείο" στον χώρο. Άρα θέλω να καταλήξω πως άλλο το να βγει μια λύση που στον δεδομένο χώρο να συμφέρει να εμπορευθεί, και άλλο η λύση αυτή να αποδίδει....Ετσι δεν είναι;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: polleni on 03/06/02 at 08:19:34
--------------------------------------------------------------------------------
Αν θα ήθελα να απαντήσω επιγραμματικά και στους δύο προλαλήσαντες (έσκισα, έτσι ; θα έλεγα :

1. Η μόδα είναι το more biology και το Keep it Natural και όχι η τεχνολογία. Αυτό αποτελεί πάγια θέση των γκουρού και για το γλυκό και για το θαλασσινό ενυδρείο..

2. Το να είναι καινούργιο δεν σημαίνει ότι είναι αποδοτικό. Και όσο εμένα μου μένουν απορίες όσον αφορά το πως και το γιατί προτιμώ τις δοκιμασμένες λύσεις οι οποίες δεν έχουν τέτοια "κενά" ή έχουν κενά που κατανοώ και ξέρω τι πρέπει να κάνω για να τα καλύψω.

Το μόνο καθαρόαιμο βιολογικό φίλτρο τύπου magic whatever θα ήταν ένα το οποίο θα είχε τον ακριβώς ανάποδο μεταβολισμό από το κανονικό και μάλιστα στις ίδιες ακριβώς ποσότητες, δηλαδή ίσου ακριβώς βιολογικού φορτίου ("αρνητικού" φορτίου σε αδόκιμους όρους). Επιπλέον, αυτά τα δύο βιοσυστήματα θα πρέπει να μπορούν να συνυπάρξουν στις ίδιες ακριβώς συνθήκες μιά και θα επικοινωνούν μεταξύ τους και όχι σε "κλειστά κουτιά με ξεχωριστό τάϊσμα (όπως π.χ. τα denitrifying bacteria). Αυτό - από ό,τι ήδη είπα και πιστεύω ότι συμφωνείτε - είναι αδύνατον να επιτευχθεί και να διατηρηθεί παρά μόνο σε πειραματικό κλειστό μοντέλλο υπό διαρκή παρακολούθηση και συνεχείς μετρήσεις. Απαιτεί τεράστιες γνώσεις βιολογίας και σίγουρα δεν μπαίνει σε κανένα μαγικό κουτί.

Εφόσον αυτό δεν επιτυγχάνεται σημαίνει ότι θα υπάρχει περίσσεια χημικών ουσιών προς απομάκρυνση είτε από την μία είτε από την άλλη πλευρά οπότε και πάλι θα πρέπει να καταφύγουμε στην τεχνολογία για να το λύσει. Επιπλέον, δημιουργείται το πρόβλημα της περαιτέρω επιδείνωσης της κατάστασης λόγω π.χ. θανάτου ενός συγκεκριμένου οργανισμού ο οποίος πέθανε μεν για άγνωστο λόγο αλλά δεν είναι γνωστή η θέση του στην τροφική αλυσίδα του συστήματός μας, το οποίο σημαίνει ότι αρχίζει μία αλυσιδωτή αντίδραση χτυπώντας εναλλάξ τα δύο παράλληλα βιοσυστήματα. Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι αυτό (η πλήρης ισορροπία) είναι δυνατόν να επιτευχθεί σημαίνει ότι α) δεν πρέπει να ταϊζουμε ή να προσθέτουμε τίποτα εξωγενώς και β) δεν πρέπει να προστεθεί το παραμικρό σε κανένα από τα δύο ενυδρεία (ούτε και να πεθάνει βέβαια). Αλλιώς θα αρχίσει ένα βιολογικό εκκρεμές μέχρις ότου το σύστημα φτάσει (αν φτάσει) εκ νέου σε ένα steady state το οποίο όμως μπορεί να είναι τελείως διάφορο του προηγούμενου.

Παίρνω μία κατάσταση ακραία - την εξ ολοκλήρου κάλυψη του βιολογικού φιλτραρίσματος από δύο παράλληλα βιοσυστήματα για να δείξω μερικά από τα προβλήματα που αυτά συνεπάγονται. Αντίθετα, ένα skimmer ή δουλεύει ή δεν δουλεύει (και αυτό ακραίο).

Δεν διαφωνώ στο ότι μπορούν να βοηθήσουν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τους κλασσικούς τρόπους αλλά δεν βρίσκω τον λόγο γιατί θα πρέπει να βάλω άλλη μιά σκοτούρα στο κεφάλι μου (το λέω πάλι λίγο ακραία) λες και το καθεαυτό ενυδρείο δεν είναι αρκετός μπελάς.. ενώ από την άλλη πλευρά την δαπάνη και εγκατάσταση της βασικής τεχνολογίας (δεν συζητάω για control monitors και multiple probes) δεν την γλυτώνω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: polleni on 03/06/02 at 08:22:11
--------------------------------------------------------------------------------
Είπαμε, ήμουνα ακραίος.. Δεν χρειάζεται να μου το τονίσετε αυτό.. Ετοιμοι ήσασταν και οι δύο !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: ThanMos on 03/06/02 at 11:38:40
--------------------------------------------------------------------------------
Mr polleni δεν ησουνα ακραιος ΙΜΗΟ, ησουνα απλα πολυ παραστατικος. Επιτρεψε μου ομως να μην εχω ακομη καταλάβει σε ποιο ακριβως πραγμα ενιστασαι. Αν αυτο ειναι η ακραια αποψη οτι δεν χρειαζεται τεχνολογικη υποστηριξη ενα συγχρονο θαλασσινο ενυδρειο, ok και συμφωνω με τα χιλια. Αλλα αν δεν συμφωνεις με την "ταση" του natural, που χρησιμοποιει LR+LS δοκιμασμενα και επιτυχημενα ως υποκαταστατο του βιολογικου φιλτρου, περιμενω να με πεισεις...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: polleni on 03/06/02 at 13:08:28
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν διαφωνώ στο ότι επικουρικά το ένα βοηθάει το άλλο. Απλά διαφωνώ στην χρήση του Ls/LR (ή οποιουδήποτε άλλου βιολογικού φίλτρου) σαν το ΜΟΝΟ φίλτρο. Ουσιαστικα δηλαδή, με σένα δεν διαφωνώ.. LOL !!!!

Αυτός ο volitans που είναι ;; Οποτε τον χρειάζομαι λείπει !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: ThanMos on 03/06/02 at 13:30:33
--------------------------------------------------------------------------------
Αρα παμε πριμα...
(Μπορει να φαινεται πολυ τολμηρο εκ μερους μου να ανακατευομαι με τετοια θεματα και τετοιους συνομιλητες ανθυποαρχαριος ων, αλλα ως τυπικος Ελληναρας κουβαλαω κι εγω στα γονιδια μου εμφυτη την ταση να τα βαζω με τους Θεους... ;D ;D ;D)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: polleni on 03/06/02 at 14:43:15
--------------------------------------------------------------------------------
Χωρίς κανένα ίχνος μετριοφροσύνης (δεν πάει καθόλου και στον χαρακτήρα μου) όσο ξέρω ότι αυτά που ΔΕΝ ξέρω είναι περισσότερα από αυτά που ξέρω, θεωρώ τον εαυτό μου ΑΚΟΜΗ εκπαιδευόμενο. Και κάθε τρεις και λίγο κάτι συμβαίνει σε κάποιο από τα ενυδρεία μου για να μου δείξει τον δρόμο προς την βιβλιοθήκη μου..

Οταν πάψω να την χρειάζομαι τότε ναι, θα θεωρώ τον εαυτό μου αυθεντία .. Εχουμε πολλά να μάθουμε και το μόνο παρήγορο είναι ότι έχουμε όρεξη. Το μόνο λυπητερό είναι ότι δεν έχουμε χρόνο.. η ζωή είναι μικρή !!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: volitans on 03/07/02 at 02:15:58
--------------------------------------------------------------------------------
Κοίτα να δεις που τα venomous spines του volitans αρχίζουν να εθίζουν τα πειραχτήρια του! ;D

Επεσες λοιπόν αγαπητέ ThanMos στις συμπληγάδες πέτρες των eco-filtration fans και των system filtration pros...
Μια "μάχη" (ουχί τιτάνια και θεϊκή, γιατί αυτές οι προσφωνήσεις ανήκουν μόνο στην σφαίρα των καταριθμούμενων μυνημάτων που έχει στείλει ο καθένας μας στη λίστα...Αυτά για να το αντιλαμβάνονται σιγά-σιγά και οι νεώτεροι και να μην "κολλάνε" επικινδύνως στους προσδιορισμούς αυτούς...) η οποία μόνο επικοδομητική θα καταλήξει να είναι για όλους μας...
Από την μια πλευρά έχουμε λοιπόν την εξ αποτελέσματος ισχυρή παράταξη των system-"filtrators" που με την συνοδεία του marketing και του τζίρου που τα προϊόντα αυτής τονώνουν την αγορά, και από την άλλη πλευρά έχουμε τους eco-"filtrators" που το μόνο που επιθυμούν είναι να ξεπεράσουν τα barriers to entry της αγοράς και να προφέρουν ένα εναλλακτικό και εξίσου αποδοτικό τρόπο διατήρησης οικοσυστημάτων, όπως το τροπικό, και το θαλασσινό...
Για μένα σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ υπάρχει ουσιαστική σύγκρουση καθώς οι δυο τρόποι αποτελούν τις δυο πλευρές του ίδιου νομίσματος. Απο κει και πέρα το αν η μια μέθοδος είναι πιο διαδεδομένη από την άλλη αυτό δεν με πείθει καθόλου για το ότι η μέθοδος είναι ΚΑΙ καλύτερη από την άλλη. Είναι ένα πολυδιάστατο θέμα (μέθοδος, απόδοση, διάρκεια, αναλώσιμα, marketing, point of sales, κλπ κλπ κλπ) πού θέλει πολλά μυνήματα ν'αναλυθεί....
Και σίγουρα μέχρι τότε θα'χουμε γίνει όλοι θεοί (βλ >200msgs).

Στην τελευταία παρατήρηση του polleni θα συμφωνήσω απόλυτα, καθώς σε απλή ελληνική ανέφερε το κλασσικό "γηράσκω αεί διδασκόμενος". Όσο πειράζουν τα κίτρινα labido τα φτεράκια των pterois τόσο θα μαθαίνουμε...Και σε διαβεβαιώ ότι αυτά τα matches εκεί αποσκοπούν και όχι στην επιβολή του ενός έναντι του άλλου...
Το όφελος είναι αμοιβαίο και όσο αυτό προκύπτει τόσο πιο έντονα θα παρουσιάζεται μεταξύ μας!





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: polleni on 03/07/02 at 06:33:01
--------------------------------------------------------------------------------
Το ότι το "διαδεδομένο" δεν είναι κατ' ανάγκην και "καλύτερο" δεν χρήζει ανάλυσης. Εννοείται.

Από την άλλη πλευρά υπάρχει μιά διαφοροποίηση στην έννοια του "διαδεδομένου", δηλαδή "διαδεδομένο" μεταξύ ποίων ;; Αλλο το τι χρησιμοποιούν ως "διαδεδομένο" οι χχ χιλιάδες των νεοφώτιστων στα θαλασσινά ενυδρεία τους (εν πολλοίς πιθανότατα αποτέλεσμα διαφημίσεων του στυλ "magic whatever") και άλλο τι θεωρούν "διαδεδομένο" ο Moe, ο Fenner, ο Paletta, ο Dicks ή ο Sprung.

Οταν λοιπόν βλέπω ένα reef tank 32.000 λίτρων το οποίο κόστισε αρκετά εκατομύρια ΕΙΔΙΚΑ στην Γερμανία (που δεν είναι το εδώ αρπακολάδικο) ξέρω ότι φώναξαν κάποιους ειδικούς που έκαναν την μελέτη. Αυτό για μένα λέει ότι χρησιμοποιήθηκε η ΠΛΕΟΝ αποδοτική και σίγουρη τεχνολογία. Το ίδιο ισχύει σε όλα τα μεγάλα ενυδρεία που ξέρω (ιδιωτικά ή public) συνεπώς και αυτοί κάτι ξέρουνε.

Συνεπώς, αυτό το οποίο είναι διαδεδομένο στα ενυδρεία αυτών που ξέρουν είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο.

Επιπλέον η λογική της ημι-εξήγησης και ημι-περιγραφής του πως δουλεύει ένα οποιοδήποτε magic whatever με σπρώχνει - μιλάω σε προσωπικό επίπεδο - στο να δοκιμάσω αυτό το οποίο ξέρω ακριβώς πως δουλεύει. Το αν είναι κάτι το φυσικό ή όχι δεν μου λέει και πολλά γιατί αν το δούμε και λίγο σφαιρικά τι κάνει το "magic mud" περισσότερο φυσικό από το skimmer ? Το skimmer βασίζεται σε ένα τελείως φυσικό φαινόμενο το οποίο συμβαίνει παντού στην φύση από την θάλασσα μέχρι τα πνευμόνια μας - γιατί λοιπόν δεν είναι φυσική διαδικασία ;;; Και αν το magic whatever είναι φυσικό γιατί θέλει αλλαγή το υπόστρωμα κάθε κάποιους μήνες ;; Εγώ δεν αλλάζω τα ψάρια μου ή το live rock μου κάθε 3 μήνες.. Το ότι υπάρχει κορεσμός και μόνον, δείχνει ότι μάλλον είναι λιγότερο φυσικό.. από όσο λέει..

(και επί της ουσίας, ο,τιδήποτε το απόλυτα "φυσικό" δεν μπορεί να πατενταριστεί, έτσι δεν είναι ;; αφού λοιπόν μιλάνε για πατέντα... χμμμ.. )

Αύριο πάλι - έχουμε και δουλειά !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: 3.200 Να τ'αφήσω;; (x10)
Post by: zincfree on 03/07/02 at 11:17:58
--------------------------------------------------------------------------------
Ότι και να χρησιμοποιήσουμε (τεχνολογία ή "βιολογικούς δρόμους") για να διατηρήσουμε οργανισμούς σε συνθήκες αιχμαλωσίας θα πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε με τέτοιο τρόπο ώστε να μιμούμεθα την φύση, κάνοντας χρήση της τεχνολογίας.
Συνήθως χρησιμοποιούμε έναν συνδιασμό και των δυό.
Για παράδειγμα, αναπαραιστώντας τα κύματα ο Ηomo aquaticus εφήυρε τα skimmers.
Ο τρόπος που τα δουλεύει είναι μεν η τεχνολογία (αντλίες, gate valves, venturi κλπ), αλλά η ιδέα είναι κλεμένη από το φυσικό περιβάλλον.
Έχω τη γνώμη πως όλα τα συστήματα ή καινοτομίες δουλεύουν αλλά τη μαγεία την προσθέτει η ανθρώπινη παρουσία και παρατήρηση.
Ο polleni γνωρίζει τη φράση που θα πω γιατί την έχω πει παλαιότερα σε κοινό μας γνωστό.
Τι κι αν έχεις φορτώσει το set up του ενυδρείου σου με την Άρτα και τα Γιάννενα και δεν χρησιμοποιείς την απλή τετράγωνη λογική και την συνεχή σου παρουσία και φροντίδα;
Εάν τα πλέον high-end μηχανήματα είναι παρόντα στα ενυδρεία μας αλλά οι ίδιοι είμαστε απόντες, το παιγνίδι είναι χαμένο από χέρι φίλοι μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06135 seconds with 12 queries