Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-06, 14:57
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Lightbulb απομάκρυνση BBA. Πως???

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να απομακρύνω τελείως την (σχετικά περιορισμένη) BBA που έχω. Μερικά δεδομένα:

Διαστάσεις ενυδρείου: 120 Χ 60 Χ 60
Φωτισμός: 4χ40 W arcadia, 12 ώρες ημερησίως.
Λίπανση: Co2 50 φυσαλίδες/ λεπτό, σκάλα Nutrafin (εδώ και δύο εβδομάδες).
8ml Flourish Potassium (κάθε 3η μέρα).
2ml Flourish (ομοίως).
Φυτά: crypts, vallis, anubias, swords, rotala (πυκνοφυτεμένο).

Να πω ότι τα φυτά αναπτύσσονται πολύ καλά.

Αν είναι δυνατό οι οποίες προτάσεις να είναι συγκεκριμένες.

Ευχαριστώ

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-06, 16:56
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

νομίζω θα βοηθήσει τους εμπειροτέρους μία φώτο για να φανεί πόσα φυτά έχει το ενυδρείο γιατί 12 ώρες είναι για φουλ φυτεμένο και κάνε μία μέτρηση νιτρικά και φωσφορικά μπορεί να φταίει κι αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-06, 18:24
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα κάνε μια καλή αλλαγή νερού κάλυψε το ενυδρείο σου από παντού να μην μπαίνει καθόλου φως όπως κόψε τον φωτισμό για 3 μερούλες και πιστεύω πως θα είσαι μια χαρά.
Καταλαβαίνω πως αυτά που γράφω ίσως να σου ακουστούν κάπως αλλά για να απαλαγείς μόνο άμα δεν έχει καθόλου φως το ενυδρείο σου μπορεί να γίνει κάτι.Αλλά το βασικότερο απ' όλα είναι να βρεις την αιτία της.Κάνε μετρήσεις και πες σε παρακαλώ.

Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-06, 19:01
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Καλησπέρα Θεόφιλε.

Υπάρχουν τα SAE που κάνουν πολύ καλή δουλειά. Επίσης σήμερα εκεί που χάζευα στο διαδίκτυο βρήκα αυτό http://www.aquariaplants.com/alqaeproblems.htm. Λέει αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια, αν δε βαριέσαι ρίξτου μια ματιά. Πάντως και εγώ που έχω ΒΒΑ προσπαθώ να την απομακρύνω από τη ρίζα της, προσπαθώντας σταδιακά να δημιουργήσω τις σωστές αναλογίες φωτισμού-διοξειδίου-λίπανσης και νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο, αν κρίνω από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-06, 00:38
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Απομάκρυνση ΒΒΑ...

Εγώ θα αναφερθώ ΜΟΝΟ στο πως μπορεις να την απομακρύνεις (όπως λες) και όχι στο πως μακροπρόθεσμα θα απαλλαγεις οριστικά. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το εντοπίσεις εσύ.
Ειχα το ίδιο πρόβλημα λοιπόν και έγιναν τα εξής:
- Πήρα 2 SAE για να την φάνε. Αποτέλεσμα: Τζίφος...
-Δοκίμασα να την καθαρίσω από τα φυτά και τις πέτρες, με τη μέθοδο της χλωρίνης (μπάνιο σε 1:19 νερό). Αποτέλεσμα: καθάρισε σε ποσοστό 80-90%, χαλάσανε κάποια αγαπημένα μου φυτά (γιατί προφανώς δεν το έκανα πολύ σωστά ή ήταν πολύ ευαίσθητα, ή η ΒΒΑ ήταν πολύ... !@#$%^&*, δεν ξέρω) και σε μία εβδομάδα αν θυμάμαι καλά, είχα μια από τα ίδια...
- Δοκίμασα μετά την μέθοδο του οξυζενέ (20 ml / 50 ltr), μέσα στο ενυδρείο. Αποτέλεσμα: τζίφος... Δεν έγινε απολύτως τίποτα.
Εκεί λοιπόν, πήρα ανάποδες και τί έκανα:
Ξήλωσα όλο το ενυδρείο.
Εβαλα πέτρες και χαλίκι σε σκέτη χλωρίνη και μετά τα έβρασα.
Πέρασα όλα τα φυτά από χλωρινολουτρο 50-50 με νερό, ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΜΕΣΑ, για λιγότερο από 1 λεπτό και έτριψα ΕΝΑ-ΕΝΑ ολα τα φύλλα προσεκτικά. Μετά τα ξέπλυνα καλά και τα άφησα 1 ώρα σε χλιαρό νερό με πολύ αντιχλώριο. Μετά τα έβαλα σε μία λεκάνη με 10 λίτρα νερό και 50 ml φρέσκο οξυζενέ, για 2-3 λεπτά περίπου. Μετά τα ξαναφύτεψα στο ενυδρείο, αφού πρώτα είχα καθαρίσει καλά τα τζάμια, το φίλτρο, το θερμόμετρο και τους σωλήνες με τα καλώδια (είχε πιάσει κι εκεί).
Αποτέλεσμα:
Εχασα μόνο 1 cabomba που δεν άντεξε στην όλη διαδικασία. Σε μια εβδομάδα δεν υπήρχε πουθενά ΒΒΑ και ούτε ξαναεμφανίστηκε μέχρι σήμερα. Ομως, από την ίδια στιγμή που έκανα όλο αυτό το πανηγύρι και αφού είχα εντοπίσει την πηγή της ΒΒΑ (προκύπτει από το αποτέλεσμα...), την διόρθωσα (την πηγή).
Η πηγή (μάλλον...) της δικής μου ΒΒΑ, ήταν:
1. Πολύς και λάθος φωτισμός, για τις ανάγκες της ποσότητας των φυτών μου. Εβγαλα την λάθος λάμπα και μείωσα τις ώρες.
2. Λίγο Co2 και με κακή διάχυση στο νερό του ενυδρείου. Εκανα καλύτερο μίγμα και πιο προσεκτική διάχυση, μέσο του εσωτερικού φίλτρου. Επίσης μείωσα τις αναταράξεις.
3. Αυξημένα φωσφορικά λόγω ελαφρά υπερβολικού ταϊσματος. Επεσε... δίαιτα.
4. Υπερβολικά λιπάσματα, σε σχέση με τις ανάγκες των συγκεκριμένων φυτών. Τα έκοψα μαχαίρι, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα και μετά ξανάρχισα με το 50% της ποσότητας και μοιρασμένο σε καθημερινή βάση (και όχι εβδομαδιαία).

Σου περιέγραψα λοιπόν, ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ περίπτωση.
Ελπίζω να σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημά σου...

(Υ.Σ.: Ευθύνες δεν θέλω, έτσι?... )
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-06, 21:20
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Eγω τρεις μερες μετα αφου εβαλα της T5 με φουντωσε περισσοτερο η γκρι τριχωτη αλγη τωρα να βγαλω ολα και να βρασω δεν γινεται διοτι εχει και υποστρωμα με χωμα. Πηρα δυο SAE αλλα δεν βλεπω να προλαβαινουνε να την τρωνε ασε που βλεπω να προτιμουνε αλλη τριχωτη αλγη σαν την πρασινη η καφε. Τωρα τι να κανω? να βαλω μονο τους Τ5 να δουλευουνε? σκεφτομουνα μπας και επαιρνα 5-6 SAE να μου την καθαρισουνε καλα και αφου καθαριστει να κραταγα 2,3 για να την κρατανε μακρια. Υποψιν οτι τα ψαρια που εχω τωρα μεσα ειναι 2 Sae kai 2 otto (δηλαδη δεν ταιζω τα ψαρια τιποτα)
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04325 seconds with 12 queries