Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-05, 00:47
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή Φίλτρο, φιλτράκι .... και νευρα !

χαιρετώ ......
απο που να ξεκινήσω ? μου έχουν βγεί τα μάτια στο διάβασμα ....
λοιπόν, για όσους είχαν διαβάσει ανάλογο ποστ μου έχω ένα ενυδρίο διαστάσεων 70χ33χ37 = 85 λίτρα .... 80 λέμε χοντρικά χοντρικά ...
το ενυδρίο είναι εξοπλισμένο με ενσωματομένο φίλτρο στο πλαί του ....
απο εξοπλισμο δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ (μου το δωσανε το ενυδρίο αυτο)
ΕΡΩΤΗΣΗ...
να τρέχω να βρίσκω κυκλοφοριτές που να τεριάζουν... σφουγκάρια, μακαρόνια κτπ ... Ή να το ξιλώσω αυτό το πλαστικό που ΚΑΙ άλατα έχει πιάσει απο τα 3 χρόνια που έχει να δουλέψει το ενυδρίο αλλά ΚΑΙ χώρο πιάνει μεσα .... (λογικά εύκολα ξιλώνεται... είναι κολημένο με σιλικόνη)
ΑΝ γίνει αυτό σκεφτομαι πιο πολύ για εξωτερικό παρά για εσωτερικό φίλτρο ..και έχο μια τάση προς την EHEIM ....πιό φίλτρο της εξωτερικό θα μου προτείνατε για τα λίτρα μου? όχι να παρασέρνει και τα ψάρια μου εεε..
τα φίτρα αυτά έχουν ρυθμιστή ροής και *σημαντικό* μπορώ να βάλω μέσα ό,τι υλικά θέλω? δλδ σφουγκάρια, μακαρόνι, .ανθρακα... κτπ.. ?



παμε σε άλλη ερώτηση .. (εδω είναι τα νεύρα)
έχω 3 ενυδριάκια και 3 μονομάχους ....
στο καθένα απο αυτά έχω απο ένα εξωτερικό φιλτράκι ...
ΤΟ ένα όμως το %$#%@(&#$%& φιλτράκι κανει έναν πολύ σπαστικό θόρυβο σαν "κρακ κρακ κρακ κρακ" ΄συνέχεια .. ενω τα άλλα είναι μια χαρά ....
είναι το δευτερο φιλτρό αυτό που το κάνει γιατι το πρώτο που το έκανε το επέστρεψα πισω και μου δώσανε αυτό ....(ντρέπομαι να το πάω πίσω ΚΑΙ αυτό .. θα πούνε πως είμαι κωλοπαράξενος , αλλά τα άλλα δυο που έχω ίδια ΔΕΝ το κάνουν..... απο το ίδιο μέρος αγορασμένα την ίδια μέρα ... τα ίδια φίλτρα)
ΤΙ μπορεί να φτέει και το κάνει αυτό ?
Ειναι φοβερα εκνευριστικό ΙΔΙΩΣ το βράδυ που παω να κοιμηθώ .....
μου είπανε πως μπορεί να πέρνει αέρα απο κάπου ... αλλά το κοίταξα και δεν πέρνει απο πουθενα ....
ακούγεται λες και προπέλα του κάπου βρίσκει ... αλλά δεν βρίσκει πουθενά ...
ΓΡΡΡΡΡΡ τα νευρα μου !!! καμια ιδεα?

Υ.Γ έχω παίξει και με την ροή και με όλα .. αλλα συνεχίζει .. το παράξενο είναι πως το κάνει όποτε θέλει .. αλλα αν το πιάσει το κάνει για συνέχεια ...
ΕΠΙΣΗΣ αν το βγάλω απο την πρίζα για κανα λεπτό για παράδειγμα, όταν το ξαναβάλω κατα 80-90% δεν το κάνει και αρχίζει πάλι μετα απο ώρα ή ώρες ....
ΤΟ κουλό πάλι και αυτό ...
το εν λόγο φίλτράκι :

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 22-09-05 στις 00:52
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-05, 09:42
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Πολύ καλή η ιδέα σου φίλε crazyio να πετάξεις το εσωτερικό φίλτρο. Έχεις όλα τα πλεονεκτήματα που ήδη ανέφερες, και αν βαστάει η τσέπη σου και πάρεις κάποιο της σειράς thermo γλιτώνεις και το θερμαντήρα! Ένα 2222 της eheim είναι για ενυδρείο μέχρι 150 λίτρα, αξιόπιστο και φυσικά αθόρυβο!΄Υπάρχουν κι άλλες προτάσεις για φίλτρα, κάνε μια αναζήτηση στο aquaristic να πάρεις κι άλλες ιδέες. Φυσικά θα σου πρότεινω όλο τον εξοπλισμό να τον πάρεις απέξω. Είναι απίστευτη η διαφορά στις τιμές!!!

Τώρα για το φασαριόζικο φιλτράκι σου, κάνε μια δοκιμή και βγάλε τον υαλοβάμβακα να δεις αν κάνει φασαρία. Πολλές φορές δημιουργείται κενό, δηλαδή προσπαθεί να τραβήξει περισσότερο από όσο του δίνεις εσύ με τον "περιοριστή ροής" (βλέπε υαλοβάμβακα) και για αυτό κάνουν φασαρία. Το είχα αντιμετωπίσει κι εγώ σε ένα εσωτερικό που είχα... Καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-05, 09:54
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

επειδή είναι για 150 λίτρα το 2222 φοβάμαι μήπως και έχει πολύ μεγάλη ροή το νερό μέσα στο ενυδρίο .... αλλα αυτο θα μπορεί να ρυθμιστεί... έχει ρυθμιστή ροής έτσι ?

θα δοκιμάσω αυτό που λες, το να αφαιρέσω τον υαλοβάμβακα, αλλά αν θυμάμαι καλα το είχα προσπαθήσει ..... αλλα τζίφος.
μια ακόμα προσπάθεια θα μας πείσει ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-05, 12:07
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Σχετικά με το μικρό φιλτράκι είναι μάλλον πρόβλημα της φτερωτής. Αν είναι το ίδιο με τα αλλα δοκίμασε να αλλάξεις την φτερωτή με κάποια από τα αλλα και δες τι θα γίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-05, 13:30
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Για το 2222 που εχω εγω μπορώ να σε βεβαιώσω οτι η ροή ειναι πολύ καλή και δεν θα εχεις πρόβλημα, εγω το εχω σε 100 λίτρα και είναι με μια πατέντουλα την εξοδο στην φουλ ενταση χωρίς προβλήματα!Έχει και ρυθμιση στην ροή αν θες πάντως!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-05, 14:21
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Σχετικά με το μικρό φιλτράκι είναι μάλλον πρόβλημα της φτερωτής. Αν είναι το ίδιο με τα αλλα δοκίμασε να αλλάξεις την φτερωτή με κάποια από τα αλλα και δες τι θα γίνει.
είναι ακριβώς το ίδιο ... (έχω 3 ίδια ) αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να αλλάξω την φτερωτή .... δεν βγένει όπως είναι στους κυκλοφοριτές που μπορείς να αλλάξεις όλο το σύστημα της φτερωτής (που είναι κολλημένη η φτερωτή πάνω στον άξονα περιστροφής και μαζί είναι και ο μαγνήτης)... -έτσι είδα, πως μπορούσα να την βγαλω την φτερωτή σε έναν κυκλοφοριτή που είχε πέσει στα χέρια μου.. ηταν της ΕΗΕΙΜ ...-.
αλλιώς θα το είχα κάνει είδη ....
πάντος αυτό που μου κάνει εντίπωση είναι πως το κάνει ΟΠΟΤΕ θέλει .... και αν το βγάλω απο την πρίζα και το ξαναβάλω δεν θα το κάνει για λίγη ώρα και κάποια στιγμή θα αρχίσει παλι ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-05, 14:23
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy
Για το 2222 που εχω εγω μπορώ να σε βεβαιώσω οτι η ροή ειναι πολύ καλή και δεν θα εχεις πρόβλημα, εγω το εχω σε 100 λίτρα και είναι με μια πατέντουλα την εξοδο στην φουλ ενταση χωρίς προβλήματα!Έχει και ρυθμιση στην ροή αν θες πάντως!
ευχάριστο αυτό που ακούω .....
τελικά ολα μια πατέντα είναι .. χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-05, 01:09
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Τώρα για το φασαριόζικο φιλτράκι σου, κάνε μια δοκιμή και βγάλε τον υαλοβάμβακα να δεις αν κάνει φασαρία. Πολλές φορές δημιουργείται κενό, δηλαδή προσπαθεί να τραβήξει περισσότερο από όσο του δίνεις εσύ με τον "περιοριστή ροής" (βλέπε υαλοβάμβακα) και για αυτό κάνουν φασαρία. Το είχα αντιμετωπίσει κι εγώ σε ένα εσωτερικό που είχα... Καλή επιτυχία!
τον υαλοβάμβακα τον έβγαλα ... αλλά πάλι τα ίδια .... και τα σημεία "επαφής" του φίλτρου κοίταξα και έσφηξα .... και όλα .. αλλα ο θόρυβος-θόρυβος ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-05, 09:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

κατι συντονίζει. και δεν είναι καθόλου εύκολο να το βρείς.
με τον καιρό, καθώς θα πιάσει λίγη άλγη το όλο σύστημα μάλλον θα σταματήσει.
αν βγάλεις τον περιρορισμό ροής συνεχίζει και το κάνει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Περι βιολογικων φιλτρων Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:36
κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο; newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 23-12-02 15:39
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55
Σχέδιο για εξωτερικό φίλτρο κάδο newfish DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 14-12-02 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06955 seconds with 13 queries