Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-16, 22:37
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Οταν το φιλτρο μπουκωνει (που αν χρησιμοποιειται υαλοβαμβακας και αντικαθισταται οποτε μαζευει πολυ βρωμια και καθαριζονται τα υλικα του φιλτρου ανα τακτα χρονικα διαστηματα δεν υπαρχει λογος να μπουκωσει) και το νερο δεν περναει απο ολο το υλικο του, δηλαδη δεν χρησιμοποιειται ολο το υλικο του, δεν θα επρεπε να μετρωνται στο νερο αμμωνια και νιτρωδη;
Απ'τη στιγμη που βγαινουν μονο νιτρικα εγω καταλαβαινω οτι ολη η αμμωνια που παραγεται στο ενυδρειο, αντιπετωπιζεται επαρκως απ'το φιλτρο, τα υλικα του και τα βακτηρια τους...
Οταν λεμε "καλυτερες μετρησεις" τι εννοουμε;
Θα ειχε δηλαδη το ιδιο ενυδρειο με ιδιες αλλαγες κλπ αλλα με ενα εξωτερικο μεγαλυτερο φιλτρο, λιγοτερα νιτρικα;
Δηλαδη θα γινονταν απονιτροποιηση; Μαλλον οχι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-16, 22:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν λεει κανεις πως δεν χρησιμοποιειται ολο το υλικο του.
το νερο περναει απο ολα τα υλικα αφου ειναι κλειστος χωρος με υλικα.
αλλα περναει με διαφορετικο ρυθμο απο ολα αυτα τα υλικα.

δε σημαινει πως επειδη ενα φιλτρο εχει αντλια 600 λιτρα/ωρα θα περναει το νερο με την ιδια ροη απο ολα τα υλικα.

και αφου δεν περναει απο ολα τα υλικα με την ιδια ροη,αρα σε καποια σημεια υπαρχει λιγοτερη ροη,αρα λιγοτερο οξυγονο,κλπ.

ναι απονιτροποιηση κανει.απλα δεν κανει "ολικη" απονιτροποιηση.(δεν ειπα πουθενα οτι μηδενιζουν τα νιτρικα,ειπα οτι μειωνονται)
αλλη απονιτροποιηση κανει ενα eheim 2080 και αλλη ενα aquaball.εννοω σε "ποσοτητα"(αν μπορουμε να το πουμε ετσι).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη θα γινονταν απονιτροποιηση; Μαλλον οχι...
ε τωρα τι να σου πω?
εγω το εχω δει σε ενυδρεια μου.
με μεγαλυτερο φιλτρο μειωνονται τα νιτρικα.
μην κοιτας που οι περισσοτεροι κανουν το λαθος και μολις παρουν μεγαλο φιλτρο,πλακωνουν και γεμιζουν ψαρια...

τα βακτηρια που οξειδωνουν την αμμωνια και παραγουν νιτρωδη,χρειαζονται οξυγονο για να λειτουργησουν.
αρα ζουνε "ρηχα" στα υλικα.
τα αλλα που κανουν απονιτροποιηση,δεν χρειαζονται οξυγονο και ζουνε πιο "βαθια".
οταν δεν υπαρχει αρκετη οφελιμη επιφανεια για απονιτροποιηση,που θα πανε τα νιτρικα?

δε θα μαζευτουν στο νερο?

αντιθετα μπορει στο ιδιο φιλτρο να υπαρχει οφελιμη επιφανεια για να οξειδωθουν η αμμωνια και τα νιτρωδη.
γιατι αυτα τα βακτηρια θελουν οξυγονο,αρα ροη,αρα θα ζησουν εκει οπου περναει το νερο πιο ευκολα και πιο επιφανειακα.
και οχι μονο στο φιλτρο.και σε αλλες επιφανειες οπου ζουνε και ετεροτροφα βακτηρια, που και αυτα καταναλωνουν αμμωνια.
απονιτροποιηση δεν κανουν ομως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 13-02-16 στις 01:01
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-16, 01:12
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Αν υποθεσουμε οτι γινεται απονιτροποιηση ναι τοτε περισσοτερο βιολογικο υλικο=μεγαλυτερη απονιτροποιηση.
Απλα απ'οσο εχω ψαξει, χωρις την παρουσια οργανικου ανθρακα δεν γινεται απονιτροποιηση της προκοπης γι'αυτο και αναρωτιεμαι αν τελικα υπαρχει ουσιαστικη διαφορα ή οχι...(ασε που υπαρχει και κινδυνος αντιστροφής της διαδικασιας νιτροποιησης...)
Αλλα προφανως για να βαζουν ολοι εξωτερικα φιλτρα και πολλες φορες και πανω απο ενα ανα ενυδρειο, θα γινεται μια καποια απονιτροποιηση...
Απο αυτα που εχω δει και σε αλλα site και ξενα καποια, οι αποψεις ειναι λιγο αντικρουομενες...
Αλλα οπως ειπες κι εσυ αμα βαζουν φιλτραρες και το πλακωνουν και στα ψαρια, διαφορα δεν θα δουν.
Anyway μην πλατιαζω στο post του ανθρωπου...thanks!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θα έχω πρόβλημα σε αυτό το σημείο της σιλικόνης; alexandertm8 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 13-04-14 10:10
Όχι πλέον αρχάριος (πιστεύω) ducatista Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 87 17-04-13 15:38
Το Μαδριλένικο Ώριμο πλέον ..... Serafeim Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 08-09-10 22:42
Δισκοενυδρείο σε φωτεινό σημείο philosopher Δίσκοι 7 08-09-10 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04245 seconds with 14 queries