Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 20-06-10, 18:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Πραγματικα θεαματικη διαφορα!!!!

Πολυ ομορφα ψαρια οπως και η λιμνη ολοκληρη! Να τα χαιρεσαι!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 20-06-10, 20:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
[QUOTE=PascM;453926]...να κάνω και εγώ μια εμβόλιμη ερώτηση χωρίς να με πλακώσετε;

Εδώ υπάρχουν αμφιβολίες για την χρησιμότητα και αποτελεσματικότητα της UV σε ενυδρείο που μιλάμε για πολύ λιγότερα λίτρα, σε μια λίμνη 15.000 και 20.000 λίτρων ποια είναι η UV που θα κάνει πραγματικά δουλειά;[/QUOTE]

Αναλογα με τα λιτρα υπαρχουν και οι καταλληλες UV.

Εδω και 2 εβδομαδες εχει ερθει ο Ρονης απο δω και εχει βαλει (για καποιους) τον πιο κατω αχρειαστο εξοπλισμο δοκιμαστικα βεβαια και το αποτελεσμα.....δειτε το.

Περιττο να πω οτι σε ενα μηνα απο σημερα θα φυγουν αυτα που βλεπετε και θα μπουν τα ιδια μεν.... αλλα καινουργια.......
Και φυσικα οτι βλεπετε μεσα και εξω απο την λιμνη θα φυγουν ολα...γλαστρες, πετρες, κ.λ.π.....
Ο εξοπλισμος επισης δεν θα φαινεται.

Θα γινει δηλαδη μια δεξαμενη καθαρα για κοι.

Γιατι???????
Γιατι ετσι μας αρεσει!!!!!!!!!!!

Με τη σειρα οι φωτο...
Η πρωτη οπως ηταν πριν και οι υπολοιπες μετα την τοποθετηση του EASY POND και της UV.
Μεσα σε 4 μερες ηρθε το αποτελεσμα που βλεπετε
Άντρο, σαν να είδα το easy pod να δουλεύει πάνω από το επίπεδο του νερού?

Πολύ καλή δουλειά όντως. Τώρα, μπορείς να χαίρεσαι τη λίμνη σου. Καλή απόλαυση και πρόσεχε μην πιαστείς την ώρα που το καθαρίζεις...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 20-06-10, 20:22
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Άντρο επειδή φωτογραφίζεις εμένα με τα λεγόμενα σου να σου πω όταν ήρθε ο Ρόνις εδώ και μιλήσαμε, θεωρήσαμε δεδομένο το αποτέλεσμα με τον τελευταίο εξοπλισμό που πρόσθεσες. Αξιοσημείωτο είναι ότι τώρα η λίμνη σου δουλεύει με 3 φίλτρα 2 αντλίες και 1 U.V τέρας! Αλήθεια δεν μας είπες την συνολική κατανάλωση της λίμνης σου τώρα.
Αν δεν το γράψεις εσύ το γράφω εγώ.
Επίσης πές το κόστος αυτόν τον φίλτρων και της U.V
Όσον αφορά την ερώτηση σου αν χρειάζεται η U.V η όχι σου απαντάω ότι στην δικιά σου περίπτωση χρειάζεται. Γιατί πολύ απλά δεν έχεις ικανοποιητικά φυτά για να κάνουν την δουλειά της U.V
Αυτό είναι το πρώτο σκέλος της απάντησης μου.
Αύριο το δεύτερο σκέλος που θα μιλάω μόνο με φωτογραφίες από την λίμνη μου που δεν έχει U.V δεν έχει botton aeration drain, 2 αντλίες, 3 φίλτρα.

Με λίγα λόγια θα δείτε φωτογραφίες από την ακατάλληλη λίμνη μου για ΚΟΙ που δουλεύει μόνο με μια αντλία και D.I.Y φίλτρο.

Ααααααα μην το ξεχάσω. Η συνολική κατανάλωση μου είναι 144watt!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-06-10, 20:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντρο επειδή φωτογραφίζεις εμένα με τα λεγόμενα σου να σου πω όταν ήρθε ο Ρόνις εδώ και μιλήσαμε, θεωρήσαμε δεδομένο το αποτέλεσμα με τον τελευταίο εξοπλισμό που πρόσθεσες. Αξιοσημείωτο είναι ότι τώρα η λίμνη σου δουλεύει με 3 φίλτρα 2 αντλίες και 1 U.V τέρας! Αλήθεια δεν μας είπες την συνολική κατανάλωση της λίμνης σου τώρα.
Αν δεν το γράψεις εσύ το γράφω εγώ.
Επίσης πές το κόστος αυτόν τον φίλτρων και της U.V
Όσον αφορά την ερώτηση σου αν χρειάζεται η U.V η όχι σου απαντάω ότι στην δικιά σου περίπτωση χρειάζεται. Γιατί πολύ απλά δεν έχεις ικανοποιητικά φυτά για να κάνουν την δουλειά της U.V
Αυτό είναι το πρώτο σκέλος της απάντησης μου.
Αύριο το δεύτερο σκέλος που θα μιλάω μόνο με φωτογραφίες από την λίμνη μου που δεν έχει U.V δεν έχει botton aeration drain, 2 αντλίες, 3 φίλτρα.

Με λίγα λόγια θα δείτε φωτογραφίες από την ακατάλληλη λίμνη μου για ΚΟΙ που δουλεύει μόνο με μια αντλία και D.I.Y φίλτρο.

Ααααααα μην το ξεχάσω. Η συνολική κατανάλωση μου είναι 144watt!
Ένα φίλτρο είναι αρκετό Γιάννο. Μόνο το eazy pod θα καλύψει τη λίμνη του Άντρου εύκολα. Απλά τώρα που είναι η αρχή, λίγη υπομονή να στρώσουν τα πράγματα.

Θα μιλήσουμε σε κανένα χρόνο, όταν πια μιλήσουμε για μεγέθη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-06-10, 20:48
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντρο επειδή φωτογραφίζεις εμένα με τα λεγόμενα σου να σου πω όταν ήρθε ο Ρόνις εδώ και μιλήσαμε, θεωρήσαμε δεδομένο το αποτέλεσμα με τον τελευταίο εξοπλισμό που πρόσθεσες. Αξιοσημείωτο είναι ότι τώρα η λίμνη σου δουλεύει με 3 φίλτρα 2 αντλίες και 1 U.V τέρας! Αλήθεια δεν μας είπες την συνολική κατανάλωση της λίμνης σου τώρα.
Αν δεν το γράψεις εσύ το γράφω εγώ.
Επίσης πές το κόστος αυτόν τον φίλτρων και της U.V
Όσον αφορά την ερώτηση σου αν χρειάζεται η U.V η όχι σου απαντάω ότι στην δικιά σου περίπτωση χρειάζεται. Γιατί πολύ απλά δεν έχεις ικανοποιητικά φυτά για να κάνουν την δουλειά της U.V
Αυτό είναι το πρώτο σκέλος της απάντησης μου.
Αύριο το δεύτερο σκέλος που θα μιλάω μόνο με φωτογραφίες από την λίμνη μου που δεν έχει U.V δεν έχει botton aeration drain, 2 αντλίες, 3 φίλτρα.

Με λίγα λόγια θα δείτε φωτογραφίες από την ακατάλληλη λίμνη μου για ΚΟΙ που δουλεύει μόνο με μια αντλία και D.I.Y φίλτρο.

Ααααααα μην το ξεχάσω. Η συνολική κατανάλωση μου είναι 144watt!
Και επειδη ολα τα ξερεις εσυ... ξερη κολοκα μονο το easy pond θα μεινει τα αλλα φιλτρα θα φυγουν και θα μπει εξωτερικη αντλια που μαζι με την UV θα εχω συνολικη καταναλωση 116 watt.

Επισης μιας και θα βαλεις αυριο φωτο βαλε και φωτο τον καταρακτη σου με το βαρελλι απο κατω γεματο σφουγγαρια για να μαζευει την βρωμια που φευγει απο τα φιλτρα σου γιατι οπως βλεπω βαζεις φωτο επιλεκτικα!!!!!!!!!

Και φυσικα δεν φωτογραφιζω εσενα με τα πιο πανω απλα αν διαβασεις ξανα το θεμα απο την αρχη θα καταλαβεις...

Αυτο που θα κανω εγω το κανουν εκατομμυρια οποταν ο καθενας κανει οτι θελει........
Και το κανω γιατι πολυ απλα ετσι μ'αρεσει εμενα και πολλων αλλων που θελουν ψαρια οπως πρεπει.......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-06-10, 22:34
ronis Ο χρήστης ronis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2010
Περιοχή: limassol
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή συγνώμη για την ενοχλήσει ………..




1) οποίος αποδείξει ότι το easy pod μπουκόνι κερδίζει άλω ένα δωρεάν
2) οποίος αποδείξει ότι το bottom drain για λίμνη μπλοκαρι ποιο εύκολα οπό την αντλία του παίρνει αλί μια δωρεάν
3) οποίος νομίζει ότι το easy pod είναι ακριβότερο από 560 ευρώ καιρός για www.cypruskoi.com
4) για οποίους νομίζουν ότι η λίμνη δουλεβι χωρίς φίλτρα καιρός να αφερέσουν τα δικατους …
5) για οποίους νομίζουν ότι τα nexus είναι τύχεα τα καλύτερα φίλτρα για κοι ponds από το 2004 , δεν νομίζω …
6) όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.



ps
συγνώμη για την ενοχλήσει ………..
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-06-10, 23:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε 4 μερες??? μπραβο διαφορα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 20-06-10, 23:31
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;457212]

Περιμένουμε τωρα και τον Αντρο για να παμε ταμείο ! !




Ταμειο !

Κρυσταλλο η λιμνη ! Ομορφα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-06-10, 07:08
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

in the pond
Ένα φίλτρο είναι αρκετό Γιάννο. Μόνο το eazy pod θα καλύψει τη λίμνη του Άντρου εύκολα. Απλά τώρα που είναι η αρχή, λίγη υπομονή να στρώσουν τα πράγματα.[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Θα μιλήσουμε σε κανένα χρόνο, όταν πια μιλήσουμε για μεγέθη.

Δεν διαφώνησα ποτέ στο ότι το easypod κάνει δουλειά, αλλά ούτε και στο θέμα του μεγέθους. Τώρα γιατί το γράφεις αυτό?????????????
Βρες μου σε παρακαλώ που έγραψα το αντίθετο.



Andros
Και επειδη ολα τα ξερεις εσυ... ξερη κολοκα [IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif[/IMG]μονο το easy pond θα μεινει τα αλλα φιλτρα θα φυγουν και θα μπει εξωτερικη αντλια που μαζι με την UV θα εχω συνολικη καταναλωση 116 watt.

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν λέτε την αλήθεια. Τη κερδίζεται?
Πες μας αναλυτικά σε watt για αντλία, αεραντλία, U.V για αυτόν το εξοπλισμό που έχεις. Σε θυμίζω ότι μου έχεις πει ότι μόνο η αεραντλία είναι 65Watt!
Αν θα βάλεις και την αντλία που μου είχες πει 12,000 λίτρα/ωρα Sequence 12000 θα ήταν καλό να αναφέρουμε και την τιμή της, στην κυπριακή αγορά τουλάχιστον, που είναι μόλις 850euro!

Επισης μιας και θα βαλεις αυριο φωτο βαλε και φωτο τον καταρακτη σου με το βαρελλι απο κατω γεματο σφουγγαρια για να μαζευει την βρωμια που φευγει απο τα φιλτρα σου γιατι οπως βλεπω βαζεις φωτο επιλεκτικα!!!!!!!!!



Να και η φωτογραφία που ζήτησες. Θα σου χαλάσω χατίρι ρε σι?
Να σε θυμίσω ακόμη ότι το είχα αναφέρει ότι με το νέο φίλτρο που έχω κάνει έβαλα τα σφουγγάρια δοκιμαστικά στον καταρράκτη για να δω την εξέλιξη. Δεν έκρυψα ποτέ και τίποτα ότι αφορά την λίμνη, αντιθέτως με εσένα που δεν θυμάμαι από πότε έχεις να βάλεις φωτογραφία από την λίμνη σου. Αλήθεια με το άρρωστο ΚΟΙ τη έγινε? Την γλίτωσε τελικά?
Τελικά το μπλε βαρέλι δεν είναι άσχημο εκεί αφού θα καλυφθεί από τα φυτά. Θα το αφήσω εκεί τελικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, θα του κτίσω και πέτρες γύρο γύρο.!



Και φυσικα δεν φωτογραφιζω εσενα με τα πιο πανω απλα αν διαβασεις ξανα το θεμα απο την αρχη θα καταλαβεις...[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Το διάβασα ξανά και πάλι εμένα φωτογραφίζει ρε γμτ μου. Δεν πειράζει μεγαλώνοντας όταν θα μάθω ελληνικά θα κάνω άλλη μια προσπάθεια να το καταλάβω.

Αυτο που θα κανω εγω το κανουν εκατομμυρια οποταν ο καθενας κανει οτι θελει........
Και το κανω γιατι πολυ απλα ετσι μ'αρεσει εμενα και πολλων αλλων που θελουν ψαρια οπως πρεπει.......

Πότε είπα κάτι το αντίθετο? Όλα για την πάρτη μας τα κάνουμε και όπως γουστάρουμε. Και μην μου πεις τώρα ότι σκέφτεσαι τα ψάρια και τέτοια.
Αν σκεφτόσουνα τα ψάρια δεν θα τα είχες σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Έστω και 10 ΚΟΙ σε 6000 λίτρα, θα τα άφηνες στο φυσικό τους περιβάλλον.



ronis

1) οποίος αποδείξει ότι το easy pod μπουκόνι κερδίζει άλω ένα δωρεάν
Θα σου θυμίσω τη έγραψα ακριβός για το φίλτρο.




Πρώτα να πω ότι είναι φίλτρο ροής.
Το νερό διοχετεύεται από το σημείο (1)
Εσωτερικά βρίσκεται ένα καλάθι το οποίο είναι γεμάτο με βιόμπαλες. (κατάκρίβιαν είναι πλαστικός σωλήνας κομμένος σε κομμάτια ο οποίος έχει μεγάλη επιφάνια)
Το νερό περνάει μέσα από αυτό το υλικό και πηγαίνει από το κέντρο του καλαθιού.
Το κέντρο του καλαθιού είναι συνδεδεμένο με την έξοδο Αρ.(4)
Από εκεί εισέρχεται στην αντλία Αρ. (5) και επιστρέφει στην λίμνη.
Ο καθαρισμός του είναι πού εύκολος.
Συνδέεται ένα κομμάτι σωλήνα στο κέντρο του φίλτρου για να σταματήσει η ροΐ νερού προς την αντλία.
Διοχετεύεται αέρας από την αεραντλία Αρ.(2) προς την βάνα Αρ.(6)
Ο αέρας αυτός διοχετεύετε στον πάτο του φίλτρου με αποτέλεσμα να ανακατεύεται το βιολογικό υλικό που βρίσκεται μέσα στο καλάθι. Ανοίγοντας την βάνα Αρ.3 αφαιρείται όλη η ακαθαρσία που έχει μαζευτεί.
Θεωρό ότι το αποτέλεσμα της φίλτρανσης είναι πολύ καλό.
Τα μειονεκτήματα που εντόπισα είναι τα ακόλουθα.

  • Απαραίτητα πρέπει η στάθμη του νερού του φίλτρου να είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτό της λίμνης, με συνέπεια η εγκατάσταση του να πρέπει να γίνει κάτω από την γη εκτός αν η λίμνη μας βρίσκεται πάνω από αυτήν όπως είναι στην φωτογραφία.
  • Όταν το φίλτρο αυτό εγκατασταθεί κάτω από την επιφάνια της γης τότε το βρομισμένο νερό (βάνα Αρ 3 που βρίσκεται στο κάτω μέρος του φίλτρου) θα χρειάζεται άλλη μια αντλία για το φέρουμε στην επιφάνια.
  • Ο χώρος που πρέπει να δημιουργηθεί κάτω από την γη θα πρέπει αν είναι αρκετά μεγάλος για να χωράμε άνετα για θέματα συντήρησης (αντικατάσταση μιας βάνας η επιδιόρθωση μιας διαρροής)
  • Θα πρέπει να μπει καπάκι από πάνω από αυτό το φρεάτιο για να αποκόψουμε τα νερά της βροχής.
  • Πολύ ακριβό, το συγκεκριμένο αγοράστηκε χονδρική τιμή 600 εύρο μόνο το φίλτρο, χωρίς αντλία και χωρίς αεραντλία.
  • Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε σύστημα ΒOTTOMDRAINAERATION(που για αυτά τα φίλτρα συνήθως χρησιμοποιείτε αυτό το σύστημα) τα τυχών φύλα που θα πέφτουν στην λίμνη θα μπουκώνουν το φίλτρο. Όταν ένα φύλλο πέσει στην λίμνη θα πάει αναγκαστικά εκεί που πάει και το ρέμα. Για να αποφύγουμε όμως το φίλτρο να μην μας τραβάει και ψάρια αναγκαστικά θα συνδέουμε μια σχάρα. Συνδέοντας την σχάρα τότε το μπούκωμα γίνετε ευκολότερα!


ΔΕΝ θα ήταν δικιά μου επιλογή ένα τέτοιο φίλτρο για τα πολλά μειονεκτήματα που περιέγραψα αναλυτικά ποιο πάνω.
Μου άρεσε όμως ο τρόπος καθαρισμού του και κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου
DIY
να κάνω καθαρισμό με αυτό τον τρόπο.
Έχω κάτι στο μυαλό μου θα το ΔΟΚΙΜΑΣΩ και θα σας ενημερώσω με φωτογραφίες και βίντεο.


2) οποίος αποδείξει ότι το bottom drain για λίμνη μπλοκαρι ποιο εύκολα οπό την
αντλία του παίρνει αλί μια δωρεάν

Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Ο Άντρος μου το είχε πει αυτό διαβάζοντας ξένα φόρουμ!
3) οποίος νομίζει ότι το easy pod είναι ακριβότερο από 560 ευρώ καιρός για www.cypruskoi.com


4) για οποίους νομίζουν ότι η λίμνη δουλεβι χωρίς φίλτρα καιρός να αφερέσουν τα δικατους …

Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα προ πολλού. Σε θυμίζω και πάλι το τι έχω πει.
Όλος αυτός ο εξοπλισμός που βάζουμε στις λίμνες μας είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ περισσότερα από τα ψάρια που έπρεπε να έχουμε. Μπορείς να δεις την λίμνη του μέλους Lusi που δουλεύει χωρίς φίλτρο αλλά έχει τα φυτάκια της. Και να ξέρεις ότι είναι πολύ καθαρότερη από της δικές μας!

5) για οποίους νομίζουν ότι τα nexus είναι τύχεα τα καλύτερα φίλτρα για κοι ponds από το 2004 , δεν νομίζω …

6) όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.

Οι εικόνες μιλούν από μόνες τους.







Ευτυχώς που έχω και την γέφυρα και μου εξασφαλίζει σκιά!





Εδώ μπορείτε να δείτε την πέργολα που χθες έβαλα τα ξύλα στην οροφή. Τώρα ποια σκιά μου έκανε πριν την κατασκευή της δεν ξέρω. Ακόμη και τώρα που είναι σχεδόν τελειωμένη ΔΕΝ κάνει σκιά στην λίμνη.





Αυτά για την ώρα.

Υ/Γ
Μια μέρα θα φτιάξω και εγώ ενυδρείο στη αυλή.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 21-06-10, 07:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, πολύ θα ήθελα να δω την δική σου επαναστατική κατασκευή με την υπερχείλιση να δουλεύει με τα τόσα φύλλα των νουφάρων στην επιφάνεια. Για αποδείξεις το αντίθετο, ρίξε μια φούχτα φύλλα κοντά στον καταρράκτη σου και θα δούμε αν το σύστημα δουλεύει με πράξεις. Εννοείται ότι θα τραβάς το γεγονός με την κάμερα πριν βουλιάξουν βέβαια στον πυθμένα. Τί λες?

Επίσης, σου επαναφέρω κάτι που έχεις πει μόλις πριν δύο μήνες:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη το θράσος σου είναι απίστευτο, και αφού επιμένεις, και με προκαλείς, θα σου απαντήσω στην γλώσσα που καταλαμβάνεις.

Παρουσίασα ένα eazypod και είπα ότι η ΝΟΝΔΡΙΚΗ του τιμή είναι 600 εύρο.
Ο άνθρωπος που το έχει ΔΕΝ είναι χομπήστας αλλά επαγγελματίας.
Η τιμή ΛΙΑΝΗΚΗΣ που αγοράζουν οι περισσότεροι υπολόγισε την.
Τα λινκς που έδωσα μιλάνε για το nexus 210 και η τιμή του είναι 1200 εύρο.
Μην ξανατολμήσεις να συκοφαντήσεις εναντίον μου. Μην ξαναβάλεις στο στόμα σου λόγια που δεν είπα. Να ξέρεις όλοι έχουμε τα όρια μας.

Σου έγραψα να το αφήσουμε ως εδώ για να μην χαθεί η φιλία μας και έκανα παρουσίαση του φίλτρου χωρίς να σε αναφέρω πουθενά……… και με προκαλείς με λόγια που δεν είπα, Ήμαρτον δηλαδή!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο για το φίλτρο αν μένει και πάνω από την στάθμη θα σου απαντήσω και σε αυτό.
Κοροϊδεύεις τον κόσμο. Και σου απαντάω με ερώτηση. Τη θα γίνει αν από ακαθαρσία η ροή του νερού μέσα στο φίλτρο μειωθεί η μπουκώσει?
Θα σου απαντήσω για να μην μπεις στον κόπο. Θα επιστρέψεις σπίτι σου και θα βρεις μια λίμνη άδεια!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και τα ψάρια στον πάτο σαν αποξηραμένες σαρδέλες.
Και ο λόγος είναι απλός. Το σύστημα είναι ΡΟΗΣ και όλο το νερό της λίμνης θα φύγει από το καπάκι.

Σε θεωρώ ακατάλληλο για να συντονίζεις μια τέτοια κατηγορία για τη παραπλανείς τα μέλει. Μην ανησυχείς δεν ενδιαφέρομε να πάρω την θέση σου.
Και επειδή το GAB έχει μια ιστορία ζητώ δημόσια από τον Τόλη να σε αφαίρεση από συντονιστή.


Υ.Γ Από σήμερα δεν συμπεριλαμβάνεσαι στους φίλους μου.
...και επειδή από σήμερα δεν θέλω να παίζω το θέατρο του παραλόγου, μπες σε όλα τα φόρουμ για λίμνες και κοι και βρες μου έστω μια περίπτωση μπουκώματος του συγκεκριμένου συστήματος.

Επίσης, επειδή στο παρελθόν έχεις ζητήσει την παύση μου για το θέμα του αν μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από την στάθμη του νερού ή όχι, θα σε παρακαλούσα να μπεις ξανά στο βιβλιάριο εγκατάστασης της εταιρείας, να πας στην τέταρτη σελίδα του καταλόγου και διάβασε δυνατά την τελευταία παράγραφο. Το ότι τότε δεν έδωσα περισσότερη σημμασία σε αυτό, το έκανα μόνο και μόνο να σε διαφυλάξω, αλλά εσύ από ότι φαίνεται συνεχίζεις να εξεφτελίζεσαι...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 21-06-10, 08:12
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, πολύ θα ήθελα να δω την δική σου επαναστατική κατασκευή με την υπερχείλιση να δουλεύει με τα τόσα φύλλα των νουφάρων στην επιφάνεια. Για αποδείξεις το αντίθετο, ρίξε μια φούχτα φύλλα κοντά στον καταρράκτη σου και θα δούμε αν το σύστημα δουλεύει με πράξεις. Εννοείται ότι θα τραβάς το γεγονός με την κάμερα πριν βουλιάξουν βέβαια στον πυθμένα. Τί λες?

Και βέβαια θα το κάνω. Με την πρώτη ευκαιρία μάλιστα. Το έχω κάνει προ πολλού και ήτανε και ο Άντρας εκεί και το είδε! Πληροφοριακά να σου πω ότι το φύλλο για να κατακαθίσει στον πυθμένα πρέπει να μήνη στάσιμο για κάποια λεπτά η ώρες!
Μέχρι να περάσει αυτός ο χρόνος το φύλλο βρίσκεται ήδη στο καλαθάκι.
Ας μην λέμε πολλά όμως ας αφήσουμε το βίντεο να μιλήσει.


Επίσης, σου επαναφέρω κάτι που έχεις πει μόλις πριν δύο μήνες:

Ναι έτσι ακριβός είπα. Αν μπουκώσει τη θα γίνει?.





...και επειδή από σήμερα δεν θέλω να παίζω το θέατρο του παραλόγου, μπες σε όλα τα φόρουμ για λίμνες και κοι και βρες μου έστω μια περίπτωση μπουκώματος του συγκεκριμένου συστήματος.


Για το ντράιν μου είπε ο Άντρας.
Για το φίλτρο είπα σε περίπτωση που μπουκώσει.




Επίσης, επειδή στο παρελθόν έχεις ζητήσει την παύση μου για το θέμα του αν μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από την στάθμη του νερού ή όχι, θα σε παρακαλούσα να μπεις ξανά στο βιβλιάριο εγκατάστασης της εταιρείας, να πας στην τέταρτη σελίδα του καταλόγου και διάβασε δυνατά την τελευταία παράγραφο. Το ότι τότε δεν έδωσα περισσότερη σημμασία σε αυτό, το έκανα μόνο και μόνο να σε διαφυλάξω, αλλά εσύ από ότι φαίνεται συνεχίζεις να εξεφτελίζεσαι...
Ακούστηκε η φωνή μου 2 τετράγωνα πιο πέρα!
Διάβασα και πάλυ την τελευταία παράγραφο που είναι αυτή.
Pump Fed Installation
The Pod comes to you ready for a pump fed installation – all you need to do is fit the rubber
connector (Fig.1.1)to outlet E.
The unit should be situated at a height above the pond water level, to allow adequate
gravity return to the pond (subject to the maximum performance of your chosen pump).
The gravity return pipe work from the exit point of the Pod to the pond needs to be a
minimum of 4 inches (90-115 mm external diameter) and should have no restrictions. Great
care should be taken to ensure that no air locks are created within the gravity return pipe
work. Downward returns with no bends are recommended. The pipe work from the pond
pump to the inlet of the Pod will need to be connected to the 1.5 inch (40mm) slide valve G.
The 4 inch / 90-115 mm (minimum) gravity return pipe work will need to be connected to the
rubber adaptor E on the exit point of the Pod. This fitting when first connected to this pipe
could appear too big (especially 90mm) – it will however reduce with the clip provided and
make a tight seal – this is done with a screwdriver. The return pipe is then extended and
returned to the pond or waterfall as required.



Όπως επίσης και αυτή την παράγραφο που ήτανε η διαφωνία μας.


Please Note: The pump must not be placed on the base of the pond, as failure in the pipe
work or connectors could lead to complete drainage of the pond. The pump should be
raised high enough to leave sufficient water for the fish to survive, in the unlikely event that
this occurs.

Ότι η αντλία δεν συνιστάτε να μπει στην βάση της λίμνης γιατί σε περίπτωση απώλειας η λίμνη θα αδειάσει εντελώς.
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι ………… αλλά αφού γουστάρεις οκ!!!!!!!!!!!!!!!

Εδώ είναι και το λίνκ του κατασκευαστή.
http://www.evolutionaqua.com/acatalo...n_Brochure.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 21-06-10, 08:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Please Note: The pump must not be placed on the base of the pond, as failure in the pipe
work or connectors could lead to complete drainage of the pond. The pump should be
raised high enough to leave sufficient water for the fish to survive, in the unlikely event that
this occurs.

Ότι η αντλία δεν συνιστάτε να μπει στην βάση της λίμνης γιατί σε περίπτωση απώλειας η λίμνη θα αδειάσει εντελώς.
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι ………… αλλά αφού γουστάρεις οκ!!!!!!!!!!!!!!!

Εδώ είναι και το λίνκ του κατασκευαστή.
http://www.evolutionaqua.com/acatalo...n_Brochure.pdf
Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, μπορούν να δουν από την μεταφορά του κειμένου από το μάνιουαλ της εταιρείας αν μπορεί να γίνει η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο ή όχι.

Το ότι πολύ εύστοχα αναδεικνίει το θέμα της πλήρης αποστράγγισης, δεν έχει να κάνει με τίποτε από το φίλτρο από μόνο του. Είναι μαι λογική που συνιστάται από όλους τους κατασκευαστές σε περίπτωση κάποιας πιθανής διαρροής από οποιοδήποτε σημείο εηωτερικά της λίμνης. Συνιστάται η αντλία να είναι τοποθετημένη τουλάχιστον πάνω σε ένα τούβλο ώστε να αποφύγουμε την περίπτωση αυτή.

Όπως και να έχει, εσύ σε μια τέτοια περίπτωση τί θα κάνεις που με την πρώτη απώλεια νερού από την υπερχείλιση θα σου κάψει την αντλία? Και μη μου πεις σε παρακαλώ ότι θα έχεις την αυτόματη πρόνοια αναπλήρωσης του νερού, γιατί το ίδιο θα σου πω και εγώ...

Επίσης, τα 30 τόσα κοι σε 5000 λίτρα, όχι απλά είναι απαγορευτικά, αλλά όπου στον κόσμο το αναφέρεις θα σε πάρουν κυριολεκτικά με τις πέτρες... Μια αναλογία δηλαδή 165 λίτρα ανά κόι (και μετά φωνάζουμε στους αρχάριους...) Και ναι, ενδιαφερόμαστε αν μη τι άλλο για την αξιοπρεπή διατήρηση των εν λόγω ψαριών.

Δεν μου απάντησες, για το πείραμα υπερχείλισης...θα το κάνεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 21-06-10, 10:15
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Γενική παρατήρηση:
Η καταστροφολογία,οι αφορισμοί και η αλαζονεία, ειναι γνωρίσματα που δεν συναγουν, τουλάχιστον με την προσφορά σωστών απόψεων,ούτε οφελούν πουθενά.Αντιθέτως προκαλούν.Και επειδή φανταζομαι όλοι διαθέτουμε την νοημοσύνη να αντιληφθούμε σε τι αποσκοπεί ενα φορουμ σαν το gab,τέτοιου είδους χαρακτηριστικά είναι ξένα και θα πρέπει να εκλείπουν.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 21-06-10 στις 10:46
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 21-06-10, 12:22
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Μετά από 1 ½ ώρα τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον Ρόνη αποφάσισα ότι δεν θα εμπλακώ ξανά σε όποιο δίποτε θέμα. Το πολύ πολύ να ανεβάζω που και πού φωτογραφίες στο δικό μου θέμα. Είναι πολύ κρίμα τελικά να χαλιόμαστε για το ότι δίποτε εδώ. Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτε. Δεν έχω καμιά διάθεση να χάσω το καφεδάκι και τις μπύρες μου με τους φίλους μου δίπλα από την λίμνη.
Απολογούμαι αν είπα και κάτι παραπάνω.


Βασίλη αν πρόσεξες είπα ότι θα το κάνω το βίντεο. Θα σου το στείλω με εμαιλ και αν θες το ανεβάζεις εσύ.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 21-06-10, 15:15
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ωρες ωρες μου θυμιζετε αυτους τους δυο

http://www.google.gr/images?hl=el&q=...og&sa=N&tab=wi

Μαζι δεν κανουν ... και ξερετε τα υπολοιπα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-06-10, 19:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ρε Γιαννο ποτε σου εχω πει οτι το bottom drain μπουκωνει?????

Γιαννο η θα μας τρελλανεις η εδω υπαρχει προβλημα αντιληψης!!!!!!!!!!!!!!!
Σου ειπα τι εχω διαβασει σε ξενο φορουμ που οντως καποιος ειχε προβλημα με το drain επειδη ο ανθρωπος εβαλε λαθος σωληνες!!!!!!!!!

Αν μπουν τα σωστα υλικα πως θα υπαρξει προβλημα βρε?????

Για τα watt εχεις δικιο ξεχασα την αεραντλια....απο 120 ας πουμε, παμε στα 180 watt...Που ειναι το προβλημα????

Οσο για την αντλια που λες...νομιζω οτι σε πηραν χαμπαρι και σε κοροιδευουν

Εσυ απλα καθεσαι και ακους τον καθε τυχαιο που δεν εχει ιδεα απο λιμνες και ερχεσαι και τα λες εδω και περιμενεις καποιοι που ειναι διαβασμενοι να συμφωνησουν μαζι σου!!

Ακομα και το διαδικτυο εχει ακουσει απο σενα........ελεος ρε Γιαννο....ελεος

Σχετικα με το κοι που λες δεν ηταν αρωστο αλλα εγκυος.......απλα τωρα που καθαρισε η λιμνη και βλεπω καθαρα, βλεπω πολυ κυνηγητο....
Μιας και αναφερες αυτο το γεγονος αληθεια η βυθιζομενη αντλια που εβαλες τις προαλλες για να σου............(δεν καταλαβα καλα γιατι την εβαλες θυμησε μου) με αποτελεσμα να σου ρουφηξη ενα ψαρι και να μεινει κολλημενο αρκετη ωρα φανταζομαι πανω στην αντλια πως παει???? Αν και φανηκε να μην επαθε κατι αλλα ρωτω ετσι απο περιεργεια.
Απλα θυμισε μου, για πιο λογο εβαλες την αντλια????

ΧΕ...χε..χε..σιγα..σιγα Γιαννο, σιγα.. σιγα και θα ερθεις στην πραγματικοτητα...........ευχομαι μονο να μην ειναι αργα..........
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από 1 ½ ώρα τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον Ρόνη αποφάσισα ότι δεν θα εμπλακώ ξανά σε όποιο δίποτε θέμα. Το πολύ πολύ να ανεβάζω που και πού φωτογραφίες στο δικό μου θέμα. Είναι πολύ κρίμα τελικά να χαλιόμαστε για το ότι δίποτε εδώ. Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτε. Δεν έχω καμιά διάθεση να χάσω το καφεδάκι και τις μπύρες μου με τους φίλους μου δίπλα από την λίμνη.
Απολογούμαι αν είπα και κάτι παραπάνω.


Βασίλη αν πρόσεξες είπα ότι θα το κάνω το βίντεο. Θα σου το στείλω με εμαιλ και αν θες το ανεβάζεις εσύ.
Και γιατι ρε Γιαννο να μην ξανα εμπλακεις????? Επειδη εισαι (χωρις παρεξηγηση) αδιαβαστος????

Γιαννο ξυπνα!!!!!!!!
Πεντε πληκτρα να πατησεις μπαινεις σε οσα φορουμ για κοι θελεις.....
Εκτος αν μπηκες και ηρθες αντιμετωπος με την πραγματικοτητα οποταν αν συνεβη αυτο και επιμενεις στις αποψεις σου τοτε μιλαμε για εγκλημα!!!!!!!!

Γιαννο τα κοι σου υποφερουν ειτε το καταλαβαινεις αυτο ειτε οχι....
Εχουν μεινει νανοι, και οχι μονο αυτο.....που ξανα ακουστηκε με το που πλησιαζεις μια λιμνη με κοι ισως το πιο κοινωνικο ειδος,με το που σε βλεπουν να φευγουν σαν σφαιρες....φουλ στρεσαρισμενα δηλαδη. Αν σε ενδιαφερουν περισσοτερο τα λαχανα.τα σελλινα, ο μαιντανος και αλλα χορτα που ομολογουμενος δειχνουν ωραια μεσα στην λιμνη σου, αστα.....τα κοι ομως δεν σου φταινε σε τιποτα γιατι και να θελεις να δωσεις το κατι παραπανω...π.χ να αερισεις την λιμνη οπως ειναι τωρα με ολα αυτα τα χορτα...δεν θα μπορεις γιατι ειδικα τα νουφαρα......εχετε για βρυσουλλες

Ολα αυτα δεν τα λεω απο κακια αλλα αντιθετως.....

Νομιζω το ξανα ειπα.......μπες σε ενα ξενο φορουμ παρουσιασε την λιμνη σου, οχι για την αισθητικη, αλλα για τον εξοπλισμο που εχεις σε σχεσει παντα με το ειδος και τον αριθμο των ψαριων που εχεις.......
Τον τροπο που φιλτραρεις, την απλη υπερχιληση και τον τροπο αερισμου της λιμνης.
Και τα σχολια που θα παρεις θα θελαμε να τα δουμε και εδω....

Τι λες μπορεις να το κανεις αυτο???????
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 21-06-10 στις 19:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 24-06-10, 20:51
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά έκανα μια μικρή ερευνα για τις uv λάμπες και τις ιδιότητες της . Διάβασα αρκετές εμπειρίες συνχομπιστων σε ξένα φόρουμ που είχαν uv λάμπες σε λίμνες και πραγματικά η εικόνα που μου εμεινε είναι για ένα αχρείαστο προϊόν που δεν έχει τις ιδιότητες που υπερδιαφημιζουν οι εταιρίες .

Επίσης από ότι καταλαβα στην περίπτωση που κάνει κάποια δουλεια θα είναι μονό για ελάχιστους μήνες και πρέπει να αλλάξεις τη λάμπα συντομα πράγμα που στοιχίζει και παλι.

Αν θέλετε όσοι έχετε λίμνες να μας πείτε τις εμπειρίες σας για το θέμα .

Αξιζει η αγορα της uv ή είναι μυθος τελικα ?
Επειδη τελικα καποιοι εχουν προβλημα αντιληψης (για σενα το λεω Γιαννο βλεπεις δεν φοβαμαι να πω το ονομα σου) ειπες οτι φωτογραφιζω εσενα!!!!!!!!!:confu sed:

Διαβασε την παραθεση και πες!!! Φωτογραφιζω εσενα????????????????

Οσο για το στρεσαρισμα των ψαριων σου.......... θες να ρθω εγω απ'εκει να πλησιασω τη λιμνη και να τραβηξεις βιντεο???????
Αν θες να μιλαμε οπως μιλας....να πω αυτο....
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!
Αφου λες οτι εχεις κοτσια και δεν μασας (και καλα κανεις κι'εγω ετσι ειμαι)
πες τι μου ειπες την τελευταια φορα που ηρθα απ'εκει σχετικα με τα κοι σου που κρυβονται η φευγουν ναι ρε Γιαννο.....σαν σφαιρες....

Για να σε βοηθησω εχει σχεσει με τα χρυσοψαρα που εβγαλες...δεν προκειται να το πω εγω.......περιμενω εσενα.....

Εχεις γινει πολυ καχυποπτος και σε οτιδηποτε γραφτει εισαι σχεδον παντα εναντιον αφου εσυ δοκιμασες αυτο, ενω οι αλλοι απλα εχουν διαβασει, κατι το οποιο για σενα ειναι τραγικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχεις δει εδω μεσα τι ενυδρεια διαμαντια εχουν φτιαξει καποια παιδια??????
Λες να σηκωθηκαν ενα πρωι και να αρχισαν τις δοκιμες??????
Χωρις διαβασμα χωρις τιποτα?????

Και απο ποτε ρε Γιαννο το διαβασμα θεωρειται αναξιοπιστο?????
Δηλαδη....πραγματικα ρε Γιαννο ειναι απιστευτα αυτα που γραφεις.....

Οποιος σου πει οτι...σε αυτο που λες εχεις λαθος...τοτε αρχιζουν τα οργανα

Σε οτι λες εισαι απολυτος και δεν σηκωνεις μυγα στο σπαθι σου επειδη θεωρεις αυτα που λενε οι αλλοι βλακειες.

Σε προκαλω....διαβασε ολα τα θεματα που εχεις εμπλακει και πες μου αν εχω λαθος...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 26-06-10, 22:17
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=Andros;459201]Επειδη τελικα καποιοι εχουν προβλημα αντιληψης (για σενα το λεω Γιαννο βλεπεις δεν φοβαμαι να πω το ονομα σου) ειπες οτι φωτογραφιζω εσενα!!!!!!!!!:confu sed:
QUOTE]


Εντωμεταξύ τωρα το προσεξα Αντρο που μ το ειπες απο το τηλ για το ποστ εδώ περα

Παντως για να διευκρινίσουμε δεν ειπα οτι ειναι αχρείαστη η uv .Μιλουσα οτι αυτη ειναι η εικονα που μ άφησαν οι εμπειρίες αλλων χομπιστων . Αλλωστε δεν εχω δει καν απο κοντα αυτο το μηχανημα πως να το βγάλω αχρειαστο ..Για αυτο και ρωτησα και εσας εδω περα που εχετε την εμπειρια της πρακτικης

Τελος καλο ελπιζω για το θεμα .Παντως εχω πει κ προηγουμένως οτι θα βαλω uv για τη λιμνη αλλα θεωρω (και συμφωνουμε ολοι απο οτι καταλαβα σε αυτο )οτι με τα πολλα φυτα που θα εχω δεν νομιζω να αντιμετωπισω ιδιαίτερο προβλημα με την αλγη ειδικά αφου θα ειναι μονο για χρυσοψαρα η λιμνη .


Η uv μ θα είναι ενσωματωμένη σε φίλτρο και νομίζω είναι καπου στα 22-24 w.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 19-07-10, 21:35
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μηχαλη, και σε ξενα φορουμ υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα νεοι στο χομπυ...
Εαν εβαλαν λαθος UV ειναι φυσικο να ειναι απογοητευμενοι και να την θεωρουν ενα αχρειαστο προιον..............
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 20-07-10, 00:11
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Εχω το φιλτρο της φωτογραφίας με ενσωματωμένη UV, απο την μεχρι τωρα εμπειρία μου με ενυδρεία οφείλω να ομολογήσω οτι ήμουν εναντίον της ως μιας συσκευής που απλα τρώει ρεύμα χωρις να προσφέρει τίποτε και όπως θα δείτε και στην φωτο το καλώδιο της UV δεν είναι συνδεδεμένο.
Μετα απο ενα μηνα λειτουργίας με νερο (η λιμνη υπο κατασκευη ακομα) απεκτησα οπως το περιμενα Πρασινο νερο (4 φυτα εχει ολα και ολα στα 10000 λιτρα)
Προχθές την συνδεσα υπαρχει που υπάρχει, το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα το νερό έγινε κρύσταλλο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0470 [Desktop Resolution].jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  80,3 KB  
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 20-07-10, 02:37
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηχαλη, και σε ξενα φορουμ υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα νεοι στο χομπυ...
Εαν εβαλαν λαθος UV ειναι φυσικο να ειναι απογοητευμενοι και να την θεωρουν ενα αχρειαστο προιον..............






Μα υπάρχουν περιπτωσεις που στην τελικη η uv δεν ειναι απαραίτητη .Ο Ρονης που ασχολείται τοσα χρονια με τις λιμνες επαγγελματικά ειπε επι λεξη :

^^όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.^^


Χωρις να εχω ακομα την εμπειρία θεωρω και εγω οτι μια ωριμη λιμνη με πολλα φυτα και σκια δεν χρειάζεται αυτη την προσθηκη .

Ενδεχομένως σε κάποιους μηνες να μπορω να το τεστάρω αυτο που λεω αφου με το καλο θα εχω μια φυτεμενη κ ώριμη λιμνη .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχθές την συνδεσα υπαρχει που υπάρχει, το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα το νερό έγινε κρύσταλλο
Και εγω ηδη εχω ολοπρασινο νερο απο αιωρούμενη αλγη και σημερα που σύνδεσα το φιλτρο αναψα και την uv .Αντε να δουμε και εμεις αυτο το αποτελεσμα !
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 20-07-10 στις 02:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 20-07-10, 06:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Mιχάλη, το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές... Η UV πρέπει να χρησιμοποιείται όταν έχουμε μεγάλη υχθιοφόρτωση, ασχέτως αν είναι κάτω από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία ή όχι. Ιδιαίτερα όταν έχουμε ασχοληθεί με κοι.
Τώρα, συμφωνώ με τον Ρόνη ώς προς την σκιά. Με αυτή τη λογική όμως, υπάρχει και η περίπτωση μιας λίμνης με πολύ μικρή ιχθιοφόρτωση μικρών ψαριών, που μπορούμε να αποφύγουμε ακόμα και τα φίλτρα. Το κάθε τί στη θέση του δηλαδή...μην μπρεδρεύουμε ξανά το θέμα ναι ή όχι UV με κοι ή χρυσόψαρα και ιδιαίτερα μέσα στον ήλιο...

Μιχάλη, θέλω να προτρέξω στην περίπτωση σου. Το νερό σου χωρίς uv θα γινόταν καταπράσινο χωρίς βελτίωση για πολλούς μήνες. Όχι τόσο από τη χαμηλά σου ιχθυοφόρτωση, αλλά από το ότι είναι νέα λίμνη, θα μπει μέσα καινούριο χώμα με διάφορα συστατικα που θα ευνοήσουν μια έκρηξη άλγης. Μόνο αυτό φτάνει και δε χρειάζεται να ασχοληθούμε τίποτε ακόμα από πλευράς ψαριών και παραγωγή θρεπτικών συστατικών όπως π.χ. νιτρικά...

Μιχάλη, αν η uv σου είναι ικανοποιητική για τα λίτρα σου, είναι αποδεδειγμένο ότι σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα; σου την καθαρίσει. Να είσαι σε εγρήγορση όμως, γιατί αυτή η διαδικασία επιβαρύνει αρκετά την μηχανική σου φίλτρανση, με αποτέλεσμα να απαιτεί πιο συχνή μέριμνα και καθαρισμό...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 20-07-10, 12:02
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Σιγουρα

Αν και προτιμω να βλεπω πρασινο το νερο παρα το γαλαζιο λαινερ και ελπιζω να γινει γρηγορα το μαυρο στρωμα που λετε ολοι και να καλυφτει απο αυτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 20-07-10, 12:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα

Αν και προτιμω να βλεπω πρασινο το νερο παρα το γαλαζιο λαινερ και ελπιζω να γινει γρηγορα το μαυρο στρωμα που λετε ολοι και να καλυφτει απο αυτο
Aφου και συ βρε Μιχάλη μου...ατού εκεί στο μπλέ της πισίνας... τώρα βλέπε θαλασσινή ατόλη....

Μην ανησυχείς Μιχάλη...και να μην θέλεις, η άλγη θα τα καλύψει όλα....

Τα ψαράκια που έβαλες πως πάνε?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 20-07-10, 12:59
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Μα η ποσότητα λαινερ που χρειαστηκα τελικα θα μου στοίχιζε γυρω στα 400 ευρω για καλο λαινερ (ποσο που μ στοίχησε στο συνολο ως τωρα η λιμνη)και οπως σας ειπα παίρνω εμπειρίες για την μελλοντική μου κατασκευή λιμνης και πιστέψτε με μαθαίνω πολλα απο αυτο .

Τα ψαρια δειχνουν μια χαρα! Μονο που ηρθαν αναπάντεχα και ξαφνικά 2 νεα αποκτήματα που δεν επρεπε να ερθουν και τα βλεπω να φευγουν συντομα .Θα σας μιλησω αναλυτικά και με φωτος συντομα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-07-10, 14:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα η ποσότητα λαινερ που χρειαστηκα τελικα θα μου στοίχιζε γυρω στα 400 ευρω για καλο λαινερ (ποσο που μ στοίχησε στο συνολο ως τωρα η λιμνη)και οπως σας ειπα παίρνω εμπειρίες για την μελλοντική μου κατασκευή λιμνης και πιστέψτε με μαθαίνω πολλα απο αυτο .
Καλά Μιχάλη, σχεδόν όλοι κάπως έτσι άτσαλα ξεκινάμε....DIY και λοιπές οικονομίες και αργότερα τα ξαναδίνουμε διπλά....καλά κάνεις όμως, να εξοικιωθείς με το χώρο της δεξαμένης σου ώστε στο άμεσο μέλλον να προχωρήσεις και σε πιο δύσκολα πράγματα... εν τω μεταξύ, όλο αυτό το διάστημα θα ενημερώνεσαι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο που ηρθαν αναπάντεχα και ξαφνικά 2 νεα αποκτήματα που δεν επρεπε να ερθουν και τα βλεπω να φευγουν συντομα .Θα σας μιλησω αναλυτικά και με φωτος συντομα.
ΧΑ! Μή μου πεις ότι είναι κοι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 20-07-10, 16:48
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά Μιχάλη, σχεδόν όλοι κάπως έτσι άτσαλα ξεκινάμε....DIY και λοιπές οικονομίες και αργότερα τα ξαναδίνουμε διπλά....καλά κάνεις όμως, να εξοικιωθείς με το χώρο της δεξαμένης σου ώστε στο άμεσο μέλλον να προχωρήσεις και σε πιο δύσκολα πράγματα... εν τω μεταξύ, όλο αυτό το διάστημα θα ενημερώνεσαι...

Ετσι και αλλιως η επομενη που θα γινει σε αλλο χωρο καποια στιγμη θα ειναι με τσιμεντο .Απλα και ωραια .

Δεν μπορω να πω ομως οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος με το λαινερ αυτο αν και σιγουρα δεν το προτεινω γιατι οπως ειχα πει και πιο παλια ρισκαρα πολλα ..Aν ειχε εστω και μια τρυπα θα ειχα θεμα.Ηταν και ο φοβος του τοξικου υλικου και των αντιαλγικων φαρμακων..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

ΧΑ! Μή μου πεις ότι είναι κοι?

Καλα δεν σου λεω
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 20-07-10 στις 16:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-07-10, 18:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα δεν σου λεω
Ωωωωω....τουλάχιστον είναι όμορφα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 21-07-10, 12:35
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Μονο με φωτο Βασιλη ..μονο με φωτο .Περιμενε λιγο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων

Και εγω ηδη εχω ολοπρασινο νερο απο αιωρούμενη αλγη και σημερα που σύνδεσα το φιλτρο αναψα και την uv .Αντε να δουμε και εμεις αυτο το αποτελεσμα !

Για να ειμαστε σωστοι πρεπει να αναφερθει οτι η uv εκανε δουλεια και φαινεται ηδη καθαρα η πρωτη βαθμιδα της λιμνης . Οποιος θελει γρηγορο αποτελεσμα και εξαφανιση της αιωρουμενης αλγης συντομα , η uv ειναι η καλυτερη λυση .
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 21-07-10 στις 12:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-07-10, 13:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ειμαστε σωστοι πρεπει να αναφερθει οτι η uv εκανε δουλεια και φαινεται ηδη καθαρα η πρωτη βαθμιδα της λιμνης . Οποιος θελει γρηγορο αποτελεσμα και εξαφανιση της αιωρουμενης αλγης συντομα , η uv ειναι η καλυτερη λυση .
Δεν υπήρχε κανένας άλλος τρόπος να το πετύχεις αυτό... προς το παρόν... Άντε, για να βλέπεις και τα ψαράκια σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ? erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 18-09-09 22:52
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15216 seconds with 14 queries