Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-09-15, 20:50
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους σεισμούς μην ανυσηχείτε ιδιαίτερα.
Και δεν είμαι Πολιτικός Μηχανικός.
Τι εννοεις μην ανησυχουμε ιδιαιτερα?!!Τοτε γτ να ανησυχουμε?!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-09-15, 21:00
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Το αρχικό σχόλιο Lth1 ήταν δικό μου, κατόπιν μίλησα με τον κολλητό τον Πολ. Μηχ. όταν το θέμα είχε πάρει κάποιες διαστάσεις. Καταλήξαμε οτι για τα μοντέλα που μιλάμε ο σεισμός δεν θα έπρεπε να ανησυχεί. Γνώμη του ήταν να μείνει ο αρχικός στα 300 κιλά ανά τετ. μετ. όμως είπαμε οτι καθώς πλησιάζουμε το δοκάρι το πρόβλημα μειώνεται.
Ρόλο επίσης παίζουν τα λοιπά φορτία της πλάκας, καθώς η ακριβή θέση του ενυδρείου.
Εγώ προσωπικά λέω ότι αν μπεις στον κόπο να κάνεις 700λτ μην λυπηθείς τα 50 ευρώ που θα σου πάρει ένας Δομοστατικός να σου υπολογίσει καλύτερα την κατασκευή σου, αν στα πάρει, γιατί ένας φίλος σου δεν στα παίρνει.
Ολο που συζητάμε είναι δείξε μια σοβαρότητα, γιατί πιστευω μιλάς για 750 κιλά σε ένα τετραγωνικό μέτρο, οπότε οι ανώνυμες γνώμες από το καλά καταρτισμένο βέβαια forum δεν ξέρω αν μπορούν να σε βοηθήσουν
Εγώ είμαι Αρχιτέκτονας
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-09-15, 21:06
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Κατανοητο πληρως...Θα μελετησω εκτενεστερα το ολο θεμα φιλε χαρη και θα ξερω 100% απο δευτερα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-09-15, 21:15
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τα 300 κιλα/τμ ειναι για το κεντρο της πλακας.συνηθως ομως τα ενυδρεια δεν ειναι μεσα στη μεση του δωματιου.τις περισσοτερες φορες ειναι στην ακρη που αναγκαστικα θα υπαρχει καποιο δοκαρι η κολωνα αρα το νουμερο αυτο αλλαζει κατα πολυ.
αν υπαρχουν και τα δυο(δλδ δοκαρι απο κατω αρα και απο πανω και κολωνες κοντα) τα πραγματα ειναι ακομη καλυτερα.απο εκει και περα οποιον και να φωναξεις δεν προκειται να παρει καμια ευθηνη ωστε να σου δωσει το οκ..ολοι θα βγαλουν την ουρα τους απεξω και με το δικιο τους για να μη ζητας μετα ρεστα!αρα η τελικη αποφαση ειναι δικια μας επιλογη και καλη μας τυχη

ετσι για κουβεντα θα αναφερω οτι πολλοι απο τους γνωστους κατασκευαστες χειρ/των ενυδρειων φτιαχνουν ενυδρεια μεχρι και 2.5 τονους σε οροφο
μιλαω εκ πειρας χωρις να το δεχομαι ως 'σωστο'..ελπιζω να γνωριζουν τι κανουν και να μην βρεθουν λαθος μια μερα..
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-09-15, 21:20
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Δεκτα ολα...Την δευτερα εγω θα εχω 3-4 οπτικη πλευρα παρουσα στον χωρο μου απο πολιτικους μηχανικους και επειτα θα παρω και την αποφαση σου μου συμφωνα με ολααα αυτα που ακουσα...Καθως επισης να συνεχισω και με καποιες φωτο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά ναι.. αλλά θα προλάβεις να την δεις???
τωρα το ειδα ...γτ να μην προλαβω??Ποια ειναι η γνωμη σου δηκ?!
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 25-09-15 στις 21:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-09-15, 18:49
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Συνέχεια της μελέτης:
Παράθεση:
1)Ενυδρειο 700λιτρα περιπου διαστασεις 1.51-71-65(ΜxΠxΥ)

2)Βαση αποτελουμενη απο 5 Ευροπαλετες την μια πανω στην αλλην οπου θα ντυθουν γυρω γυρω με ΜDF αναλογου χρωματος και ηδη εγιαν καποια κενα για λογους αποθηκευσης.

3)Το ενυδρειο θα πατησει πανω σε κοντρα πλακε θαλασσης 25αρι και φελιζολ Dow τα οποια θα καλυφθουν και αυτα με MDF αναλογου χρωματος..

4)Σαμπ 200 λιτρων Διαστασεων 73-45-63(ΜχΠχΥ) περιπου δεν θυμαμαι ακριβης διαστασεις
με 6 χωρισματα

5)Σωληνωσεις PVC
Ρακορ δεξαμενης,γωνιες 90 μοιρων,βανες &σωληνωσεις...

6)Η πλατη θα βαφτει με μαυρο πλαστικο χρωμα..

7)Καπακι Diy με πλεξι μαυρο,γενικα ειναι υπομελετη ακομα.

8 )2 Ηλιοι που θα τοποθετηθουν μεσα η αλλιως wave maker για την κυκλοφορια των τροφων απο τον πυθμενα..

9)Μαυρη χαλαζιακη αμμος λεπτη + 1 ριζα προς το παρον και αρκετα σκληρα ευκολα φυτα ανθεκτικα στα δαγκωματα καθως επισης καποιες πετρες..

10)Βαρελι αλλαγης νερου 200 λιτρα

11)Τοποθετηση ταιστρας και αυτοματης αναπληρωσης

12) Stc-1000 controller
1==>Την επόμενη βδομάδα θα γίνει η παραγγελία από γνωστό ενυδρειάδικο..
Εκεί θα μου φτιάξουν και τις τρύπες
Εισαγωγής νερού στο σαμπ 2 λογικα φ32 σε θαλαμο υπερχείλησης και 2 εισαγωγή νερού στο ενυδρείο φ20.

2==>Αγοράστηκαν το κόντρα πλακέ,το φελιζόλ και τα MDF όπου βάφτηκαν σε ανάλογο χρώμα.. Αναμονή στο να μπουνε

3==>Έχουν αγοραστεί

4==>Αγοράστηκε,Ακριβείς διαστάσεις εσωτερικές 0,68mx0,43mx0,62(μήκος πλάτος ύψος αντίστοιχα)
Αναμονή για τα υλικά φίλτρανσης(σφουγγάρια-ελαφρόπετρα και βλέπουμε)
Αναμονή για Αντλία Jebao DC 12000

5==>Αναμονή ακόμα καθότι πρέπει να γίνουν κάποιες διευκρινίσεις με το σαμπ & ενυδρειο

6==>Αγοράστηκε

7==>Αναμονή ακόμα

8==>Αναμονή ακόμα

9==>Αγοράστηκε Ρίζα redmoor αναμονή για μαύρη άμμο η χαλίκι.

10==>Αγοράστηκε

11==>Αναμονή στην αυτόματη αναπλήρωση,Αγοράστηκε η Ταΐστρα.

12==>Αγοράστηκε

Μερικές Φώτο από τον χώρο και τα υλικά.
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-15, 18:55
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Μερικές Φώτο
1)Χώρος και κάποιες διευκρινησεις με την μόνη διαφορά στα αριστερά θα μπει το σαμπ και θα σκεπαστεί με μαύρο ύφασμα στα μέτρα του
2)Σαμπ και διαστάσεις (εσωτερικές)
3)Ταΐστρα
4)Κοντρόλλερ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CAM00699.jpg
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  44,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  classifieds-6427-0-75368600-1442775294.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  46,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  classifieds-6427-0-27812500-1442775337.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  38,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  classifieds-6427-0-91295800-1442775044.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  33,3 KB  
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-09-15, 19:47
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αποριες εχω με το σαμπ οποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ
1)σωληνες για εισαγωγη νερου στο σαμπ
2)σωληνες για εισαγωγη νερου στο ενυδρειο
3)ποσες τρυπες να κανω στο ενυδρειο
4)Υπολογισμος υψους?Σε τι υψος να γινουν οι τρυπες ωστε να αποφυγω τυχον πλημμυρα σε περιπτωση διακοπης ρευματος

Υποθετικα παντα Φ32 για εισαγωγη νερου στο σαμπ?
Επισης Φ20 για εισαγωγη νερου στο ενυδρειο?
Επισης 4? 2 βαζουν στο σαμπ και 2 στο ενυδρειο?
Αυτο δεν μπορω να το υποθεσω
-------------------------
Πηρα και γνωματευση απο τους ειδικους...
Αριστερα εχω κολονα δεξια το ιδιο και ακριβως απο πανω κεντρικο δοκαρι οποτε ειναι μια χαρα
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 28-09-15 στις 19:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-09-15, 20:39
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποριες εχω με το σαμπ οποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ
1)σωληνες για εισαγωγη νερου στο σαμπ
2)σωληνες για εισαγωγη νερου στο ενυδρειο
3)ποσες τρυπες να κανω στο ενυδρειο
4)Υπολογισμος υψους?Σε τι υψος να γινουν οι τρυπες ωστε να αποφυγω τυχον πλημμυρα σε περιπτωση διακοπης ρευματος

Υποθετικα παντα Φ32 για εισαγωγη νερου στο σαμπ?
Επισης Φ20 για εισαγωγη νερου στο ενυδρειο?
Επισης 4? 2 βαζουν στο σαμπ και 2 στο ενυδρειο?
Αυτο δεν μπορω να το υποθεσω
-------------------------
Πηρα και γνωματευση απο τους ειδικους...
Αριστερα εχω κολονα δεξια το ιδιο και ακριβως απο πανω κεντρικο δοκαρι οποτε ειναι μια χαρα
Καλησπέρα και από μένα,

Αν και δεν έχω γνώμη για γλυκά, κατασκευαστικά έχω μια αντίληψη πλέον για να την μοιραστώ...

Αν πας φίλε στην υπερχείληση την δική μου, καλό είναι να διαβάσεις αυτό (http://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx), αλλά και αυτό όσο μπορείς (http://www.reefcentral.com/forums/sh...readid=1310585).

1)Ο συγκεκριμένος τύπος που επινόησε την συγκεκριμένη υπερχείληση για ενυδρείο 75 γαλόνια (284 λίτρα) κατεβάσει με 1,5 ίντσα(δηλαδή Φ40) PVC, 2 δουλεύουν 24/7 και μια επιπλέον ασφαλείας... οπότε και συ να πας τουλάχιστον σε Φ40, αν όχι Φ50 στο κατέβασμα...

2)Για επιστροφή εφόσον πας στην Jebao DC12000 εγώ θα έλεγα να επιστρέφεις με Φ32... αν το αντέχεις οικονομικά ίσως θα ήταν πρτιμότερο να πας σε 2 DCT6000 και να ανέβεις με 2 Φ25...το σπλιτάρισμα από μια αντλία σε 2 εξόδους ρίχνει πολύ την ένταση (ο παθών μαθών)...

Σκέψου επίσης αν θες να βγάλεις τις 3 εξόδους σου προς τα κάτω στην μια πλευρά του ενυδρείου και να ανεβαίνεις επιστροφή από την άλλη πλευρά, πολύ καλή κυκλοφορία ή να κάνεις ακριβώς ότι έκανα και εγώ, ίσως με μόνο διαφορά μπαλκόνι από άκρη σε άκρη πίσω...

Όταν αποφασίσεις με την σωλήνες θα κατεβαίνεις, να πάς να πάρεις ένα σύνδεσμο δεξαμενής αντίστοιχο, και θα πεις στο μαγαζί αυτό θέλω συγκεκριμένα να μπει... Οι άνθρωποι εκεί θα έχουν φυσικά καλή αντίληψη κατασκευαστική, οπότε μπορείς να τους ρωτήσεις...

3) Στο ενυδρείο θα σου έλεγα να κάνεις σε κάθε περίπτωση 3 τρύπες καθόδου. Για την επιστροφή μην τρυπήσεις, ανέβα στο πλάι με PVC και κάνε νεροκουτρίνα να έχεις και ανατάραξη καλή
4) 9-10 πόντους από τέρμα πάνω είσαι μια χαρά...

Αυτά από μένα προς το παρόν... σκέψου το για θάλλασα κρίμα είναι Θα μπαίναν μέσα μεταξύ άλλων 3-4 φανταστικά ψάρια 15πόντα Θα άφηνες ιστορία στο χόμπυ! Αν παραστρατήσεις θα σε βοήθησω αν είσαι από Αθήνα...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-09-15, 21:09
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα,

Αν και δεν έχω γνώμη για γλυκά, κατασκευαστικά έχω μια αντίληψη πλέον για να την μοιραστώ...

Αν πας φίλε στην υπερχείληση την δική μου, καλό είναι να διαβάσεις αυτό (http://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx), αλλά και αυτό όσο μπορείς (http://www.reefcentral.com/forums/sh...readid=1310585).

1)Ο συγκεκριμένος τύπος που επινόησε την συγκεκριμένη υπερχείληση για ενυδρείο 75 γαλόνια (284 λίτρα) κατεβάσει με 1,5 ίντσα(δηλαδή Φ40) PVC, 2 δουλεύουν 24/7 και μια επιπλέον ασφαλείας... οπότε και συ να πας τουλάχιστον σε Φ40, αν όχι Φ50 στο κατέβασμα...

2)Για επιστροφή εφόσον πας στην Jebao DC12000 εγώ θα έλεγα να επιστρέφεις με Φ32... αν το αντέχεις οικονομικά ίσως θα ήταν πρτιμότερο να πας σε 2 DCT6000 και να ανέβεις με 2 Φ25...το σπλιτάρισμα από μια αντλία σε 2 εξόδους ρίχνει πολύ την ένταση (ο παθών μαθών)...

Σκέψου επίσης αν θες να βγάλεις τις 3 εξόδους σου προς τα κάτω στην μια πλευρά του ενυδρείου και να ανεβαίνεις επιστροφή από την άλλη πλευρά, πολύ καλή κυκλοφορία ή να κάνεις ακριβώς ότι έκανα και εγώ, ίσως με μόνο διαφορά μπαλκόνι από άκρη σε άκρη πίσω...

Όταν αποφασίσεις με την σωλήνες θα κατεβαίνεις, να πάς να πάρεις ένα σύνδεσμο δεξαμενής αντίστοιχο, και θα πεις στο μαγαζί αυτό θέλω συγκεκριμένα να μπει... Οι άνθρωποι εκεί θα έχουν φυσικά καλή αντίληψη κατασκευαστική, οπότε μπορείς να τους ρωτήσεις...

3) Στο ενυδρείο θα σου έλεγα να κάνεις σε κάθε περίπτωση 3 τρύπες καθόδου. Για την επιστροφή μην τρυπήσεις, ανέβα στο πλάι με PVC και κάνε νεροκουτρίνα να έχεις και ανατάραξη καλή
4) 9-10 πόντους από τέρμα πάνω είσαι μια χαρά...

Αυτά από μένα προς το παρόν... σκέψου το για θάλλασα κρίμα είναι Θα μπαίναν μέσα μεταξύ άλλων 3-4 φανταστικά ψάρια 15πόντα Θα άφηνες ιστορία στο χόμπυ! Αν παραστρατήσεις θα σε βοήθησω αν είσαι από Αθήνα...
Αρχικά ευχαριστω για την απαντηση σου
Εισαι πολυ σαφης σε αυτα που μου εξηγεις απλα μου δημιουργουνται και αλλες αποριες
Συμφωνα με αυτα που διαβασα πρωτα απο ολα να κανω 3 τρυπες Φ40,πιστευεις οτι θα ειναι καλες απο οτι καταλαβα,για την εισαγωγη νερου στο σαμπ σε αποσταση 9-10 cm απο την επιφανεια του ενυδρειου..
σε αυτην την αποσταση που θα τοποθετηθουν οι τρυπες,θα μπει το μπαλκονι μπροστα αρα θα ανεβει η πλευρα του μπαλκονιου στην επιφανεια οπου και θα εχει τα χτενια για να μπαινει το νερο στο σαμπ...
Σωστα?Με αυτην την μελετη ποσο νερο θα μπει στο σαμπ αν και εφοσον διακοπει το ρευμα?
Επισης για επιστροφη του νερου λες να βαλω PVC σωληνα και να τοποθετηθει σε ολη την πισω πλευρα στην περιπτωση μου ωστε να εχω και αναταραξη αρα αυτοματα οξυγονο στο νερο μου
Η υπερχειληση θα μπει στην αριστερη πλευρα οπως το βλεπεις απο μπροστα ενω η επιστροφη αν γινει μια οπως με συμβουλευεις θα μπει σε ολη την πισω πλευρα του ενυδρειου...
Το σαμπ για να λειτουργησει το γεμιζω με νερο μεχρι που?Επειδη ειμαι ασχετος απο αυτου του ειδους την φιλτρανση για αυτο ρωταω τοσαααα πολλα
Απο αθηνα ειμαι!!Μπορει να τα πουμε στου φιλου τακη καμια μερα αν δεν εχει αντιρηση ειτε αυτος ειτε εσυ
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-09-15, 21:36
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά ευχαριστω για την απαντηση σου
Εισαι πολυ σαφης σε αυτα που μου εξηγεις απλα μου δημιουργουνται και αλλες αποριες
Συμφωνα με αυτα που διαβασα πρωτα απο ολα να κανω 3 τρυπες Φ40,πιστευεις οτι θα ειναι καλες απο οτι καταλαβα,για την εισαγωγη νερου στο σαμπ σε αποσταση 9-10 cm απο την επιφανεια του ενυδρειου..
Σωστά

σε αυτην την αποσταση που θα τοποθετηθουν οι τρυπες,θα μπει το μπαλκονι μπροστα αρα θα ανεβει η πλευρα του μπαλκονιου στην επιφανεια οπου και θα εχει τα χτενια για να μπαινει το νερο στο σαμπ...
Σωστα?Με αυτην την μελετη ποσο νερο θα μπει στο σαμπ αν και εφοσον διακοπει το ρευμα?

Αν οι σωλήνες σου είναι στους 9 πόντους από την επιφάνεια, τότε χοντρικά έχουμε μια επιφάνεια που θα αδειάσει μεγέθους 151χ71χ10, 107 λίτρα τα οποία θα μπουν εξτρα στο sump πέρα από τα ήδη υπάρχοντα.. οπότε εσύ με σαμπ 68χ43χ62 190 λίτρα θα το έχει γεμάτο μέχρι 28-30 πόντους... υπόλογισε να βάλεις βάνες στις εξόδους και την επιστροφή, ώστε αν γίνει διακοπή ενώ είσαι σπίτι να κλείσεις τις βάνες να μην κατέβει νερό *

To μπαλκόνι σου θα είναι από την επιφάνεια μέχρι και 5-6 πόντους πιο κάτω από τους σωλήνες, επομένως το μπαλκόνι σου θα έχει ένα ύψος 15 πόντους περίπου... Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι οι γωνίες μεστο μπαλκόνι που κοιτάνε προς τα κάτω να έχουν 2-3 πόντους απόσταση από τον πάτο του μπαλκονιού για να ρουφάνε νερό...


Αν θες να το γεμίσεις παραπάνω το σαμπ είτε γιατί σου αρέσει είτε γιατί δεν λειτουργεί με τόσο ύψος, τότε ανεβάζεις τις τρύπες στο ενυδρείο σου στους 5-6 πόντους και κατεβάζεις 50 λίτρα στην ζημιά, όποτε εκεί γεμίζεις το σαμπ μέχρι 40-45 πόντους

Επισης για επιστροφη του νερου λες να βαλω PVC σωληνα και να τοποθετηθει σε ολη την πισω πλευρα στην περιπτωση μου ωστε να εχω και αναταραξη αρα αυτοματα οξυγονο στο νερο μου
Η υπερχειληση θα μπει στην αριστερη πλευρα οπως το βλεπεις απο μπροστα ενω η επιστροφη αν γινει μια οπως με συμβουλευεις θα μπει σε ολη την πισω πλευρα του ενυδρειου...

Όχι εφόσον κατεβαίνεις από αριστερά, οπότε το μπαλκόνι σου θα είναι σε εκείνη την πλευρά, καλό θα ήταν να βγάλεις μια σωλήνα πίσω δεξιά και να ρίχνει στο δεξί μέρος κατά πλάτος της πλευράς...
Ίσως θα ήταν καλό από την επιστροφή να μπεις και μέσα 5 πόντους βάθος στο νερό, γιατί αν το νερό δεν πέφτει με πίεση μέσα τότε απλά θα ανεβοκατεβάινει το ίδιο νερό, το οποίο δεν θες να συμβεί


Οπότε βγαίνεις πίσω δεξιά και βγάζεις μετά με γωνιά ένα σωλήνα με 2 εξόδους μια στην αρχή του σωλήνα πίσω στην πλευρά και ένα στο τέλος μπροστά στην πλευρά...

Το σαμπ για να λειτουργησει το γεμιζω με νερο μεχρι που?Επειδη ειμαι ασχετος απο αυτου του ειδους την φιλτρανση για αυτο ρωταω τοσαααα πολλα

Γεμίζεις το ενυδρείο σου φουλ σχεδόν μέχρι τα χτένια και το σαμπ σχεδόν φουλ και ξεκινάς, αν χρειαστεί και άλλο νερό προσθέτεις, αν περισέψει αφαιρείς... Εσύ γέμισε μέχρι 10 πόντους από την επιφάνεια και το σαμπ άσε 2 πόντους και ξεκίνα αντλία, λογικά θα γεμίσεις πάνω, θα κατεβάζει νερό και θα είναι στο ύψος που πρέπει


Απο αθηνα ειμαι!!Μπορει να τα πουμε στου φιλου τακη καμια μερα αν δεν εχει αντιρηση ειτε αυτος ειτε εσυ

Ο Τάκης αποφασίζει, εγώ λυσάω για ψαροκουβέντα με Τάκη

Τα σχόλια μου παραπάνω
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-09-15, 22:00
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

ΚΑτι σαν τις φωτο δλδ
Εχει σημασια στην επιστροφη στο ενυδρειο που θα κοιταζουνε οι γωνιες?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  167
Μέγεθος:  15,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  20,3 KB  
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-09-15, 22:25
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑτι σαν τις φωτο δλδ
Εχει σημασια στην επιστροφη στο ενυδρειο που θα κοιταζουνε οι γωνιες?
Σωστά το κατάλαβες. Τώρα εσύ δείχνεις ότι το σαμπ είναι κολλημένο τέρμα αριστερά, αυτό δεν είναι αναγκαίο έτσι... Μπορείς να βάλεις μαλακό σπειρωτό σωλήνα (τύπου ηλ. σκούπας) στο τέλος των 3 καθόδων και να το βάλεις το sump στο κέντρο ή δεξιά όπου θες εσύ... εσένα σε βολεύει να μειώσεις την απόσταση από την αντλία προς το ενυδρείο για να μην χάνεις ισχύ


Αν τις βάλεις πάνω απο την επιφάνεια τις γωνιές μην βάλεις τίποτα, απλά θα πρέπει να μην έρχεται το νερό με τα χίλια και πιτσιλάει στην ευθεία και παντού, να μειώσεις δηλαδή την ισχύ της αντλίας για να πέφτει σκετικά απαλά μέσα... Αν τις βάλεις μέσα στο νερό ή δεν βάζεις τίποτα ή βάζεις 45 μοιρές γωνιές προς τα κάτω για να σπρώχνεις το νερό κάτω για καλύτερη κυκλοφορία... Καλή είναι η ανατάραξη της επιφάνειας του νερού γενικά για οξυγόνωση, αλλά όταν έχουμε σαμπ αυτό συμβαίνει ούτως ή άλλως με την πτώση του νερού προς το σαμπ...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-09-15, 22:30
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά το κατάλαβες. Τώρα εσύ δείχνεις ότι το σαμπ είναι κολλημένο τέρμα αριστερά, αυτό δεν είναι αναγκαίο έτσι... Μπορείς να βάλεις μαλακό σπειρωτό σωλήνα (τύπου ηλ. σκούπας) στο τέλος των 3 καθόδων και να το βάλεις το sump στο κέντρο ή δεξιά όπου θες εσύ... εσένα σε βολεύει να μειώσεις την απόσταση από την αντλία προς το ενυδρείο για να μην χάνεις ισχύ


Αν τις βάλεις πάνω απο την επιφάνεια τις γωνιές μην βάλεις τίποτα, απλά θα πρέπει να μην έρχεται το νερό με τα χίλια και πιτσιλάει στην ευθεία και παντού, να μειώσεις δηλαδή την ισχύ της αντλίας για να πέφτει σκετικά απαλά μέσα... Αν τις βάλεις μέσα στο νερό ή δεν βάζεις τίποτα ή βάζεις 45 μοιρές γωνιές προς τα κάτω για να σπρώχνεις το νερό κάτω για καλύτερη κυκλοφορία... Καλή είναι η ανατάραξη της επιφάνειας του νερού γενικά για οξυγόνωση, αλλά όταν έχουμε σαμπ αυτό συμβαίνει ούτως ή άλλως με την πτώση του νερού προς το σαμπ...
Αυτο που δειχνω ειναι η υπερχειληση το σαμπ δεν θα μπει απο κατω γτ δεν χωραει..θα μπει διπλα απο την βαση αν δεις δλδ την φωτο του χωρου θα καταλαβεις...Με ενδιαφερει η αποσταση αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο λογω χωρου
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-09-15, 22:38
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που δειχνω ειναι η υπερχειληση το σαμπ δεν θα μπει απο κατω γτ δεν χωραει..θα μπει διπλα απο την βαση αν δεις δλδ την φωτο του χωρου θα καταλαβεις...Με ενδιαφερει η αποσταση αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο λογω χωρου
Ντάξει δεν πειράζει. Βάλε μια δυνατή αντλία, όπως αυτή που λες και είσαι οκ. Αλλά βάλε σίγουρα βάνες στις εξόδους για να ρυθμίζεις και την ροή καθόδου
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-09-15, 22:43
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντάξει δεν πειράζει. Βάλε μια δυνατή αντλία, όπως αυτή που λες και είσαι οκ. Αλλά βάλε σίγουρα βάνες στις εξόδους για να ρυθμίζεις και την ροή καθόδου
Βανες θα μπουνε οπως μου ειπες σιγουρα...
Αλλα μου πεταξες παλι κατι καινουργιο...
Δηλ τι πρεπει να κανω για να ρυθμισω την ροη καθοδου?
Θα παω σταματιου και θα του πω τι θελω απο εξαρτηματα και ειμαι σιγουρος οτι θα με κατατοπισει...το μονο που μενει ειναι το κουτι απο πλεξι...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-09-15, 22:52
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βανες θα μπουνε οπως μου ειπες σιγουρα...
Αλλα μου πεταξες παλι κατι καινουργιο...
Δηλ τι πρεπει να κανω για να ρυθμισω την ροη καθοδου?
Θα παω σταματιου και θα του πω τι θελω απο εξαρτηματα και ειμαι σιγουρος οτι θα με κατατοπισει...το μονο που μενει ειναι το κουτι απο πλεξι...
Με τις βάνες την ρυθμίζεις τη ροη, ανάλογα πόσο κλειστές είναι μειώνεται η ροή...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-09-15, 09:22
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αναλογα με το τι θελω εγω φανταζομαι σαν ροη...καταλαβα
-------------------------
Με αυτα που ειπαμε χθες θα χρειαστω για 3 Durso σωληνες δηλ
3 ρακορ δεξαμενης Φ40
3 Ταφ για Φ40
3 Βανες για Φ40
3 γωνιες 90 για Φ40
3 Ταπες Για Φ40
+
Λαστιχα για υδατομονωση
+ τεφλον+κολλα
+ 2 σφιγκτηρες για τα αλφαδολαστιχα που θα κατεβαινουν στο σαμπ ωστε να χωραει απο την τρυπα που εχει το σαμπ(πιστευω οτι χωρανε 2 λαστιχα)
Για την επιστροφη την μια τελικα που λεω να γινει συμφωνα παλι με αυτα που υποθηκανε..
1 ρακορ δεξαμενης Φ32
1 γωνια 90 για Φ32
Σωληνας Pvc για Φ32
1 Ταφ για Φ32+2 γωνιες 45 για Φ32
ωστε να εχω επιστροφη νερου με οπτικη πλευρα στον πυθμενα του ενυδρειου..
Αν κανω καπου λαθος ευχαριστως να ακουσω διορθωση...
Απορια:
Η αλλαγη νερου πως θα γινεται?
Παιζει η περιπτωση να βαλω ενα Ταφ στην επιστροφη και μια βανα και να την ανοιγω οποτε θελω να βγαλω νερο?!Αλλα ετσι θα κατεβαινει νερο στο σαμπ εφοσον θα αδειαζω 200 λιτρα στην αλλαγη μου??
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 29-09-15 στις 09:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-09-15, 11:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Τάκης αποφασίζει, εγώ λυσάω για ψαροκουβέντα με Τάκη
Οποτε θέλετε απογευματακι/βραδάκι ή Σ/Κ σπίτι είμαι, αρκει να έχει καλό καιρό και πριν αρχίσουν τα κρύα και οι βροχές


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μονο που μενει ειναι το κουτι απο πλεξι...
Αυτό είναι το πιο εύκολο
Φτιάξε τα άλλα εσύ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτα που ειπαμε χθες θα χρειαστω για 3 Durso σωληνες δηλ
3 ρακορ δεξαμενης Φ40
3 Ταφ για Φ40
3 Βανες για Φ40
3 γωνιες 90 για Φ40
3 Ταπες Για Φ40
και 3 σωλήνες Φ40 που θα κατεβαίνουν στο σαμπ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλλαγη νερου πως θα γινεται?
Θα κλείνεις την αντλία και θα κάνεις αλλαγή μέχρι το ύψος της υπερχείλισης γιατι θα έρθει και το νερό απο το σαμπ.
Για αυτο σου είπα κάνε και μια τρυπα χαμηλα στο ενυδρείο με ρακορ + βανα + ποτηρακι + λάστιχο για να αδειάζεις εύκολα το νερό χωρίς αντλία

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα ετσι θα κατεβαινει νερο στο σαμπ εφοσον θα αδειαζω 200 λιτρα στην αλλαγη μου??
Μόλις κλείνεις την αντλία είναι λογικο να συμβαίνει αυτο , και αυτο το λόγο θα πρέπει να έχεις κάνει τους απαραίτητους υπολογισμούς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 29-09-15 στις 11:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-09-15, 11:36
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Πρεπει να τα πουμε απο κοντα ωστε να μου.λυθουν οι αποριες κ.Τακη!!!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-09-15, 12:11
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 ρακορ δεξαμενης Φ32
¶μα δεν τρυπήσεις για την επιστροφή όπως λέγαμε, δεν χρειάζεσαι τέτοιο ρακορ, γιατί θα μπαίνει από πάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κλείνεις την αντλία και θα κάνεις αλλαγή μέχρι το ύψος της υπερχείλισης γιατι θα έρθει και το νερό απο το σαμπ.
Για αυτο σου είπα κάνε και μια τρυπα χαμηλα στο ενυδρείο με ρακορ + βανα + ποτηρακι + λάστιχο για να αδειάζεις εύκολα το νερό χωρίς αντλία
To πιο βρώμικο νερό του ενυδρείου βρίσκεται στο sump βάση εμπειρίας. Οι περισσότεροι θαλασσινοί, κλείνουμε την αντλία και κάνουμε αλλαγές απο εκεί, ιδίως από τα πρώτα διαμερίσματα... Το sump επίσης το αδειάζουμε κατά καιρούς για να το καθαρίσουμε μέσα με βετέξ κ.α. γιατί πιάνει μάκα στον πάτο και γίνονται εστίες νιτρικών...

Εγώ έχω πάρει μια κινέζικη αντλία μικρή απο ebay των 4 ευρώ, την οποία έχω και για να αναπλήρωση από τον κουβά στο sump και για αλλαγές, οπότε την πετάω μέσα στο sump και από κει σε λεκάνη για το μπάνιο... Με αυτό τον τρόπο γλιτώνεις τα πολλά τρυπήματα, αν και η ιδεά του Τάκη είναι πολύ καλή, την έχει αν θυμάμαι στο χρυσοψαράδικο και τον βόλευει μια χαρά...

Προσωπικά στην θέση σου επειδή έχεις πολλά λίτρα θα επαίρνα μια αντλία έστω 1000άρα και με μανομετρικά 1-2 μέτρα με μύτες σε είσοδο και έξοδο. Οπότε θα την είχα στην άκρη και θα τράβαγα όποτε θέλω νερό από το sump και μετά γέμισμα στο κεντρικό με την ίδια αντλία από κουβά...

Τι θα κέρδισα επίσης λόγο των δύο μυτών? Θα μπορούσα να προσαρμόζω την σκούπα βυθού στην είσοδο και να κάνω βαρβάτο καθάρισμα στο χαλίκι που πιάνει ένα σωρό μπίχλες νιτρικών και φαίνονται και άσχημα

Γενικά χρειάζεται μια αντλία καβάτζα σε όλους για 1002 μικροδουλειές που προκύπτουν
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 29-09-15, 13:35
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Επειδη στο ενυδρειο θα μπει καπακι Diy απο πλεξι για αυτο σκεφτομαι να.βαλω την επιστροφη σε Φ32. ωστε να.μην ειναι απο πανω και να ειναι πιο σταθερο και πιο κομψο...Οσον αφορα τις μυτες ομολογω οτι μπερδευτηκα με τον ορο μυτες...
καθως επισης στην αλλαγη με αντλια κινεζικη,φανταζομαι οτι διεργασια γινεται σταδιακα ως εξης..κλεινω την κεντρικη αντλια επειτα το νερο απο το ενυδρειο γεμιζει το σαμπ μεχρι εκει που εχει υπολογισθει στα προηγουμενα μηνυματα που μου εστειλες...και ριχνω την αντλια μεσα που?!Εκει που εχω και την αλλην η δεν εχει σημασια?!?Κατοπιν νερο βαζω μεσα στο ενυδρςιο φανταζομαι ωστε να.μην χασω βακτηρια η κανω λαθος?!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-09-15, 14:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ηλία το νερό σαν ποιότητα είναι το ίδιο και στο ενυδρείο αλλά και στο σαμπ, στο σαμπ υπάρχουν πιο πολύ ρύποι που θέλουν μηχανικό καθάρισμα, σκουπιδάκια δηλαδή που έχουν κατακαθίσει στο πυθμένα, αυτά σίγουρα χρειάζεται ένας περιοδικός καθαρισμός, όπως και τα σφουγγάρια και γενικά όλο το σαμπ. Οι αλλαγές όμως μόνο στο σαμπ δεν φτάνουν, γιατί το σαμπ χωράει πολύ λιγότερο νερό από ότι χρειάζεται για μια αλλαγή και μάλιστα σε ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο, για αυτό πρότεινα τρύπα στο ενυδρείο με ρακορ για εύκολες αλλαγές. Επίσης πολύ σωστά λες πως 1 ή 2 αντλίες για διάφορες χρήσεις πάντα χρειάζονται, ακόμα και για εφεδρεία της κύριας αντλίας του ενυδρείου, η τρύπα όμως και το ρακορ θα βοηθήσουν αφάνταστα στις εβδομαδιαίες αλλαγές, θα λύσουν τα χέρια του Λουκά, και το λέω από προσωπική εμπειρία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 29-09-15, 15:01
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

αρα ετσι οπως τα λεμε .συμφωνουμε σε 5 τρυπες?!!
3 τρυπες Φ40 στην αριστερη πλευρα και λιγο πιο πισω και οχι στο κεντρο της πλευρας...
1 τρυπα Φ32 για την επιστροφη απο το σαμπ στην πισω πλευρα και δεξια πανω πανω

λεω εξοδο και επιστροφη,τρυπες να τις κανω στους 5 ποντους απο την επιφανεια...

και αλλη μια τρυπα Φ20-Φ32 για τις αλλαγες περιπου στην μεση δηλ σε υψος 30 ποντους απο τον πυθμενα στην πισω πλευρα και δεξια και αυτη σχετικα αρκετα πιο κατω απο την επιστροφη..
Πως ακουγεται αυτο το πλανο?!
Εχω μια αντλια 1000l/h,περιμενω ακομα την jebao dc 12000,να παρω ακομα μια σε βαθος χρονου?!?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 29-09-15, 15:08
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη στο ενυδρειο θα μπει καπακι Diy απο πλεξι για αυτο σκεφτομαι να.βαλω την επιστροφη σε Φ32. ωστε να.μην ειναι απο πανω και να ειναι πιο σταθερο και πιο κομψο...

Οκ, τότε κάνε μια τρύπα Φ32 πίσω δεξιά και βάλε μια 45α γωνία να ρίχνει προς αριστερά κάτω

Οσον αφορα τις μυτες ομολογω οτι μπερδευτηκα με τον ορο μυτες...

Εννοώ κάτι τέτοιο


ΕΒΑΥ: http://www.ebay.com/itm/5M-520L-H-14...item3f50691b8e
Το σκέφτομαι και για μένα


καθως επισης στην αλλαγη με αντλια κινεζικη,φανταζομαι οτι διεργασια γινεται σταδιακα ως εξης..κλεινω την κεντρικη αντλια επειτα το νερο απο το ενυδρειο γεμιζει το σαμπ μεχρι εκει που εχει υπολογισθει στα προηγουμενα μηνυματα που μου εστειλες...και ριχνω την αντλια μεσα που?!Εκει που εχω και την αλλην η δεν εχει σημασια?!?Κατοπιν νερο βαζω μεσα στο ενυδρςιο φανταζομαι ωστε να.μην χασω βακτηρια η κανω λαθος?!

  1. Κλείνεις αντλία και βάνες, απομονώνεται έτσι το ενυδρείο από το sump.*
  2. Βάζεις την αντλία στο σαμπ και αφαιρείς όσο νερό θες κυρίως από τα πρώτα διαμερίσματα.
  3. Βάζεις την αντλία στο βαρέλι με το φρέσκο νερό και γεμίζεις πάλι νερό όδο άδειασες.
  4. Αν θες να βγάλεις παραπάνω νερό, βάζεις μια σκούπα στο χαλίκι σου και παίρνεις νερό από το κεντρικό ενυδρείο με βρώμα
* Για να εξασφαλίσεις ότι δεν θα αρχίσει να επιστρέφει νερό κάτω από την πλευρά της αντλίας, βάλε μια ανεπίστροφη βαλβίδα Φ32 στην σωλήνωση που πάει από την αντλία στο ενυδρείο

Τα παραπάνω. Γιατί ψάρια σκέφτεσαι?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 29-09-15, 15:17
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
να παρω ακομα μια σε βαθος χρονου?!?
Δες για την EHEIM Compact 1002 και την Sicce Nova. Και οι δυο αντλιες ειναι πολυ καλες πιστευω, ειδικα η πρωτη. Η δευτερη ειναι και πιο φτηνη και κανει μια χαρα την δουλεια της. Υπαρχουν βεβαια και οι κινεζικες αντλιες. Παντα χρειαζονται οι εξτρα αντλιες.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 29-09-15, 15:21
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Τωρα μαλιστα καταλαβα τα παντα
Χρυσοψαρα θα βαλω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες για την EHEIM Compact 1002 και την Sicce Nova. Και οι δυο αντλιες ειναι πολυ καλες πιστευω, ειδικα η πρωτη. Η δευτερη ειναι και πιο φτηνη και κανει μια χαρα την δουλεια της. Υπαρχουν βεβαια και οι κινεζικες αντλιες. Παντα χρειαζονται οι εξτρα αντλιες.
Θα κοιταξω αμε
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 29-09-15 στις 15:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 29-09-15, 16:05
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα ετσι οπως τα λεμε .συμφωνουμε σε 5 τρυπες?!!
3 τρυπες Φ40 στην αριστερη πλευρα και λιγο πιο πισω και οχι στο κεντρο της πλευρας...
1 τρυπα Φ32 για την επιστροφη απο το σαμπ στην πισω πλευρα και δεξια πανω πανω

λεω εξοδο και επιστροφη,τρυπες να τις κανω στους 5 ποντους απο την επιφανεια...

και αλλη μια τρυπα Φ20-Φ32 για τις αλλαγες περιπου στην μεση δηλ σε υψος 30 ποντους απο τον πυθμενα στην πισω πλευρα και δεξια και αυτη σχετικα αρκετα πιο κατω απο την επιστροφη..
Πως ακουγεται αυτο το πλανο?!
Εχω μια αντλια 1000l/h,περιμενω ακομα την jebao dc 12000,να παρω ακομα μια σε βαθος χρονου?!?

Κομπλέ είσαι με αυτά, έχεις και την λύση του Τάκη και έχεις και μια άποψη περι σαμπ που είπα.

Εφόσον έχεις επιπλέον αντλία είσαι οκ, εγώ θα έπαιρνα μια αλλη, σε αυτά τα χρήματα 10-15, μόνο για δυνατό σκούπισμα στο χαλίκι, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Εκτός αν θες να γίνει σαν τους αμερικάνους αυτούς (https://www.youtube.com/watch?v=BwVa1xjgs_U) που έχουν λεφτά και δίνουν πόνο

Κύριε Τάκη που να είσασταν Αμερική εσείς, θα μας είχατε αποτελειώσει με τους αυτοματισμούς
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 29-09-15, 16:31
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ακριβωςςςςς τελειαααααα Αρα το μονο που μενουν ειναι οι σωληνωσεις που ανεφερα πιο πανω σε Pvc...ποσο περιπου υπολογιζεις συμφωνα με αυτα που εχω γραψει...(πανω κατω)
-------------------------
το επομενο βημα ειναι παραγγελια το ενυδρειο
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 29-09-15 στις 16:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 02-10-15, 09:42
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Συνεχιζω με τα βηματα μου...θα βαλω και φωτο με την πρωτη ευκαιρια..Επειτα απο παρεξηγηση με το γνωστο ενυδρειαδικο προχωραω στην κατασκευη του ενυδρειου στον χωρο μου με γνωστο μαστορα του χωρου...εχουμε και λεμε λοιπον..
Συνέχεια της μελέτης:
Παράθεση:
1)Ενυδρειο 700λιτρα περιπου διαστασεις 1.51-71-65(ΜxΠxΥ)

2)Βαση αποτελουμενη απο 5 Ευροπαλετες την μια πανω στην αλλην οπου θα ντυθουν γυρω γυρω με ΜDF αναλογου χρωματος και ηδη εγιαν καποια κενα για λογους αποθηκευσης.

3)Το ενυδρειο θα πατησει πανω σε κοντρα πλακε θαλασσης 25αρι και φελιζολ Dow τα οποια θα καλυφθουν και αυτα με MDF αναλογου χρωματος..

4)Σαμπ 200 λιτρων Διαστασεων 73-45-63(ΜχΠχΥ) περιπου δεν θυμαμαι ακριβης διαστασεις
με 6 χωρισματα

5)Σωληνωσεις PVC
Ρακορ δεξαμενης,γωνιες 90 μοιρων,βανες &σωληνωσεις...

6)Η πλατη θα βαφτει με μαυρο πλαστικο χρωμα..

7)Καπακι Diy με πλεξι μαυρο,γενικα ειναι υπομελετη ακομα.

8 )2 Ηλιοι που θα τοποθετηθουν μεσα η αλλιως wave maker για την κυκλοφορια των τροφων απο τον πυθμενα..

9)Μαυρη χαλαζιακη αμμος λεπτη + 1 ριζα προς το παρον και αρκετα σκληρα ευκολα φυτα ανθεκτικα στα δαγκωματα καθως επισης καποιες πετρες..

10)Βαρελι αλλαγης νερου 200 λιτρα

11)Τοποθετηση ταιστρας και αυτοματης αναπληρωσης

12) Stc-1000 controller
1==>Σε μια βδομάδα και κατι αν ολα πανε καλα με την αδεια απο τον στρατο θα ξεκινησει η κατασκευγ από γνωστό μαστορα
Θα μου φτιάξει και τις τρύπες
Εισαγωγής νερού στο σαμπ 3 φ40 σε θαλαμο υπερχείλησης 1 εισαγωγή νερού στο ενυδρείο Φ32 με εξοχη στο πλατος του ενυδρειου με σωληνα Pvc και γωνιες για καλυτερη κυκλοφορια.

2==>Αγοράστηκαν το κόντρα πλακέ,το φελιζόλ και τα MDF όπου βάφτηκαν σε ανάλογο χρώμα.. Αναμονή στο να μπουνε

3==>Έχουν αγοραστεί

4==>Αγοράστηκε,Ακριβείς διαστάσεις εσωτερικές 0,68mx0,43mx0,62(μήκος πλάτος ύψος αντίστοιχα)
Αγοραστηκαν τα υλικά φίλτρανσης(σφουγγάρια-ελαφρόπετρα,Καλτσες και βλέπουμε)
Αγοραστηκε Αντλία Jebao DC 12000

5==>Αναμονή ακόμα καθότι πρέπει να γινει συνεννοηση αυτην την φορα με τον μαστορα

6==>Αγοράστηκε

7==>Αναμονή ακόμα

8==>Αναμονή ακόμα

9==>Αγοράστηκε Ρίζα redmoor Αγοραστηκε μαύρο χαλικι λεπτης κοκομετριας και εχω εντυπωσιαστει

10==>Αγοράστηκε

11==>Αναμονή στην αυτόματη αναπλήρωση,Αγοράστηκε η Ταΐστρα.

12==>Αγοράστηκε

Μερικές Φώτο από τον χώρο και τα υλικα οταβ ευκαιρισω..!!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου akis_chatzi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 30-09-12 17:05
Μελετη για 60λιτρο Reef! Malawi Lover Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 16-09-12 12:08
Κατασκευη ενυδρειου 115χ30χ50 bambacha DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 20-09-11 23:45
Κατασκευη ενυδρειου kanarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 19-01-10 15:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12770 seconds with 14 queries