Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #11  
Παλιά 13-08-16, 21:38
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Μετά από αρκετό καιρό βρήκα λίγο χρόνο να ενημερώσω για την λειτουργία του ενυδρείου.
Από τα δεδομένα που έχω ελάχιστα αναφέρει αλλά συντελούν τα μέγιστα στην διατήρηση του ενυδρείου είναι το αυτονόητο…

«ΦΑΓΗΤΟ»
Όπως έχω προαναφέρει και παλαιότερα ο Μεσογειακός Ύφαλος (Αποχή) έχει κρύου νερού, κυρίως μη φωτοσυνθετικά κοράλλια, πλήθος σπόγγων και διάφορους άλλους οργανισμούς που ζουν φιλτράροντας το νερό.
ΕξΆορισμού λοιπόν το φαγητό πρέπει να δίνεται σε ποσότητες, να αποτελείται τόσο από πρωτεΐνη (κάθε είδους), όσο και από φυτοπλαγκτόν και αμινοξέα σε ικανές ποσότητες για την διατήρησή τους.
Δοκιμασμένη συνταγή........ακόμη την ψάχνω !!!!!
Τι χρησιμοποιώ την παρούσα περίοδο και η διαδικασία που τηρώ σε μηνιαίο κύκλο.


-- ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ - ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ--


Για τα ψάρια :
2-3 φορές τη μέρα, τα παρακάτω διαφορετικά κάθε φορά.


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06785.JPG
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  97,3 KB


- Νιφάδες (Flakes) της Ocean Nutrition τις Formula 1 & 2, PrimeReef, BrineShrimpPlus και Spirulina, της Seachem τις Chlorella και Shrimp σχεδόν όλα γίνονται ανάρπαστα.
- Κόκκους (Pellets) Formula 1 της Ocean Nutrition και Bionautic Granulat της Tropical.
- Γαρίδες, μύδια και καλαμάρι (έχω αγοράσει από ιχθυοπωλείο και τα έχω καταψύξει).
- Μετά από τις επισκέψεις μου στη θάλασσα κοχυλάκια και κανέναν αχινό, πιο σπάνια αλλά εδώ είναι που γίνεται χαμός !!!!

Για τα κοράλλια
Εδώ το τάισμα θα μπορούσα να το περιγράψω με την εξής έκφραση : «Σαν τα μωρά ......στο στόμα»


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06783.JPG
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  75,3 KB


- Χρησιμοποιώ της Fauna Marin τα Ultra Clam, Ultra Seafan, Ultra Min F και Ultra Life τα οποία με την βοήθεια των Ultra Min S και Ultra Min D φτιάχνω ένα παχύρευστο μείγμα το οποίο διατηρώ για λίγο χρονικό διάστημα (το πολύ 1 μήνα) στο ψυγείο. Αυτό είναι η βάση μου για διάφορες παραλλαγές που κάνω με άλλα σκευάσματα.


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06637.JPG
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  57,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06874.JPG
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  77,2 KB


- Γαρίδες, μύδια και καλαμάρι, όπως προανέφερα. Ορισμένη ποσότητα ψιλοκόβεται μέχρι να γίνει σαν πουρές (κάτι σαν το παπόνε για όσους ξέρουν). Ο πολτός αυτός αναμειγνύεται με το μείγμα που προανέφερα της Fauna Marin και προσφέρεται 1 φορά το μήνα.
- Κατεψυγμένα κυρίως της Ocean Nutrition :
Krill Pacifica, Mysis, Brine Shrimp, Bloodworms, από 2 κύβους το καθένα, 1 φορά το μήνα αναμεμειγμένο με το μείγμα που προανέφερα της Fauna Marin και έτοιμο ζωοπλαγκτόν.
Lobster Eggs, Red plankton, Cyclops και Rotifers, τα 2 πρώτα από 1 κύβο και τα άλλα 2 από 2 κύβους το καθένα, 2 φορές το μήνα αναμεμειγμένο με φυτοπλαγκτόν και ζωοπλαγκτόν.
Στα παραπάνω προσθέτω και 2-3 σταγόνες Ultra Food Energizer της Fauna Marin.
- Μία φορά το μήνα κόκκους (Pellets) Ultra LPS Grow + Color της Fauna Marin.

Για τους σπόγγους και τα λοιπά ασπόνδυλα, ενώ ωφελούνται και τα κοράλλια, ιδίως τα μαλακά
Έτοιμα υγρά σκευάσματα φυτοπλαγκτόν και ζωοπλαγκτόν


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06878.JPG
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  74,6 KB


- Τα Phytogold S και Phytogreen S της Brightwell.
- Τα Phyto Max, Artemis και Goldpods της Nyos.
- Το μείγμα που προανέφερα της Fauna Marin.
- Τα Sponge Power και Coral Snow της Korallen-Zucht.
Τα παραπάνω σε διάφορες αναλογίες και ποσότητες σε ευρείας διανομής τάισμα τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα.

Μια φορά κάθε μήνα ''φυσάω'' τον βράχο οπότε από τα υπολείματα (detritus)...όλο και τρώνε κάτι.

Λόγω του DSB, των αυξημένων νιτρικών και του φρέσκου θαλασσινού νερού είναι αυξημένη η παρουσία γενικά πλανκτονικών οργανισμών και βακτηρίων...οπότε κάτι τρώνε και από εκεί...

Στις ρουτίνες που ακολουθώ για το τάισμα, έχω συμπεριλάβει ένα διάλειμμα κάθε 3 – 4 ημέρες όπου κάνω μια ημερήσια παύση κατά την οποία δεν δίνω τίποτα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samian : 13-08-16 στις 23:14
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8 (0 μέλη και 8 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Η μικρή μου ζούγκλα drbig Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 39 29-05-10 23:55
Μια μικρή λιμνούλα ko$ta$ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-04-09 15:49
Απο το πανεπιστήμιο Αιγαίου............ aristomenis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 19-01-08 00:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16369 seconds with 15 queries