Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-11, 10:26
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή DIY CO2 οεο

Καλημέρα παιδιά

αρκετό καιρό είμαι μέλος του forum αλλά μέχρι σήμερα μόνο διάβαζα. Όμως τώρα το πήρα απόφαση να ρωτήσω και γω. Από τη στιγμή που είδα την ανάπτυξη των φυτών μου να σταματάει (σχεδόν), να βάλω CO2. Αλλά δε με περνει για μπουκάλες, μιας και μου αρέσουν οι κατασκευές είπα να φτιάξω εγώ ένα σύστημα.
Λοιπόν διάβασα αρκετά αυτές τις μέρες για μείγματα, εξοπλισμό κτλ κτλ και σήμερα περιμένοντας τη σιλικόνη να στεγνώσει (και εγώ να σχολάσω) είπα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια.
Η κατασκευή θα μπει δοκιμαστικά σε ένα 50 λίτρο με Anubias barteri var. nana, java moss, Echinodorus 'ozelot' (που έχει τα μαύρα του τα χάλια), Vallisneria americana και Microsorum pteropus. Τα οποία περνουν λίπασμα (πέραν τον τεχνιτών) από αρκετά γκαπακια, 1 πλεκοστομο και ένα μικρο γατόψαρο αγνώστων λοιπών στοιχείων.
Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι ότι με το CO2 θα πέσει το ph, μπορεί να πέσει τόσο ώστε να χάνω ψαράκια? Αν ναι σκοπεύω να βάλω και μετρητή φυσαλίδων στις πόσες ανά δευτερόλεπτο θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο? Χωρίς να πρέπει να είμαι όλη την ώρα από πάνω με ένα τεστ.
Αρχικά για δοκιμή σκοπεύω να βάλω μικροτερη ποσότητα μαγιάς από ότι λένε όλοι και στην επόμενη μπουκάλα βλέπουμε.
Περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-11, 11:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με diy δεν προκειται να αντιμετωπισεις προβλημα εκτος και αν ξερωγω βαλεις καμια σακουλα μαγια στο μπουκαλι.
Μη σε απασχολει αυτο δλδ.
Αυτο που πρεπει να σε απασχολει ειναι γιατι τοσο ευκολα φυτα χαλανε.
Αν δεν ειναι φρεσκοφυτεμενα και πρεπει να περιμενεις να προσαρμοστουν, τοτε πρεπει να τσεκαρεις το νερο σου γενικα και για τα ψαρια.


ΥΓ πληροφοριακα η υπερβολικη χορηγηση διοξειδιου δεν επηρεαζει μονο το πεχα αλλα προκαλει και δηλητηριαση στα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-11, 12:30
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Οπότε να μην αγχώνομαι ούτε για μεγάλη πτώση PH ούτε και για δηλητηρίαση με το DIY?
Tα φυτά μου δε χαλάνε απλά επειδή θεωρούνται "εύκολα" με προβληματίζει το γεγονός οτι έχουν μειωθεί οι ρυθμοί αναπτύξεις τους. Και με το CO2 θέλω να τα βοηθεισω να πάρουν παλι τα πανω τους. Το ενυδρείο λειτουργεί πάνω από χρόνο χωρίς σοβαρές απώλειες σε ψάρια (εκτός από το ich που μου έκανε πριν 6 μήνες καλή ζημιά) και τα φυτά ακόμα και η Vallisneria americana που μπήκε πριν ένα μήνα φαίνεται να έχει προσαρμοστεί μιας και επεκτείνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-11, 12:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sopasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε να μην αγχώνομαι ούτε για μεγάλη πτώση PH ούτε και για δηλητηρίαση με το DIY?
Tα φυτά μου δε χαλάνε απλά επειδή θεωρούνται "εύκολα" με προβληματίζει το γεγονός οτι έχουν μειωθεί οι ρυθμοί αναπτύξεις τους. Και με το CO2 θέλω να τα βοηθεισω να πάρουν παλι τα πανω τους. Το ενυδρείο λειτουργεί πάνω από χρόνο χωρίς σοβαρές απώλειες σε ψάρια (εκτός από το ich που μου έκανε πριν 6 μήνες καλή ζημιά) και τα φυτά ακόμα και η Vallisneria americana που μπήκε πριν ένα μήνα φαίνεται να έχει προσαρμοστεί μιας και επεκτείνεται.
Ναι να μην ανησυχεις.

Αλλο το "δεν αναπτυσονται γρηγορα" και αλλο το "χαλανε".
Τα περισσοτερα φυτα σου ετσι κι αλλιως ειναι αργης αναπτυξης εκ φυσικου τους.
Και αν δεν θελεις να μπλεξεις με συνεχη κλαδεματα, καλα κανουν και ειναι αργης

Γενικα ομως ενα diy co2 δεν κανει κακο ακομα και σε ευκολα φυτεμενο ενυδρειο.
Λιπασματα και φως να προσεχεις μην ειναι πολλα. Θα εχεις αλγες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-11, 13:21
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

άλγη είχα την περίοδο πριν βάλω το pleco. Από τότε δεν τόλμησε να ξαναφανεί . Λίπασμα βάζω ένα υγρό(δε θυμάμαι τώρα μάρκα) μετά από κάθε αλλαγή νερού και ταμπλέτες στις ρίζες κάθε μήνα περίπου. Η φωτοπεριοδος μου είναι 9 ώρες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-11, 13:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε ποια φυτα βαζεις ταμπλετες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-11, 13:46
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

σε όλα εκτός από το moss που και να ήθελα δεν θα μπορούσα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-05-11, 13:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στις ανουμπιες εχει βυθισει το ριζωμα μεσα στο βυθο? Μπορει να χαλασει.
Το ιδιο και στη φτερη.

Τα φυτα σου δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε λιπανση και τις ταμπλετες τις θεωρω υπερβολη ακομα και για εχινοδωρους. (δεν ξερω για βαλισνεριες δεν ειχα ποτε, δεν μου αρεσουν, το μονο που ξερω ειναι οτι λιωνουν με το seachem excel)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-05-11, 14:05
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

δεν το έχω βυθίσει το πρόσεξα αυτό όταν τα φύτευα.
Όταν λες να λιώσει τι εννοείς? Γιατί σα να νομίζω πως αυτό το λίπασμα έχω μεταξύ άλλων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-05-11, 14:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Nα ΛΙΩΣΕΙ εννοω κανονικα
Ειναι καποια φυτα που εχουν μια ανεξηγητη ευαισθησια στο excel, οπως η βαλεσνεριες και η egeria densa (anacharis ή elodea)
Aυτο παρατηρειται περισσοτερο σε κανονικες δοσεις excel και σε μικρη δοσολογια μαλλον την γλυτωνουν.
Ετσι κι αλλιως ομως οι δοσολογιες που δινει η seachem ειναι οι μεγιστες και προοροζονται για φουλ φυτεμενα ενυδρεια με μεγαλυτερες απαιτησες σε ποσοτητες λιπασματων.
Σε ελαφρα φυτεμενα ενυδρεια ενα 25-50% της δεδομενης δοσολογιας ειναι αρκετο.
Ακομα και τις ταμπλετες μπορεις να τις κοβεις με ενα κοφτη στα 3 ή 4 κομματια και φυσικα να μην τις τοποθετεις μεσα στις ριζες αλλα λογο πιο μακρυα για να μην τις "καψουν".

Και η φτερη δεσιμο θελει, μη τη φυτευεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-05-11, 14:16
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Πληροφοριακα με μπουκαλι coca cola 2 λιτρων με 3 κουπες ζαχαρη και 1 κουταλακι μαγια (διαρκεια 2 βδομαδες+) το ph απο 7.6-.7.8 (νερο δικτυου) ειναι σταθερα στο 7.2 με τη χρηση Co2.Γενικα με *φτιαχτο* διοξειδιο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κανεις ζημια στο ενυδρειο (αλλα οχι αδυνατο)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-11, 14:23
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

πάλι καλά δηλαδή που δεν έβαζα τη κανονική ποσότητα αλλά λιγότερο. Δεν είχα παρατήρηση τίποτα να σου πω την αλήθεια. Η φτέρη και η ανουβια έχουν κάνει τη δουλειά από μόνες τους μετά από τόσο καιρό και έχουν πιαστεί από το χαλίκι. Πήγα πριν λίγες μέρες να κλαδέψω την ανουβια και είδα πως οι ρίζες έχουν πιάσει τόσο καλά που δε κουνάει με τίποτα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακα με μπουκαλι coca cola 2 λιτρων με 3 κουπες ζαχαρη και 1 κουταλακι μαγια (διαρκεια 2 βδομαδες+) το ph απο 7.6-.7.8 (νερο δικτυου) ειναι σταθερα στο 7.2 με τη χρηση Co2.Γενικα με *φτιαχτο* διοξειδιο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κανεις ζημια στο ενυδρειο (αλλα οχι αδυνατο)
εγώ λέω να βάλω 2 κούπες ζάχαρη και λιγότερο από μισό κουταλάκι μαγιά σε 1 1/2 λίτρων μπουκάλι για να κάνω το beta test. Πως σου ακούγετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beeromixalhs : 18-05-11 στις 14:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-05-11, 14:43
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sopasis Εμφάνιση μηνυμάτων
πάλι καλά δηλαδή που δεν έβαζα τη κανονική ποσότητα αλλά λιγότερο. Δεν είχα παρατήρηση τίποτα να σου πω την αλήθεια. Η φτέρη και η ανουβια έχουν κάνει τη δουλειά από μόνες τους μετά από τόσο καιρό και έχουν πιαστεί από το χαλίκι. Πήγα πριν λίγες μέρες να κλαδέψω την ανουβια και είδα πως οι ρίζες έχουν πιάσει τόσο καλά που δε κουνάει με τίποτα!
-------------------------


εγώ λέω να βάλω 2 κούπες ζάχαρη και λιγότερο από μισό κουταλάκι μαγιά σε 1 1/2 λίτρων μπουκάλι για να κάνω το beta test. Πως σου ακούγετε?
Οτι απλα θα σου κρατησει λιγο
Βασικα το να βαλεις παραπανω ζαχαρη δεν πειραζει απλα οχι παραπανω απο ενα κοφτο κουταλακι μαγια γιατι θα σου τελειωσει πολυ γρηγορα παλι η παραγωγη.(με χλιαρο/ζεστο νερακι ΟΧΙ καυτο για να ξεκινησει και γρηγορα η διαδικασια)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-11, 14:51
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω βαζω 2 κουπες ζαχαρη και περιπου μισο κουταλακι μαγια σε 2λιτρο μπουκαλι και μου κραταει περιπου 20μερες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-05-11, 14:57
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι απλα θα σου κρατησει λιγο
Βασικα το να βαλεις παραπανω ζαχαρη δεν πειραζει απλα οχι παραπανω απο ενα κοφτο κουταλακι μαγια γιατι θα σου τελειωσει πολυ γρηγορα παλι η παραγωγη.(με χλιαρο/ζεστο νερακι ΟΧΙ καυτο για να ξεκινησει και γρηγορα η διαδικασια)
καμία άλλη συμβουλή? λίγη ώρα πριν αρχίσω τις αλχημιες?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-05-11, 15:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να εχεις ανεπιστροφη βαλβιδα για να μη πλημμυρίσεις και να προσεχεις να εχει πανω πανω κενο το μπουκαλι να μην ξεχυλησει με τη ζυμωση ή με κουνημα και περασει υγρο στο νερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-05-11, 15:05
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω βαζω 2 κουπες ζαχαρη και περιπου μισο κουταλακι μαγια σε 2λιτρο μπουκαλι και μου κραταει περιπου 20μερες
εσύ που το έχεις βάλει κανένα πρόβλημα σου έχει κάνει στο ενυδρείο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να εχεις ανεπιστροφη βαλβιδα για να μη πλημμυρίσεις και να προσεχεις να εχει πανω πανω κενο το μπουκαλι να μην ξεχυλησει με τη ζυμωση ή με κουνημα και περασει υγρο στο νερο
έχω προβλεψη για ανεπίστροφη (την οποία ακριβοπλήρωσα σε σχέση με το ebay) και θα βάλω και ένα μπουκαλάκι για να μετράω τις φουσκάλες οπότε θα έχω έξτρα προστασία για να μην περάσει κάτι μέσα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beeromixalhs : 18-05-11 στις 15:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-05-11, 18:54
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

[QUOTE=sopasis;590973]εσύ που το έχεις βάλει κανένα πρόβλημα σου έχει κάνει στο ενυδρείο?
-------------------------


οχι, ισα ισα,που τα φυτα μου απο οταν το εκανα εχουν παρει φορα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06529 seconds with 12 queries