Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-05-10, 12:53
Το avatar του χρήστη nos
nos Ο χρήστης nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Περιοχή: καστορια
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

για ph και για kh εχω αλλα το αλο δεν πρεπει να το εχω θα τα κανω αφτα και θα σας τα ανεβασω απλα εχω προβληματιστι με το φιλτρο και δεν ξερω τη να βαλω αλλα μου αρεσαν πολι οι κιλιδες.
για θερμοστατι σκεφτομε τις eheim 300 wat
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-05-10, 13:09
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Αν δεν μπορείς να το αλλάξεις στο πετ σοπ, ξεκίνα με αυτό το φίλτρο, βάλε ένα χαρεμάκι μέσα όπως σου είπαν τα παιδιά και κάνε συχνές αλλάγές νερού. Καταλαβαίνω απόλυτα τη βιασύνη σου να ξεκινήσει το ενυδρείο, κι εγώ έτσι τη πατάω κάθε φορά που στήνω καινούριο, αλλά χρειάζεται υπομονή
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-05-10, 17:01
Το avatar του χρήστη nos
nos Ο χρήστης nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Περιοχή: καστορια
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

αστα να πανε γιωργο τι να κανουμε δεν πυραζει τιν επομενη φορα πιο προσεκτικος θα ειμαι.
το χαρεμακι αποτελειτε απο ενα ψαρη η απο κοπαδη?
και το νερο απο την βρυση μου ειναι ph=7 και kh=12.
-------------------------
Σακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nos : 23-05-10 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-05-10, 20:15
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

το χαρέμι είναι συνήθως, ένα αρσενικό και 3-4 θηλυκά
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-05-10, 22:24
Το avatar του χρήστη nos
nos Ο χρήστης nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Περιοχή: καστορια
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

οπια διποτε απο το ειδος η καπια συγκεκριμενα?
-------------------------
Σακης
__________________
Σακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nos : 23-05-10 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-05-10, 22:37
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nos Εμφάνιση μηνυμάτων
το χαρεμακι αποτελειτε απο ενα ψαρη η απο κοπαδη?
Ψάρια από το ίδιο είδος ένα αρσενικό και από 2 έως 4 θηλυκά (ανάλογα το είδος). Πρόσεξε τι θα πάρεις, στα νεαρά ψάρια είναι υπερβολικά δύσκολο να καθορίσεις εάν είναι αρσενικά ή θηλυκά. Γι αυτό οι περισσότεροι παίρνουμε 5 – 7 νεαρά ψάρια (μια και τα νεαρά ψάρια είναι και πιο φτηνά) και όταν ενηλικιωθούν αφαιρούμε τα πλεονάζοντα αρσενικά. Αν αγοράσεις μεγαλωμένα ψάρια σου συνιστώ να τα πάρεις από χομπίστα για να ξέρεις την ηλικία τους αλλά και για να είσαι σίγουρος τι αγοράζεις (υπόψη ότι θα είναι σχετικά πιο ακριβά από τα μικρά).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nos Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερο απο την βρυση μου ειναι ph=7 και kh=12.
Το kh=12 είναι καλό... το ph=7 πρέπει να το φτάσει κάπου στο 8+
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-05-10, 23:02
Το avatar του χρήστη nos
nos Ο χρήστης nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Περιοχή: καστορια
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ποσο πανε περιπου για να εχω μια ιδεα?
και το ph πως το ανεβαζεις?
-------------------------
αααα και πως ξεχοριζεις αρσενικο απο θυλικο
__________________
Σακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nos : 23-05-10 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-05-10, 09:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Επειδή σε βλέπω βιαστικό...βάλε λίγο φρένο και διάβασε καλά τα σημαντικά.
Καταρχήν κατανόησε καλά τον "κύκλο του αζώτου" για το "στρώσιμο" του ενυδρείου σου.
Διάβασε για τις ανάγκες των ψαριών που θα φιλοξενήσεις.
Στήσε το ενυδρείο και τον εξοπλισμό.Βάλε άμμο ψιλή(ή αραγωνίτη)και πέτρες ασβεστολιθικές(έτσι ώστε να φτιάξεις πολλές κρυψώνες)και φυτά.Δες τις παρουσιάσεις αντίστοιχων ενυδρείων για να πάρεις ιδέες.
Βάλε το ενυδρείο να δουλεύει για καμμιά βδομάδα,με άνθρακα στο φίλτρο(μετά τον αφαιρείς).
Βρες "μπόλι" απο υγιές ενυδρείο συνχομπίστα (έχεις αρκετούς στην περιοχή σου).
Κάνε μετρήσεις (ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3,ΡΗ,ΚΗ,GΗ,θερμοκρασία)κι αν είναι εντάξει βάζεις τα πρώτα ψαράκια.

Για το ΡΗ που θέλεις να ανεβάσεις είναι το πιό εύκολο.Θα ανέβει αργά και λόγω των ασβεστολιθικών πετρών και της άμμου αλλά επειδή το ΚΗ σου είναι ήδη καλό(12 dKH) αυξάνοντας απλώς την κυκλοφορία του νερού με έντονο κυματισμό στην επιφάνεια,διώχνεις το διοξείδιο του άνθρακα που υπάρχει διαλυμένο στο νερό και το ΡΗ θα πάει στο 8,1+.

Το φύλο των ψαριών ξεχωρίζει ανάλογα το είδος(σε κάποια αρσενικό-θηλυκό έχουν διαφορετικό χρωματισμό,σε άλλα πρέπει να μεγαλώσουν λίγο για να φανεί απο τη συμπεριφορά τους)
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-05-10, 12:00
Το avatar του χρήστη nos
nos Ο χρήστης nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Περιοχή: καστορια
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ευχαρηστω φιλε κλεοβουλε για μπολι ειδε ειδη εχω πει σε ενα γειτονα που εχει ενυδρειο και που καναμε μετρεισεις και ειναι υγειες ενυδρειο να μου δωσει
για τιν αμμο μου εδειξαν μια πολη ψιλη απο το πετ σοπ ασπρη ειναι,μου ειπαν επεισης και για τις πετρες και οτι θα ερθουν να με βοηθησουν στο στημο(μαλον με συμπαθεισαν)
τωρα για το κυκλο του αζοτου εχω διαβασει αφτο
(Μέσα σε ένα κλειστό σύστημα όπως είναι το ενυδρείο, τα περιττώματα των ψαριών, καθώς και υπολείμματα τροφής, φυτά και φύλλα που σαπίζουν και νεκροί οργανισμοί σε αποσύνθεση είναι πηγές οργανικού αζώτου το οποίο και μετατρέπεται σε αμμωνία που έστω και σε μικρές συγκεντρώσεις είναι τοξική για τα ψάρια μας.
Στο φυσικό τους περιβάλλον ο όγκος του νερού που αντιστοιχεί ανά ψάρι είναι τεράστιος και η συγκέντρωση της τοξικής αμμωνίας ελάχιστη.

Είπαμε ότι το οργανικό άζωτο μετατρέπεται σε αμμωνία ΝΗ3 ή αμμώνιο ΝΗ4 τα οποία μπορεί να δηλητηριάσουν τα ψάρια μας.
Ένα είδος βακτηριδίων τα Nitrosomonas μετατρέπει την ΝΗ3/ΝΗ4 σε νιτρώδη άλατα (ΝΟ2) τα οποία είναι και αυτά τοξικά.
Σε αυτήν την φάση ένα άλλο είδος βακτηριδίων τα Nitrobacter διασπούν τα νιτρώδη άλατα σε νιτρικά άλατα (ΝΟ3) τα οποία είναι πρώτης τάξεως τροφή για τα φυτά μας αλλά και για την άλγη που πάντα παραμονεύει.
Να σημειωθεί ότι τα ζωντανά υδρόβια φυτά προτιμούν την αμμωνία (ή το αμμώνιο) και τα νιτρώδη άλατα για τροφή αλλά αφού ο σκοπός μας είναι να τα κρατάμε σε μηδενικές τιμές, τα φυτά υποχρεώνονται να τραφούν με τα νιτρικά άλατα τα οποία δεν είναι βλαβερά για τα ψάρια μας παρά μόνον σε πολύ υψηλές συγκεντρώσεις.
Ο κύκλος του αζώτου τελειώνει εδώ αλλά τα νιτρικά αυξάνονται συνεχώς και ο μόνος τρόπος για να μειωθεί η συγκέντρωσή τους είναι οι τακτικές αλλαγές νερού.

Η διαδικασία μέχρι να αρχίσει να λειτουργεί σωστά ο κύκλος του αζώτου με την δημιουργία αποικιών των ωφέλιμων βακτηριδίων είναι το γνωστό σε όλους μας «στρώσιμο».
Αγοράζοντας υγρά τεστ μπορούμε με συνεχείς μετρήσεις να παρακολουθήσουμε όλη την διαδικασία του στρωσίματος.
Στην αρχή θα υπάρχει μετρήσιμη μόνο αμμωνία και μετά από μερικές μέρες θα πέσει η συγκέντρωση της και θα εμφανιστούν τα νιτρώδη άλατα τα οποία μέχρι να αναπτυχθούν τα Nitrosomonas θα φτάσουν σε πολύ υψηλές συγκεντρώσεις και θα συνεχίσουν να αυξάνονται μέχρι να εμφανιστούν τα Nitrobacter και να αρχίσουν να μετατρέπουν τα νιτρώδη άλατα σε νιτρικά.
Όταν δεν θα υπάρχουν πια μετρήσιμη αμμωνία και νιτρώδη άλατα παρά μόνο νιτρικά, σημαίνει ότι το ενυδρείο μας έχει στρώσει.


Τα βακτηρίδια υπάρχουν παντού (πχ στον αέρα) και χρειάζεται μόνο η ύπαρξη αμμωνίας, οξυγόνου και ο κατάλληλος χρόνος για να αρχίσουν να εγκαθίστανται στο φίλτρο μας, στο χαλίκι και σε άλλα μέρη του ενυδρείου μας.
Ο χρόνος για να στρώσει ένα ενυδρείο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και συνήθως διαρκεί τρεις με πέντε εβδομάδες.
Τα βακτηρίδια είναι αερόβια που σημαίνει ότι για να επιβιώσουν χρειάζονται οξυγόνο και τροφή.
Την τροφή την παίρνουν από την αμμωνία (η οποία είδαμε τους τρόπους με τους οποίους παράγεται) και το οξυγόνο από την συνεχή ροή του νερού στο φίλτρο.

Η προσεκτική επιλογή εξοπλισμού, το στρώσιμο, η σωστή ιχθυοφόρτιση και συμβατότητα των ψαριών και η τήρηση αυστηρής ρουτίνας συντήρησης θα διασφαλίσουν την διατήρηση ενός υγιούς ενυδρείου για μεγάλο χρονικό διάστημα.)
τωρα κατα ποσο ειναι σωστο θα μου πειτε εσυς.
αφτο που δεν γνωριζο ακομα ειναι για τα ψαρια και αφου μπορο αφτι τιν στιγμι να βαλω ενα ειδος σκεφτομαι για Labidochromis sp. “yellow”.
επισις μου λες οτι μπορο να βαλω φυτα πια ειναι αφτα?
συγνωμη αν εγεινα κουραστικος αλλα αφτι τιν φορα δεν θελω να τιν πατισο οχι οτι δεν κανω λαθη εχω το κακο με τιν βιασινη και παλι ευγνομον για τισ πληροφοριες σας να εισαστε καλα παιδια.
__________________
Σακης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-05-10, 12:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλά τα λέει.
Αν βάλεις μπόλι επιταχύνεις την διαδικασία ωρίμανσης(αφού πέρνεις έτοιμα ωφέλιμα βακτήρια)και μπορείς αμέσως να βάλεις τα πρώτα 1-2 ψαράκια.
{το σύστημα θα θεωρείται ώριμο και σταθεροποιημένο μετά απο 3-4 μήνες}.
Αν δεν βάλεις αμέσως ψάρια τότε πρέπει να φροντίσεις τα βακτήρια να έχουν τροφή(αμμωνία) διαφορετικά θα πεθάνουν.Γι αυτό ή προσθέτεις αμμωνία ή λίγη τροφή (που θα σαπίζει και θα παράγει αμμωνία).
Τα Labidochromis είναι όμορφα ψαράκια.
¶μμο βάλε την ψιλή.
Πολλές πέτρες...
Φυτά βάζεις ανθεκτικά(βαλισνέριες,ανούμπιες,crinum....)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κιχλιδες? s-vitzi Malawi 9 26-08-07 22:27
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. georgetax Malawi 117 03-03-07 20:34
κιχλιδες epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-09-06 09:48
κιχλιδεσ deMetrIs Malawi 2 03-10-05 22:27
ΚΙΧΛΙΔΕΣ Η ΟΧΙ??? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 23-12-02 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05193 seconds with 15 queries