Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-08, 09:37
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή Panaque maccus με apistogramma

Στο 40 λιτρο ενυδρείο που έχω 2 αποστόγκραμμα από γέννα μου λέω να μεταφέρω τον panaque maccus που τον έχω σε ένα μικρότερο.
Να το κάνω ή μπορεί να υπάρξει πρόβλημα?
Το ενυδρείο είναι 40 λίτρα καθαρά και τα απιστόγκραμμα είναι κάτι λιγότερο από 2cm.
Σε περίπτωση που το βάλω λέω να το ποθετήσω και ένα καινούριο φιλτράκι που έχω για επιπλεόν ροή 300 λίτρα ανά ώρα.
Λέτε να υπάτξει πρόβλημα με τα απίστο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-08, 15:38
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν τα Apistogramma δεν είναι σε φάση αναπαραγωγής,δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...Βάλε απλά μια συστάδα ξύλων για τον Panaque maccus για να κρύβεται και θα είναι μια χαρά
Τώρα,σε περίπτωση αναπαραγωγής των Apistogramma,δεν θα είναι ότι καλύτερο για τον Panaque maccus αν τον δούν ως εχθρό λόγω του περιορισμένου χώρου...Σε 200λιτρο δεν είχα κανένα πρόβλημα με γέννες Apistogramma agassizi και pleco διαφόρων μεγέθων(περιλαμβανόμενου και ενός Panaque maccus...)αλλά σε 40λίτρα ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...Φαντάζομαι θα αποκτήσει το λιγότερο δαγκωμένα πτερύγια,εκτός και αν κρύβεται καλά ή δεν τον δούν ως εχθρό...
Αν η ροή είναι στοχευμένη και δημιουργούνται ήσυχα μέρη από τις διακοσμήσεις του ενυδρείου για τα Apistogramma,δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα και θα αρέσει πολύ στον Panaque
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-08, 16:19
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Όπως είπα τα απίστο είναι κάτι λιγότερο από 2 cm,ίσα ίσα που έχουν αρχίσει να ξεχωρίζουν τα φύλα τους (πρέπει να είναι χωρίς να είμαι σίγουρος αρσενικό θυλικό).
Σε 40 λίτρα είναι λίγο δύσκολο να δημιουργήσω στοχευμένη ροή.Οπότε τον μεταφέρω και αργότερα βλέπω και το θέμα της ροής.Σήμερα τοποθέτησα και ένα δεύτερο ξύλο για να αντεπξέλθω στις ανάγκες του.
Αν και με το εσωτερικό juwel δημιουργείται αρκετή ροή.

Kostas_G τα δικά σου l104 τα βλέπεις συχνά ή προτιμούν να είναι κρυμένα?Τι τα ταίζεις?Φωτογραφίες τους έχεις?Συγνώμη για το πρήξιμο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-08, 19:27
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Καλη τύχη με τον panaque ρε, ακόμα είναι πολύ νωρίς για να υπάρξει πρόβλημα μιας και τα apisto είναι πολύ μικρά... στο μέλλον όμως ίσως να έχεις!

Anyway τι ακριβώς ταίζεις?
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-08, 19:29
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη τύχη με τον panaque ρε, ακόμα είναι πολύ νωρίς για να υπάρξει πρόβλημα μιας και τα apisto είναι πολύ μικρά... στο μέλλον όμως ίσως να έχεις!

Anyway τι ακριβώς ταίζεις?
Eγώ Δημήτρη?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-08, 00:31
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Με Apistogramma 2εκ. μια χαρά θα είναι Δεν είπες μέγεθος πριν,απλά οτι είναι από γέννα σου,οπότε πήρα και τη περίπτωση των μεγαλωμμένων απογόνων...
Και με μόνο το εσωτερικό της Juwel δεν θα έχει πρόβλημα...Απ'τα llanos είναι οπότε είναι συνηθισμένος και σε συνθήκες χαμηλής ροής

Εγώ δυστυχώς έχω έναν μόνο L104 χρόνια τώρα και θέλω να πάρω άλλον έναν ή δυο για ταίρι του...Ο δικός μου είναι θηλυκός...
Όταν παλιά τον είχα σε ενυδρείο στο σπίτι μου,τον έβλεπα καθημερινά και δεν με φοβόταν ιδιαίτερα...Μου άρεσε ιδιαίτερα τα πρωινά των ΣΚ να τον χαζεύω να κρέμεται από ένα διακοσμητικό καράβι(αρχάριος τότε...) που είχα και να τρώει την άλγη ενώ τον χτύπαγε ο πρωινός ήλιος...Τώρα όμως βρίσκεται στο Llanos biotope ενυδρείο μου που είναι σε γραφείο και δεν έχω πόλύ χρόνο για να το βλέπω,οπότε και δεν τον έβλεπα συχνά έξω...Τον έβλεπα κάτω από το ξύλο του ή ίσως και πάνω στο ξύλο του,αλλά σπάνια ως ποτέ οπουδήποτε αλλού...Πριν μερικούς μήνες όμως,μετέφερα έναν Hemiancistrus subviridis που είχα σε αυτό το ενυδρείο,στο 2μετρό μου και κάποιο καιρό μετά από αυτό,ο Panaque maccus μου άρχισε και πάλι να βγαίνει και να τον βλέπω με το φως του ενυδρείου έξω!Κατα την γνώμη μου,ο αριθμός των ατόμων του είδους,οι ήρεμοι κάτοικοι,και ο χρόνος που περνάς παρακολουθώντας το ενυδρείο,παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στο πόσο και αν θα βλέπεις έναν pleco,πόσο μαλλο ένα μικρό είδος που φοβάται ευκολότερα όπως ο Panaque maccus...
Τον δικό μου τον ταίζω κυρίως Hikari algae wafers και λόγο της θέσης του ενυδρείου,σπάνια λαχανικά και φρούτα και bloodworms...Είμαι σχεδόν σίγουρος όμως απότι έχω δει πως ο Panaque maccus μου,αγνοεί τις περισσότερες από αυτές τις τροφές τις περισσότερες φορές λόγω του φόβου του και πως η διατροφή του περιορίζεται σε μεγάλο βαθμό σε wood-only...Στο παλιό του ενυδρείο,απολάμβανε πολύ τα ζεματισμένα πράσινα φασολάκια καθώς και τα bloodworms που τάιζα 2 φορές την εβδομάδα...
Φωτό του δεν έχω καμμία όλα αυτά τα χρόνια που τον έχω,εκτός από μια που από σύμπτωση βρίσκεται μέσα της(το ειδα αργότερα,μετά την εμφάνιση των φωτογραφιών...)...Δεν ξέρω γιατί...Ίσως γιατί φοβόταν πολύ εύκολα ή γιατί το Platydoras costatus που έχω μαζί του τράβαγε πάντα όλη τη προσοχή...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-08, 13:19
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ Δημήτρη?
Ναι Άλεξ για σένα λεω...

Έχεις να μου προτίνεις συγκεκριμένες τροφές που ταίζεις κ έχεις καλά αποτελέσματα? (Ροδοστομα, SAE, kribensis)

__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-08, 15:06
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Δήμητρη τώρα το έχω ρίξει στις κατεψυγμένες.
Της ocean nutrition αρτέμια και δάφνεια.
Από αποξηραμένες πολύ καλή θεωρώ την tetra prima...σε pellets.
Όταν είχα τον πλεκό του έδινα hikari ταμπλέτες σπιρουλίνας (έχουν απέξω εναν panaque nigrolineatus)
Γενικά έχω πάρα πολλές τροφές αλλά αυτήν την περίοδο ταίζω μόνο τις ζωντανές και η ανάπτυξη των μικρών έχει εκτοξευθεί στα ύψη.
Ο panaque θα έχει πρόβλημα με αρτέμια και δάφνεια?(εκτός από τα κομμάτια ξύλο που του έχω)?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-08, 16:29
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Μόλις αγόρασα κατεψυγμένη αρτέμια της ocean nutrition πριν δω την απάντησή σου, χεχ, λες και μάντεψα τι θα μου πρότεινες! :P

Καλά μιλάμε τρελάθηκαν, χρησιμοποίησα ένα κύβο και δε τα έχω ξαναδεί να κάνουν έτσι! Ειδικά ο κριμπένσαρος χόρτασε!!! Θα πάρω και μια δάφνεια το συντομότερο αν και καλό είναι να μη ταίζεις μόνιμα με τέτοιες τροφές αλλα να τις χρησιμοποιείς παράλληλα με τις άλλες, pellets φυλλαράκια κλπ... Ερώτηση, η τροφή που μου είχες δώσει για τους ροδόστομους λίγο και σου είπα οτι την έτρωγαν πολύ ποια ήταν? Γτ γι'αυτήν πήγα στην ουσία αλλα δε τη βρήκα!

ΥΓ: Ποια μικρά μεγαλώνεις? Είχες γέννες?
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-08, 17:17
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν η ποσότητα που τρώει καθημερινά από κατεψυγμένες τροφές είναι μικρή,δεν θα έχει πρόβλημα ο Panaque maccus.Αν όμως καθημερινά προλαβαίνει και τρώει αρκετά από αυτά ώστε να αποτελούν το μισό ή και παραπάνω της διατροφή του,τότε ναι,κάποια στιγμή θα σου εμφανίσει προβλήματα με τα εσωτερικά του όργανα που συνήθως καταλήγουν σε θάνατο...Καλό είναι να τρέφεται μόνο μέχρι 2 φορές την εβδομάδα αποκλειστικά με κατεψυγμένη τροφή,τώρα αν τρώει καθημερινά αλλά μόνο λίγο,φαντάζομαι δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν μαζί με αυτά τρώει π.χ. τη διπλάσια ποσότητα ξύλου ή κάποιου λαχανικού ή φρούτου
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-12-08, 17:47
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

GhostShip

τα ψαρια του γεννους pelvicachromis ομως θελουν η διατροφη τους να περιεχει και φυτικη τροφη και απο οτι εχω διαβασει απο χομπιστες που ασχολουνται με κιχλιδες δυτικης αφρικης η βαση της τροφης τους πρεπει να ειναι φυτικη και η ζωικη με μετρο γιατι μπορει να "μπουκωσουν"
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-08, 17:53
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Δημήτρη τα cacatuoides μου έχουν γεννήσει αδώ και 2 μήνες και κράτησα 2 μικρά ζωντανά.
Kostas_G δεν ήξερα ότι μπορούσα να δημιουργήσω τόσο μεγάλο πρόβλημα στον πλέκο από την διατροφή.
Εδώ και μία εβδομάδα περίπου τον ταίζω ζωντανές οπότε ευελπιστώ να μην έχει προκληθεί καμιά εσωτερική διαταραχή.
Fishme τα απιστόγκραμα δεν νομίζω να έχουν κανένα πρόβλημα με αυτές τις κατεψυγμένες τροφές σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-12-08, 18:24
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

μονο με τα bloodworms πρεπει να εισαι προσεκτικος γιατι πολλοι ειναι αυτοι που λενε οτι τους μπουκωσαν τα ψαρια τους μετα απο αρκετα συνεχομενα ταισματα
λογικα αυτο το μπουκωμα πρεπει να ειναι κατι σαν bloat
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-08, 18:07
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

H μεταφορά έγινε και είμαι πολύ χαρούμενος!
Έβαλα και ένα ακόμη ξύλο που είναι αρκετά κοντα στην επιφάνεια του νερού δίπλα στην έξοδο του φίλτρου για να έχει ροή μιας και του αρέσει.
Σήμερα κράτησα κλειστά τα φώτα και αύριο αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφία να τον δείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-08, 02:29
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

fishme1 το ξέρω έχω διαβάσει πολλά για το συγκεκριμένο είδος μιας και είναι το αγαπημένο μου... Η καθημερινή του διατροφή περιέχει φυτικές ποσότητες, τωρα βέβαια και η αρτέμια τον τρέλανε όπως και τα υπόλοιπα αλλα θα ρίχνω απο λίγο μια η δυο φορές την εβδομάδα!

Όσο για τα bloodworms δεν είμαι φίλος μιας και ριπένουν περισσότερο ενώ θεωρώ καλύτερες άλλες κατεψυγμένες...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-08, 22:59
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Το ψάρι σήμερα ήταν υπερδραστήριο.
Κινέιται σε όλον τον βυθό του ενυδρειου χωρίς φόβο παρά τα φώτα.Έχει καθαρίσει τα αρχικά ξύλα από ένα είδος βρωμιάς-άλγης.Η συννενόηση με τα απίστο είναι α΄ψογη.Κανένας δεν ασχολείται με κανέναν.
Σιγά σιγά κιτρινίζει όλο και περισσότερο το νερό από την τύρφη και τα νούφαρα της nymphea καλύπτουν καθημερινά όλο και περισσότερο μέρος της επιφάνειας...γίνεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο blackwater κατάσταση.
Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες.
Όσο ήταν έξω έβγαλα πάνω από 20 αλλά κράτησα τις καλυτερες και σας τιςς παρουσιάζω.Στο μέλλον θα ήθελα να βρω μια θυλικιά για να του κάνει παρέα.
Μήπως ξέρει κανείς πόσο περίπου ζει το ψάρι?



Πως σας φαίνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-12-08, 19:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πολύ όμορφος ο Panaque maccus σου alexinio!!!
Για να βγαίνει τόσο πολύ σημαίνει πως σε έχει συνηθίσει και του αρέσει το ενυδρείο του
Οι Panaque maccus ζούνε τουλάχιστον 10χρόνια και πιστεύω περισσότερο κοντά στα 20χρόνια...

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά με τη μεταφορά Το στήσιμο μου ακούγεται καλό καθώς τους αρέσουν τα ξύλα που φτάνουν την επιφάνεια και η ροή πάνω στο ξύλο το κάνει ακόμα καλύτερο σημείο για έναν Panaque!

Απότι βλέπω στις φωτό,είναι μια χαρά,δεν έχει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής και επομένως δεν θα αποκτίσει και κανένα από αυτά που τον τάισες παλιότερα...Η τροφή έχει φύγει προ πολλού από το έντερό του και επομένως ο κίνδυνος πέρασε!Η διατροφή του με ξύλο και λαχανικά και φρούτα και μόνο μέχρι 2 φορές την εβδομάδα κατεψυγμένες τροφές,εγκυάται οτι δεν θα πάθει τέτοιο πρόβλημα ούτε στο μέλλον...
Τα ''προβλήματα με τα εσωτερικά τους όργανα'' είναι ακριβώς αυτό το ''μπούκωμα'' που αναφέρει ο fishme1 και το παθαίνουν τα περισσότερα κυρίως φυτοφάγα/detritivores/ξυλοφάγα ψάρια αν ταίζονται συχνά με τροφές ζωικής προέλευσης...Σε αυτές τις περιπτώσεις,αρχικά οι pleco αναπνέουν γρηγορότερα από το φυσιολογικό...Όσο περνάει ο καιρός,αναπνέουν όλο και πιο γρήγορα...Αν σε αυτό το στάδιο δεν αρχίσουμε εντατική διατροφή με εύπεπτα λαχανικά και φρούτα,το ψάρι περνάει στην επόμενη φάση από την οποία σπανίως υπάρχει επιστροφή...Η κοιλιά φουσκώνει πολύ και το ψάρι αναπνέει υπερβολικά γρήγορα...Καθώς περνάνε οι ώρες,το ψαρι μετακινείται σε όλο και καλύτερα αεριζόμενα σημεία της δεξαμενής μέχρι που τελικά φτάνει να κάθεται ακριβώς κάτω από την επιφάνεια του νερού,ακόμα και με το στόμα του έξω από το νερό...Το ψάρι μεθαίνει μέσα σε 24 μόνο ώρες από την εμφάνιση της φουσκωμένης κοιλιά...

fishme1,πράγματι,bloat είναι αυτό που λες/λέμε...Μια από τα ίδια με το Malawi bloat...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-12-08, 19:59
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Τι λαχανικά μου προτείνεις να τν ταίσω που έτρωγε και ο δικός σου και κάθε πότε?Το λέω αυτό μην μένουν και επιβαρύνουν το νερό.
Στο ενυδρειάκι που τον είχα πριν τον βάλω σε αυτό όταν είχα ρίξει catappa leaves θυμάμαι ότι τσιμπολόγησε.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-12-08, 20:33
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Στο δικό μου άρεσαν πολύ τα ζεματισμένα πράσινα φασολάκια...Κυρίως τέτοια τον τάιζα καθώς μου ήταν πολύ βολικά...Και έρχονται και σε ημερήσιες δόσεις Άλλα λαχανικά και φρούτα που αρέσουν ιδιαίτερα στους Panaque είναι η γλυκοπατάτα(Panaque's 1st choice),καρότο,αγγούρι,δαμάσκηνο,αχλάδι,ροδάκινο ,μάνγκο,παπάγια,κ.α....Στην ουσία τα περισσότερα λαχανικά και φρούτα τα τρώνε μια χαρά,απλά σε αυτά που σου είπα δείχνει προτίμηση ο L190 και ο P. cochliodon μου...Φασολάκια τάιζα παλιά τον P. maccus μου και του αρεσαν πολύ επίσης!
Πράγματι,τα ξερά φύλλα τα τιμούν επίσης...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-12-08, 20:39
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Αύριο κιόλας θα τον ταίσω φασολάκια.
Σε αυτό το θέμα dimmyF του εδινε σταφύλι.
Να το δοκιμάσω?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-12-08, 20:43
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι,αλλά μόνο αν είσαι σίγουρος οτι δεν έχει φυτοφάρμακα πάνω του...Αυτό ισχύει για όλα τα λαχανικά και φρούτα αλλά ιδιαίτερα το σταφύλι,επειδή δεν το ξεφλουδίζεις,ενέχει μεγαλύτερο κίνδυνο απότι οτιδήποτε ξεφλουδίζεται πριν μπει στο ενυδρείο...Και πολλά δυστυχώς δεν φεύγουν με απλό πλύσιμο με νερό...Οπότε καλύτερα,αν πρόκειται για σταφύλι,μόνο βιολογικό και πάλι με επιφύλαξη...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-02-09, 13:46
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Μερικές φωτογραφίες απο τον panaque maccus...



Mακάρι να του έβρισκα ένα ταίρι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-02-09, 19:08
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Υπέροχος ο αρσενικός Panaque maccus σου!!!
Εγώ έχω εναν θηλυκό ο οποίος είναι ο πρώτος pleco που αγόρασα και το 3ο ψάρι συνολικά,όταν πρωτοξεκίνησα με τα ενυδρεία

Εύχομαι να βρείς ταίρη στο δικό σου σύντομα!Φέρνουν που και που,σχετικά συχνά αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ξανάρθουν Θέλω και εγώ να πάρω ένα ζευγάρι ακόμα αφού μεταφέρω τη llanos biotope δεξαμενή μου...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
apistogramma ? jimfytakis Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 8 24-11-07 21:53
Apistogramma .... imichal Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 8 10-11-07 00:25
Panaque L190 ''llanos''... Kostas G. Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 09-11-07 11:22
apistogramma Mariel Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 23-02-05 01:57
Panaque Albomaculatus LDA31 Husky_Jim Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 21-09-04 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07724 seconds with 15 queries