Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 05-10-10, 22:55
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή Καινουριο ενυδρειο

Kαλησπερα....και μιας και ξυπνησα πριν απο λιγο και πινω τον καφε μου,λεω επιτελους να σας γραψω το σεντονι που θελω εδω και καιρο,καλο κουραγιο σε αυτους που θα διαβασουν .
Μπαινω στο ζουμι.Εδω και εναν χρονο εξεταζω το ενδεχομενο αγορας μεγαλυτερου ενυδρειου (για την ακριβεια ''κανονικου'' ενυδρειου,αυτο που εχω τωρα ειναι μεγαλη γυαλα στην ουσια),μετραω απο δω,μετραω απο κει και δεν μου φτανει ο χωρος..με τα πολλα κατεληξα οτι μπορω να αλλαξω λιγο την διαρρυθμιση στο σαλονι (η να κοψω κανενα μπρατσο απο τον καναπε)
Απο μηκος με παιρνει ΤΟ ΠΟΛΥ 1 μετρο.Και αφου ειδαμε οτι θα χωρεσει,ξεκιναμε με τα ερωτηματα. Επειδη το ενυδρειο αρχικα θα προοριστει για φουλ φυτεμενο,δεν θελω να ξεπερασει τα 200 λιτρα,που και παλι ειναι πολλα γιατι ανεβαζουν κατακορυφα το κοστος συντηρησης .Απο την αλλη δεν θελω εξαιτιας αυτου να το κανω πολυ πιο μικρο,γιατι αν καποια στιγμη θελησω να καταργησω το φυτεμενο,θελω να μπορω να εχω καμια επιλογη παραπανω ως προς την ψαροσυνθεση.Και επειδη ειναι κατι που το περιμενω καιρο και θα αργησει πολυ να ξανασυμβει,θελω να κανω μια σωστη επιλογη.
Ο πρωτος μεγαλος προβληματισμος μου ειναι για το αν θα παω σε ετοιμο, η αν θα βρω μαστορα να μου το φτιαξει στις διαστασεις που θελω.Ειδα προχθες σε καποιο μαγαζι (που κατασκηνωσα για κανενα δυωρο..) ενα αρκετα καλο ενυδρειακι,τουλαχιστον οπτικα,μαρκας waves.Εχει κανεις υποψην του? Μοιαζει παρα πολυ με τα jewel, με ιδιο ξυλινο τελαρακι γυρω γυρω και ιδιο στυλ καπακι,αυτο που ερχεται στην ιδια ευθεια με το τζαμι.Ειναι μαζι με το ντουλαπι του και με εξοπλισμο ενα εσωτερικο φιλτρο (ενα γομαρι που γεμιζει το μισο ενυδρειο ) , θερμοστατη και δυο λαμπες Τ8 των 30 watt.Και εδω ειναι το μεγαλο θεμα...δεν ξερω αν θα μπορεσω να κανω καποια μετατροπη στον φωτισμο,που φαινεται λιγο δυσκολο.Οποιος εχει τετοιο ενυδρειο ας μας δωσει τα φωτα του. Αυτος μου προτεινε να συμπληρωσω με λεντ,αλλα διαβαζω συνεχεια θεματα εδω σχετικα με τα λεντ και οτι πεφτει γρηγορα η αποδοση τους.Α ! να πω οτι το πακετο , ενυδρειο-βαση, βγαινει στα 320 ευρω,το ενυδρειο ειναι 190 λιτρα ( 100χ42χ53)
Για να πω την μαυρη μου αληθεια ο αρχικος μου στοχος ηταν ανοιχτο ενυδρειο με κρεμαστο φωτιστικο,οπως ειναι το μικρουλι τωρα,αλλα τα φωτιστικα ξεφευγουν παρα πολυ,εγω τουλαχιστον δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικα οικονομικο,αν εχετε κατι να προτεινετε ειμαι ολη αφτια ! Γενικα αν παω σε κατασκευη νομιζω οτι το budget θα ξεφυγει αρκετα,μιας και θα πρεπει να υπολογισω και ντουλαπι..Ειμαι πολυ μπερδεμενη και δεν γνωριζω και ποσο πανε τετοιες κατασκευες,δηλαδη ενυδρειο-βαση-φωτισμος.
Κοινως αν παω σε ετοιμο θα πρεπει να συμβιβαστω με καποια πραγματα και να κανω και μερικες μετατροπες,αν παω σε χειροποιητο,θα πληρωσω πολυ ακριβα το τιμημα του να τα εχω ολα οπως τα θελω..
Παω να φτιαξω αλλο ενα καφεδακι..
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινουριο ενυδρειο Dourios Αρχάριοι γλυκού νερού 22 01-04-10 13:45
καινουριο ενυδρειο.... LeF Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-11-09 09:01
ερωτηση για καινουριο ενυδρειο Μίμης Γλυκό νερό - Γενικά 6 19-10-09 21:59
ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ valantis Αρχάριοι γλυκού νερού 20 05-04-09 16:21
ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ OSCAR angelos7577 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 19 01-11-08 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05721 seconds with 14 queries