Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-12, 21:50
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή Τροφοδοτικο για fan

Εχω ενα 12 volt fan το οποιο θα με βοηθησει να κρατησω την επιθυμητη θερμοκρασια στο ενυδρειο τωρα που αρχιζουν οι ζεστες.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι τροφοδοτικο πρεπει να παρω.Το fan το δουλευα σαν ανεμιστηρα σε τσαπα(χωματουργικο μηχανημα)και το ειχα συνδεμενο με την μια μπαταρια(ειναι 24 volt και εχουν 2,σαν τα φορτηγα).Ο ανεμιστηρας ειναι παρα πολυ δυνατος.Τον δοκιμασα εχθες στο ενυδρειο με ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 300mah και δυστηχως δουλεψε μονο 5 λεπτα,αφου καηκε το τροφοδοτικο(μαλιστα,απο τον ηχο καταλαβα πτι δουλευε λιγοτερο απο το 1/2 των στροφων που δουλευε απο την μπαταρια.(στο 5 λεπτο που δουλεψε παντως εριξε την θερμοκρασια σχεδον κατα 1 βαθμο).Το fan ειναι ενα sanyodenki dyna ace model 109e5712dy5j3.Επειδη μαλλον ειναι παλια σειρα,δεν βρηκα κατι να με βοηθησει.Αυτο παντως που γραφει πανω ειναι dc 12volt=2.3A.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-12, 22:21
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του (βρήκα τα ίδια και σε σκόρπιες σελίδες, στην επίσημη δεν κατάφερα να το βρω) πρέπει να είναι 12V και τουλάχιστον 2,3Α, εγώ θα πρότεινα 3Α ίσως και παραπάνω. Αν δεν έχεις πάντως controller θερμοκρασίας μην τον χρησιμοποιήσεις... είναι τέρας! Σε ανάλογο μοντέλο την εταιρείας έλεγε κοντά 300 CMF και το είδες και στην πράξη πόσο γρήγορα έριξε τη θερμοκρασία. Βέβαια ένα τέτοιο τροφοδοτικό δε νομίζω να το βρεις με κάτω από 20 ευρώ.

Για λόγους πληρότητας (τρομάρα μου!) το τροφοδοτικό που έκαψες ήταν 300mA και όχι mAh.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τα συνηθισμενα τροφοδοτικα ειναι 1 η το πολυ 2 αμπερ.Ο ανεμιστηρας σου ζηταει 2.3 και ανω οποτε ψαχνεις κατι τετοιο http://www.ebay.co.uk/itm/New-EU-AC1...ht_2037wt_1270 αλλα και αυτο εδω μπορει να κανει την δουλεια http://www.ebay.co.uk/itm/12V-3A-AC-...ht_3547wt_1270
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-12, 23:03
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

ενας φορτιστής απο κινητο τηλ θα κανη την δουλεια σου νομηζω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-12, 23:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ενα 12 volt fan το οποιο θα με βοηθησει να κρατησω την επιθυμητη θερμοκρασια στο ενυδρειο τωρα που αρχιζουν οι ζεστες.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι τροφοδοτικο πρεπει να παρω.Το fan το δουλευα σαν ανεμιστηρα σε τσαπα(χωματουργικο μηχανημα)και το ειχα συνδεμενο με την μια μπαταρια(ειναι 24 volt και εχουν 2,σαν τα φορτηγα).Ο ανεμιστηρας ειναι παρα πολυ δυνατος.Τον δοκιμασα εχθες στο ενυδρειο με ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 300mah και δυστηχως δουλεψε μονο 5 λεπτα,αφου καηκε το τροφοδοτικο(μαλιστα,απο τον ηχο καταλαβα πτι δουλευε λιγοτερο απο το 1/2 των στροφων που δουλευε απο την μπαταρια.(στο 5 λεπτο που δουλεψε παντως εριξε την θερμοκρασια σχεδον κατα 1 βαθμο).Το fan ειναι ενα sanyodenki dyna ace model 109e5712dy5j3.Επειδη μαλλον ειναι παλια σειρα,δεν βρηκα κατι να με βοηθησει.Αυτο παντως που γραφει πανω ειναι dc 12volt=2.3A.
http://www.pchub.com/uph/laptop/676-...Round-Fan.html

Αυτο που εκανα Bold φτανει .
2.3Α !!!
Θα ειναι θηριο. 27.6W
(27.6W = 12V * 2.3A)

Θελεις ενα τροφοδοτικο 12V, και να ειναι πανω απο 2.3A (εγω θα εβαζα πανω απο 3Α για να μη ζοριζεται)
Φανος (Σολωμου - Αθηνα) ειχε κατι 4αρια σε καλη (για ελλαδα) τιμη (καπου 15 ευρω).
(σαν το 6αρη τον πλακε του λινκ του dimis)
Αλλα δεν ειναι multi 3-12V για να ρυθμιζεις και πιο χαμηλα στροφες (και να κανει και ησυχια οταν δεν εχει πολυ ζεστη)

ΥΓ τα 2.3Α ειναι 2300mA και εσυ του εβαλες 300mA.
Και πολυ δουλεψε 5 λεπτα

ΥΓ2 ενας φορτιστης nokia που κοιταω ειναι 180mA.
1-2 λεπτακια, θα αντεχε πιστευω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-12, 23:55
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Τροφοδοτικό 12V / 4A 14.70 ευρώ.
http://www.markidis.gr/product_info....ducts_id=34618
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-12, 00:50
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Κανενα παλιο τροφοδοτικο Η/Υ δεν εχεις;
Ενα που χρησιμοποιω για παρομοια δουλεια βγαζει 15Α στα 12V.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-12, 07:54
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.Το fan ειναι αυτο που εβαλε ο Σπυρος(που το βρηκες το λινκ και το εβαλες,εψαχνα μιση μερα χθες και δεν βρηκα τιποτα.Μαλλον δεν ξερω να ψαχνω).Ειναι πραγματικα τερας και ειμαι σιγουρος οτι θα κανει την δουλεια ανετα(με την αναλογη εξατμιση βεβαια...)γι αυτο και θελω να δουλεψω το συγκεκριμενο fan.Σιγουρα θα το δουλεψω με controller(εχω βαλει και αγγελια,μιας και η καρτα που ειχα συνδεμενη με το pay pal εχει ληξει και δεν μπορω να κανω αγορα μεσω ebay....).Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.Οποτε ψαχνω για τουλαχιστον 3 Α τροφοδοτικο και αν γινεται ρυθμιζομενο...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-12, 08:32
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω, έχω στο μαγαζί ρυθμιζόμενο 5Α και με αντάπτορα κροκοδειλάλια αν επιθυμείς. Στείλε pm.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 12V/6A(ΓΙΑ LED) sfk DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 12-06-10 16:56
Ποιον μετασχηματιστη-τροφοδοτικο? achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 17-03-10 11:44
Αξιοπιστο τροφοδοτικο για ανεμιστηρακια? theofilos Λοιπός εξοπλισμός 19 05-06-09 18:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04317 seconds with 13 queries