Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-08-12, 14:28
lalemourios Ο χρήστης lalemourios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2012
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Ενυδρείο Juwel Rio 180

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι έτοιμος να αγοράσω το ενυδρείο Juwel Rio 180 και θέλω να μάθω από κάποιον που το έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Επίσης, ξέρει κανένας τι παίζει με το φωτισμό στα ενυδρεία τις Juwel??? Δηλαδή μπορώ να βάλω λάμπα κάποιας άλλης εταιρείας και ξέρει κανένας πόσα lux ή lumens είναι οι λάμπες τις Juwel??? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-12, 14:38
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλησπέρα, αυτό που ξέρω για τα jewel είναι ότι παίρνουν μόνο λάμπες της εταιρίας, χωρίς να έχεις άλλες επιλογές και με την αντίστοιχη επιβάρυνση. Το θετικό του είναι η ποιότητά και η κομψότητά του και το αρνητικό η τιμή. Στα ίδια λίτρα μπορείς να βρεις άλλης εταιρίας / DIY / μεταχειρισμένο έως και μισή τιμή, ίσως και λιγότερο, χωρίς απαραίτητα να χάσεις σε αξιοπιστία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-12, 14:46
lalemourios Ο χρήστης lalemourios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2012
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ ShadowVValker για τη γρήγορη απάντησή σου. Μήπως είναι εύκολο να μου προτείνεις κάποιο ενυδρείο άλλης εταιρείας ποιο οικονομικό???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-12, 15:20
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ρίξε πρώτα μια ματιά στις μικρές αγγελίες, υπάρχουν αρκετά μεταχειρισμένα, μήπως σου κάνει κάποιο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-12, 17:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι πολυ καλο ενυδρειο και πολυ λειτουργικο.
Εχει και πολυ καλο εσωτερικο φιλτρο που μπορει να στηριξει αληθινα το ενυδρειο, χωρις να ειναι πολυ ογκωδες. Με μια αναβαθμιση (αντικαθιστωντας καποια σφουγγαρια με κεραμικα υλικα) μπορει να ανταπεξελθει σε υψηλές απαιτησεις ιχθυοφορτωσης).
Σε περιπτωση που δεν θελεις να πιανει χωρο το φιλτρο θελει ξηλωμα. Μπορει να χρησιμοποιηθει ομως σε βαρελι προετοιμασιας με τυρφη κλπ ή να μπει στη ντουλαπα για ωρα αναγκης (πχ σε βλαβη του εξωτερικου φιλτρου, βαζουμε τα υλλικα σε αυτο και το βαζουμε στο ενυδρειο προχειρα μεχρι να γινει επισκευη)
Καπακι πολυ χρηστικο.
Η αντλια και ο θερμαντηρας δεν ειναι πολυ αξιοπιστα.
Φωτα πολυ καλα.
Λαμπες βγαζουν κι αλλες ενυδρειακες εταιρειες που κανουν στο μηκος του juwel. Και οι Juwel ομως ειναι πολυ καλες λαμπες και κρατανε παρα πολυ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....672#post510672

Τζαμια κολλησεις πολυ καλες. Επιπλο πολυ χρηστικο και γερο.
Τα αξιζει τα λεφτα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-12, 19:20
lalemourios Ο χρήστης lalemourios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2012
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ. Λέω να μη πάρω μεταχειρισμένο γιατί δεν έχω καλή γνώμη για μεταχειρισμένα αντικείμενα γενικά. Έχω κάνει μεγάλη έρευνα και πιστεύω πως καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να είμαι σίγουρος, παρά να τρέχω είτε για φωτιστικά είτε ακόμη χειρότερα για τζάμια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-12, 22:29
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Πουλαει ενας φιλος μου ενα juwel trigon 350, με ολο τον εξοπλισμο μεσα, το ειδα και επαθα πλακα. Θα παω αυριο να το φωτογραφισω και να ανεβασω αγγελια με πληρη καταγραφη και λεπτομερεις φωτος. Αν ενδιαφερεσαι τσεκαρε το. Θαναι σε συμφερουσα τιμη. Ειναι εποχη για μεταχειρες πλεον.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-12, 02:09
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Συμφωνώ και εγώ για μεταχειρισμένο, μπορείς να το τσεκάρεις είτε λειτουργεί είτε όχι γεμίζοντας το με νερό για 24 ώρες, αν δεν έχει διαρροές και εμφανή σπάσιμο/ραγίσματα/σοβαρές γρατζουνιές, δε θεωρώ ότι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Το κάνεις και μια καλή απολύμανση και είσαι άρχοντας! Και στην τιμή του rio στάνταρ παίρνεις 180ρι και βάση μαζί!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο 60lt JUWEL yiannis1980 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 13-08-10 18:52
Προτάσεις για ενυδρείο Juwel Rekord 60. Kisifer Αρχάριοι γλυκού νερού 14 29-05-08 16:48
Το ενυδρείο μου (Juwel Lido 120)!!! john_street_triple67 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 12-12-07 13:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04099 seconds with 15 queries