Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-04, 02:11
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή ερωτηση για mantis shrimp

Σημερα με λυπη μου διαπιστωσα οτι εχω τουλαχιστον δυο mantis shrimps στο καινουργιο μου reef. Μολις τελειωσε η περιοδος στρωσιματος του (1300lt με 130kg live rock) και θα εκανα αυριο 'υποτιθεται' τη μεταφορα του live stock απο το παλιο μου tank (600lt me 70kg live rock) στο καινουργιο. Γνωριζω την φωλια της μιας και θα πραξω τα δεοντα σ'αυτην (βουτηγμα του βραχου σε freshwater κτλ) αλλα δεν θα ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω και αλλες . Για αυτο λοιπον ρωτω, αν γνωριζει καποιος,αν πιασω ενα χταποδι θα τις εξολοθρευσει;;; -γιατι ξερω οτι θα φαει τα καβουρακια κτλ, αλλα για την mantis δεν ειμαι σιγουρος.-
ευχαριστω πολυ.


Υ.Γ1 δεν σκεφτηκα να βαλω χταποδι για να μου φαει τα καβουρια εξ αρχης διοτι ενας φιλος μου, που ειχε βαλει το κρατησε μεσα εναν ολοκληρο χρονο σχεδον , και παρολα αυτα ξεμεινανε καβουρακια και ετσι το θεωρουσα χαμενο χρονο για μενα ,και τσαμπα ταλαιπωρια για το χταποδι (θεωρειται δεδομενο οτι το χταποδι μετα την αποστολη του θα επιστρεψει στην θαλασσα μας!! ) αλλα για την mantis αλλαζει το θεμα.
Υ.Γ2 ουτε trigerfish θελω να βαλω γιατι δεν θα ξερω τι να το κανω μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-04, 11:43
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Nikita καλημέρα
Κατ' αρχή χαίρομαι που γνωρίζω ένα reefa ακόμα.
Όσο αφορά τις γαρίδες, είσαι σίγουρος ότι είναι mantis; Το χαρακτηριστικό τους γνώρισμα είναι ο ήχος που κάνουν τα βράδια και είναι σαν πυροβολισμός. Μήπως είδες καμία άλλη γαρίδα ή κάτι άλλο;
Αν τώρα υποθέσουμε ότι έχεις mantis το trigger σαν λύση το ξεχνάς. Το παρατσούκλι για τις mantis είναι thumb spliter και σε μία μάχη με trigger είναι πιθανό να χάσει ο φίλος μας. Για το χταπόδι είναι σίγουρα ο καλύτερος κυνηγός και είναι πιθανό να τις εξολοθρεύσει αλλά το πρόβλημα θα είναι άλλο. Πώς θα ξέρεις ότι το χταπόδι έκανε τη δουλειά του; Βάζοντας το στο ενυδρείο οι γαρίδες θα αρχίσουν να κρύβονται. Αν λοιπόν σήμερα τις βλέπεις σπάνια φαντάσου μετά που θα ξέρουν ότι υπάρχει θηρευτής στο ενυδρείο. Ίσως η καλύτερη λύση είναι η σταδιακή απογύμνωση του ενυδρείου από βράχο, πηγαίνοντας το σε δοχείο για ελιές. Κατ' αρχή θέλει πολύ προσοχή η διαδικασία αυτή γιατί είναι πιθανό να τραυματιστείς εσύ. Μία άλλη λύση είναι ο παλιός γνωστός τρόπος της παγίδας. Δυστυχώς η δυσκολία εκεί είναι ότι αν έχεις δύο και πιάσεις τη μία η δεύτερη θα είναι πολύ πιο δύσκολο να πιαστεί.
Υπάρχει και ο τρίτος τρόπος που όμως θέλει πολύ υπομονή. Ακόμη το ενυδρείο είναι άδειο. Άρα δημιουργείς στη μία γωνία άδειο χώρο, αφήνεις το ενυδρείο χωρίς τάισμα για κανένα μήνα και βάζεις τροφή (βυθιζόμενη εννοείται) στο νεκρό σημείο. Εκεί περιμένεις (συνιστώ κόκκινο φως που δεν είναι ορατό από τα θαλασσινά και νομίζουν ότι είναι σκοτάδι) και μόλις δεις τη γαρίδα τη μαγκώνεις.
Αν καταφέρεις να απομονώσεις τη γαρίδα τότε ενδιαφέρομαι να τη πάρω για ένα species tank. Εννοείται ότι θα σε αποζημιώσω για το βράχο.
Νίκος
ΥΓ αλήθεια το βράχο από που τον πήρες;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-04, 13:38
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Καλώς ήλθες στην παρέα μας φανταρ...εεεε ρηφα ήθελα να πω.

χμμμ 1300 λιτρα.. ενδιαφερον. πολυ θα ήθελα να το δώ απο κοντα ή εστω απο φωτογραφια...
Μια περιγραφη/διαγραμμα του εξοπλισμου που καθετε απάνω του είναι πιθανόν να υπάρξει;

Τώρα το θέμα μας...
Mantis Shrimp
χμμμμμμμ
έαν θές θα τις "καθαρίσεις" τότε και έγω θα πρότεινα την τεχνική με τις όποια πιάνεις τον φαραω (το σκουλικι) . Θελει υπομονη βεβαια και σκοτάδι (αντε κοκκινο φώς) . Ειναι στην ουσια μια παραλλαγή της τεχνικης του Νικου με το φαγητο απλα περιμένεις πάνω απο το ενυδρειο με ένα μακρυ ξυλο με 3 σακοράφες χωμενες στην άρκη του ( καταλήγεις να έχεις κατι σας καμάκι δηλαδη) . Αυτο το έχεις να αιωρηται πανω απο το "δωλομα" έτσι ώστε να μην τρομαξει το ζώντανο... με το που αρχισει να τρώει
it's Souvlaki time!
ναι ναι ακρως βαρβαρικο! και στο περιέγραψα πολυ ζώντανα γιατι ναι είμαι ένοχός
και θέλω να τρομαξεις απο την όλη περιγραφώμενη διαδικασια :-

Ομολογω οι λογοι μου είναι ακρως ιδιοτελεις!

Εχω το ενυδρέιο... Εχω τον βράχο.... έχω το νέρο.....

(εστησα ενα καραντινας το ΣΚ Νικο αν αναρωτιέσαι )

Το μονο που λείπει είναι ο "διαολος" εε το μαντις ήθελα να πω....
Απο τοτε που διαβασα ένα πολύ καλο άρθρο στο FAMA ήθελα να φτιάξω ενα ενυδρέιο μόνο για αυτές...

Οποτε...
Εαν και εφόσον τις πιάσεις έχεις 2 υποψήφιους (χμμ με τι να δωροδοκήσω τον Νίκο αραγε για να αποσυρθει ;;; ) για να τις κάνεις πάσα.....

Ή ...
Αν ακολουθήσεις την πρώτη μου συνταγη τότε με λίγο λεμόνι και στα καρβουνα έχω ακουσει ότι γίνονται πολύ καλες


Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-04, 14:09
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Ομολογω οι λογοι μου είναι ακρως ιδιοτελεις!

Εχω το ενυδρέιο... Εχω τον βράχο.... έχω το νέρο.....

(εστησα ενα καραντινας το ΣΚ Νικο αν αναρωτιέσαι )

Το μονο που λείπει είναι ο "διαολος" εε το μαντις ήθελα να πω....
Απο τοτε που διαβασα ένα πολύ καλο άρθρο στο FAMA ήθελα να φτιάξω ενα ενυδρέιο μόνο για αυτές...

Οποτε...
Εαν και εφόσον τις πιάσεις έχεις 2 υποψήφιους (χμμ με τι να δωροδοκήσω τον Νίκο αραγε για να αποσυρθει ;;; ) για να τις κάνεις πάσα.....

Αλέξανδρος
Χε χε ο πρωινός ο κάβουρας πιάνει το μεζέ. Λοιπόν το άρθρο στο FAMA το έχω διαβάσει και εγώ. Βέβαια με εντυπωσιάζει ο συλλογισμός σου. Καραντίνα με μάντη; Για σκέψου το καλύτερα.
Πάντως σε ένα ενυδρειάκι των 40 - 60 λίτρων θα είναι κούκλα. Όσο για τα υλικά τα έχω και εγώ όλα και φυσικά έχω και skimmer αποθήκη (χεχε) οπότε προσφέρω καλύτερο σπιτικό. Πάντως θα πρέπει να προσέξει πολύ στο πιάσιμο γιατί - λένε - ότι είναι πανέξυπνες και αν σου ξεφύγουν τη πρώτη φορά τα πράγματα γίνονται δύσκολα.
Νίκος
ΥΓ Το ΣΚ ήμουν και εγώ busy. Έκανα δοκιμή και έσπασα τη bubble μου για να δω. Μέχρι στιγμής έχω δύο κομμάτια που ανοίγουν και μάλλον η εγχείρηση πέτυχε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-04, 14:19
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Καραντίνα με μάντη; Για σκέψου το καλύτερα.
Οταν λεμε καραντινα Νικο μου, αναφερώμαστε σε κανονικο ενυδρειο (ιδιοκατασκευη με 7αρια τζάμια) με σκιμερακι (τα γνωστα αέρος της Red Sea ), θερμοσταρη και εξωτερικο 2213 σφουγγαρι και απλα στο μεγεθος είνια λιγο μικροτερο.. 55 λιτρα.
και φυσικα τρεχει με νερο και φώς ( και κατι κομματια green star polyps που τα έχω βάλει να πάρουν λίγο τα πανω τους... )



Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-04, 14:39
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Καραντίνα με μάντη; Για σκέψου το καλύτερα.
Οταν λεμε καραντινα Νικο μου, αναφερώμαστε σε κανονικο ενυδρειο (ιδιοκατασκευη με 7αρια τζάμια) με σκιμερακι (τα γνωστα αέρος της Red Sea ), θερμοσταρη και εξωτερικο 2213 σφουγγαρι και απλα στο μεγεθος είνια λιγο μικροτερο.. 55 λιτρα.
και φυσικα τρεχει με νερο και φώς ( και κατι κομματια green star polyps που τα έχω βάλει να πάρουν λίγο τα πανω τους... )



Αλέξανδρος
Αλέξανδρε μου, την καραντίνα τη ξέρω. Αλλά μετά την εισαγωγή του μάντη δεν θα είναι καραντίνα πια, αφού ότι βάζεις μέσα θα γίνεται μεζές. Οπότε θα πρέπει να στήσεις και νέα καραντίνα. Για μάντη βέβαια με τη κατάλληλη τροποποίηση του βράχου θα είναι κούκλα.
Άσε να μπει στο παιχνίδι και ο Νικήτας να μάθουμε από που πήρε το βράχο. Δεν έχεις περιέργεια πως και του έκατσε τόσο άσχημα ενώ στους υπόλοιπους τίποτα; Μήπως τελικά κάποιος φέρνει από διαφορετική οδό βράχο να ψωνίσουμε και εμείς λίγο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-04, 15:19
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Καλα βρε κανω να μπω λιγες ημερες λογο τρελου φορτου και βλεπω να εχετε πιασει το γαιτανακι?? Α να χαθητε!!

Νικο ειχες καρδια να σπασεις το bubble? Αχ απονε προγραματιστη τι καθεσε και κανεις....Δουλεια δεν ειχε ο διαβολος και εσπαγε τα κοραλακια του. Το ιδιο θα κανεις και με τους ποριτες? Ανεφερε ομως please οτι δεν ειναι και τοσο απλη διαδικασια γιατι βλεπω να εχουμε δραματα.

Mantis shrimp...Εαν μπει το χταποδακι στο tank μπορει να ειναι μια λυση, αλλα δεν ειμαι και ειδικος ετσι?

Αλλο ενα reef. Καλο,δεν μπορω να πω. Αρχιζει να εχει ενδιαφερων το πραγμα. Ειδωμεν.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-04, 15:28
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Το ιδιο θα κανεις και με τους ποριτες?
Μην ξύνεις πληγές. Θα πάω σήμερα από το γνωστό μαγαζί να ζητήσω επιστροφή χρημάτων ή έστω ανταλλαγή. Πάντως ο porites πιστεύω ότι είναι από τα καλά υποψήφια αρκεί να έχεις πολύ υγιές δείγμα και φυσικά ένα καλό καλέμι. Φυσικά για τη buble το σκέφτηκα αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνει η αρχή. Μιλάμε ότι αν όλαπάνε καλά Σεπτέμβρη( στη καινούργια σεζόν) θα βγάλω το κομμάτι για πώληση ή ανταλλαγή. Κανείς ενδιαφερόμενος;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Mantis shrimp...Εαν μπει το χταποδακι στο tank μπορει να ειναι μια λυση αλλα δεν θα πειραξει αντιστοιχα και τα ψαρακια σου?
Αν κατάλαβα καλά ακόμη ψάρια δεν έχουν μπει.
Δεν πρόσεξες τι έγραψα (ή να διανοηθώ ότι ΤΟΛΜΗΣΕΣ να φέρεις αντίρηση). Οι mantis λέγονται για πανέξυπνες. Πιστεύω ότι έχουν δει πολλά χταπόδια στη ζωή τους και αν μπει ένα μέσα θα το παίξουν νεκρές και εξαφανιζόλ για να τη γλυτώσουν. Φοβάμαι μήπως καταχωνιαστούν και εμφανιστούν ξανά όταν θα υπάρχει μέσα πληθυσμός για μεζέ. Πιστεύω ότι πρέπει να εξαντλήσει κάθε άλλη μέθοδο και μετά ένα τέτοιο τόλμημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-04, 16:40
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Κανείς ενδιαφερόμενος;
Ουτε που νσ σκεφτεις οτι θα το δώσεις σε κανένα αλλο εκτος απο μενα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Mantis shrimp...Εαν μπει το χταποδακι στο tank μπορει να ειναι μια λυση αλλα δεν θα πειραξει αντιστοιχα και τα ψαρακια σου?
Αν κατάλαβα καλά ακόμη ψάρια δεν έχουν μπει.
Δεν πρόσεξες τι έγραψα (ή να διανοηθώ ότι ΤΟΛΜΗΣΕΣ να φέρεις αντίρηση). Οι mantis λέγονται για πανέξυπνες. Πιστεύω ότι έχουν δει πολλά χταπόδια στη ζωή τους και αν μπει ένα μέσα θα το παίξουν νεκρές και εξαφανιζόλ για να τη γλυτώσουν. Φοβάμαι μήπως καταχωνιαστούν και εμφανιστούν ξανά όταν θα υπάρχει μέσα πληθυσμός για μεζέ. Πιστεύω ότι πρέπει να εξαντλήσει κάθε άλλη μέθοδο και μετά ένα τέτοιο τόλμημα.
Ασε που αν μαζευτουν αρκετες mantis βλεπω τον "Θαναση" να γινεται σούσι απο χταπόδι...



Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-04, 18:14
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

καλος ηρθες Νikita.
Aν σου ειναι ευκολο ριξε καμια photo πολλα λυτρα βλεπω και ακουγετε πολυ ενδιαφερων.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-05-04, 19:16
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ρε παιδιά θα πεταχτώ και εγώ γιατί όταν είπατε για τον θόρυβο
μου βάλατε ιδέες...
Τα βράδια ακούγεται από το reefάκι μου ένας θόρυβος
σαν να χτυπάει κάποιος ένα κέρμα στο τζάμι...
Κάθε βράδυ...
Καιρό τώρα έψαχνα μήπως είναι θόρυβος του ενυδρείου
(είναι DIY) ή του σκίμμερ ή της uv ή, ή, ή...
Να υποψιαστώ τίποτα κακό
(Βέβαια τα ψάρια και τα ασπόνδυλά μου είναι μια χαρά.)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-05-04, 19:31
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

να υποψιαστείς




Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-05-04, 20:44
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Κοίτα υπάρχει και άλλο ένα είδος γαρίδας που κάνει τον ίδιο ήχο (pistol shrimp αν θυμάμαι καλά). Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα να ανησυχείς εκτός και αν πρόσθεσες βράχο τελευταία.
Αν είναι καιρό εκεί μέσα και δεν έχεις απώλειες ακόμη μάλλον δεν θα έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-04, 01:44
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καταρχας καλησπερα.
Οι mantis δεν κανουν θορυβο απο μονες τους παρα μονο οταν σκαβουν λαγουμια στους βραχους η σπανε κελυφη απο εριμητες κτλ συμφωνα παντα με βιβλιογραφια ,οι pistols ειναι που κανουν θορυβο με τις δαγκανες τους . (Φιλε yiobi αυτο που ακους ειναι μαλλον καποιο turbo snail αν εχεις βεβαια που γυραει νευρικα στο τζαμι και χτυπα το κελυφος, το εχω δει στο δικο μου να συμβαινει, γιατι το κανουν δεν ξερω.
Με λυπη μου σας πληροφορω (τους ενδιαφερομενους δηλαδη) οτι καταφερα και εβγαλα δυο σημερα. Ηταν οντος στοματοποδα, ηταν κοινες mantis (squilla empusa) λιγο πρασινοπες και η μια εκ των δυο ηταν 3cm!.Η λυπη μου εγκειται στο οτι δυσκολευτηκα να τις βγαλω και στην προσπαθεια μου πανω ,τις τραυματησα θανασιμα.Πιστευω οτι μπορει να εχω και αλλες ,θα ακουσω την συμβουλη σας και θα αρχισω με παγιδες για κανα δυο βδομαδες και στην συνεχεια θα βαλω τις ειδικες δυναμεις εν δρασει, (χταποδι) για κανα μηνα. Θελω να ειμαι σιγουρος πριν μεταφερω το live stock στο νεο μου reef.παντος εαν καταφερω και πιασω καμια ζωντανη θα ενημερωσω.
Οσον αφορα τον βραχο τον πηρα απο τον Ωκεανο στον οποιο ειμαι και πελατης αρκετα χρονια
Τωρα επειδη νιωθω οτι σας αιφνιδιασα λιγο ,ας σας πω λιγα πραγματα για μενα. Παρακολουθω το board αρκετο καιρο ισως χρονια αλλα ποτε (εκτος μιας φορας ) δεν εχω γραψει τιποτα. Ειμαι λατρης των reef tanks & discus tanks (με μια παραλαγη, τις εχω ολες full planted). Αυτη την στιγμη εχω ενα reef 600lt και το καινουργιο 1300λτ στο οποιο θα μεταφερω και το παλιο.με λιγα λογια εκανα ενα update 700ων λιτρων.Απο freshwater εχω ενα 350λτ και δυο 250λτ (με δισκους φυτα κτλ) τα οποια δυο τελευταια τα εδωσα στην κοπελα μου.οταν καθαρισω το 600λτ reef θα το κανω και αυτο με δισκους. Εχω και κατι καραντινες γεννηστρες κτλ..
Τωρα λιγα πραγματα για το 1300λτρο το εχω συνδεσει με δυο υπερχειλησεις με refugium 400lt και το νερο το στελνω με 2 pumps eheim 1260-1262. η κυκλοφορια στο main tank επιτυγχανεται με τεσσερεις eheim 1260. Tελος ,το καμαρι μου, το skimmer ειναι της
Aqua medic το oceanrunner ΟR3500 (twin), και το λειτουργω με εναν eheim 1262.
Τωρα απο φωτισμο εχω στο main tank 4 marin white 1.5m και 4 μπλε 1,5μ και 5 HQI 10000KELVIN, ενω στο refugium 6 marin white 1.5m. στην συνεχεια θα εγκαταστησω calcium reactors , chillers και ολα αυτα τα καλλουδια.
Τωρα αυτο παταει σε βαση απο inox καλα μελετημενη (καθοτι μηχανολογος ) και το refugium στην ιδια βαση απο κατω προκειμενου να ‘χαμηλωσω’ τα φορτια.
Ειναι σε διαχωριστηκο τοιχο και απο πισω εχω φτιαξει μια βιβλιοθηκη η οποια με μειωτηρα και κρεμαργιερα ανοιγει και μου φανερωνει διαδρομο 60cm προκειμενου να μπορω να δουλευω στο ενυδρειο.Αν δεν καταλαβατε λεξη απο ολα αυτα, θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφειες .
Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα προσπαθησα να απαντησω σε ολες τις ερωτησεις σας .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-04, 01:58
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

αυτο ειναι το πισω μερος του ενυδρειου στην φωτογραφια λειπουν οι δυο αλλεs HQI που βρισκονται στο 600λτρο ακομα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-05-04, 02:02
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

αυτο ειναι τo refugium απο εδω διακρινεται και λιγο η βαση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-05-04, 02:07
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

να και το καμαρι μου...δεν φαινεται καλα γιατι ειναι 2μετρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-05-04, 02:12
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

στην παραπανω φωτογραφια διακρινεται και η κρεμαργιερα που σας ελεγα.
σαυτην φαινεται το πισω μερος του διαχωριστηκου τοιχου, δηλαδη του αλλου δωματιου ,πλεον , ανοιχτο.επισης φαινεται και ο μειωτηρας που τραβαει την ντουλαπα μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-05-04, 02:15
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

εδω ειναι κλειστη..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-05-04, 02:22
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

ωραια δουλεια!!μπραβο νικιτας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-05-04, 02:25
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

και τελοs εδω ειναι ο πρωτοs κατοικοs -εκτος απο τιs mantis και διαφορα ,καβουρια ,σκουληκια κτλ - ενα κοραλλι που ηταν πανω στον βραχο και αντεξε τα παντα (περιοδο συσκοτισης , αποτομες αλλαγες συνθηκων νερου κ.τ.λ) και μολις ανοιξα δοκιμαστικα το φωτα ανοιξε....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-05-04, 03:35
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ
ΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
ΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ


ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΓΓΓΓΓΓΓΓΓΓΓΓΓΓΓΚΚΚΚΚΚΚΚ ΚΚΚΚΚΚ
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααααααααααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ....!!!!!
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!
ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΘΕΛΏΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ


Αλέξανδρος...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-05-04, 03:51
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Οσον αφορα το χταποδι καλα θα κανεις να κλεισεις γερα καθε περασμα εξω απο το ενυδρειο (ακομα και υπερχειληση )
συνηδητοποιείς φυσικα ότι μιλάμε για τον "χουντινι" του νερου.
Το μονο ανοιγμα που το σταματάει είναι αυτό που ειναι μικροτερο απο το ράμφος του.


Τωρα για να πιασεις...

Κατι μπορούμε να κανονίσουμε για αυτο...
Ριξε πμ εαν ενδιαφέρεσαι


Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-05-04, 04:50
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Απίστευτο!!!!

Φοβερή δουλειά!!!!

Εκπληκτική μελέτη χώρου!!!!!!

Τα συγχαρητήριά μου...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-05-04, 09:49
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααααααααααααα
αααααααααααααααυτο θελω και εγω...............

Θα γινει μια reef-ακλα,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!
Το σκιμμερ διωροφο με τασεις για ουρανοξυστη...
Πω πω φιλε πολυς σωληνας....και αλμυρο νερο, πολυ αλμυρο νερο....φτου φτου μη σε ματιαξω!!
Σε ενα reef ειναι πολυ μεγαλο πραγμα ο προγραματισμος τελικα!!

Update παιζει?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-05-04, 11:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

:P
Με κάλυψαν οι προηγούμενοι. Καταπληκτικό κομμάτι και μακάρι να είχα το χώρο για κάτι ανάλογο. Κουράγιο και υπομονή τώρα για το γέμισμα. Και αν μου επιτρέπεις μία συμβουλή. Ο βράχος για reef τουλάχιστο είναι λίγος και πρέπει να κάνεις μία επιδρομή στον Τόλη για τουλάχιστο 100 κιλά ακόμη. Πρόσεξε να έχεις ετοιμάσει το σχέδιο του βράχου πριν από τις τοποθετήσεις γιατί μετά οι όποιες προσπάθειες είναι επίπονες και καταλήγουν σε κλάμα γιατί κάποιος κάτοικος στη προσπάθεια θα αποβιώσει.
Τώρα φατσικά σε ξέρουμε σίγουρα ως πελάτες του ίδιου μαγαζιού για πολλά χρόνια (άλλωστε το μοναδικό μέχρι πριν λίγο για θάλασσα) και σίγουρα πρέπει να μαζευτούμε κάποια στιγμή. Το skimmer είναι το γνωστό τέρας.
Πώς και δεν έχεις βάλει wave maker;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-05-04, 11:37
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Μόνο μία λέξη θα πω:
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-05-04, 12:52
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΞΙΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

μια ερωτηση μονο μπορεις να μας αναφερεις το κοστος ετσι για να ονειρευομαστε λιγο ......
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-05-04, 17:07
Nikitas Ο χρήστης Nikitas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Γεια χαρα. Καταρχας για να το στησω εκει που το εστησα το μελεταγα σοβαρα τουλαχιστον 2 μηνες. Αφου σκεφτηκα καθε εναλλακτικη αποφασισα να ξεκινησω στηνωντας σωστες βασεις και βαζοντας τα παντα κοντα σ’αυτο. δηλαδη μιλαω για παροχη νερου απο το δυκτιο , αποχετευση για γρηγορες και ‘ξεκουραστες’ αλλαγες νερου τα φωτα να μπαινουν και να βγαινουν αμεσως κ.τ. λ μεχρι και καναλι εξαερισμου για να βγαζει συμπικνωματα και να συνδεεται με το chiller στην εξοδο του. Οποτε ειναι ολα κοντα και ευκολα.
Τωρα niktso πολυ σωστο αυτο που λες για τον βραχο αλλα σ’αυτο το ενυδρειο θα προσαρμοστει και το ηδη στημενο που λειτουργει 3χρονια reef 600λτ με 70-80 κιλα βραχο καθως και ολο το live stock που διαθετει που δεν ειναι και λιγο. (Μαλλον περισσοτερο απο οσο θα επρεπε και αυτος ειναι και ενας βασικος λογος που εστησα το μεγαλο ωστε να παραχωρησω ενα πιο ανετο περιβαλλον στους φιλοξενουμενους του γιατι πιστευω απολυτα οτι απο τι στιγμη που αποφασιζουμε να κρατησουμε στην αιχμαλωσια ζωντανους οργανισμους χιλιομετρα μακρια απο το φυσικο τους περιβαλλον οφειλουμε να τους παραχωρουμε οτι το καλλιτερο για την ανετη επιβιωση τους ανεξαρτητου κοστους ,μιας και η τεχνολογια βοηθαει.) Συγγνωμη για την παρενθεση, συνεπως niktso εχω κατι περισσοτερο απο 200κιλα βραχου. Οσον αφορα το σχεδιαγραμμα για το βραχο εχεις παλι απολυτο δικαιο και εχω κατι στο μυαλο μου, αλλα αν γουσταρετε στειλτε κανα πμ με καμια ιδεα γιατι ειμαι και λιγο αναποφασιστος .Τωρα για το wave maker δεν το θεωρω και απαραιτητο , εξαλλου με πισανε και κατι αμερικανοι ριφαδες να μην το βαλω και αν θελω να μου χαρισουν τα δικα τους μιας και τα βγαλανε γρηγορα και ειδανε καλλιτερα αποτελεσματα με το πατρον που χρησιμοποιω και εγω. Τωρα στην συνεχεια θα δουμε...
Παντως οπως λεει και ο δισκος ο προγραμματισμος ειναι ολα τα λεφτα! Και οχι μονο στον υφαλο αλλα σε ολα τα ενυδρεια . εγω δουλευω για αυτο απο το καλοκαιρι που μας περασε ,συστηματικα ,και προσπαθησα να αναλογιστω ολα τα πιθανα προβληματα που ΘΑ παρουσιαστουν τοσο στον αυτοματισμο του (μιας και δεν θελω να βριζω μετα την ωρα και την στιγμη που το εφτιαξα) αλλα και στο hardware προκειμενου να μην εχω προβληματα με την ποιοτητα νερου.Συζητησα με εμπειρους ριφαδες (πχ Αποστολης –ωκεανος,) διαβασα πολυ εχω και μια σχετικη επειρια στα ενυδρεια και στo reef και ολα πηραν τον δρομο τους ,και ποτε δεν συμβιβαστηκα με ημιμετρα στον εξοπλισμο γιατι ολα τα πληρωνεις διπλα και βαλε στην συνεχεια (τα εχω παθει και εγω και εσεις και ολοι μας). Οποτε ειχα money επαιρνα αυτο που εκανε πραγματικα για το ενυδρειο μου.
Τωρα για το κοστος . Οι φιλοι μου χαρακτηριζουν το reef μαυρη τρυπα στο κεντρο του σαλονιου σου που τρωει λεφτα και με αποκαλουν ψαρομουρη (βλ. αλογομουρης –χαρακτηρισμος ιπποδρομου) αλλα οπως λεει και καποιος απο εδω μεσα ολα για το χομπυ! Στην προκειμενη περιπτωση βεβαια λογο του οτι ασχολουμαι επαγγελματικα με κατασκευες (το ενυδρειο αυτο βρισκεται στο τεχνικο μου γραφειο ) και οτι, τα εχω φτιαξει και μελετησει ολα μονος μου (βασεις, ηλεκτρικα, αποχετευσεις ,παροχες νερου,κτλ) καθως επισης εχω προσβαση στην πρωτη υλη (τζαμια , ανοξειδωτα , ξυλα ,κτλ) απειρες παντεντες και ιδιοκατασκευες ,το κοστος δεν ηταν σημαντικο . Το hardware και ο βραχος ητανε αυτα που με εκαψαν λιγακι αλλα οπως ειπαμε ,ολα για το χομπυ!

Υ.Γ Αλεξανδρε οταν τελειωσω με τις παγιδες για τις μαντις θα δουμε κατι για χταποδακι , θα σε ενημερωσω, και σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-05-04, 18:03
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Αψογη δουλεία...
Τα συγχαρητήριά μου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09857 seconds with 12 queries