Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 21-09-06, 08:50
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Angry Δε μεγαλώνουν……


Μετά τη γεννά moli albino που έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ θέλησα να δωρίσω 4 σε φίλο με κοινωνικό ενυδρείο πρωτάρη στο χόμπι όπως και γω. Χθες μετα από καιρο πηγα στο σπίτι του και αυτό που ειδα δε περιγράφεται. Είναι ΔΙΠΛΑΣΙΑ από τα δικα μου. Ένα με ενάμιση μηνά μετα τη γέννα ειχα 11 υγιέστατα μωρά (κυρίως μετά το ξαναστησιμο του μικρου ενυδρείου από την αρχή ) Ένα από αυτά ήταν διπλάσιο σε μέγεθος από τα αλλα … και επιδη οι πιθανότητες να είναι αρσενικό είναι μεγάλες επέλεξα να μη το χαρίσω. Μεσα σε ένα μηνα τα δικα μου 7 τον αριθμό δεν εχουν μεγαλώσει στο βαθμο που μεγαλώσανε τα αλλα 4 που έδωσα.
Το μικρότερο 1 cm το μεγαλύτερο 1,5 ενώ του φιλου μου κοντεύουν τα 3 cm…….
Στην αρχη τα ταιζα σκόνη για μωρα.. ως που δοκίμασα να δω αν μπορουν να τρωνε και πολύ λεπτά φυλλαράκια όπως και εγινε.. 6 μερες φιλαράκια.. 1 μέρα μωροτροφη είναι η διετα τους και τάϊσμα μι αμε 2 φορες τη μερα. Έτυχε μάλιστα μερικές φορες να ριξω αρκετη τροφη μεσα αλλα σε 5-10 λεπτα τη ξετρυπώνανε και την εξαφανίζανε. Τωρα το ενυδρείου του φιλου είναι ένα κοινωνικό με αρκετό πλυθισμο μεσα από καρχαριακια (αυτά που γίνονται μισο μετρο) μέχρι γκαπι, μονομαχο, αγγελόψαρα, καρδιναλίους και..και..και… με ταισμα 1 φορα τη μερα.. και αποτι εχω δει όχι μεγάλες ποσότητες… νερο που δεν το εχει τεσταρει καθολου.. φιλτρο ένα απλο μπλε σφουγγάρι, αλλαγή νερου μετα από παρακάλια μου 2 φορες το μηνα …. Πλύσιμο του σφουγγαριού κατω από το νερο της βρυσης… (δεν ακούει τπτ) πλαστικά φυτά και γενικά μια χύμα κατάσταση…. Όταν τα έδωσα δεν ήμουν σίγουρος για το αν θα επιβιώνανε εκει μέσα (96αρι είναι το ενυδρείο) αλλά επειδή του αρέσανε του τα εδωσα.. Πως είναι να μην απορείς πως στο καλό μεγαλώσανε τοσο τα δικά του….??? Το φταίξιμο το ρίχνω το μέγεθος του ενυδρείου… 10λ vs 80λ καθαρά αλλά και πάλι δεν είναι υπερβολικά νωρις για να καθοριστεί το μέγεθος του ψαριού σε σχέση με τον χώρο που ζει??? ¶σε που τα 7 στο 10 είναι πολύ πιο άνετα από τα 4 στο 80αρι
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06279 seconds with 12 queries