Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-11, 06:27
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή diy co2

Έτσι σαν πείραμα, φτιάξαμε εχθές το βράδυ το diy co2, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες που βρήκα στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm

Έβαλα το μπουκαλάκι (μετρητή) και μετά από λίγη ώρα είδα τις μπουρμπουλήθρες να περνάνε μια μια.

Αντί να το γυρίσω στο φίλτρο, όπως λέει στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm, έβαλα στην άκρη μια αερόπετρα, για να δω τις μπουρμπουλήθρες να βγαίνουν στο νερό του ενυδρείου.

Μπουρμπουλήθρες γιοκ!

Έπεσα για ύπνο, και τώρα το πρωί που ξύπνησα, όχι μόνο μπουρμπουλήθρες γιοκ, αλλά το βαζάκι-μετρητής έχει θολώσει (και δεν χρησιμεύει σαν μετρητής). Προφανώς είναι τίνγκα στο co2, αλλά ίσως δεν περνάει μέσα στο ενυδρείο.

Έβγαλα την αερόπετρα, και περιμένω να δω τι θα συμβεί. Στο σωληνάκι ανεβαίνει λίγο το νερό, 10-15 πόντους. Την ανεπίσροφη την έχω βάλει σωστά.

Κάποια συμβουλή?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-11, 06:42
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

εαν δεν βγένουν στον "μετρητη" δοχείο φυσαλίδες τότε κάτι δεν πήγε καλά με την παρασκευή του μιγματος! Μπορείς να πιέσεις το μπουκάλι για να σμπρόξεις αέρα μεσα στο ενυδρείο, εαν δεν βγουν φουσκαλες ούτε έτσι σημένει ότι υπαρχει διαρροή κάπου στην διαδρομή. Εαν βγουν φουσκάλες μεσα στο ενυδρειο ΑΛΛΑ το μπουκάλει επανέλθει στο φυσιολογικό του σχήμα (μετά την παραμορφοση λογο της πίεσης) ΠΑΛΙ σημένει ότι υπάρχει διαρροή. Δεν πρεπει να επιστρέψει στο κανονικό του σχήμα γιατί το εμποδίζει η ανεπιστροφη βαλβίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-11, 09:58
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

κουνησε ελαφρα το μπετονακι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-11, 12:39
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Έχει διαρροή ο "μετρητής".

Τον καταργώ προσωρινά, να δω τι θα γίνει χωρίς αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-11, 13:02
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ετσι και αλλιως και καθολου να μην το βαλεις δεν τρεχει και τιποτα σε DIY CO2 το βαζεις απλα για να δεις ποτε θελει αλλαγη το μιγμα ειναι απλα για ενδειξη δε παιζει ουσιαστικο ρολο στη λειτουργια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-11, 13:28
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Είχα και ένα ρυθμιστή ροής αέρα, και τον έβαλα ενδιάμεσα, ενώ κατάργησα το βαζάκι με τον μετρητή γιατί δεν μπορούσα με τίποτα να τον κάνω στεγανό.

Τώρα δουλεύει σαν τρελό. Έβαλα την ροή του φίλτρου να χτυπάει τις φυσαλίδες του co2, για να το διαχέει όσο γίνεται. Έχω κυκλοφορητάκι, έχω και παλιό μπιμπερό, αλλά δεν έχω σωστά εργαλεία και φοβάμαι μην παιδεύομαι άδικα. Κάποια στιγμή θα μαζέψω τα εργαλεία μου από εκεί που τα έχω παρατήσει, και θα το φτιάξω κι αυτό, θα έχω και περισσότερο σωλήνα, κλπ.

Στην άλλη πλευρά του ενυδρείου, εξακολουθούν να δουλεύουν οι γνωστές μπουρμπουλήθρες. Άρα το διοξείδιο (με την ροή) θα κάνει τον κύκλο στο ενυδρείο, και οι μπουρμπουλήθρες θα οξυγονώνουν και πάλι τον αέρα. Άρα δεν κινδυνεύουν από ασφυξία τα ψάρια, όσο και να είναι το co2, ή τα έχω κάνει όλα κουλουμβάχατα?

Τώρα υποτίθεται πως λιπαίνονται καλύτερα τα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-11, 14:19
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου? Πρεπει να παρεις και ενα τεστ για το CO2 για να μετράς την ποσοτητα CO2 στο νερό. Πριν 3 μηνες τοποθετησα και εγω ενα DIY CO2 και δουλευει αψογα. Μετρητή (bubble counter) χρειαζεσε σιγουρα για να βλεπεις την ποσοτητα του CO2 που μπαινει στο ενυδρειο και ποτε ειναι ωρα αλλαγης της μπουκαλας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-11, 16:52
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Έχω ένα τεστ co2, αλλά δεν καταλαβαίνω πως δουλεύει!

Είναι της sera

Βάλαμε στο μικρό πλαστικό με σχήμα πυραμίδας τις σταγόνες που λέει, το κλείσαμε, το κολλήσαμε στο τζάμι, χώσαμε και το δάχτυλο από κάτω για να μπει λίγο νερό στο κάτω μέρος, και περιμέναμε με τις ώρες... καμία μεταβολή στο χρώμα, που υποτίθεται ότι θα άλλαζε!

Κάτι δεν έχουμε καταλάβει.

(δεν είναι πληθυντικός μεγαλοπρέπειας, εγώ και η γυναίκα μου τα κάναμε...)

Απορία: Αφού τις βλέπω τις φυσαλίδες να βγαίνουν στο ενυδρείο, γιατί πρέπει να τις βλέπω στο ενδιάμεσο βαζάκι πριν μπούνε στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-11, 20:46
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Δεν ειναι μονο θεμα να βλεπεις τις φυσαλιδες αλλα να μπορεις να τις μετρας κιολας. Αν μπορεις να τις μετρας χωρις Bubble counter τοτε δεν τον χρειαζεσαι. Για 120 λιτρα ενυδρειο 1 φυσαλιδα καθε ενα η δυο δευτερολεπτα πρεπει ειναι αρκετο (εξαρταται και ποσοφυτεμενο και φωτισμενο ειναι το ενυδρειο).
Μπορει να διοχεταυεις CO2 στο ενυδρειο αλλα ισως να μην ειναι αρκετο η να μην διαλυεται σωστα. Για τον λογο αυτο ισως να μην εχει αλλαξει χρωμα το τεστ σου.
Γνωριζοντας το ΚΗ και το PH μπορεις να υπολογησεις και την περιεκτικοτητα του CO2. Στο http://www.thekrib.com/Plants/CO2/kh-ph-co2-chart.html μπορεις να βρεις τον σχετικό πινακα για το CO2. Αν δεν εχεις CO2 πανω απο 10 mg/lt to test μπορει να μην αλλαξει χρωμα.
-------------------------
Και κατι ακομα, το CO2 τεστ καταγραφει τιμες 4 ωρες πριν (και αλλα τεστ θελει το χρονο του να παρεις ενδειξη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kbourdos : 17-04-11 στις 20:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-11, 20:54
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

4 ώρες?
Εγώ κάνα μισάωρο το άφησα...

Όταν προσπάθησα να μετρήσω το CO2 είχα ph 7 και ΚΗ 3
Επειδή δεν πολυκατάλαβα τις καμπύλες, πως ερμηνεύεται αυτό?

Έχω πολλά (εύκολα) φυτά, και πολύ κερατόφυλο από πάνω... Το 1/3 του ενυδρείου είναι κερατόφυλο!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-04-11, 21:03
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Εχεις 9 mg/lt. Για να γινει το τεστ πρασινο πρεπει να ειναι πανω απο 20. 20 με 40 ειναι καλο νουμερο για φυτεμενο ενυδρειο. 9 ειναι πολυ χαμηλο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-04-11, 15:08
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

για σας, χτες εφτιαξα και εγω ενα diy co2 allaακομα δεν εχω δει φυσαλιδες. το σωληνακι το εβαλα κοντα στην εισοδο του φιλτρου. μολις ζουλιξω λιγο το μπουκαλι βγαζει φυσαλιδες, απο μονο του δεν εχω δει ακομα. τι να φταιει/?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-04-11, 16:03
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Η μαγιά σου ήταν λίγη ή καταστράφηκε από το ζεστό νερό που προσθεσες αντί για χλιαρό;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-04-11, 16:06
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Είμαι άσχετος με διοξείδια, αλλά στην περίπτωση που ετοιμάσεις μόνος σου, με μαγιά εμπορίου (είτε φρέσκια, είτε σε σκόνη), δεν θα έχει σημασία να μην χρησιμοποιήσεις μαγιά η οποία να έχει λήξει?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-04-11, 16:52
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Το μπουκαλι να ειναι διλιτρο coca cola. Δυο κουπες (264 ml = 1 cup) ζαχαρη, 5 ml μαγια φακελακι απο καρφουρ, και 2,5 ml baking soda. Αυτο το μιγμα βγαζει περιπου μια φυσαλιδα καθε δυο δευτερολεπτα, αρκετο για 120 λιτρα ενυδρειο (περιπου). διαρκει περιπου 2 εβδομαδες.
Το νερο να ειναι 32 με 34 βαθμους βαζεις πρωτα τη ζαχαρη και να λιωσει καλα. Επειτα τη baking soda και στο τελος εφοσον την εχεις λιωσει σε ξεχωριστη κουπα. Η μαγια πρεπει να ειναι ενα 8ωρο εξω απο ψυγειο.
Πολυ απλο και τζαμπα.
-------------------------
οοοps... στο τελος τη μαγια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kbourdos : 18-04-11 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-04-11, 18:09
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

μαγια εβαλα μισο κουταλακι ,οσο για το νερο δεν ηταν ζεστο. σοδα δεν εβαλα. πρωτη φορα ακουσα οτι θελει και σοδα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-04-11, 21:08
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Tι να μην κάνετε, ένα αγαπάτε την ζωή σας:

Έβαλα 2 φακελάκια μαγιά με 2 κούπες ζάχαρη... Αποτέλεσμα μεγάλωσε πολύ η πίεση, και άρχισε να γίνεται και κάποια υπερχείλιση μαζί με τις μπουρμπουλήθρες. Το ζαχαρόνερο κόλλησε τον ρυθμιστή που είχα βάλει, και ζορίζοντας τον να ξεκολλήσει... έφυγε το σωληνάκι και επήλθε η έκρηξη του Βεζούβιου!!!

Το ελεύθερο σωληνάκι σαν φίδι άρχισε να εκφσενδονίζει ζαχαρόνερο σε όλη την κουζίνα, ψυγείο, πάσο, ταβάνι, σαλόνι, χαλιά, τραπεζάκια, τοίχους, εξώπορτα... Έγινε χαμός!!! Έκανα όλο το σπίτι οίκο ανακωχής. Ήταν τέτοιο το σοκ της γυναίκας μου, που ούτε να μου φωνάξει δεν είχε κουράγιο...

Παραδόξως η γυναίκα μου εξακολουθεί να είναι εδώ, ίσως δεν βρήκε εισιτήρια για το ΚΤΕΛ να γυρίσει στο χωριό της, ή αλλιώς με συγχώρεσε. Δεν τολμάω να ρωτήσω. Αύριο βλέπουμε... Εάν με αφήσει να το ξαναφτιάξω, σημαίνει πως με συγχώρεσε! Σήμερα δεν τολμάω να το πω, ούτε για αστείο.

Μπόχα, όχι αστεία. Πολύ καλή φάρσα. Να κλείσεις μια spite με το μείγμα, και να βάλεις το θύμα να την ανοίξει. Η κουνημένη σαμπάνια δεν κάνει τίποτα! Μιλάμε για τον κακό χαμό.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-04-11, 21:20
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Για δοσολογιες να εχεις τα φυαλιδια των τεστ. Με μπουκαλα απο αναψυκτικου 1.5 λιτρου δεν μου δουλεψε . Προφανως ισως να ειναι η μεγαλυτερη επιφανεια εξατμησεως που εχει η διλιτρη μπουκαλα.
Να ειχα και ελληνικο πληκτρολογιο στο φορητο θα εγραφα περισσοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-04-11, 22:32
Το avatar του χρήστη xLoMoc
xLoMoc Ο χρήστης xLoMoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι να μην κάνετε, ένα αγαπάτε την ζωή σας:

Έβαλα 2 φακελάκια μαγιά με 2 κούπες ζάχαρη... Αποτέλεσμα μεγάλωσε πολύ η πίεση, και άρχισε να γίνεται και κάποια υπερχείλιση μαζί με τις μπουρμπουλήθρες. Το ζαχαρόνερο κόλλησε τον ρυθμιστή που είχα βάλει, και ζορίζοντας τον να ξεκολλήσει... έφυγε το σωληνάκι και επήλθε η έκρηξη του Βεζούβιου!!!

Το ελεύθερο σωληνάκι σαν φίδι άρχισε να εκφσενδονίζει ζαχαρόνερο σε όλη την κουζίνα, ψυγείο, πάσο, ταβάνι, σαλόνι, χαλιά, τραπεζάκια, τοίχους, εξώπορτα... Έγινε χαμός!!! Έκανα όλο το σπίτι οίκο ανακωχής. Ήταν τέτοιο το σοκ της γυναίκας μου, που ούτε να μου φωνάξει δεν είχε κουράγιο...

Παραδόξως η γυναίκα μου εξακολουθεί να είναι εδώ, ίσως δεν βρήκε εισιτήρια για το ΚΤΕΛ να γυρίσει στο χωριό της, ή αλλιώς με συγχώρεσε. Δεν τολμάω να ρωτήσω. Αύριο βλέπουμε... Εάν με αφήσει να το ξαναφτιάξω, σημαίνει πως με συγχώρεσε! Σήμερα δεν τολμάω να το πω, ούτε για αστείο.

Μπόχα, όχι αστεία. Πολύ καλή φάρσα. Να κλείσεις μια spite με το μείγμα, και να βάλεις το θύμα να την ανοίξει. Η κουνημένη σαμπάνια δεν κάνει τίποτα! Μιλάμε για τον κακό χαμό.



Φιλε μου εκλαψα στα γελια διαβαζοντας ολο αυτο που εγραψες...αχαχαχ αληθεια τι ειχες στο μυαλο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-04-11, 22:36
dinoc Ο χρήστης dinoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: ευκαρπια
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι να μην κάνετε, ένα αγαπάτε την ζωή σας:

Έβαλα 2 φακελάκια μαγιά με 2 κούπες ζάχαρη... Αποτέλεσμα μεγάλωσε πολύ η πίεση, και άρχισε να γίνεται και κάποια υπερχείλιση μαζί με τις μπουρμπουλήθρες. Το ζαχαρόνερο κόλλησε τον ρυθμιστή που είχα βάλει, και ζορίζοντας τον να ξεκολλήσει... έφυγε το σωληνάκι και επήλθε η έκρηξη του Βεζούβιου!!!

Το ελεύθερο σωληνάκι σαν φίδι άρχισε να εκφσενδονίζει ζαχαρόνερο σε όλη την κουζίνα, ψυγείο, πάσο, ταβάνι, σαλόνι, χαλιά, τραπεζάκια, τοίχους, εξώπορτα... Έγινε χαμός!!! Έκανα όλο το σπίτι οίκο ανακωχής. Ήταν τέτοιο το σοκ της γυναίκας μου, που ούτε να μου φωνάξει δεν είχε κουράγιο...

Παραδόξως η γυναίκα μου εξακολουθεί να είναι εδώ, ίσως δεν βρήκε εισιτήρια για το ΚΤΕΛ να γυρίσει στο χωριό της, ή αλλιώς με συγχώρεσε. Δεν τολμάω να ρωτήσω. Αύριο βλέπουμε... Εάν με αφήσει να το ξαναφτιάξω, σημαίνει πως με συγχώρεσε! Σήμερα δεν τολμάω να το πω, ούτε για αστείο.

Μπόχα, όχι αστεία. Πολύ καλή φάρσα. Να κλείσεις μια spite με το μείγμα, και να βάλεις το θύμα να την ανοίξει. Η κουνημένη σαμπάνια δεν κάνει τίποτα! Μιλάμε για τον κακό χαμό.
εισαι κορυφη απλα !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-04-11, 22:42
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι να μην κάνετε, ένα αγαπάτε την ζωή σας:

Έβαλα 2 φακελάκια μαγιά με 2 κούπες ζάχαρη... Αποτέλεσμα μεγάλωσε πολύ η πίεση, και άρχισε να γίνεται και κάποια υπερχείλιση μαζί με τις μπουρμπουλήθρες. Το ζαχαρόνερο κόλλησε τον ρυθμιστή που είχα βάλει, και ζορίζοντας τον να ξεκολλήσει... έφυγε το σωληνάκι και επήλθε η έκρηξη του Βεζούβιου!!!

Το ελεύθερο σωληνάκι σαν φίδι άρχισε να εκφσενδονίζει ζαχαρόνερο σε όλη την κουζίνα, ψυγείο, πάσο, ταβάνι, σαλόνι, χαλιά, τραπεζάκια, τοίχους, εξώπορτα... Έγινε χαμός!!! Έκανα όλο το σπίτι οίκο ανακωχής. Ήταν τέτοιο το σοκ της γυναίκας μου, που ούτε να μου φωνάξει δεν είχε κουράγιο...

Παραδόξως η γυναίκα μου εξακολουθεί να είναι εδώ, ίσως δεν βρήκε εισιτήρια για το ΚΤΕΛ να γυρίσει στο χωριό της, ή αλλιώς με συγχώρεσε. Δεν τολμάω να ρωτήσω. Αύριο βλέπουμε... Εάν με αφήσει να το ξαναφτιάξω, σημαίνει πως με συγχώρεσε! Σήμερα δεν τολμάω να το πω, ούτε για αστείο.

Μπόχα, όχι αστεία. Πολύ καλή φάρσα. Να κλείσεις μια spite με το μείγμα, και να βάλεις το θύμα να την ανοίξει. Η κουνημένη σαμπάνια δεν κάνει τίποτα! Μιλάμε για τον κακό χαμό.
ΠAΡΕ ΜΠΟΥΚΑΛΑ
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-04-11, 07:05
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

H "ζημιά" έγινε εχθές στις 7 και 5 το απόγευμα. Εγώ εκείνη την ώρα έφευγα για το κολυμβητήριο, έχει ο μικρός προπόνηση. Φεύγοντας είπα να τσεκάρω το ενυδρείο, και έγινε το κακό.

7 και 10 έφυγα...

Στις 10 γύρισα... Το πάτωμα ήταν φρεσκοσφουγκαρισμένο... 3 ώρες καθάριζε η κακομοίρα! Περιττό να σας πω ότι ακόμα κολάνε διάφορα, που της ξέφυγαν... Θα την χωρίσω! Ούτε μια δουλειά σωστή δεν μπορεί να κάνει!!!



ΥΓ. Μέσα σε όλα, παρατήρησε η γυναίκα μου πως... όπως κοπανίστηκε το μπουκάλι της sprite, υπήρξε ζημιά και στην σιλικόνη στο πώμα. Έτσι πήρε την σιλικόνη και ενίσχυσε την κόλληση. Τέτοια γυναίκα έχω εγώ. Άγγελος κανονικός. Έκανε και επισκευή, ώστε να το βρω έτοιμο για να ξαναβάλω το σύστημα να δουλέψει, παρόλο που τα έκανα όλα μαντάρα...

Το πρωί μου είπε πως δεν θυμάται τι έβλεπε στον ύπνο της, αλλά κάποια στιγμή με κυνηγούσε κι εγώ έτρεχα για να ξεφύγω!!! Προφητικό όνειρο είδε. Μάλλον θα ξανασκάσει η αυτοσχέδια φιάλη!!! Πάω να την ξαναφτιάξω, αλλά εάν μάθετε στις ειδήσεις πως πέθανα, εσείς θα ξέρετε τον λόγο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-04-11, 07:43
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Φίλε.... απλά δεν παίζεσαι.... you just made my day!!!! κλάμμα μου ήλθε από τα γέλια!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-04-11, 07:55
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Ωραίος, Μπράβο!!!

Μήπως παραγέμισες το μπουκάλι;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-04-11, 07:55
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Χαχαχαχαχαχα.............. ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...............
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-04-11, 08:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι σαν πείραμα, φτιάξαμε εχθές το βράδυ το diy co2, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες που βρήκα στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm

Έβαλα το μπουκαλάκι (μετρητή) και μετά από λίγη ώρα είδα τις μπουρμπουλήθρες να περνάνε μια μια.

Αντί να το γυρίσω στο φίλτρο, όπως λέει στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm, έβαλα στην άκρη μια αερόπετρα, για να δω τις μπουρμπουλήθρες να βγαίνουν στο νερό του ενυδρείου.

Μπουρμπουλήθρες γιοκ!

Έπεσα για ύπνο, και τώρα το πρωί που ξύπνησα, όχι μόνο μπουρμπουλήθρες γιοκ, αλλά το βαζάκι-μετρητής έχει θολώσει (και δεν χρησιμεύει σαν μετρητής). Προφανώς είναι τίνγκα στο co2, αλλά ίσως δεν περνάει μέσα στο ενυδρείο.

Έβγαλα την αερόπετρα, και περιμένω να δω τι θα συμβεί. Στο σωληνάκι ανεβαίνει λίγο το νερό, 10-15 πόντους. Την ανεπίσροφη την έχω βάλει σωστά.

Κάποια συμβουλή?
Δυστυχως δεν προλαβα να διαβασω το θεμα και γραφω καθυστερημενα.
Ειναι εμφανες οτι περναγε μειγμα απο το μπουκαλι στο σωληνα προς το ενυδρειο, γιαυτο θολωσε το νερο στον μετρητη και εβλεπες νερο και στο σωληνα.
Ευτυχως δεν περασε και στο νερο του ενυδρειου.

Το μπουκαλι δεν το γεμιζουμε μεχρι πανω και αφηνουμε κενο για να βρισκεται το σωληνακι που ειναι μεσα στο μπουκαλι αρκετα εκτος μειγματος, ετσι ωστε ακομα κι οταν φουσκωσει το μειγμα να μην περασει στο σωληνα και τον βουλωσει χωρις να φευγει το αεριο (γιαυτο εσκασε)

Εβαλες και πολυ μαγια.
Η δοσολογια για εναμισολιτρο ειναι περιπου μισο κουταλακι το πολυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-04-11, 09:13
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

το ξανάφτιαξα και δουλεύει προς το παρόν περίφημα...

Το ζαχαρόνερο που περνούσε, θόλωσε τον μετρητή.

Εν τω μεταξύ, είχα παρατηρήσει πως τα ψαράκια κυνηγούσαν τις μπουρμπουλήθρες του διοξειδίου, και δεν σκέφτηκα πως... ο λόγος που το έκαναν ήταν ότι όλο και κάποια ποσότητα ζαχαρόνερου περνούσε!

Άραγε είναι πρόβλημα που πέρασε κάποιο ζαχαρόνερο στο ενυδρείο?
Τα ψαράκια δείχνανε ευτυχισμένα με τις μπορμπουλήθρες. Διοξείδιο και ζάχαρη, μπορεί να είναι πρώτης τάξης μαστούρα για τα γκαπάκια και τα πλάτυ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-04-11, 09:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άραγε είναι πρόβλημα που πέρασε κάποιο ζαχαρόνερο στο ενυδρείο?
Τα ψαράκια δείχνανε ευτυχισμένα με τις μπορμπουλήθρες. Διοξείδιο και ζάχαρη, μπορεί να είναι πρώτης τάξης μαστούρα για τα γκαπάκια και τα πλάτυ.
Δεν μου εχει τυχει για να δω τα αποτελεσματα, εχω διαβασει ομως απο ολους οτι εχασαν ψαρια.
Θα ειναι και αναλογα την ποσοτητα που περασε.
Εγω θα εκανα μερικες απανωτες (καθημερινες) αλλαγες καλου κακου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09163 seconds with 14 queries