Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-10, 11:17
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Λίτρα ανά ώρα

Καλημέρα,

Θέλω να φτιάξω ένα sump για ένα 200άρι ελαφρώς φυτεμένο (για την ώρα) και ψάχνω κάποιο post ή κάποιον τύπο αν υπάρχει που να μπορώ να υπολογίσω πόσα λίτρα πρέπει να γυρνάει το νερο την ώρα για να δώ σε τι κυκλοφοριτή και τι υπερχείληση θα κοιτάξω. Any idea παιδια?

Υ.Γ.1 Δε θέλω να κρίνω από το ήδη υπάρχον εξωτερικό φίλτρο που έχω καθώς το έχω αγοράσει παλαιότερα και δεν ξέρω καν πόσα λίτρα γυρνάει

Υ.Γ.2 Αν πχ η κυκλοφορία που θέλω είναι 1000λ/ώρα και εγώ βάλω 3000λ/ώρα θα έχω καλύτερα αποτελέσματα ή θα γίνει πλυντήριο το ενυδρείο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας

Πάνος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-10, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπολογισε την πραγματικη ροη της αντλιας που θες να αγορασεις, μετρωντας το υψος του ενυδρειου και κοιτωντας τον πινακα με την αποδοση της αναλογα το υψος που θα φτανει το νερο. Κοψε κι αλλη ροη απο τον πινακα λογω των "εμποδιων" (υλικα) που θα συναντησει.
Αναλογα το ειδος των ψαριων τωρα, χρειζεσαι και την καταλληλη ροη. Απο μια φορα και πανω (πραγματικη ροη) αν γυριζει τα λιτρα του ενυδρειου γινεται φιλτρανση.
Με 2 φορες (πραγματικο) γυρισμα τα λιτρα την ωρα ειναι πολυ καλα σε γενικες γραμμες. Αν μετα απο αυτα εχεις νεκρα σημεια κυκλοφοριας στο ενυδρειο μπορεις να βοηθησεις και με κυκλοφορητη.
πχ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-10, 12:03
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

¶ρα υπολογίζω τουλάχιστον 2 φορές να γυρίσει το νερό την ώρα. Δηλαδή στα 200 λίτρα χρειάζομαι το ελάχιστο 400λ/ώρα φίλτρο?

Οπότε ο πίνακας είναι για να βρω το μανομετρικό. Η στήλη αριστερά είναι 0.50 cm > 1m κ.ο.κ.? όσο αφορά το ύψος από το ΄σημείο που έιναι το φίλτρο μέχρι την κορυφή του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-10, 12:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PanosP Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα υπολογίζω τουλάχιστον 2 φορές να γυρίσει το νερό την ώρα. Δηλαδή στα 200 λίτρα χρειάζομαι το ελάχιστο 400λ/ώρα φίλτρο?

Οπότε ο πίνακας είναι για να βρω το μανομετρικό. Η στήλη αριστερά είναι 0.50 cm > 1m κ.ο.κ.? όσο αφορά το ύψος από το ΄σημείο που έιναι το φίλτρο μέχρι την κορυφή του ενυδρείου?
Νομιζω οτι το ελαχιστο για σωστη φιλτρανση του νερου ειναι να γυριζει (πραγματικα) μια φορα τα λιτρα την ωρα.
Απο εκει και μετα ανεβαζεις ροη αναλογα τις προτιμησεις των ψαριων που θα φιλοξενησεις.
Με 2-3 φορες πραγματικο γυρισμα την ωρα (400-600 λ/ω στην δικη σου περιπτωση) θα εχεις καλη ροη.

Ο πινακας αριστερα στον καθετο αξονα δειχνει το υψος και δεξια στο οριζοντιο την ροη. Η κοκκινη γραμμη δειχνει την ροη που θα εχει η αντλια αναλογα το υψος.
Υπολογιζεις το υψος απο την αντλια μεχρι το σημειο που μπαινει το νερο στο ενυδρειο.
Κοβεις και ενα ποσοστο απο τη ροη αυτη αναλογα τα υλικα, την ποσοτητα τους και το στουμπωμα τους.
-------------------------
Σημαντικη παραμετρο για την επιλογη της αντλιας σου να λαβεις και την καταναλωση της καθως θα λειτουργει 24/24 ολο το χρονο και η ΔΕΗ δεν αστειευεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-12-10 στις 12:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-10, 12:34
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ούτε η δεή αστιέυεται ούτε η ευδαπ. ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ξεκινάω μελέτη και εργασία
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
7 λίτρα prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 36 01-03-10 16:40
DIY 300 λίτρα! gmanes DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 27-10-09 13:40
60 λίτρα Z_X Nano Reef 6 19-01-08 21:48
DIY Co2 σε 400 λίτρα Carebean pirate DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-06-07 10:09
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03422 seconds with 13 queries