Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-05, 15:36
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Arrow S O S - S O S !!!

παιδια ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι γινεται!!!! το τζαμι ασπρισε κ αλλο κ απο0φασισα να το καθαρισω με ενα απο αυτο της τετρα για να καθαριζεις το τζαμι που ειναι!!! καθαρισε ωραια κ ευκολα αλλα το νερο θολωσε κ κατι κομματαρες τριγυρναν μεσα .....

μπου χου χου κλαψ κλαψ ... μα τι κακο εχω κανει? εχω στεναχωρεθει παρα πολυ ειλικρινα...

εχει αυτη η διαολεμενη ουσια ακριβως τα χαρακτηριστικα της αλγης συγκεντρωνεται ολο κ πιο πολυ , οταν την καθαριζεις θολωνει το ενυδρειο , κολλαει ακομα κ πανω στους κυκλοφορητες... μα τι στο καλο ειναι μονο που ειναι κατασπρο!!!!! Τι να κανω? λετε να φταει το αλατι ? αλλα το ιδιο αλατι σε αλλα 2 ενυδρεια που εφαρμοστηκε δεν εγινε τιποτα... ο μαγαζατορας λεει οτι και στο δικο του ετσι εγινε στην αρχη κ μετα ελιωσε το αλατι σιγα σιγα ... χαιρω πολυ οτι ειναι αλατι σιγουρα αλλα γιατι αντιδραει ετσι? μηπως παιζει ρολο η θερμοκρασια του ενυδρειου??? ειναι στους 29 βαθμους .. ξερω πολυ ζεστο αλλα...

θα στειλω κ νεες φωτο το βραδυ...

αααα εριξα κ aquasafe tetra σημερα μπας κ βοηθησεις αλλα συγνωμη κ για την λεξη που θα πω σκατα εκανε...

ξερει κανεις να απευθυνθουμε κ σε κανενα ξενο φορουμ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-05, 15:52
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Δεν φταιει μονο το αλατι αλλα και τα αλατα του νερου....Σκληροτητα εχεις μετρησει;;;; Στο χορτιατη που ειχα 31 σκληροτητα ειχα το ιδιο προβλημα αλλα οχι τοσο εντονο.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-05, 16:03
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Μη στεναχωριεσαι Jimmako ! Θα συναντησεις πολλα προβληματα και δεν πρεπει αυτο να ειναι λογος να σταματησεις να ασχολησε! Απλα να το παρεις αποφαση και να το δεις σαν εμπειρια! Θα σου αρεσε να ειχες ενα ετοιμο ενυδρειο χωρις να εχεις ταλαιπωρηθει γι αυτο ?

Απο κει και περα η αρχαρια γνωμη μου ειναι να εχεις full κυκλωφορια...οσο πιο πολυ μπορεις...και ισως να καθαριζεις το αλατι απο το τζαμι ωστε να διαλυεται σιγα σιγα....ειλικρινα δεν γνωριζω αν ειναι κατι αλλο....μονο μια ερωτηση...

εισαι 100% σιγουρος οτι εβαλες τη σωστη ποσοτητα αλατιου στο νερο σου? Μηπως απλα εβαλες παρα πολυ ?
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-05, 17:21
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

εβαλα γυρω στα 5 κιλα .. αλλα το αλατομετρο μου δειχνει οτι ειναι ακομα λιγο αν δεν κανω λαθος απο οτι μου ειπε ο καταστηματαρχης για το συγκεκριμενο της sera πρπει να παει στο κοκκινο σημειο N κ να ειναι αναμεσα στα 2 κοκκινα σημαδακια!!!
λετε να εβαλα πολυ? αμα ειναι αυτο ενταξει το αραιωνω κ τελειωσε η δουλεια... μηπως ειναι καμια αντιδραση με τον μολυβδο φοβαμαι αλλα τα παιδια ειπαν οτι δεν αντιδραει με το νερο ο μολυβδος... τα εχω χασει απο το αχγος μην μου εχει χαλασει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-05, 17:55
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Ρε Jimmy δε θυμάμαι πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου, κοντά στα 100? Μου φαίνεται μπόλικο το νούμερο, 5 κιλά. Στο δικό μου που είναι κοντά στα 200lt έριξα κοντά στα 5kgr αλατάκι. Δεν υπάρχει κανένα φίλος εκεί κοντά με refractometer? O μαγαζάτορας έχει να του πας λίγο νερό να το μετρήσει? Ρίξε και ένα μέτρημα στο νερό της βρύσης για σκληρότητα, από ότι θυμάμαι δε χρησιμοποίησες νερό RΟ ε?


Υγ:το μόλυβδο ξέχασε τον, μην ασχολείσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-05, 18:27
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

200 λιτρο ειναι βαση κατασκευαστη...

θα δω αν εχει ξεθολωσει τωρα το νερο κ αν οχι θα κανω αλλαγες νερου... μπας κ εχει παραπεσει αλατι! ποια ειναι η τιμη που πρεπει να εχει στο αλατομετρο??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-05, 18:40
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_
ποια ειναι η τιμη που πρεπει να εχει στο αλατομετρο??
1019 - 1025
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03622 seconds with 12 queries