Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-07, 13:36
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Ξεκίνημα... αλλά με βοήθειες!

Γεια σας,

είμαι καινούριος στο forum και μάλλον καινούριος και στα ενυδρεία. Βέβαια τα τελευταία 4-5 χρόνια είχα ένα μικρό ενυδρείο 40lt χωρίς φυτά, στο οποίο ζούσαν (όσο άντεχαν) διάφορα ψαράκια, κυρίως guppys, platys και σκαλάρια. Κάποτε είχα καταφέρει να έχω και 2-3 γέννες από τα guppys, αλλά κανένα από τα μικρά δεν επέζησε... Γενικά, δεν ασχολούμουν και πολύ με το ενυδρείο και όλα μάλλον γίνονταν στην τύχη!!

Πρόσφατα πήρα τη μεγάλη απόφαση!! Αγόρασα ένα μεγάλο ενυδρείο κάνοντας το όνειρο πραγματικότητα. Είναι το RIO 180 της JUWEL (http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=5). Τοποθετήθηκε στη θέση που είχα προσχεδιάσει ότι θα είναι για το ενυδρείο και ξεκίνησα με μελέτη και ερωτήσεις στο petshop. Οι τύποι του petshop είναι μάλλον καλοί γιατί πολλά από όσα διαβάζω εδώ μέσα μου τα έχουν ήδη αναφέρει.
Έχει φίλτρο που ήρθε μαζί με το ενυδρείο (μπλε, πράσινα σφουγγαράκια και φίλτρο άνθρακα και υαλοβάμβακα (http://www.juwel-aquarium.de/en/filter_full.htm) ενώ εγώ πρόσθεσα στο κάτω κάτω μέρος και ένα σακουλάκι μακαρόνια. Η αντλία του είναι μια με δυνατότητα 600lt/h (http://www.juwel-aquarium.de/en/bersicht193.htm). Ο θερμοστάτης είναι 200W (http://www.juwel-aquarium.de/en/heizer47.htm?cat=186). Τέλος έχει δύο λάμπες 38W η κάθε μία. Μία warmligth και μία daylight (http://www.juwel-aquarium.de/en/addon.htm?matnr=40550)

Θα σας πω λοιπόν τι έχω κάνει ως τώρα και περιμένω γνώμες, συμβουλές και κριτικές (ελπίζοντας ότι δε θα γίνω βάρος).

Καταρχήν έβαλα υπόστρωμα (Tetra CompleteSubstrate) αν και από ότι είδα εκ των υστέρων εδώ μέσα κάποιος δεν το συμπαθεί και πολύ. Πάντως τώρα πια έχει μπει.
Μετά έβαλα λάβα και υλικό από ενυδρείο του petshop που μου είπε ότι είναι καλό πρώτα να το ξεπλύνω όπως και έκανα. Αυτό το υλικό θεωρητικά βοηθάει τα φυτά είπαν. Μετά πρόσθεσα το χαλίκι.
Γέμισα το ενυδρείο με νερό και το ξεκίνησα. Πρόσθεσα και τα 40lt του παλιού ενυδρείου μαζί με τα μακαρόνια του για μπόλιασμα. Έτσιψα και τον υαλοβάμβακα τον παλιό μέσα στο νερό και μετά τον πέταξα. Πρόσθεσα και αντιχλώριο (Stress coat της Aquarium Pharmaceutics).
Έβαλα και μια ταπετσαρία πίσω που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα γιατί αλλιώς φαινόταν ο τοίχος και δε μου άρεσε. φυσικά μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή με άλλη περισσότερο ενδιαφέρουσα ή κατάλληλη.
Πήρα και ένα ξύλο (βάλτου έλεγε το καρτελάκι αλλά δυστυχώς το πέταξα και δε ξέρω να σας πω λεπτομέρειες) και αφού το κράτησα 1-2 μέρες σε λεκάνη με ζεστό (καυτό θα έλεγα) νερό, έβγαλε αρκετό χρώμα και ας το πούμε βρωμιά. Στο τέλος το νερό έβγαινε σχεδόν καθαρό. Πάνω σε αυτό το ξύλο έδεσα 2 ανούβιες και μπήκε στο ενυδρείο.
Πρόσθεσα και ακόμα μερικές ανούβιες νάνους εδώ και εκεί. Επίσης έβαλα δύο φυτά που ξέχασα πως τα λένε και τα οποία μου τα έδωσε ως ρίζες από το δικό του ενυδρείο ο petshopas, τα οποία βγάζουν ανθάκια που επιπλέουν στην επιφάνεια μαζί με φυλλαράκια (ξέρει κανείς πως τα λένε
Για ενίσχυση στην αρχή έβαλα και τον παλιό θερμοστάτη (50W) που προφανώς μάλλον θα βγάλω τώρα που έπιασα (επιτέλους) τους 26-27 βαθμούς.
Και τελευταίο έβαλα το μοναδικό ψαράκι (ο ήρωας) που είχε επιβιώσει από κάθε αντιξοότητα στο παλιό ενυδρείο και του άξιζε ένα καινούριο σπίτι!!! Ένα σκαλάρι το οποίο μάλιστα έχει μεγαλώσει αρκετά!!!

Βέβαια δεν έχω κάνει κανένα test αμμωνίας κλπ, ούτε σκληρότητας. Ξέρω πως θα έπρεπε πριν μπει το ψαράκι και πως ίσως το ενυδρείο θέλει στρώσιμο. Αλλά έπρεπε να μπει για να φύγει το παλιό ενυδρείο (που είχε καταντήσει να μη βλέπετε...). Έχω σκοπό να πάρω τεστ από βδομάδα και να το ελέγξω. Αλλά υπέθεσα (με το φτωχό μου μυαλό) ότι τα 40 λίτρα νερού του παλιού ενυδρείου (στα 140 καινούρια) + τα παλιά μακαρόνια (μαζί με φρέσκα νέα) + η παλιά λάβα η δική μου και του μαγαζιού + το στίψιμο του παλιού υαλομβάμβακα μέσα στο καινούριο ενυδρείο + 1 πλαστικό βραχάκι από το παλιό που μπήκε εν αναμονή εύρεσης μιας αληθινής πέτρας ή συνδυασμού αληθινών πετρών και το οποίο ελπίζω να είχε πάνω του κανένα βακτηριάκι..., όλα αυτά μαζί θα σώσουν την κατάσταση και θα βοηθήσουν στο πιο γρήγορο στρώσιμο.
Βέβαια δε βάζω άλλα ψάρια αν πρώτα δεν ελέγξω. Ο Ήρωας ελπίζω να αντέξει.
Οπότε τώρα σας παρουσιάζω το καινούριο μου ενυδρείο όπως έχει γίνει και περιμένω σχόλια, κρίσεις και συμβουλές (ή επιπλήξεις).


Ελπίζω να μη σας κούρασα με το μακρύ post, αλλά κάτι η περέργεια και η διάθεση να σας τα πω αναλυτικά, κάτι η χαρά μου για το νέο μου απόκτημα, παρασύρθηκα!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή.
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-07, 13:54
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Καλοσώρισες Κώστα. Κι εγώ ετοιμάζομαι να κάνω την ίδια αλλάγη με σένα. Δυστυχώς δεν έχω γνώμη γιατί δεν έχω πείρα. Μόνο να ευχηθώ καλή μας επιτυχία.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-07, 14:07
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Καλως όρισες Κώστα
Πολύ καλά όσα έκανες μέχρι στιγμής Δεν θα αντιμετωπίσης πρόβλημα αμμωνίας με αυτά που έκανες...
Καλό θα ήταν να έβαζες και κανένα άλλο φυτό για να ομορφύνει κι άλλο το ενυδρείο...Το ξύλο μήπως έγραφε πάνω Mangroove και όχι βάλτου;
Τα φυτά που σου έδωσε ως βολβούς πιθανόν να είναι Nymphaea αλλά για να σου πω με σιγουριά χρειάζεται φωτό τους από κοντά...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-07, 14:13
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα! Καλό είναι να βάλεις τον θερμοστάτη στην ειδική θέση που υπάρχει μέσα στο φίλτρο έτσι θα έχεις ομοιόμορφη θερμοκρασία μέσα στο ενυδρείο! Επίσης οι λάμπες σου δεν είναι 38watt εφόσον έχεις το Rio 180 σωστά? αλλά 30watt έκαστη! Καλό είναι να προσθέσεις και ανακλαστήρες!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-07, 14:17
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αυτός που φαίνεται πρέπει να είναι του 40λιτρου που τον έβαλε προσωρινά...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-07, 14:39
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Να κάνω και τις διευκρινήσεις που ζητάτε...

Έχεις δίκιο pascM, οι λάμπες είναι 30W. Που το είχα δει το 38 ένας θεός το ξέρει... Φυτά θα μπουν και άλλα, αλλά α) είπα να το κάνω σταδιακά και β) είχαν τελειώσει στο μαγαζί... Οι ανακλαστήρες είναι κάτι απαραίτητο και επείγον ή μπορεί να περιμένει;

KostasG, έχεις δίκιο. Αυτός ο θερμοστάτης που φαίνεται είναι ο παλιός μικρός (50W) του παλιού ενυδρείου. Τον έβαλα ενισχυτικά και όπου ναναι θα τον βγάλω. Ο κανονικός είναι 200W και στην ειδική θέση.Για το ξύλο θα σε γελάσω. Αλλά μπορώ μόλις πάω στο μαγαζί πάλι, να δω τα άλλα ίδια τι γράφουν...

Φωτογραφία κοντινή του φυτού που λέγαμε ακολουθεί...


Lucy σε ευχαριστώ και εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία. Ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα. Ο Ήρωας θα δείξει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-07, 14:42
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Οι ανακλαστήρες δεν είναι κάτι επείγον! Απλά το φως των ενυδρείων και δη των εργοστασιακών δεν υπερβαίνει το 0,33 watt ανα λίτρο και επειδή σε βλέπω για φυτεμένο είναι η πρώτη αναβάθμιση που θα κάνεις.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-07, 15:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχοντας ενα ψαρι μεσα και με ολα αυτα που εκανες για την μεταφορα της βιολογιας, δεν νομιζω να υπαρξει κανενα προβλημα στρωσιματος.
Οσο για το tetra completesubstrate ποιος δεν το συμπαθει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-07, 17:27
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλώς όρισες Κώστα.
Καλή αρχή έκανες και σου εύχομαι το καλύτερο για το ενυδρείο σου.
ΑΝ βλέπω καλά στην φωτό (ίσως να φαίνεται έτσι δεν ξέρω) τις ανούμπιες τις έχεις φυτέψει αρκετά μέσα στο χαλίκι σωστά ?
Αν ναι τότε να τις βγάλεις πιο έξω ....να είναι μέσα στο χώμα/χαλίκι μόνο οι ρίζες τους αλλά το "κοτσάνι" τους να είναι απ'έξω γιατί αλλιώς θα σου σαπίσουν...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-07, 17:59
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το φυτό της φωτό σίγουρα δεν είναι Nymphaea αλλά δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά τι είναι...ίσως Bacopa monnieri;
Δες εδώ μήπως βρεις τι είναι...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-02-07, 19:39
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φυτό της φωτό σίγουρα δεν είναι Nymphaea αλλά δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά τι είναι...ίσως Bacopa monnieri;
Δες εδώ μήπως βρεις τι είναι...
Δε νομιζω οτι ειναι bacopa monnieri... Η bacopa εχει πιο στρογγυλα φυλλα...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-07, 22:40
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
καλώς όρισες Κώστα.
Καλή αρχή έκανες και σου εύχομαι το καλύτερο για το ενυδρείο σου.
ΑΝ βλέπω καλά στην φωτό (ίσως να φαίνεται έτσι δεν ξέρω) τις ανούμπιες τις έχεις φυτέψει αρκετά μέσα στο χαλίκι σωστά ?
Αν ναι τότε να τις βγάλεις πιο έξω ....να είναι μέσα στο χώμα/χαλίκι μόνο οι ρίζες τους αλλά το "κοτσάνι" τους να είναι απ'έξω γιατί αλλιώς θα σου σαπίσουν...
Σε βρίσκω πολύ παρατηρητικό!!!
Έχεις δίκιο. Όταν βγήκε η φωτογραφία ήταν πολύ μέσα τα φυτά. Μετά όμως διάβασα κάπου στο forum εδώ γύρω τα σχετικά με τον κορμό και τις διόρθωσα. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την παρατήρηση και την βοήθεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netblue;
Οσο για το tetra completesubstrate ποιος δεν το συμπαθει?
Δε θυμάμαι. Κάπου εδώ στο forum είδα πως κάποιος δεν είχε μείνει ευχαριστημένος. Αλλά μπορεί και να θυμάμαι λάθος. Αν το ξαναβρώ πάντως θα το σημειώσω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-07, 23:07
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

γεια σου κωστα και απο μενα και καλη αρχη.....το ψαρακι σου ειναι πολυ ομορφο και θα χαρει δεοντως το νεο του σπιτι...θα σου προτεινω να βαλεις και αλλα φυτα μεσα θα ομορφηνει παρα πολυ το ενυδρειο σου...και εγω ξεκινησα με 3 ριζες ανουμπια και τωρα πρασινησε ο τοπος....εχεις και το υποστρωμα .....μια χαρα ολες οι κινησεις σου με το στησιμο του ενυδρειου κανε και τις μετρησεις σου να εισαι σιγουρος και καλη συνεχεια....τι ψαρακια θα βαλεις???
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-07, 23:55
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Επειδή δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε αυτά που είπαν οι προηγούμενοι, θα κάνω μόνο μία παρατήρηση: Μήπως έχεις παραγεμίσει το ενυδρείο με νερό? Το λέω αυτό γιατί στη φωτό που έχεις ανεβάσει φαίνεται στην επιφάνεια του νερού η "γέφυρα" (το πλαστικό μαύρου χρώματος) που ενώνει τις δύο μεγάλες επιφάνειες του ενυδρείου, ενώ κανονικά δε θα έπρεπε να είναι ορατή. Για κοίταξε στην εσωτερική άνω δεξιά μεριά του ενυδρείου: έχει ένα λευκό αυτοκόλλητο με μία κόκκινη γραμμή. To νερό δεν πρέπει να την υπερβαίνει.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-07, 23:56
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου κωστα και απο μενα και καλη αρχη.....το ψαρακι σου ειναι πολυ ομορφο και θα χαρει δεοντως το νεο του σπιτι...θα σου προτεινω να βαλεις και αλλα φυτα μεσα θα ομορφηνει παρα πολυ το ενυδρειο σου...και εγω ξεκινησα με 3 ριζες ανουμπια και τωρα πρασινησε ο τοπος....εχεις και το υποστρωμα .....μια χαρα ολες οι κινησεις σου με το στησιμο του ενυδρειου κανε και τις μετρησεις σου να εισαι σιγουρος και καλη συνεχεια....τι ψαρακια θα βαλεις???
Να είσαι καλά.
Δεν έχω ιδέα, τι ψαράκια θα βάλω. Ακόμα το σκέφτομαι. Σίγουρα ξεκινάμε με βάση το υπάρχον σκαλάρι (συναισθηματικοί λόγοι ...). Θα μου άρεσε να το κάνω ζευγάρι και γιατί όχι να... σκαλώσουν μερικά σκαλάρια ακόμα. Θα ήθελα όμως και λίγο χρώμα μέσα στο ενυδρείο. Αλλά και λίγη κίνηση (κοπάδι; ). Βλέπεις έχω μικρά παιδάκια που προφανώς θα εντυπωσιασθούν από χρωματιστά ψαράκια ή από κινητικά κοπάδια. Επίσης σκέφτομαι και για την υγιεινή του ενυδρείου δε θα πρέπει να υπάρχουν κάποια για να τρώνε άλγη και τα σχετικά;

Οπότε δε ξέρω σε τι συμπέρασμα να καταλήξω για το συνδυασμό όλων αυτών.

Οπότε είμαι ανοικτός σε ιδέες και προτάσεις από παλαιότερους και ειδικότερους.
Θα μπορούσατε να μου πείτε είδη και αριθμό που θα μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο μου;

Δείτε το σαν μια άσκηση ή μια πρόκληση ή απλά σαν μια βοήθεια σε έναν άσχετο...
Ελπίζω να μη σας ζητάω δύσκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-02-07, 00:06
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Η δικη μου προταση:
1) Eνα ζευγαρι σκαλαρια

2) Ενα ζευγαρι Ramirezi
(http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm)

3) Μια μικρη ομαδα (5-6 ατομα) αρλεκινων (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/rasbora.htm)
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-02-07, 07:39
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Καλως ηλθες και απο μενα.Ωραιο το ενυδρειο σου.Τωρα που το ψαρι σου
εχει σωστο σπιτι μην αγχονεσε για τις επομενες κινησεις σου.Ψαξε με την
ησυχια σου για τι φυτα θα βαλεις και ποια αλλα ψαρακια μπορουν να
συνδοιασθουν με το σκαλαρι σου.Καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-02-07, 15:56
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
...Επίσης σκέφτομαι και για την υγιεινή του ενυδρείου δε θα πρέπει να υπάρχουν κάποια για να τρώνε άλγη και τα σχετικά;...
Όσων αφορούν την άλγη (κι εγώ πολύπαθη) έχω να πω μόνο την εμπειρία μου. Από τότε που έβαλα σαλιγκάρια planorbis corneus δεν ξανακαθάρισα τζάμια. Δεν τα αγόρασα, μου τα έδωσαν από το petshop όταν τα ζήτησα. Τώρα αν ταιριάζουν στο δικό σου ενυδρείο δεν ξέρω. Αυτό θα σου το πουν οι έμπειροι.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-07, 12:55
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πρέπει να ξέρεις πάντως οτι αν βάλεις τα σαλιγκάρια που σου είπε η lucy,μετά δεν θα μπορείς να τα ξεφορτωθείς αμα δεν τα θέλεις...Επίσης από δική μου εμπειρία μαζί τους,ούτε τέλειοι καθαριστές είναι και ενοχλούν και τα φυτά αμα δεν βρίσκουν φαί...
Παρεπιπτόντως,η άλγη δεν είναι ανθυγεινή,απλώς δεν είναι πολύ όμορφη...Οποτε αν θες βάζεις ψάρια που την τρώνε,δεν είναι απαραίτητο...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-02-07, 09:40
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Έχω άλλη μια ερώτηση και είπα να μην ανοίξω νέο thread μιας και αφορά το ίδιο ενυδρείο το οποίο έχω περιγράψει εδώ.
Με δεδομένο ότι το ενυδρείο κλείνει την πρώτη του βδομάδα (με το σκαλάρι μέσα) και υποθέτω ότι τα παλιά βακτηρίδια έπιασαν δουλειά αφού όλα φαίνεται να πηγαίνουν οκ, η ερώτηση είναι να κάνω την πρώτη αλλαγή νερού και πόση; Ο πέτσοπας είπε όχι ακόμα.
Τεστ δυστυχώς δεν έχω κάνει ακόμα γιατί δεν μπόρεσα να αγοράσω καθότι το μαγαζί δεν είχε κάνει ακόμα παραλαβές. Μου πρότεινε ένα κιτ με όλα τα test της sera, που από ότι λέει είναι και καλό και συμφέρει (PH, GH, KH, NH4, NO2, NO3) x60 ελέγχους, γύρω στα 30E. Σε λίγο θα πάω να δω και από κοντά και θα σας ενημερώσω σχετικά. Αν στο μεταξύ κάποιος ξέρει κάτι μου το λέει.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-02-07, 09:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Φυσικα και ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ αλλαγή. Μονο καλό κάνει (οταν γίνεται σωστά...)
Ενα 30% ειναι οτι πρέπει.
Φτηνό μου φαινεται 30 ευρω για ΟΛΑ αυτά σε υγρά τεστ. Μηπως σου δινει stick?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-02-07, 09:52
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ αλλαγή. Μονο καλό κάνει (οταν γίνεται σωστά...)
Ενα 30% ειναι οτι πρέπει.
Φτηνό μου φαινεται 30 ευρω για ΟΛΑ αυτά σε υγρά τεστ. Μηπως σου δινει stick?
Είπε ότι τα sticks δεν έχουν ακρίβεια και πρέπει να προσέχεις καλά τους χρόνους για να σου πετύχουν. Οπότε δεν τα προτείνει και αν και είχε στο μαγαζί δε μου έδινε. Αυτά που θα έχει φέρει σήμερα και που προτείνει είναι υγρά. Θα δούμε σε λίγο που θα πάω.
Φαίνονται καλά και ξηγημένα παιδιά αυτοί που έχουν το μαγαζί. Λένε ότι ξεκίνησαν ως χομπίστες και είπαν εφόσον είχαν γνώσεις και πείρα να κάνουν το χόμπυ επάγγελμα. Τι να πω; Θα δείξει. Και να σημειώσω ότι έχουν μόνο ενυδρεία και ψάρια. Δεν είναι petshop γενικής χρήσης...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-02-07, 10:06
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ισχύουν ολα αυτά για τα sticks. Απλά η τιμή ειναι πολυ καλή για υγρά.
Για την χρησιμοτητα των συχνων αλλαγών δεν χρειάζεται να το επαναλαβω, το μονο που ισως να εχει στο μυαλό του ενα πετσοπ ειναι οτι ο τυπικος αρχάριος πελάτης μπορει να μην κανει την αλλαγη νερου σωστά (θερμοκρασια, ποσότητα, αντιχλωριο, διαδικασια) με αποτέλεσμα να στρεσσαριστουν τα ψάρια με ασχημα αποτελεσματα.
Από την άλλη, το να σου πει να κανεις αλλαγή κάθε 15 (αφού εχεις ενα ψαρι μόνο, αρα χαμηλή ιχθυοφόρτιση,) είναι επισης σωστό.
Το σκεπτικο μου είναι, αφού δεν εχουμε μετρήσεις, ας γινει μια αλλαγή ώστε να είμαστε σίγουροι, αφού κακό ΔΕΝ κάνει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νανοκιχλίδα, αλλά ποια?? Zorba_The_Freak ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 15 31-01-07 12:32
αλάτι αλλά πόσο ? crazyio Bettas 6 06-07-06 00:38
Όμορφος αλλά άγριος hejo Malawi 12 27-05-05 10:34
Καλοκαιρινές διακοπές, αλλά αλλαγές νερού? Makis M Malawi 2 05-05-04 20:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08121 seconds with 15 queries