Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-05, 20:09
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Φωτο απο γεννα

Οριστε μερικες φωτο απο τα νεα μου γεννητουρια.....ΤΟ ζευγαρι δεν ξερω αν ειναι στρεϊτ ή απο τη Λεσβο...... Ειναι η δευτερη φορα που γεννα , την πρωτη φορα μετα απο δυο μερες πλακωθηκαν στα τσιπουρα οι γονεις και εφαγαν τα αυγα για ταραμα..... Σημερα ειναι η δευτερη μερα , βρισκονται και οι δυο απο πανω και τα αεριζουν αλλα ολο και τραβαν και καμια τσιμπια στα αυγα. Δεν ξερω αν προσπαθουν να απομακρυνουν αυτα που εχουν fungus ή απλα γουσταρουν delicatessen Αληθεια αυτα που ασπριζουν τι πρεπει να τα κανω;;;; Γενικα φοβαμαι να κανω οτιδηποτε στο ενυδρειο για να μη τα τρομαξω και παρατησουν τα αυγα....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-05, 20:38
tkap Ο χρήστης tkap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2004
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 15
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην tkap
Προεπιλογή

Σαν να βλεπω το ζευγαρι μου.Αρκετες γεννες μα ποτε δεν ειδα ψαρια πιστευω πως αν δεν μεινουν μονα τους στο δικοτους ενυδρειο δυσκολα θα εχεις επιτειχια.παντος σου ευχομαι οτι επιθυμεις στο ενυδρειο σου να το βρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-05, 20:41
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αυτο ετοιμαζω τωρα που μιλαμε.... 80Μ*35Π*55Υ (εκ) 154 λιτρα γυμνο με φιλτρο Βερολινου και μια λαμπα για να εχουν την ρομαντζαδα τους.... Ελπιζω βεβαια να ειναι καποιο αρσενικο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-05, 21:07
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε πρύτανη υπάρχει και άλλη λύση για την αναπαραγωγή στο ίδιο ενυδρείο με τα άλλα ψάρια. Εγώ έχω πάρει μια σίτα (προσοχή πλαστική) και την κολλάω στο τζάμι με βεντούζες και χωρίζω τους γονείς. Αυτή η μέθοδος είναι καλύτερη για τους εξής λόγους. Πρώτον (αυτό μου το έχουν πει και το μεταφέρω με επιφύλλαξη) ότι τα αυγά δεν πρέπει να έρθουν σε επαφή με τον αέρα γιατί χαλάνε μετά, άρα η όλη η διαδικασία μεταφοράς σε καινούργιο ενυδρείο είναι δύσκολη και επίπονη. Δεύτερον στρεσσάρεις πολύ τα ψάρια και δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο. Αν οι γονείς είναι ώριμοι αρκετά εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, τα φροντίζουν όλα μόνοι τους. Τα αυγά fungus τα τρώνε συνήθως μόνοι τους οι γονείς για να μην επιβαρύνουν τα υπόλοιπα. Τώρα για ψάρια από τη λέσβο φαντάζομαι εννοείς ότι δεν είσαι σίγουρος για το γένος των ψαριών σου. Μια λύση είναι να δεις αν υπάρχουν γονιμοποιημένα αυγά. Όπως σίγουρα ξέρεις τα άσπρα είναι αγονιμοποίητα. Μήπως το ζευγάρι είναι όντως από τη λέσβο και για αυτό τα τρώνε τα αυγά? Γέννησε και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο ψάρι ή δεν είδες το φαινόμενο? Αν φτάσεις σε σημείο που να δεις ψάρια πρέπει να κάνεις και διάφορες άλλες ενέργειες. Φτάσε με το καλό εκεί και τα ξαναλέμε. Σου στέλνω 2 φώτο να δεις τι είχα κάνει και την παραγωγή. Βέβαια εγώ είχα την "ατυχία" και γέννησαν ακριβώς μπροστά στην εισαγωγή του φίλτρου με αποτέλεσμα να είναι απαραίτητη η μετακίνηση του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-05, 21:40
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μιλαμε οτι ειναι σαν να βλεπω το ενυδρειο μου.... Ειχα κανει και εγω ακριβως το ιδιο με σιτα και βεντουζες, εκτος του οτι δημιουργηθηκε ενας πανικος στο ενυδρειο και ολα τα μικρα βρισκαν διοδους και περνουσαν τη σιτα, οι γονεις στρεσσαριστηκαν τοσο που παρατησαν τα αυγα και κοιτουσαν τη σιτα..... Τη γεννηστρα την ετοιμαζω για να βαλω το ζευγαρι πριν γεννησει οποτε να μην αγχωθει.... Τωρα για το φυλλο , οντως δεν ειδα τη διαδικασια καμια απο τις 7 φορες που εχουν γεννησει δισκοι στο ενυδρειο μου οποτε δεν ξερω τι γινεται, ουτε ακομα πιο απο τα δυο γεννησε δεν ξερω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-06-05, 08:00
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μήπως μπορείς να βγάλεις καμιά φωτογραφία από τα πλάγια, για να δούμε και τα πτερύγιά τους? Ίσως έτσι μπορούμε να καταλάβουμε τι γένος είναι
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-06-05, 08:21
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Από ότι μπορώ να παρατηρήσω λίγο από τη φώτο σου τον κόκκινο τον κάνω για θυληκό. Βέβαια δε φαίνεται πολύ καλά αλλά έτσι πιστεύω. Προσπάθησε να στείλεις φώτο από τα πλάγια, όπως λέει και ο accnt, μπας και βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Επιπλέον να σου πω ότι η φώτο που βλέπεις με το χώρισμα είναι με τα φώτα σβηστά (είναι φεγγαρόφως με λάμπες από κουτιά υπολογιστών). Είναι απαραίτητο να υπάρχει νυχτερινό φως για να μη φύγουν τα μικρά από τους γονείς. Εμένα από πρόβλημα δεν άναψε ένα βράδυ η λάμπα και τότε αναγκάστηκα να βγάλω τα μικρά γιατί έγινε αυτό ακριβώς που είπες: απομακρύνηθηκαν από τους γονείς τους και πέρναγαν τη σίτα. Μετά ότι και να έκανα δε μαζευόντουσαν με τίποτα. Σε μένα και κανά 2 άλλους φίλους είναι πετυχημένη συνταγή αλλά θυσιάζεις την όψη του ενυδρείου για κανένα μήνα ίσως και περισσότερο. Ζυγίζεις και αποφασίζεις!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-06-05, 14:06
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ κάτι στην προσπάθειά μου να βοηθήσω χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ;

Πιστεύω ότι ο πρώτος (στην πρώτη φωτό) είναι αρσενικός. Κάπου είχα διαβάσει ότι ό αρσενικός δίσκος έχει λεπτότερο το άνω χείλος. Στην πρώτη φωτογραφία αυτό φαίνεται.

Ελπίζω να βοήθησα.

ΥΓ.: Αργότερα ίσως βρω το σχετικό άρθρο στο οποίο αναφέρονται μερικά ακόμα στοιχεία για την διαφοροποίηση αρσενικών-θηλυκών δίσκων.
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-05, 16:01
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Αν βγαλεις λιγο πιο καθαρες φωτογραφιες φιλε Pritanis ισως να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο.
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-05, 00:35
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Να η σελίδα

Αν πατήσεις στην κατηγορία: ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ, θα δεις: "Ξεχωρίζοντας τα αρσενικά από τα θηλυκά"

Καλή Συνέχεια!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-05, 10:50
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μετα απο τρεις μερες τελικα τα αυγα εξαφανιστηκαν .... Τωρα ετοιμαζω την γεννηστρα για πιο επαγγελματικη δουλεια.....Ας δουν και οι ειδικοι και τον αλλο δισκο να μου πουν το γενος.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-05, 11:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τι να πω... Δύσκολα.
Πάντως με επιφύλαξη, έτσι όπως συκώνετε το πτερύγιο προς το τέλος του, μάλλον για αρσενικό τον κόβω.
Γιάννης.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04673 seconds with 12 queries