Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-11-09, 13:31   #1
Επιτέλους Ξεκινάω!!!!
pavlos2003
Member
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος 01-11-09, 13:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλη μέρα σε όλους.Δε μπορώ ακόμα να παρουσιάσω ενυδρείο και για αυτό παρουσιάζω τον ..εαυτό μου!!!
Παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ και έχω οφεληθεί αρκετά.
Πριν βρώ αυτές τις πληροφορείες είθελα να αποκτήσω ένα ενυδρείο 60 λτ με καραβάκι μέσα, νεκροκεφαλές πλαστικά φυτά μπουρμπουλίθρες και μερικά χρυσόψαρα...
Σήμερα μετά από πολύ μελέτη είμαι σε άλλο στάδιο.Απέκτησα ένα RIO 180 6 μηνών με τα χαρτιά του απο ένα σπουδαίο φίλο του φόρουμ (τρελό Δισκόφιλο) που μου χάρισε και πάρα πολλά πράγματα....
Το μόνο που έχω πάρει είναι τα διακοσμητικά (ξύλα-πέτρες).Προσανατολίζομαι σε φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων (δεν αποκλείω και το υψηλών ακόμα) με κάποια υποστίρηξη δειοξειδίου. Κοινωνικό αλλα τα ψάρια θα τα δώ αρκετά αργότερα (την προηγούμενη εβδομάδα έλεγα ζωοτόκα,τώρα λέω ωοτόκα...).
Είμαι στη φάση αναζήτησης φυτών....πλούσιο υλικό στο φόρουμ..
Θα παραθέσω όμως μια λίστα σύντομα με αυτά που μου αρέσουν για να μου πούν οι πιό έμπειροι οτι όντως είναι πραγματοποιήσιμο όραμα για χαμηλών απαιτήσεων ή αν πρέπει να αφαιρέσω κάτι ή αντι για κάποιο είδος να βάλω κάτι άλλο...Από κεί και πέρα θα προχωρήσω σε υπόστρωμα-φυτά κλπ...
Δεν έχω ξεκαθαρίσει το εξής για αρχή...Αλλού βλέπω να τοποθετούνται τα φυτά σε άδειο ενυδρείο (η διαδικασία στρωσίματος δε θα τους προκαλέσει βλάβες??)και αλλού σε γεμάτο....
Ευχαριστώ παιδιά και βοηθάτε όσο μπορείτε..Πιστεύω κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορώ να σας δείξω τι...φτιάξαμε!!!...
Εμφανίσεις: 19166
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-09, 14:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλωσηρθες!!
Χαιρομαι πολυ που το προσεγγιζεις σωστα ... το ολο θεμα!!
Διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις!
Το στρωσιμο του φιλτρου δεν επηρρεαζει τα φυτα αρκει να μην αυξησεις τοσο πολυ τη θερμοκρασια που προτεινεται για την επιταχυνση της διαδικασιας! Αν βαλεις μπολι ξεμπερδευεις στα ...γρηγορα!
Μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο με ευκολα φυτα πολυ ομορφο που να συναγωνιζεται τα ενυδρεια με υψηλων απαιτησεων φυτα! Φαντασια να εχεις και ορεξη και γινονται τα παντα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-09, 18:56
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...τη μεγαλυτερη βοηθεια τη χρειαζομαι στα φυτα και επιδη το ποστ αφορα αποκλειστικα αυτα το καταχωρησα εκει..
Εδω μια διευκρινηση θα ηθελα,απο αυτα που διαβασα τις τελευταιες μερες δεν ξεκαθαρισα αν τα "οτο" τρωνε μονο την αλγη ή και τις τροφες απο το βυθό,ή για το καθαρισμό του βυθού πρέπει να βοηθήσει άλλο ψάρι τύπου "κορυ"...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-09, 19:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
..δεν ξεκαθαρισα αν τα "οτο" και τις τροφες απο το βυθό,ή για το καθαρισμό του βυθού πρέπει να βοηθήσει άλλο ψάρι τύπου "κορυ"...
κανενα ψαρι δεν "καθαριζει"...δε χρειαζεσαι κανενα ειδος εκτος αν σου αρεσει...δες εδω για τα "συνεργεια καθαρισμου" http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-09, 20:57
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την παραπομπη στο αρθρο σου φιλε,ειναι σιγουρο οτι θα αναθεωρησω πολλα ακομα πραγματα εδω..
Ειχα διαβασει σε αρκετα ποστ οτι "...εβαλα οτο και σωθηκα..", οτι κανουν εξαιρετικη δουλεια κλπ,αλλα εχεις απολυτο δικιο οτι ενω ακομα ΔΕΝ εχω κατασταλλαξει τι ψαρια θα εχει το ενυδρειο μου,(απλα οτι θα ειναι κοινωνικο και μαλλον με ωοτοκα),ειδη ξεκινησα να ψαχνω για " καθαριστες "τζαμιων και βυθου που στην ουσια δεν ειναι και του ενδιαφεροντος μου τα ειδη αυτα...

Απο την αλλη μπορει τελικα να μην ειναι "must" ,αλλα δεν ξερω αν ακομα και εδω μεσα θα βρω πολλα φυτεμενα ενυδρεια χωρις αυτους............................................ ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-09, 21:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
,αλλα δεν ξερω αν ακομα και εδω μεσα θα βρω πολλα φυτεμενα ενυδρεια χωρις αυτους............................................ ...
εδω και πολυ καιρο τρεχει το φυτεμενο μου χωρις οτο, πλεκο και τα συναφη παρεξηγημενα ψαρακια...
και σιγουρα θα βρεις πολλους ακομη!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Επιτέλους!!! Alusa Χρυσόψαρα 4 09-01-08 14:56
Επιτέλους johnny98130 Δίσκοι 9 04-09-03 15:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06444 seconds with 14 queries