Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-10-11, 16:56   #1
ερωτησεις για σωστο ταισμα
 
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike
Senior Member
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος 29-10-11, 16:56
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

λοιπον στοιχεια ενυδριου
140λτ καθαρα
φυτεμενο ανουβια βελσινεριες και κατι αλλα δεν τα ξερω
στοιχεια νερου αμμωνια 0 ph 7.4 (μετρησεις με στικ)
κατοικοι 2 ξιφο αρσενικα 5 ξιφο θυλικα 1 πλακοστομο 1 γκοστ 1 ζευγαρι γκαπυ (δευτερα φευγουν) ενα ζευγαρι πλατυ(επισης φευγουν) 5 zebra snails 3 assasin 5 red cherry
φιλτρο σερα 250 εξωτερικο.
υλικα φιλτρο τα εργοστασιακα κατω καλαθακι siporax πανω καλαθακι κατω μερια ενα ασπρο σφουγγαρι σαν υαλοβαμβακας και απο πανω του μαυρο σφουγγαρι απλο.
ερωτησει τωρα τι ειναι ποιο σωστο ενα μεγαλο ταισμα ή 2 μικρα που κανω εγω παιζει σημασια η ωρα?ταιζω στης 1 τομεσημερη και στης 9 το βραδυ τροφη τετρα προ vegetable.παρατηρω τα ψαρια και δεν τρωνε ολο το φυλλαρακι αλλα το μασανε το φτηνου και τρωνε μερικα κομματακια γιατι το κανουν αυτο ειναι νορμαλ??
Εμφανίσεις: 7949
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-11, 17:40
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ερωτησει τωρα τι ειναι ποιο σωστο ενα μεγαλο ταισμα ή 2 μικρα που κανω εγω παιζει σημασια η ωρα?ταιζω στης 1 τομεσημερη και στης 9 το βραδυ τροφη τετρα προ vegetable.παρατηρω τα ψαρια και δεν τρωνε ολο το φυλλαρακι αλλα το μασανε το φτηνου και τρωνε μερικα κομματακια γιατι το κανουν αυτο ειναι νορμαλ??
η ωρα σιγουρα δεν παιζει ρολο.αυτο εξαρταται απο σενα ποτε μπορεις.το φυλλαρακι μπορει να τρωνε λιγο και να το φτυνουν η για να το φανε ολο η επειδη μπορει να μηνθελουν να φανε αλλο και να το φτυνουν. το καλυτερο θα ηταν να παρεις και μια πιο πρωτεινουχα τροφη και οχι μονο φυτικη.θα σου προτεινα να ταιζεις ή μερα παρα μερα (1 φορα την μερα) η 5-6 φορες την εβδομαδα και 1-2 μερες νηστεια αναλογα.και κατα προτιμηση η μια μερα νηστειας να πεφτει την ημερα που κανεις αλλαγη νερου για να μενει καθαρο το ενυδρειο και να εχεις λιγοτερα αποβλητα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-11, 18:30
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Εγώ είμαι της άποψης οτι τα ψάρια πρέπει να τρώνε από 5-10 φορές την μέρα(αν είναι δυνατόν φυσικά εφόσον είμαστε σπίτι)..μικρές ποσότητες που να τις καταναλώνουν σε δευτερόλεπτα..

Και μία μέρα νηστεία..

Όσο για την τροφή που σου φτύνουν δοκίμασε και κάποια άλλη!!Παίζει μεγάλη σημασία η ποικιλία τροφών..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-11, 18:32
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

η νηστεια για ποιο λογο πρεπει να γινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-11, 19:15
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
η νηστεια για ποιο λογο πρεπει να γινετε?
για να κοινωνουν την επομενη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-11, 19:29
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

: smt081 σωστοστ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
για να κοινωνουν την επομενη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-11, 22:56
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

[QUOTE=\/ag;627067]Εγώ είμαι της άποψης οτι τα ψάρια πρέπει να τρώνε από 5-10 φορές την μέρα??????????????????(αν είναι δυνατόν φυσικά εφόσον είμαστε σπίτι)..μικρές ποσότητες που να τις καταναλώνουν σε δευτερόλεπτα..

Και μία μέρα νηστεία..

μου φαινονται παρα πολλες φορες οι δεκα φορες την ημερα.δεν νομιζω να τον βοηθησει αυτο. και σιγουρα η αμμωνια θα ανεβει πολυ ακομα και αν τρωνε σε δευτερολεπτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-11, 00:48
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Στο φυσικό τους περιβάλλον τα ψάρια τρέφονται πολύ περισσότερο από 10 φορές σε μικρο-ποσότητες!Βασικά τρέφονται συνέχεια,όποτε βρουν το παραμικρό ίχνος τροφής..

Και όσων αφορά την αμμωνία,γιαυτό κάνουμε αλλαγές νερού!Ένα στρωμένο ενυδρείο,με την κατάλληλη βιολογία,δεν ανεβάζει τόσο εύκολα αμμωνία..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-11, 10:34
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φυσικό τους περιβάλλον τα ψάρια τρέφονται πολύ περισσότερο από 10 φορές σε μικρο-ποσότητες!Βασικά τρέφονται συνέχεια,όποτε βρουν το παραμικρό ίχνος τροφής..

Και όσων αφορά την αμμωνία,γιαυτό κάνουμε αλλαγές νερού!Ένα στρωμένο ενυδρείο,με την κατάλληλη βιολογία,δεν ανεβάζει τόσο εύκολα αμμωνία..
+1000
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-11, 11:38
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φυσικό τους περιβάλλον τα ψάρια τρέφονται πολύ περισσότερο από 10 φορές σε μικρο-ποσότητες!Βασικά τρέφονται συνέχεια,όποτε βρουν το παραμικρό ίχνος τροφής..

Και όσων αφορά την αμμωνία,γιαυτό κάνουμε αλλαγές νερού!Ένα στρωμένο ενυδρείο,με την κατάλληλη βιολογία,δεν ανεβάζει τόσο εύκολα αμμωνία..
τεσπα ο καθενας κανει οτι θελει και ειναι δικαιωμα του! το θεωρω υπερβολικο 10 φορες την ημερα και ανουσιο για μενα προσωπικα.με την παραπανω τροφη μπορει να πεθανουν τα ψαρια με λιγοτερη ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-11, 12:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μπορει τα ψαρια στη φυση να τρωνε 10 φωρες τη μερα αλλα μπορει να ξανα φανε και μετα απο ενα μηνα

αν εχεις μωρα στο ενυδρειο ειναι καλο να κανεις πολλα ταισματα για να μεγαλωσεις τους γονους οπως πρεπει 5-6 ταισματα ειναι καλα και φυσικα καθημερινη αλλαγη νερου

σε ενηλικα ψαρια το πολυ 2 φωρες τη μερα

φιλε VAG τετειες συμβουλες δεν ειναι καλο να ακουγοντε 10 ταισματα μπορει να ειναι καλα αλλα πρεπει να κανεις και καθημερινη αλλαγη μια και ο καθενας στο σπιτι του δεν εχει τον αμαζονιο και τα ενυδρεια απο τα μελοι δεν ειναι μεγαλα και οσο καλο φιλτρο να εχεις θα ανεβασεις αμμωνια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-11, 12:43
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

και γω πιστευω οτι ειναι υπερβολικο το ταισμα 10 φορες και ουτος ή αλλος στην φυση τα ψαρια καταναλονουν περισσοτερη ενεργεια απο οτι στο ενυδρειο αρα δεν εχουν αναγκη τοσο συχνο ταισμα νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-11, 13:19
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παιδιά εγώ πιστεύω οτι τα 5+ ταίσματα την μέρα δεν είναι 'παραπάνω τροφή που μπορούν να πεθάνουν τα ψάρια' που λέει ο φίλος faceck!!Ίσα ίσα..καλύτερη ανάπτυξη,καλύτερο ανοσοποιητικό..

Φίλε Harri πως γίνεται το ψάρι να κάνει να φάει ένα μήνα στην φύση του;;Εγώ στα δικά μου,που είναι αλγοφάγα, την ημέρα της 'νηστείας' τα βλέπω ΟΛΗ μέρα να τσιμπολογάνε άλγη από τις πέτρες και από τα φυτά..έτσι το ψάρι δεν ταΐζετε όλη μέρα σε μικροποσότητες;;
Όταν παλιότερα είχα αγγελόψαρα δε,τα έβλεπα όλη μέρα να ψαχουλεύουν τον βυθό για τροφή!

Και όπως βλέπω απτο ενυδρείο που έχω τώρα με σωστή ιχθυοφόρτωση πάνω απόλα και σωστή φίλτρανση δεν σηκώνει νιτρικά ούτε μετά από 15 μέρες χωρίς αλλαγή νερού!(αμμωνία γιατί;; )..και δεν μιλάω για νιτρικά 0 φυσικά αλλά για ένα επιτρεπτό ποσό..

Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι οτι την ποσότητα που δίνεις σε αυτά τα 2-3 ταίσματα που κάνεις πχ είναι καλύτερο να την 'σπας' σε 5+ ταΐσματα..εγώ ταίζω κατα μέσω όρο 5-8 φορές την μέρα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα..σε μικροποσότητες ξανατονίζω..

Αν βέβαια κάποιος θέλει να 'φυτοζωεί' το ενυδρείο του μπορεί να ταίζει και 2-3 φορές την εβδομάδα,,με τον φόβο μην σηκώσει νιτρικά!Τα ψάρια δεν θα πεθάνουν φυσικά..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-11, 13:42
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε βαγκ πιστευω οτι περιεγραψες τα ακρα.μηπως λοιπον ειναι καλητερα να πουμε πως αναλογος ιχθυφορτισης και ειδος φιλτρου μπορουμε να ταιζουμε απο 3-5 φορες την βδομαδα εως 2-6 φορες την ημερα εαν το φιλτρο το νερο και η ιχθυοφορτιση μας ειναι σωστες?εγω ταιζω 2 φορες και σε μικρες συνεχωμενες ποσοτητες και τα παρακολουθω μολις ποφανε βαζω λιγο ακομα οταν δω και σταματαει το ενδιαφερων σταματαω και γω το ταισμα μετα ομως απο μιση ωριτσα τα βλεπω και γω οποως λες και ψαχουλευουν και τσιμπολογανε απο δω και απο κει αρα δεν εχω προβλημα να παραφανε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-11, 13:46
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

φιλε vag την εποχη τησ ξυρασιας ασ πουμε σε ενα νερολακο τη θα φανε ?
ποσο μπορει να κρατησει η ξυρασια ?
απο την αλλη σε περιπτοση πλυμηρας ειναι κατι σα το πασχα τα ψαρακια σουβλιζουνε αρνια και τρωνε ολη μερα αλλα δε ξερουν ποτε θα ξανα φανε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-11, 13:46
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά εγώ πιστεύω οτι τα 5+ ταίσματα την μέρα δεν είναι 'παραπάνω τροφή που μπορούν να πεθάνουν τα ψάρια'!!Ίσα ίσα..καλύτερη ανάπτυξη,καλύτερο ανοσοποιητικό..
Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι οτι την ποσότητα που δίνεις σε αυτά τα 2-3 ταίσματα που κάνεις πχ είναι καλύτερο να την 'σπας' σε 5+ ταΐσματα..
Μαζι σου!!
Βασικο βεβαια ειναι οι συχνες αλλαγες και η νυστεια,μερικες φορες και παραπανω απο μια ημερα.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-10-11, 13:54
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω παλι στα ψαρια μου δεν εκανα ποτε νυστεια και δε βλεπω το λογο να γινετε η νυστεια

ας μου πει καποιος γιατι κανουμε νυστεια στα ψαρια μας ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-10-11, 13:58
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Tαιζεις οση τροφη μπορουν να καταναλωσουν σε 3 δευτερολεπτα ...χωρις να μενει ιχνος !

Αυτος ηταν ο κανονας οταν αρχισα εγω τα ενυδρεια !

Εγω ειμαι με τον Χαρη ... Απο τις λιμνες στα βουνα που στερευουν μεχρι τον αμαζονιο που τα πηρανχας γινονται κανιβαλοι για να την ¨βγαλουν¨ !!!

Το ειπε ο ειμαστε αρωστοι !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-10-11, 14:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Tαιζεις οση τροφη μπορουν να καταναλωσουν σε 3 δευτερολεπτα ...χωρις να μενει ιχνος !

Αυτος ηταν ο κανονας οταν αρχισα εγω τα ενυδρεια !

Εγω ειμαι με τον Χαρη ... Απο τις λιμνες στα βουνα που στερευουν μεχρι τον αμαζονιο που τα πηρανχας γινονται κανιβαλοι για να την ¨βγαλουν¨ !!!

Το ειπε ο ειμαστε αρωστοι !!!
εμενα τα δικα μου δε πηγεναν εκκλησια χαχαχα

οχι πραγματικα θελω να ακουσω ενα καλο λογο γιατι κανουμε στα ψαρια μας νυστεια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-10-11, 14:12
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

[QUOTE=harris samos;627190]εμενα τα δικα μου δε πηγεναν εκκλησια χαχαχα

οχι πραγματικα θελω να ακουσω ενα καλο λογο γιατι κανουμε στα ψαρια μας νυστεια [/QUOTE
και γω ρε παιδια βασικα αν σκεφτουμε τι ερχετε στο μαλλον στην χωρα και εμεις αλλα και τα ψαρια θα πεσουμε σε βαρια νηστεια.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-10-11, 14:28
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

[QUOTE=maxmike;627191]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα τα δικα μου δε πηγεναν εκκλησια χαχαχα

οχι πραγματικα θελω να ακουσω ενα καλο λογο γιατι κανουμε στα ψαρια μας νυστεια [/QUOTE
και γω ρε παιδια βασικα αν σκεφτουμε τι ερχετε στο μαλλον στην χωρα και εμεις αλλα και τα ψαρια θα πεσουμε σε βαρια νηστεια.....
αποφάγια θα τους πετάμε και κόκαλα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-10-11, 14:37
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Εσύ δεν είπες οτι περνάνε και μήνες χωρίς φαγητό;γιατί να μην μείνουν και μία μέρα την εβδομάδα;

Εγώ προσωπικά τους κάνω μία φορά την βδομάδα όποτε το θυμηθώ για να τσιμπολογάνε φυσική άλγη από τις πέτρες και τα φυτά!

Πιστεύετε οτι λίμνες όπως Malawi,tanganyika,Victoria κλπ 'νιώθουν' τόσο από ξηρασία ωστέ να μην υπάρχει τροφή;;σε ψάρια που ζουν από 10μ βάθος έως και 50μέτρα;;


Για να μην ξεφεύγουμε απτο θέμα εγώ,σε ενυδρεία με κατάλληλη βιολογία και ιχθυοφόρτωση,πιστεύω πως είναι καλύτερο τα ψάρια να ταίζονται πάνω από 5 φορές την μέρα σε ποσότητες που να την καταναλώνουν σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα..και πάνω απόλα ποικιλία τροφών...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-10-11, 14:45
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ρε παιδια μηπως να μην τα ταιζουμε καθολου και να παρνουμε μονο αλγη και να βοσκουν.......!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-10-11, 16:23
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

φιλε vag το λογο την νυστιας θελω να μου εξηγησεις
εμενα τα δικα μου δεν τρωνε αλγες και ουτε θα τρωγανε ποτε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-10-11, 16:34
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

θα ξαναγραψω κατι και ας με πειτε τρελο.επιμενω οτι ειναι υπερβολικο το ταισμα 10 φορες την ημερα οτι τροφη και να ειναι..μην ξεχνατε τις αρρωστειες που μπορει να δημιουργησει η τροφη οπως δυσεντερεια και εμφανηση νυκτικης κυστης..αυτα δεν ειναι καθολου απλα προβληματα και σιγουρα θα φερουν και αλλα.Οι δεκα φορες ταισμα την ημερα υποθετικα μιλαω παντα ειναι καθε μια ωρα λιγη τροφη αλλα τα αποβλητα των ψαριων δεν θα ειναι περισοτερα μιας και θα ταιζονται τοσο συχνα? vag σκεψου τον εαυτο σου να τρωει δεκα φορες την μερα ποσες φορες θα πας τουαλετα?το ιδιο θα κανουν και τα ψαρια μονο που αυτα με τοσο ταισμα και τοσο σιμοχε θα πεθανουν απο τα ιδια τους τα αποβλητα γιατι ζουν μεσα στην ''τουαλέτα τους''..δεν ειναι καθολου σωστο λοιπον να τρωνε τοσες πολλες φορες ακομα και αν εσυ το κανεις αυτο στα δικα σου ψαρια. και τελος τα ψαρια που εχει μεσα ο φιλος δεν νομιζω να χρειαζονται τοση τροφη!

εγω ταιζοντας 5-6 φορες την εβδομαδα 1-2 φορες την μερα δεν ειχα ποτε προβλημα οποτε πιστευω αυτο ειναι το πιο σωστο και οχι 10 φορες την μερα καθε μερα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζι σου!!
Βασικο βεβαια ειναι οι συχνες αλλαγες και η νυστεια,μερικες φορες και παραπανω απο μια ημερα.
για ποιον λογο να μπει στην διαδικασια να κανει 2με 3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου καποιος δεν εχω καταλαβει...για να ταιζει 10 φορες την ημερα νομιζοντας οτι τα ψαρια του ειναι πεινασμενα ολη την ωρα? σπαταλη νερου και δεν ειναι καθολου οικονομικο 3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου και δεν νομιζω να το δοκιμασει κανεις απλα και μονο για να δει αν αντεχουν τα ψαρια του 10 φορες την μερα ταισμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 30-10-11 στις 16:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-11, 16:49
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Πρώτα απόλα ξέχνα το 10...μην σας αρέσει όλων να πιάνετε τα άκρα!!πιάσε το 6-7 ταίσματα την μέρα..

Ποιος είπε οτι με τάισμα πάνω από 5 φορές την μέρα χρειάζεται αλλαγή νερού 2-3 φορές την βδομάδα;;;;
Σε ενυδρείο υπερφορτωμένο από ψάρια ίσως!!
Σε σωστό ενυδρείο η εβδομαδιαία φτάνει και περισσεύει...

Αυτό που λέω δεν μου κατέβηκε στο κεφάλι έτσι!Το έχω δει στην πράξη..τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν τόσο εύκολα..

Και απάντησε μου..τα νιτρικά του ενυδρείου σου τα έχεις μετρήσει πριν την εβδομαδιαία αλλαγή που κάνεις;πόσο είναι;


Και μιας και έκανες και την σύγκριση να σε ρωτήσω..εσύ,σαν άνθρωπος,τι είναι καλύτερο;να τρως 2 τεράστια γεύματα την μέρα ή 7-8 μικρότερα και συχνότερα;;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-11, 17:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η συχνοτητα ταισματος των ψαριων εξαρταται σε απο το ειδος του ψαριου και απο την ηλικια του αλλα και απο το ειδος των τροφων που του προσφερουμε!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-10-11, 17:00
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα απόλα ξέχνα το 10...μην σας αρέσει όλων να πιάνετε τα άκρα!!πιάσε το 6-7 ταίσματα την μέρα..εσυ χρησιμοποιησες αυτους τους αριθμους απο 5-10 οποτε παει να πει οτι και 10 φορες να ταιστουν δεν εχουν προβλημα (αυτο εδωσες σαν παραδειγμα για τον φιλο οταν ειπε ποιο ειναι το σωστο ταισμα)

Ποιος είπε οτι με τάισμα πάνω από 5 φορές την μέρα χρειάζεται αλλαγή νερού 2-3 φορές την βδομάδα;;;;
Σε ενυδρείο υπερφορτωμένο από ψάρια ίσως!! 2-3 φορες την εβδομαδα σιγουρα και αν οχι θα ανεβει σιγουρα αμμωνια
Σε σωστό ενυδρείο η εβδομαδιαία φτάνει και περισσεύει...ποιο ειναι το σωστο ενυδρειο για σενα?

Αυτό που λέω δεν μου κατέβηκε στο κεφάλι έτσι!Το έχω δει στην πράξη..τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν τόσο εύκολα..αυτο δεν παει να πει οτι δεν ανεβαινουν σε ολα τα ενυδρεια ευκολα..υπαρχουν ενυδρεια με χαμηλοτερη υποστηριξη φίλτρου οποτε παλι αυτο που λες δεν επιβεβαιωνεται.

Και απάντησε μου..τα νιτρικά του ενυδρείου σου τα έχεις μετρήσει πριν την εβδομαδιαία αλλαγή που κάνεις;πόσο είναι; οχι δεν τα εχω μετρησει και δεν χρειαζετε κιολας σε αντιθεση με το αν ταιζα 5-10 φορες την μερα θα χρειαζομουν σιγουρα γιατι κατι δεν θα πηγαινε καλα!


Και μιας και έκανες και την σύγκριση να σε ρωτήσω..εσύ,σαν άνθρωπος,τι είναι καλύτερο;να τρως 2 τεράστια γεύματα την μέρα ή 7-8 μικρότερα και συχνότερα;;
αναλογα αν χρειαζομαι διαιτα η ογκο και παραλληλα θα πηγαινα γυμναστηριο ενω τα ψαρια τι θα κανουν? απλα θα ''αφοδευσουν'' και θα πνιγουν στα ιδια τους τα κατουρα.

με λιγα λογια αυτο που λεω ειναι ότι εαν ταιζονται μια με 2 φορες την μερα σωστη ποιοτικη τροφη ειναι περιτο να ταιζονται παραπανω για ολους τους λογους που εξηγησα ! και ουτε πιστευω θα αναπτυξουν καποια ανοσια σε αρρωστειες ισα ισα που μπορει να δημιουργηθουν απο την παραπανω τροφη

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-10-11, 17:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων


για ποιον λογο να μπει στην διαδικασια να κανει 2με 3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου καποιος δεν εχω καταλαβει...για να ταιζει 10 φορες την ημερα νομιζοντας οτι τα ψαρια του ειναι πεινασμενα ολη την ωρα? σπαταλη νερου και δεν ειναι καθολου οικονομικο 3 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου και δεν νομιζω να το δοκιμασει κανεις απλα και μονο για να δει αν αντεχουν τα ψαρια του 10 φορες την μερα ταισμα
θα σου απαντισω εγω σε αυτο αναλογα τι ψαρια εχεις και σε τι ηλικια ειναι και φυσικα τη τρωφες ταιζεις
εκανα και εγω 7 ταισματα τη μερα και στο τελος της μερας 30 % - 50+% αλλαγη καθε μερα αυτο το κανεις για να αναπτηχθει ο γονος γρηγορα και να μη μινει ποτε νυστικος θα αφηνες εσυ ενα μωρο να πιναει ? οχι φυσικα η αλλαγη με τετεια συχνοτιτα ταισματος επιβαλετε μαζι με σκουπα βυθου φυσικα

απο την αλλη το ξανα εγραψα τα ενυληκα ψαρια δε χρειαζοντε τοσο ταισμα οσο μεγαλονει το ψαρι κοβουμε και ταισματα και στο τελος ταιζουμε 1 φορα την μερα το πολυ 2

και πολυ συμαντικο τη ταιζουμε και τη ποσοτητα πχ αν ταιζεις καρδια πρεπει να κανεις αλλαγη νερου ακομα και με μια φωρα που ταισες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-10-11, 17:12
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

[QUOTE=Γιώργος Κ;627221]Η συχνοτητα ταισματος των ψαριων εξαρταται σε απο το ειδος του ψαριου και απο την ηλικια του αλλα και απο το ειδος των τροφων που του προσφερουμε! συφωνω!
-------------------------
ρε παιδια ας χαλαρωσουμε λιγο ! το παιδι εχει 7 ξιφοφορους γαριδες και 4-5 σαλιγκαρια τι θα ταισει ? καρδια μοσχαριου η κανα κοτοπουλο? με 2-3 φυλλαρακια και μια ταμπλετα σπιρουλινια ειναι οκ !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 30-10-11 στις 17:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγες σωστο η λαθος? tsoui Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-05-11 20:13
Ερωτηση για μπολι σωστο 'η λαθος? karderinas33 Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-02-11 13:48
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ 1ο ΣΩΣΤΟ ΤΕΣΤ john922 Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-02-09 23:29
Σωστο ή λαθος???''Συσκευη co2'' matinaki Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 13-08-08 15:59
Σωστο ταϊσμα??? marinaaaa Γλυκό νερό - Γενικά 3 10-07-07 22:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10065 seconds with 15 queries