Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-07, 01:01
Το avatar του χρήστη andrew_dh
andrew_dh Ο χρήστης andrew_dh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Help!!!

Paides pira ena enidrio apo ta Carefour 120lt me antlia(filtro) kai thermostati.
Stin arxi ebala 3 xrysopsara gia na mpo ligo sto klima.(ta 2 einai ston alo kosmo tora)
Stin sinexeia epektathika ,me tin voitheia kapoion katastimatarxon pet shop.
Tora exo 12 psarakia, o tropos epilogis : ta eblepa rotousa an teriazoun me ta ypoloipa kai ta epeirna.
Ena sinolo
2 xrysopsara
1zebra (to mikro pou ftanei gyro sta 5-6cm)
4tigrakia (2 kanonika 2 kokina)
2 den ksero pos legontai (mallon sepae mikra me kokina-mayra pterigia )
1 glifti (makrosteno,prasino, fainetai san xeli )
Kai teleftai pira 2 Pacu (Colossoma macropomum,Red-Bellied Pacu, Tambaqui) exo tin entiposi oti edo tin patisa.
Mexri tora den blepo na enoxlountai metaksy tous(ta psaria) trone kanonika, kai den exo problima , mono to filtro prepei na to katharizo kathe 2 meres.
thermokrasia exo rithmisei 26 bath C.
Erotiseis:
1-Prepei na balo ,to eksartima pou bgazei mpourmpoulithres( den ksero pos legetai kai ti kanei, malon prosthetei oksigono sto nero)
2- pos tha prepei na koliso tin afisa(me ti) piso ,etsi oste na efaptetai sto giali kai na min fianeteai tholi)
3-Tha prepei na kano kamia metrisi?pos ginetai ayto? kathe poso prepei na allazo to nero,kai ti prepei na kano gia to xlorio pou exei ?
Tora allazo kathe 10 meres to 1/3.
4-Einai polla ta psaria gia to enidrio ayto?
Kapoia filiki simbuli giati an kai to enidrio exei gliko nero ,nomizo oti ta exo kanei thallasa.
End
Eyxaristo
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-07, 03:15
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

καλωσηρθες andrew_dh γραφε ελληνικα οχι greeklish καταρχην!
λοιπον το ενυδρειο σου αποτι καταλαβα ειναι εντελως λαθος ΟΛΟ πρεπει να αρχισεις απ την αρχη εχεις μεσα χυσοψαρα με τροπικα τα μεν θελουν κρυο νερο τα δε θελουν θερμο<25-27>το χειροτερο απολα ειναι τα pacu δεν φανταζεσαι περι τινος προκειται!παρε τα πακου και δωστα πισω στον πετσοπα αυριο κιολλας θα προτεινα!κανονας 1 ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΠΕΤΣΟΠΑ<δεν ισχυει για ολους ενοιειται αλλα οταν δινει χρυσοψαρα πακου και τιγρακια ειναι ποιο ασχετος απο τη γιαγια μου η ποιο ασυνειδητος απ τον πασαρη >!λογικα το ενυδρειο δεν εχει στρωσει κανε αλλαγες νερου αυριο κιολας μια μεγαλη λογικα η αμμωνια θα ναι στο κοκκινο!διαβασε αυτα σαν ευαγγελιο να ξεκινησεις απο καπου λογικα θα χρειαστει να δωσεις ολα τα ψαρια αν προλαβεις η να διαλεξεις τροπικα η χρυσοψαρα<πακου δεν το συζητω γινονται οσο το ενυδρειο σου με τη βαση μαζι πρεπει να φυγουν σιγουρα>
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
Παράθεση:
1-Prepei na balo ,to eksartima pou bgazei mpourmpoulithres( den ksero pos legetai kai ti kanei, malon prosthetei oksigono sto nero)
2- pos tha prepei na koliso tin afisa(me ti) piso ,etsi oste na efaptetai sto giali kai na min fianeteai tholi)
αυτα πιστεψε με ειναι τα ελαχιστα προβληματα σου!α ξεχασα δεν διαβασα ποσο καιρο εχεις μεσα τα ψαρια αυτα αν και δεν νομιζω πολυ χωρις αντιχλωριο στρωσιμο δεν υφισταται!
Παράθεση:
-Tha prepei na kano kamia metrisi?pos ginetai ayto? kathe poso prepei na allazo to nero,kai ti prepei na kano gia to xlorio pou exei ?
πρεπει να παρεις υγρα τεστ προτιμησε τετρα απεφυγε σερα παρε αντιχλωριο εξουδετερωνει χλωριο και χλωραμινες απ το νερο..
αυτα περνει πολυ συζητηση θα σου πουν και αλλοι αν ειμουν στη θεση σου θα εδινα ολα τα ψαρια και θα αρχιζα σωστα στρωσιμο διαβασμα επιλογη ψαριων που θελω να ασχοληθω μεχρι να στρωσει το τανκ και γενικα αργα και μελετημενα βηματα...το ξερω οτι ειναι δυσκολο να καταλαβεις αυτα που λεω σε λιγο καιρο θα τα βλεπεις απλα τα πραγματα και θα χεις ενα ομορφο με ευτηχισμενα πλασματα ενυδρειο υπομονη και ρωτα οτι θες αφου διαβασεις και τα παραπανω λινκ εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε ουφ ανχωθηκα...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-07, 06:09
Το avatar του χρήστη andrew_dh
andrew_dh Ο χρήστης andrew_dh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

simera diabaza ta sigekrimena links
to enidrio to exo edo kai 4mines ,to strosimo mallon exei ginei me ton apanthropo tropo (den ftaio ego ,den iksera, kai rotisa tous lathos anthropous, ) stin arxi den iskera tipota me tin parodo tou xrounou arxisa na ta "bolebo". Simera gia proti fora dibasa gia to antixlorio. Eixa panta tin anisixia gia to xlorio pou periexei to nero tis brisis alla .... Enai sigkekrimena 4 psarakia pou einai 3 mines,4 tigrakia giro stous 2mines, ta pacu ta pira prosfata 1 mina prin,gia ton logo oti ithela na blepo kai megalitera psaria sto enidrio kai katalaba oti eixa kanei megali patata otan epsaksa gia ta pacu sto internet kai eida oti xreiazontai enidria 1000+litra.
Oti egine egine tora tha do ti tha kano ... tha xreiasto ligi boitheia..
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
diabasa sto sigkekrimeno link kai katalaba oti tha xreiastei na kano polla pragmata.

Moderator note: Σε παρακαλώ γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες! Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 14-02-07 στις 09:30
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-07, 11:41
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

το στρωσιμο μαλλον δεν εγινε καθολου γιατι τα βακτηριδια που μετατρεπουν την αμμωνια σε no2 και no3 δεν αναπτυσονται μεσα στο χλωριο...ισως υπαρχει μια περιπτωση να σε τυχερος αν εχεις ενεργο ανθρακα μεσα στο φιλτρο μαυρα κομματακια θα ναι λογικα η μαυρο σφουγγαρι εχεις?αλλα ακομα και αν εχεις ανθρακα ο οποιος δεσμευει το χλωριο αν επλενες το φιλτρο με νερο βρυσης οπως καταλαβα παπαλα το στρωσιμο, το φιλτρο με νερο ενυδρειου το πλενουμε παντα!το συμπερασμα ειναι ενα παρε υγρα τεστ nh4 no3 no2<οχιν stick test και οχι σερα ξαναλεω ειναι αναξιοπιστα απ τα καλυτερα και απο τα ποιο ακριβα ειναι της ap> για αρχη να δουμε τι γινεται με τη βιολογια σου...στην επισκεψη στο πετσοπ ζητα και αντιχλωριο ενα μπουκαλακι!αφου δουμε τι τρεχει με τη βιολογια διαλεγεις τροπικα η κρυου νερου και δινεις τα αλλα σε καποιον χομπιστα εδω με αγγελια η στο πετσοπ πισω...
παρε τεστ μετρα πες μας τι βγηκε και προχωραμε...
μην πανικοβαλεσαι δεν ειναι τιποτα τραγικο...
αληθεια εχεις μεσα φυτα η κατι αλλο διακοσμητικο?βαλε καμια φοτο και απ τα ψαρια...
α κοιτα και εδω μαγαζια τεσταρισμενα απο παιδια στη θεσσαλονικη..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4962
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-07, 12:49
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα !
Όπως κατάλαβες και από μόνος σου...τα έχεις κάνει θάλασσα !
Μην απογοητεύεσαι....θέλει υπομονή....πολύ διάβασμα....και στο τέλος να είσαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.
Ακολούθησε τις συμβουλές μας και αν χρειαστεί να ρωτήσεις κάτι...εδώ είμαστε.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-07, 13:39
Το avatar του χρήστη andrew_dh
andrew_dh Ο χρήστης andrew_dh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκρηση.
Θα παω τωρα για να παρω τα τεστ καθως και το αντιχλωριο.
Δεν πανικοβαλομαι γιατι το ενυδρειο ειναι το μονο πραγμα ποθ με ηρεμει.
Θελω ομως καποιες διευκρινισεις.
Το φιλρτο του ενυδριου μου αποτελειται απο ενα πλαστικο κουτι (οσο το πλατος του ενυδρειου), ενα μπλε σφουγγαρι, και κατι σαν βαμβακι το οποιο επειδη εγινε εντελος καφε το πεταξα.
τροπο λειτουργιας: το νερο μπαινει(επειδη η αντλια το τραβαει) απο καποιες τρυπουλες που εχει το μεγαλο πλαστικο κουτι περναει αναγκαστικα απο το σφουγγαρι και η αντλια ριχνει μεσα(στο ενυδρειο) το φιλτραρισμενο νερο.

Εκτος απο τα προαναφερθεντα θα πρεπει να παρω μηπως και κατι για το φιλτρο???? επειδη τωρα εχει μονο το σφουγγαρι και καποια πανακια (με μια πρασινη σρωση και κατι σαν βαμβακι απο την αλλη
πως θα πρεπει να το καθαρισω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-07, 13:44
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Kάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ....το θέμα του φίλτρου του ενυδρείου σου καθώς και τα "προβληματάκια" του και διάφορες πατέντες έχουν συζητηθεί εκτενώς.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-07, 13:51
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

το φιλτρο το ξερω εχω και γω ενυδρειο του carrefour αυτο το ασπρο σαν βαμβακι ειναι υαλοβαμβακας για μηχανικο φιλτραρισμα-κοσκινισμα πες το και ετσι!το μπλε σφουγκαρι κανει και μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα μια φορα το μηνα το πλενεις σε νερο ενυδρειου τωρα αυτα τα πανακια που λες δεν ξερω τι ειναι κοιτα αυτο το ποστ διαβασε το ολο θα σου προτεινα να αγορασεις 1λιtro eheim substrat pro και να βαλεις τα υλικα οπως λεει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14962
και τον τσαμη δεν τον διαβασες την επομενη φορα θα σε εξετασω
εδω:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...filterMat2.htm και γενικα τον τομεα για το φιλτραρισμα
αρα εχουμε και λεμε θες αντιχλωριο τεστ<nh4 νο3 no2> substrat και υαλοβαμβακα αμεσα για να ξεκινησεις απο καπου λιστα και ζητα τα ετσι σε ενα μαγαζι εγκεκριμενο!βαλε μας καμια φοτο απο τα πανακια και ψαρια κτλ
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-07, 16:34
Το avatar του χρήστη andrew_dh
andrew_dh Ο χρήστης andrew_dh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Μολισ πηρα τις μετρησεις
Ph 7.8 ΚΗ 6 CH14 NO2=0 NO3 ~90
επισεις εχο αντιχλωριο (μου ειπε 1 καπακι στα 20λιτ)
Υαλοβαμβακα
και EHEIM substrat pro (μου προτεινε να το βαλω μεσα σε μια γυναικια καλτσα ετσι ωστε σε περιπτοσι που θα καθαρισω το ενυδρειο να μην τα βγαζω ενα ενα)
Περιμενω οδιγειες για τον τροπο ποθ πρεπει να δρασω
Ευχαριστο και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-07, 17:04
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andrew_dh
και EHEIM substrat pro (μου προτεινε να το βαλω μεσα σε μια γυναικια καλτσα ετσι ωστε σε περιπτοσι που θα καθαρισω το ενυδρειο να μην τα βγαζω ενα ενα)
Κατα προτίμηση να είναι δυκτιοτό καλσόν. ξέρεις τώρα ... απο αυτά τα ωραία
Και ο μόνος λόγος είναι πως προτειμούμε το δυκτιοτό για να μην βουλώνει εύκολα ... (δεν είναι ο μόνος λόγος βέβαια αλλά θα ξεφύγουμε )
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-07, 18:43
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μολισ πηρα τις μετρησεις
Ph 7.8 ΚΗ 6 CH14 NO2=0 NO3 ~90
ωραια μαλλον στρωμενος αν και δεν βλεπω μετρηση αμωνιας παρε θα σου χρειαστει... αφου εχεις τοσο no3 θα χει στρωσει κανε μια αλλαγη νερου 40% να φυγει το πολυ no3 αλλαγες γενικα να κανεις 30%καθε βδομαδα βγαζεις δηλαδη 40λιτρα καθε κυριακη ας πουμε βαζεις αντιχλωριο στο ενυδρειο και μετα βαζεις φρεσκο νερο οχι πολυ κρυο να μην εχει αποτομη πτωση θερμοκρασιας...
για το substrat καλτσον διχτυοτο και κοιτα τα σχεδιαγραμματα στα λινκ που σου δωσα να δεις τη διαταξη των υλικων στο φιλτρο<υαλοβαμβακας σπογγος substrat>
τωρα πρεπει να αποφασισεις τι θα κανεις με τα ψαρια...οπως σου πα τα πακου πρεπει να φυγουν σιγουρα και η τα χρυσοψαρα η τα τροπικα...
κοιτα κανενα aquaskaping να δεις τι σαρεσει να βρεις και ψαρια να ταιριαζουν στο νερο σου αν και με το νερο σου θα προτεινα ενα φυτεμενο με ζωοτοκα κοιτα στον τσαμη να δεις στην κατηγορια αυτη τι ψαρια υπαρχουν ειναι ομορφα ψαρια και σιγα σιγα θα χεις πολλες γεννες και μικρα πραγμα πολυ ωραιο παραλληλα θελουν σκληρο νερο σαν το δικο σου και ειναι ευκολα..
τωρα το ενυδρειο εχει απλα υποστρωμα?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-07, 22:21
Το avatar του χρήστη andrew_dh
andrew_dh Ο χρήστης andrew_dh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Κωστα σ'ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες που μου δινεις.
Αλλαξα το 40% του νερου και αφου διαβασα το λινκ για το φιλτρο,
αθριο θα παρω χορτο , μακαρονακι μηχανικο και μαζι με το substrat θα κανω
τον συνδυασμο που ειδα στο σκιτσο.
θελω να ανεβασω καμια φωτογραφια αλλα δεν ξερω πως
για να μου δωσεις καμια ιδεα
λεω να βαλω καμια διακοσμιση (καραβακι 12x16x10cm.) γιατι δεν εχω βαλει πολλα πραγματα (σχεδον τιποτα) κατω εχω απλο χαλικι(10κιλα).
Τωρα δεν εχω αεραντλια και σκεφτομαι να βαλω (χρειαζεται η δεν ειναι απαραιτητο)
Τα πακου θα τα βγαλω επισεις και τα χρυσοπσαρα και σκεφτομαι τα υπολοιπα να τα κρατισω και θα δω τια αλλο να συνδιασω γιατι τα τιγρακια μοθ αρεσουν απλα θελω να εχω και μεγαλητερα (αν εχεισ τιποτα υπ'οψει πες μου).
πιστευο οτι τωρα εχω αρχισει να πιανω το νοημα γιατι διαβασα πολλα πραγματα στον τσαμη

Υ.Γ στο σκιτσο για το φιλτρο δεν υπαρχει σφουγγαρι με ανθρακα λες να το παρεμβαλλω και αυτο πριν το μπλε σφουγγαρι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-07, 22:29
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το καραβάκι δεν θα σου το συνιστούσα πάντος!!!
Ούτε ο άνθρακας χρειάζεται!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-07, 22:51
Το avatar του χρήστη andrew_dh
andrew_dh Ο χρήστης andrew_dh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Το καραβάκι δεν θα σου το συνιστούσα πάντος!!!

Mπορεις να μου πεις τον λωγο
Εσυ τι προτινεις
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-07, 23:25
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
αθριο θα παρω χορτο , μακαρονακι μηχανικο και μαζι με το substrat θα κανω
τον συνδυασμο που ειδα στο σκιτσο.
κοιτα δεν ειναι απαραιτητα αυτα και με substrat ενα λιτρο υαλοβαμβακα και σφουγγαρι εισαι οκ...
Παράθεση:
θελω να ανεβασω καμια φωτογραφια αλλα δεν ξερω πως
κατω κατω λεει διαχειρηση συνειμενων αρχειων κατω απο το καταχωρηση απαντησης πας εκει και στο νεο παραθυρο αναζητηση και ανεβασμα και κλεινεις το παραθυρο και εισαι οκ
Παράθεση:
λεω να βαλω καμια διακοσμιση (καραβακι 12x16x10cm.) γιατι δεν εχω βαλει πολλα πραγματα (σχεδον τιποτα) κατω εχω απλο χαλικι(10κιλα).
κοιτα αν φτιαξεις ενα ενυδρειο με φυσικο τοπιο θα ναι ποιο ομορφο καραβακια πλαστικα δεν εχει στη φυση ακουσε με και θα δεις το αποτελεσμα
βαλε κανενα ξυλο mopani αφου το πλυνεις καλα και το αφησεις καμια 10αρι μερες μεσα ενα κουβα με νερο για να βγει η κιτρινιλα και να βουλιαζει και φυσικα φυτα βαλε πηγαινε στην κατηγορια για φυτα και δες το υπομνημα ευκολα φυτα..το αποτελεσμα θα ναι φανταστικο θα δεις...
Παράθεση:
Τωρα δεν εχω αεραντλια και σκεφτομαι να βαλω (χρειαζεται η δεν ειναι απαραιτητο)
δεν χρειαζεται απλα η εξοδος του φιλτρου να αναταρασει την επιφανεια και το νερο ερχεται σε επαφη με τον αερα και οξυγονονεται
Παράθεση:
στο σκιτσο για το φιλτρο δεν υπαρχει σφουγγαρι με ανθρακα λες να το παρεμβαλλω και αυτο πριν το μπλε σφουγγαρι
ο ανθρακας δεν χρειαζεται
http://www.liveaquaria.com/product/s...cfm?pCatId=880
πες ποια τιγρακια εχεις απο δω κοιτα
μπορεις να βαλεις κανα 3αρι τιγρακια ακομα μιας και ειναι διαβολοψαρα και τσιμπανε οτι εχει μακρυ πτερυγιο και αμα εχεις πολλα μοιραζεται η επιθετικοτητα
τα serpae το ιδιο βαλε κανα 4αρι ακομα αυτα http://www.liveaquaria.com/product/p...fm?pCatId=2521 ετσι?
το γλυφτη και το ζεμπρα βαλε φοτο να δουμε τι ειναι
α και τα ψαρια σταδιακα μην βαλεις κατευθειαν ολα μαζι βαζε 3-4 την αλλη βδομαδα αλλα τοσα κτλ
κοιτα σε παρουσιασεις και aquaskaping να δεις κοινωνικα φυτεμενα
τα μεγαλα ψαρια θελουν μεγαλα ενυδρεια!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-02-07, 23:33
Το avatar του χρήστη andrew_dh
andrew_dh Ο χρήστης andrew_dh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

τι γνωμη εχεις για τα Labidochromis caeruleus και Labidochromis freibergi γενικα μου αρεσαν , λες να τα δοσω ολα και να βρω τα σιγκεκριμενα.
Ειναι δυσκολα ψαρια
Πανω κατω τι τιμες μπορει να εχουν
ο γλυφτις εινα Gyrinocheilus aymonieri και το ζεμπρα Brachydanio rerio
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-02-07, 00:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις κανα 5αρι caeruleus αλλα παμε αλλου θες πολες πετρες μεσα αμμο και μονο αυτα τα 5 τιποτα αλλο που σημαινει βγαζεις το χαλικι α και λιγα φυτα εσυ διαλεγεις...πολυ ωραια ψαρια ουτε δυσκολα ουτε ακριβα<4-5€>...αλλα ντροπαλα ψαρια συνεχως ειναι κρυμενα εγω εχω 5 εδω και 2βδομαδες σε σημειο με κινηση στο σαλονι βεβαια και ελαχιστες φορες τα βλεπω ολα αμα εχω κοσμο ειδικα δεν βλεπω και κανενα...

υ.γ κοιτα το π.μ σου
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-02-07, 00:27
Το avatar του χρήστη andrew_dh
andrew_dh Ο χρήστης andrew_dh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

και οι φωτογραφιες
γενικα ειναι πολυ φτοχο στην διακοσμιση
για την αφισα τι πρεπει να κανω για να εφαπτεται (αν και θα την αλλαξω)
μπορεις να με βοηθησεις για τις πετρες(ποθ μπορω να βρω) καταρχας ξερω για το τεστ με το οξυ αλλα πως να τισ ενωσω για να κανω διαφορες συνθεσεις
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic01.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  47,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic02.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  80,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic03.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  50,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-02-07, 00:33
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

την αφισα καλυτερα να την βγαλεις και να βαλεις μαυρο φοντο ποιο φυσικο δειχνει αν και ειναι το τελευταιο...θα ακριβηνει στην διακοσμηση σιγα σιγα! βαλε το νεο υαλοβαμβακα και το substrat στο φιλτρο οπως ειδες στα σχεδια!το κοχυλι ανεβαζει τη σκληροτητα βγαλτο...
υ.γπ.μ=προσωπικο μηνυμα πανω δεξια
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09678 seconds with 13 queries