Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-07, 19:41
sam Ο χρήστης sam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Στρωσιμο με ψαρια

Ποια είδη χρησιμοποιουνται για στρωσιμο του ενυδρειου; ΑΠοκλειστικά τα χρυσόψαρα; Κατι αλλο ανθεκτικο που να παραμεινει στο ενυδρειο και μετα το στρωσιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-07, 19:52
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sam Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια είδη χρησιμοποιουνται για στρωσιμο του ενυδρειου; ΑΠοκλειστικά τα χρυσόψαρα; Κατι αλλο ανθεκτικο που να παραμεινει στο ενυδρειο και μετα το στρωσιμο;

καλησπερα!!!! συγνωμη αλλα κακος σκεφτεσαι να στρωσεις το ενυδρειο σου με ψαρια... δεν τα λυπασαι??? γιατι δεν το στρωνεις με αμμωνια και με υπομονη?????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-07, 20:12
sam Ο χρήστης sam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Και τα λυπαμε και υπομονη εχω αλλα θελω να δοκιμασω με αυτον τον τροπο. Γιαυτο ρωταω δεν εχω σκοπο να τα πεταξω μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-07, 20:17
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Το οτι δεν θα τα πετάξεις μετά δεν σημαίνει οτι αυτά δεν θα υποφέρουν κατα την διαδικασία του στρωσήματος. Αν τα λυπάσε και αν έχεις υπομονή όπως λες τότε καλύτερα διάλεξε έναν άλλο τρόπο. Οι δοκιμές γενικά είναι καλύτερα να γίνοντε όχι με ψάρια!!!!!
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-07, 20:39
sam Ο χρήστης sam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παντως θεωρω λιγο υπερβολικη αυτην τη ταση να μην βαζουμε ανθεκτικα ψαρια για το στρωσιμο του ενυδρειου. Λες και σε στρωμενο ενυδρειο δεν υποφερουν ειδη ψαριων που ειναι δημιουργημενα για να βρισκονται εξω στη φυση. Ειναι καποια μορφη εξιλεωσης το να μην τα βαζουμε κατα το στρωσιμο? Ας καταστρεψουμε ολοι τα ενυδρεια μας ετσι ωστε να σταματησει η ζητηση για τη διακινηση των ψαριων!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-07, 20:55
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Επιτρέψτε μου, σαν φρεσκος στο hobby, να πω μια κουβέντα στον φίλο sam.
Λοιπόν φίλε μου, εγώ την προηγούμενη εβδομάδα τελείωσα το στρώσιμο με αμμωνία.
Είχε διάρκεια 4 εβδομάδες, έχοντας κάνει και ένα λάθος στην αρχή από υπερδοσολογία αμμωνίας.
Αλλά, μέσα σε αυτό το διάστημα μπόρεσα να μάθω πολλά πράγματα για το hobby, μπόρεσα να βάλω κάποια φυτά ώστε τα ψάρια να βρουν καλύτερο περιβάλλον όταν τελικά μπήκαν, μπόρεσα να αποφασίσω (με την βοήθεια του GAB) τι ψάρια να βάλω και γενικά αυτές οι 4 εβδομάδες ήταν οι πιο ενδιαφέρουσες εβδομάδες εδώ και πάρα πολύ καιρό.
Οτι πειραματισμούς να έκανα, δεν είχα το άγχος αν θα πάθαινανα τίποτα τα ψάρια, αφού δεν είχα.
Από την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν που έβαλα τα ψάρια, νιώθω πως κάτι μου λείπει. Θέλω να κάνω και κάτι άλλο......
Για αυτό, ξεκίνα στρώσιμο χωρίς ψάρια και θα με θυμηθείς.
Το μόνο "πρόβλημα" ήταν η καζούρα που μου έκαναν οι φίλοι μου "καλά ενυδρείο χωρίς ψάρια έχεις?" κλπ κλπ, αλλά 2 από αυτούς τους έβαλα στην διαδικασία να σκέφτονται σοβαρά να κάνουν και αυτοί το ίδιο, ειδικά τώρα που έρχονται και το χαζεύουν.

Φιλικά Κώστας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-07, 22:23
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από erling Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτρέψτε μου, σαν φρεσκος στο hobby, να πω μια κουβέντα στον φίλο sam.
Λοιπόν φίλε μου, εγώ την προηγούμενη εβδομάδα τελείωσα το στρώσιμο με αμμωνία.
Είχε διάρκεια 4 εβδομάδες, έχοντας κάνει και ένα λάθος στην αρχή από υπερδοσολογία αμμωνίας.
Αλλά, μέσα σε αυτό το διάστημα μπόρεσα να μάθω πολλά πράγματα για το hobby, μπόρεσα να βάλω κάποια φυτά ώστε τα ψάρια να βρουν καλύτερο περιβάλλον όταν τελικά μπήκαν, μπόρεσα να αποφασίσω (με την βοήθεια του GAB) τι ψάρια να βάλω και γενικά αυτές οι 4 εβδομάδες ήταν οι πιο ενδιαφέρουσες εβδομάδες εδώ και πάρα πολύ καιρό.
Οτι πειραματισμούς να έκανα, δεν είχα το άγχος αν θα πάθαινανα τίποτα τα ψάρια, αφού δεν είχα.
Από την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν που έβαλα τα ψάρια, νιώθω πως κάτι μου λείπει. Θέλω να κάνω και κάτι άλλο......
Για αυτό, ξεκίνα στρώσιμο χωρίς ψάρια και θα με θυμηθείς.
Το μόνο "πρόβλημα" ήταν η καζούρα που μου έκαναν οι φίλοι μου "καλά ενυδρείο χωρίς ψάρια έχεις?" κλπ κλπ, αλλά 2 από αυτούς τους έβαλα στην διαδικασία να σκέφτονται σοβαρά να κάνουν και αυτοί το ίδιο, ειδικά τώρα που έρχονται και το χαζεύουν.

Φιλικά Κώστας.

εχεις δικιο και συμφωνω μαζι σου!!!!!! και τα ψαρακια δεν υποφερουν και οσο καιρο το στρωνεις μαθαινεις....
κι εγω τωρα τελειωσα το στωσιμο και εχεις δικιο με αυτα που λες....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-07, 22:27
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από erling Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτρέψτε μου, σαν φρεσκος στο hobby, να πω μια κουβέντα στον φίλο sam.
Λοιπόν φίλε μου, εγώ την προηγούμενη εβδομάδα τελείωσα το στρώσιμο με αμμωνία.
Είχε διάρκεια 4 εβδομάδες, έχοντας κάνει και ένα λάθος στην αρχή από υπερδοσολογία αμμωνίας.
Αλλά, μέσα σε αυτό το διάστημα μπόρεσα να μάθω πολλά πράγματα για το hobby, μπόρεσα να βάλω κάποια φυτά ώστε τα ψάρια να βρουν καλύτερο περιβάλλον όταν τελικά μπήκαν, μπόρεσα να αποφασίσω (με την βοήθεια του GAB) τι ψάρια να βάλω και γενικά αυτές οι 4 εβδομάδες ήταν οι πιο ενδιαφέρουσες εβδομάδες εδώ και πάρα πολύ καιρό.
Οτι πειραματισμούς να έκανα, δεν είχα το άγχος αν θα πάθαινανα τίποτα τα ψάρια, αφού δεν είχα.
Από την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν που έβαλα τα ψάρια, νιώθω πως κάτι μου λείπει. Θέλω να κάνω και κάτι άλλο......
Για αυτό, ξεκίνα στρώσιμο χωρίς ψάρια και θα με θυμηθείς.
Το μόνο "πρόβλημα" ήταν η καζούρα που μου έκαναν οι φίλοι μου "καλά ενυδρείο χωρίς ψάρια έχεις?" κλπ κλπ, αλλά 2 από αυτούς τους έβαλα στην διαδικασία να σκέφτονται σοβαρά να κάνουν και αυτοί το ίδιο, ειδικά τώρα που έρχονται και το χαζεύουν.

Φιλικά Κώστας.


__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-07, 00:25
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από erling Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτρέψτε μου, σαν φρεσκος στο hobby, να πω μια κουβέντα στον φίλο sam.
Λοιπόν φίλε μου, εγώ την προηγούμενη εβδομάδα τελείωσα το στρώσιμο με αμμωνία.
Είχε διάρκεια 4 εβδομάδες, έχοντας κάνει και ένα λάθος στην αρχή από υπερδοσολογία αμμωνίας.
Αλλά, μέσα σε αυτό το διάστημα μπόρεσα να μάθω πολλά πράγματα για το hobby, μπόρεσα να βάλω κάποια φυτά ώστε τα ψάρια να βρουν καλύτερο περιβάλλον όταν τελικά μπήκαν, μπόρεσα να αποφασίσω (με την βοήθεια του GAB) τι ψάρια να βάλω και γενικά αυτές οι 4 εβδομάδες ήταν οι πιο ενδιαφέρουσες εβδομάδες εδώ και πάρα πολύ καιρό.
Οτι πειραματισμούς να έκανα, δεν είχα το άγχος αν θα πάθαινανα τίποτα τα ψάρια, αφού δεν είχα.
Από την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν που έβαλα τα ψάρια, νιώθω πως κάτι μου λείπει. Θέλω να κάνω και κάτι άλλο......
Για αυτό, ξεκίνα στρώσιμο χωρίς ψάρια και θα με θυμηθείς.
Το μόνο "πρόβλημα" ήταν η καζούρα που μου έκαναν οι φίλοι μου "καλά ενυδρείο χωρίς ψάρια έχεις?" κλπ κλπ, αλλά 2 από αυτούς τους έβαλα στην διαδικασία να σκέφτονται σοβαρά να κάνουν και αυτοί το ίδιο, ειδικά τώρα που έρχονται και το χαζεύουν.

Φιλικά Κώστας.
Ωραιος!
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-11-07, 09:22
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από erling Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτρέψτε μου, σαν φρεσκος στο hobby, να πω μια κουβέντα στον φίλο sam.
Λοιπόν φίλε μου, εγώ την προηγούμενη εβδομάδα τελείωσα το στρώσιμο με αμμωνία.
Είχε διάρκεια 4 εβδομάδες, έχοντας κάνει και ένα λάθος στην αρχή από υπερδοσολογία αμμωνίας.
Αλλά, μέσα σε αυτό το διάστημα μπόρεσα να μάθω πολλά πράγματα για το hobby, μπόρεσα να βάλω κάποια φυτά ώστε τα ψάρια να βρουν καλύτερο περιβάλλον όταν τελικά μπήκαν, μπόρεσα να αποφασίσω (με την βοήθεια του GAB) τι ψάρια να βάλω και γενικά αυτές οι 4 εβδομάδες ήταν οι πιο ενδιαφέρουσες εβδομάδες εδώ και πάρα πολύ καιρό.
Οτι πειραματισμούς να έκανα, δεν είχα το άγχος αν θα πάθαινανα τίποτα τα ψάρια, αφού δεν είχα.
Από την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν που έβαλα τα ψάρια, νιώθω πως κάτι μου λείπει. Θέλω να κάνω και κάτι άλλο......
Για αυτό, ξεκίνα στρώσιμο χωρίς ψάρια και θα με θυμηθείς.
Το μόνο "πρόβλημα" ήταν η καζούρα που μου έκαναν οι φίλοι μου "καλά ενυδρείο χωρίς ψάρια έχεις?" κλπ κλπ, αλλά 2 από αυτούς τους έβαλα στην διαδικασία να σκέφτονται σοβαρά να κάνουν και αυτοί το ίδιο, ειδικά τώρα που έρχονται και το χαζεύουν.

Φιλικά Κώστας.
Θα συμφωνίσω κι εγώ με τον φίλο Κώστα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sam Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως θεωρω λιγο υπερβολικη αυτην τη ταση να μην βαζουμε ανθεκτικα ψαρια για το στρωσιμο του ενυδρειου. Λες και σε στρωμενο ενυδρειο δεν υποφερουν ειδη ψαριων που ειναι δημιουργημενα για να βρισκονται εξω στη φυση. Ειναι καποια μορφη εξιλεωσης το να μην τα βαζουμε κατα το στρωσιμο? Ας καταστρεψουμε ολοι τα ενυδρεια μας ετσι ωστε να σταματησει η ζητηση για τη διακινηση των ψαριων!
Εδώ θα πρόσθετα ότι δεν πρόκειται για εξιλέωση αλλά το να εκθέσεις τα ψάρια σε τοξικές ποσότητες αμμωνίας και άλλων αποβλήτων τους δεν είναι οτι καλύτερο και γιατί να το κάνεις αν μπορείς να το αποφύγεις. Τέλοσ ας μήν ξεχνάμε οτι αυτή η έκθεση στα τοξικά μπορεί να δημιουργήσει μόνιμες βλάβες στα ψάρια. Ακόμη και αν τα κρατήσεις αυτά τα ψάρια σίγουρα θα έχουν βλάβες και σίγουρα θα έχει μειώσει κατα πολύ το προσδόκιμο ζωής τους.

Πάντα φιλικά
Φιλώτας
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-11-07, 09:59
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνίσω κι εγώ με τον φίλο Κώστα



Εδώ θα πρόσθετα ότι δεν πρόκειται για εξιλέωση αλλά το να εκθέσεις τα ψάρια σε τοξικές ποσότητες αμμωνίας και άλλων αποβλήτων τους δεν είναι οτι καλύτερο και γιατί να το κάνεις αν μπορείς να το αποφύγεις. Τέλοσ ας μήν ξεχνάμε οτι αυτή η έκθεση στα τοξικά μπορεί να δημιουργήσει μόνιμες βλάβες στα ψάρια. Ακόμη και αν τα κρατήσεις αυτά τα ψάρια σίγουρα θα έχουν βλάβες και σίγουρα θα έχει μειώσει κατα πολύ το προσδόκιμο ζωής τους.

Πάντα φιλικά
Φιλώτας
....εκτός του ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το ψάρι/α που χρησιμοποίησες θα ψοφήσουν.
Επίσης θα υπάρχει πολλή μεγάλη πιθανότητα να έχεις πρόβλημα με το ick λόγω του ότι,είναι πιθανό, να μην έχει σταθεροποιηθεί η βιολογία του ενυδρείου όταν προσθέσεις και άλλα ψάρια, λίγο το στρες των ψαριών, λίγο οι εξασθενημένες άμυνες του ψαριού που χρησιμοποίησες για στρώσιμο, δεν θέλει και πολύ.

Διάβασε εδώ για να είσαι προετοιμασμένος --> http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ultifiliis.htm
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-11-07, 10:56
sam Ο χρήστης sam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Εντάξει εντάξει. Πάω για αμμωνία!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-07, 11:07
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Φίλε sam πολύ καλά τα είπανε οι προλαλήσαντες.
Απλά να προσθέσω ότι δεν υπάρχει μόνο η μέθοδος της αμμωνίας ή η μέθοδος με ψάρια. Μπορείς να στρώσεις το ενυδρείο σου με τροφές, με μπόλι, με τροφές και σκευάσματα βακτηριδίων, με συνδυασμό όλων των παραπάνω. μελέτησε το λίγο το θέμα, διάβασε και την ιστοσελίδα που σου πρότειναν και μπορείς να επανέλθεις.
Πρόσφατα, για παράδειγμα, αν θέλεις μία εμπειρία βήμα βήμα, έστρωσα ένα RIO180 malawi με την εξής συνδυασμένη μέθοδο. Αφού τελείωσε η πετροδιακόσμηση, μπήκε το νερό, προστέθηκαν βακτηρίδια καθημερινά (bactozym δύο tablets αρχικα, και nitrivec στη συνέχεια 20 ml την ημέρα) κάθε μέρα τάισμα με λίγη τροφή ψαριών και αυτό για ένα δεκαήμερο. Ακολούθως, πρόσθεσα ένα εξωτερικό φίλτρο 2215 το οποίο έτρεχε σε άλλο δικό μου ενυδρείο για τρεις εβδομάδες και μάλιστα μπολιασμένο με ένα μέρος υλικών από άλλο ενυδρείο, για μία εβδομάδα ακόμη συνεχίστηκε το τάισμα με τροφή ψαριών και τα δύο φίλτρα να τρέχουν κανονικά, και στο τέλος της εβδομάδας αυτής μπήκαν τα πρώτα ψάρια με μετρήσεις κανονικές. Στο ενυδρείο εννοείται ότι θα παραμείνει και το εξωτερικό φίλτρο. Δηλάδη έγινε ένα αρχικό ξεκίνημα στρωσίματος του εσωτερικού φίλτρου και στη συνέχεια το βοήθησα με ένα μπολιασμένο έτοιμο.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στρωσιμο με αμμωνια! Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 25 23-02-13 23:28
Στρωσιμο με ψαρακι angela Αρχάριοι γλυκού νερού 36 05-10-06 23:21
Στρωσιμο με χρυσοψαρα Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 28-12-02 04:32
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06910 seconds with 15 queries