Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Έλεγχος θερμοκρασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-06, 15:02
Πανικος Σωτηριου Ο χρήστης Πανικος Σωτηριου δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή επιλογη ψυγειου

γεια σαςεχω λειτουργηση το πρωτο μου θαλασσινο εδω και τρεις μηνεςαλλα δεν εχω ψυγειο .τωρα που η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι 20 βαθμουςη θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι 27 λογω των μηχανηματων και των φωτηστικων.το καλοκαιρι που η εξωτερικη θερμοκρασια θα ειναι 40 βαθμους τιθα γινη με το ενυδρειο.το ενυδρειο μου ειναι 2500 λιτρα .μονο με ψαριαμεχρι πια θερμοκρασια αντεχουν τα ψαριακαι πιες ειναι οι εισηγησεις σας για πιον ειδος ψυγειου να αγορασωπιαν μαρκα και απο που εαν γνωριζετε μαγαζια on line.σας ευχαριστω περιμενω απαντησεις εισηγησεις
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-06, 07:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τον Χειμώνα μπορείς να έχεις μια θερμοκρασία γύρω στους 25-26 Cκαι το καλοκαίρι 26- 27. Τα ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα μέχρι και 28C.
Για μεγαλύτερη ασφάλεια, μπορείς να συνδέσεις στα φώτα σου και ένα ρυθμιστή θερμοκρασίας, έτσι ώστε στις πολύ θερμές μέρες ή αν για κάποιο λόγο σταματήσει να δουλεύει το ψυκτικό, να σβήσουν τα φώτα.
Εγώ έχω το Titanτης Aquamedic και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Μπορείς να το δεις εδώ. Από αυτά σε βλέπω για το μεγάλο της εταιρίας το titan 4000. Πρέπει να προσέξεις τον συνδυασμό των λίτρων του ενυδρείου σου, αλλά και την ικανότητα πτώσης της θερμοκρασίας, που στον πίνακα έχει από 5 έως 10C.
Επίσης υπάρχει και το eco coolerτης Deltec, το οποίο όμως δεν το έχει δοκιμάσει κανείς που να ξέρω. Βέβαια στα ξένα forumέχει καλές κριτικές. Η δε μέθοδος που χρησιμοποιεί για να ψύχει το νερό είναι εντελώς διαφορετική και γι΄ αυτό έχει τόσο μικρή κατανάλωση. Το μειονέκτημα είναι ότι δημιουργεί αρκετή υγρασία στο χώρο και για αυτό επιβάλλεται να τοποθετηθεί σε εξωτερικό χώρο. Όχι βέβαια ότι αυτό δεν ισχύει και για τα άλλα ψυκτικά, αλλά για άλλους λόγους, όπως μεγάλη θερμοκρασία και θόρυβος. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
HDeltecέχει και κανονικά ψυκτικά. Δες εδώ.
Όλα μπορείς να τα βρεις στο aquaristic.netκαι αν δεν τα έχει σαν προϊόντα στον κατάλογο, στέλνεις mailκαι σου απαντά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-06, 09:30
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Τον Χειμώνα μπορείς να έχεις μια θερμοκρασία γύρω στους 25-26 C[FONT=Verdana]και το καλοκαίρι 26- 27. Τα ψάρια δεν θα πάθουν τίποτα μέχρι και 28
Γιαννη , μεχρι 28 βαθμους μονο αντεχουν τα ψαρια ? Ρωταω γιατι ειχα την εντυπωση οτι αντεχουν λιγο παραπανω ...για τα ασπονδυλα/κοραλια ξερω οτι ειναι πιο ευαισθητα ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-06, 08:05
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το ότι αντέχουν και λίγο παραπάνω δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να έχουμε παραπάνω από 28C για παρατεταμένο χρόνο. Και λέω να έχουμε 27C, έτσι ώστε σε μια διακοπή του ρεύματος, να έχουμε ένα περιθώριο μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-06, 08:29
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

φιλε Γιαννη , ρωταω γιατι με ενδιαφερει το θεμα και δεν ειναι και ασημαντο ...πανω απο 27 θα δειξει σιγουρα θερμοκρασια και το δικο μου ενυδρειο (fish only 130 λιτρα) και σιγουρα για πανω απο μια μερα ... το ψυγειο ειναι μονοδρομος ? Μιλαμε για καμμια 400 ευρω μπουγιουρτντι ... (γιατι φυσικα θα αγοραστει και για να καλυπτει το μελλον)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-06, 15:14
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το ψυκτικό είναι βέβαια μονόδρομος, αλλά υπάρχουν και οι λύσεις ανεμιστήρα. Όταν είχα τους δίσκους το κρατούσα στους 28C, αλλά βέβαια είχα μεγάλη εξάτμιση. Στο θαλασσινό βέβαια αυτό είναι πρόβλημα λόγω της αυξομείωσης της αλατότητας. Αυτό λύνεται με ένα σύστημα αναπλήρωσης νερού. Θα έχεις ένα ντεπόζιτο με R.O. γεμισμένο και με μια αεραντλία να το διατηρεί. Το σύστημα ελέγχου και αναπλήρωσης (περίπου 150€), θα δίνει ρεύμα στην αντλία τροφοδοσίας μόλις η στάθμη πέσει κάτω από το όριο που έχεις θέσει.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-06, 21:28
Πανικος Σωτηριου Ο χρήστης Πανικος Σωτηριου δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

στο ντεποζιτο με νερο ro χρειαζετε και κυκλοφορητης μαζι με την αεραντλια.και για πια μαρκα συστημα αναπληροσεως του νερου μας εισηγεισε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-06, 07:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για την περίπτωσή σου, με τόσα πολλά λίτρα δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρεις με ανεμιστηράκια.
Για την αυτόματη αναπλήρωση εγώ χρησιμοποιώ το Aquaniveauτης AquaMedicμε τους δύο αισθητήρες.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-06, 19:52
Πανικος Σωτηριου Ο χρήστης Πανικος Σωτηριου δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 11
Talking

φιλε accnt σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.αφου μπηκα στο χορο πρεπη να χορεπσω!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΙΩΝ 2 GC Malawi 9 25-05-04 16:14
ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-02-04 02:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04759 seconds with 15 queries