Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-12, 13:57
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή Wid caught fish

Θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι ο λογος που παιρνουμε τα ψαρια απο το φυσικο περιβαλλον τους και τα βαζουμε σε ενυδρεια εφοσον υπαρχουν ψαρια εκτροφης?π.χ. υπαρχουν ηδη δισκοι που εχουν μεγαλωσει σε ενυδρεια γιατι να παρουμε δισκους απο την φυση?Με ενδιαφερει πολυ το θεμα και ο καθενας μπορει να γραψει ελευθερα την γνωμη του χωρις ομως βρισιες,απειλες και ασχετα.....(Ελπιζω να μην εχετε την ιδια αποψη με εναν γειτονα μου που με σοκαραν τα λογια του)..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-12, 14:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ενα θεμα απο το 2008: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28613
ενα πιο προσφατο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49256
εχουν διατυπωθει ολες οι αποψεις ηδη! Παρολα αυτα το ξανασυζηταμε αν επιθυμεις ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-12, 14:18
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

θα ηθελα πολυ να μαθω γιατι καποιος να πει βρισιες και απειλες σε ενα τετοιο θεμα! εγω βρισκω πολυ σωστη την απορια αλλα εχω μια δυο θεωριες.

καταρχην παιρνουμε και απο τα δυο ειδη, οποτε οπως ξερεις μιας και το χομπυ εχει και την εμπορικη του μερια, the more the better.

Ακομα, σκεφτομαι πως τα αγρια ψαρια θα εχουν και διαφορετικες συμπεριφορες. ισως κι αυτος να ειναι ακομα ενας λογος.

καλο θα ειναι να μας πουν και παιδια που εχουν ασχοληθει με το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-12, 14:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λοιπον προσωπικα ειμαι καπου αναμεσα.
Πιστευω πως αν καποιος θελει να αποκτησει αγρια ψαρια ειναι υποχρεωμενος να κανει 2 πραγματα: να τους προσφερει συνθηκες οσο πιο εφαμιλες του βιοτοπου τους γινεται, -κατι που ισχυει κατα τη γνωμη μου για ολα τα ψαρια, αλλα στα αγρια πιασμενα ακομα περισσοτερο- και να τα αναπαραγει, και φυσικα οχι μονο για την "προσωπικη του συλλογη" αλλα να δωσει (πουλησει λογικα) σε οσο γινεται περισσοτερους συγχομπυστες που ασχολουνται σοβαρα ωστε να ανανεωνονται τα αιμματα οσο γινεται.
Αν για οποιοδηποτε λογο δεν ειναι σιγουρος οτι θα καταφερει αναπαραγωγη καλυτερα να μην παει σε ψαρια πιασμενα απ ευθειας απο τη φυση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-12, 15:17
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον προσωπικα ειμαι καπου αναμεσα.
Πιστευω πως αν καποιος θελει να αποκτησει αγρια ψαρια ειναι υποχρεωμενος να κανει 2 πραγματα: να τους προσφερει συνθηκες οσο πιο εφαμιλες του βιοτοπου τους γινεται, -κατι που ισχυει κατα τη γνωμη μου για ολα τα ψαρια, αλλα στα αγρια πιασμενα ακομα περισσοτερο- και να τα αναπαραγει, και φυσικα οχι μονο για την "προσωπικη του συλλογη" αλλα να δωσει (πουλησει λογικα) σε οσο γινεται περισσοτερους συγχομπυστες που ασχολουνται σοβαρα ωστε να ανανεωνονται τα αιμματα οσο γινεται.
Αν για οποιοδηποτε λογο δεν ειναι σιγουρος οτι θα καταφερει αναπαραγωγη καλυτερα να μην παει σε ψαρια πιασμενα απ ευθειας απο τη φυση.
εσυ τωρα νομιζεις οτι ο μεσος χομπυστας γνωριζει, η τον ενδιαφερει η εχει εστω επιλογη μεταξυ των δυο ε? και ασε τον μεσω χομπιστα, ο καθενας αν θελει ενα συγκεκριμενο ψαρι και του πει ο πετ σοπας του "το εχω/θα στο φερω", θα πει οκ, και τελειωνει εκει η συζητηση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-12, 15:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εσυ δηλαδη πιστευεις οτι ο μεσος χομπυστας θα παρει wild (ας πουμε ενα betta των 600 ευρω πχ) η το οποιοδηποτε μαγαζακι θα του το φερει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-12, 15:50
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Συμφωνώ σε όσα εχει πει παραπάνω ο Nick...


Στο εξωτερικό ειδικά δεν νοείται να εχεις αφρικανικές κιχλιδες(μιας κ με αυτές εχω ασχοληθεί κ γνωρίζω) και να μην ειναι wild..κυρίως για λόγους συμπεριφορών και χρωμάτων των ψαριών!!

Ειναι όντως "κρίμα" να εχεις πάρει ένα ζωντανό απτό φυσικό του περιβάλλον και να το εχεις περιορίσει σε εναν συγκεκριμένο χώρο αλλα οπως και να το κανεις,για μένα,ειναι μεγάλη η "ευθύνη" να παρεχεις σε ένα τέτοιο ζωντανό οσο το δυνατό καλύτερες συνθήκες ζωής..και αυτο ειναι όλη η μαγεία και η ικανοποίηση όταν το δεις να ζει ευχάριστα και να συμπεριφέρεται οπως πρεπει..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-12, 15:55
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

καταρχην απο οπου και να ερχεται το ψαρι πρεπει να εχει τις καλυτερες συνθηκες. δε σημαινει οτι αν ειναι αναπαραγωγης ενυδρειου το βαζουμε οπου να ναι.

κατα δευτερον, δεν ειπα οτι το μαγαζι θα του το φερει αγριο ντε και καλα, αλλα ειπα οτι ο μεσος χομπυστας δεν ξερει και δεν τον νοιαζει απο που ειναι.

προσωπικα θα προτιμουσα φυσικα αγρια αλλα μονο αν τα εχω πιασει εγω. Δε θα ζηταγα ποτε κατα παραγγελια απο πετ σοπ αγριο.

Απο του χρονου Αμερικη κατι θα γινει!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-08-12, 16:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ρε Βαγγελη για πεσ μου κι εμενα ποιο ειναι αυτο το πετσοπ που φερνει αγρια και οτι ζητησεις χωρις παραγγελιες (και παρακαλια και πιπ... εεε...οκ, παρακαλια) να μου φερει κι εμενα μια τετραδα betta unimaculata

ααα... και να μου τα δωσει σε τιμη splender αναπαραγωγης, μην το ξεχναμε γιατι ως "απλος χομπυστας" εγω απλα θελω κατι μονομαχακια κσι δε με νοιαζει απο που προερχονται
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-08-12, 16:13
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Βαγγελη για πεσ μου κι εμενα ποιο ειναι αυτο το πετσοπ που φερνει αγρια και οτι ζητησεις χωρις παραγγελιες (και παρακαλια και πιπ... εεε...οκ, παρακαλια) να μου φερει κι εμενα μια τετραδα betta unimaculata

ααα... και να μου τα δωσει σε τιμη splender αναπαραγωγης, μην το ξεχναμε
βρε βαλτος εισαι!? η δε θες να καταλαβεις τι λεω? τελευταια φορα ε! ο μεσος χομπυστας δεν ξερει και δεν νοιαζεται για το απο που ειναι το ψαρι του! οκ τωρα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-08-12, 16:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, για τελευταια φορα λοιπον, ο "μεσος χομπυστας" οπως τον λες ετσι κι αλλιως δεν εχει καμια πιθανοτητα να παρει wild και σε πολλα ειδη ουτε καν δευτερη η και τριτη αναπαραγωγη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-08-12, 16:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, για τελευταια φορα λοιπον, ο "μεσος χομπυστας" οπως τον λες δεν εχει καμια πιθανοτητα να παρει wild και σε πολλα ειδη ουτε καν δευτερη η και τριτη αναπαραγωγη
γιατι λεμε 8 φορες το ιδιο πραγμα?με ειδες να λεω οτι παιρνουν αγρια ψαρια οι μεσοι χομπυστες? ντε καταμπαινω

ελα μην αναλωνεσαι εδω! ανοιξε καινουριο θεμα οπου ειπα τη γνωμη μου και πεταχτηκαν να μου την πουν επειδη ειμαι αρχαριος. σου κλεψανε τη δουλεια! αντε εμπα κι εσυ!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-08-12, 16:47
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

οι χομπιστες που ασχολουνται χρονια και σοβαρα με καποιο ειδος ψαριου θα πανε σε f0 αγριο πιασμενο ή f1 γεννα του f0 δηλαδη. ο λογος ειναι τα αιματα των ψαριων αν ειναι διασταυρωση αδερφια με αδεφια συνεχεια ειναι πιο ευαλοτα σε ασθενειες... αυτο σημενει για τα αιματα των ψαριων,, συγουρα δεν συγκρινονται απο θεμα ομοφιας και χρωματων... ενας ακομη λογος ειναι πως αυτα που γινονται αναπαραγωγες υπαρχουν πολλα υβριδια... σκεψου πως καποιος εχει καψουρα με ενα ειδος ψαριου και οταν μεγαλωσει να δει πως ειναι υβριδιο.. οι τιμες ειναι πολυ πιο πανο αλλα οτι πληρωνεις περνεις...
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-08-12, 16:51
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην απο οπου και να ερχεται το ψαρι πρεπει να εχει τις καλυτερες συνθηκες. δε σημαινει οτι αν ειναι αναπαραγωγης ενυδρειου το βαζουμε οπου να ναι.

κατα δευτερον, δεν ειπα οτι το μαγαζι θα του το φερει αγριο ντε και καλα, αλλα ειπα οτι ο μεσος χομπυστας δεν ξερει και δεν τον νοιαζει απο που ειναι.

προσωπικα θα προτιμουσα φυσικα αγρια αλλα μονο αν τα εχω πιασει εγω. Δε θα ζηταγα ποτε κατα παραγγελια απο πετ σοπ αγριο.

Απο του χρονου Αμερικη κατι θα γινει!
Να σου πω οτι αν πας αμερικη και θες να εχεις ψαρια απο την φυση θα πρεπει να γραφτεις σε εναν συλλογο οπου ασχολειται με τετοια πραγματα(εγω λεω να πας στην nanfa)και να παρεις αδεια για να τα πιασεις και να τα βαλεις σε ενυδρειο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Βαγγελη για πεσ μου κι εμενα ποιο ειναι αυτο το πετσοπ που φερνει αγρια και οτι ζητησεις χωρις παραγγελιες (και παρακαλια και πιπ... εεε...οκ, παρακαλια) να μου φερει κι εμενα μια τετραδα betta unimaculata

ααα... και να μου τα δωσει σε τιμη splender αναπαραγωγης, μην το ξεχναμε γιατι ως "απλος χομπυστας" εγω απλα θελω κατι μονομαχακια κσι δε με νοιαζει απο που προερχονται
πολυ ωραιο το ειδος αυτο νικ απο ολα αυτα που κυκλοφορουν.....


Παντως συμφωνω μαζι σας και εκανα το θεμα διοτι ειχα αποφασισει να φερω ενα νεο ειδος στην ελληνικη αγορα και βρηκα το ειδος που ηθελα με τρελα να το αποκτησω.και το ειδος ηταν το elassoma gilberti ή elassoma evergladei.....Το μελετησα για 2 περιπου μηνες(απαιτησεις,διατροφη,minimun λιτρα) και αποφασισα να το παρω....αλλα πριν προχωρησω σε αγορα αποφασισα να γραφτω στην nanfa που ασχολειται με native fish απο την φυση τους και τους ρωτησα αν ισχυουν ολα αυτα που γραφουν και μου απαντησαν οτι ανετα μπαινουν σε 20 λιτρα (καθαρα) 1 ζευγαρι ή ενα χαρεμι(1 α-2 θ)(αρκει να εχουν αυτα που θελουνh,τροφες etc) και επισης μπορουσαν να μου στειλουν αν ηθελα αλλα το προβλημα ηταν το τελωνειο διοτι μια πηρε απο ενα ατομο στην ταιλανδη 1 ζευγαρι γκαπυ επιλεκτικης αναπαραγωγης αλλα το τελωνειο της ηρθε 120 δολλαρια!!Οποτε αρχισα να ψαχνω στην ελλαδα και βρηκα ενα μαγαζι στην θεσσ που μπορουσε να φερει τα evergladei αλλα απο τιμη και μεγεθος απογοητευτηκα 14 ευρω το ενα σε medium και εψαχνα να βρω αλλο ειδος μικρο μεχρι εως 3 εκ και αυτο που βρηκα απο το ιδιο μαγαζι ειναι τα dario dario εκτροφης......αλλα καμια σχεση τα dario dario με τα evergladei.......Εχω στην ακρη ενα 20λιτρο με 2 αμανο που περιμενει τα ψαρια κι 1,5 μηνα για να σκεφτω αν αξιζει ολο το επιχειρημα....Επισης τα evergladei ειναι μονο wild caught και δεν υπαρχουν ακομη εκτροφης(γι'αυτο το σκεφτομαι πολυ) και σιγα μην μου φερει μονο για μενα 1 ζευγαρι ο πετσοπας που τα βρηκε....Σκετη απογοητευση....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-08-12, 17:02
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ενδιαφερον αυτο, δηλαδη τα ψαρια που εχουμε στο ενυδρειο μας και ζευγαρωνουν μεταξυ τους ειναι πολυ ευαλωτα σε ασθενειες λογω "αιμομιξιας"? ουτε που το φανταζομουν.


οσο για την αμερικη, ειναι νωρις ακομα. ας εγκατασταθω εκει και θα ερθει η ωρα να παω το χομπυ σε αλλο επιπεδο!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-08-12, 17:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιο το ειδος αυτο νικ απο ολα αυτα που κυκλοφορουν.....
εχει κι αναπαραγωγες και μαλιστα βρηκα και με 60 ευρω, αλλα χμμμ... ουτε φωτογραφιες ουτε τιποτα... δεν ξερω καν αν ειναι εμπιστοσυνης ο πωλητης (αν κρινεις οτι η χαμηλοτερη τιμη παιζει στα 100-150 δειχνει πολυ καλο για να ειναι αληθινο)
Μετα το Σεπτεμβρη παντως (γιατι εχω μετακομιση) θα αρχισω να στηνω το σπιτακι τους, κι ελπιζω να βρω ψαρια

Παράθεση:
Παντως συμφωνω μαζι σας και εκανα το θεμα διοτι ειχα αποφασισει να φερω ενα νεο ειδος στην ελληνικη αγορα και βρηκα το ειδος που ηθελα με τρελα να το αποκτησω.και το ειδος ηταν το elassoma gilberti ή elassoma evergladei......

πανεμορφο, χωρις να το γνωριζω καν το ψαρακι η μονη μου ενσταση ειναι τα 20 λιτρα (οκ νομιζω ειναι γνωστη η αποψη μου οτι κατω απο 50-60 λιτρα δε πρεπει να μπαινει τιποτα) οπως και να χει καλη επιτυχια και καλες αναπαραγωγες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδιαφερον αυτο, δηλαδη τα ψαρια που εχουμε στο ενυδρειο μας και ζευγαρωνουν μεταξυ τους ειναι πολυ ευαλωτα σε ασθενειες λογω "αιμομιξιας"? ουτε που το φανταζομουν.
για 1-2-5-10 αιμμομιξιες δεν τρεχει τιποτα, κι οι βασιλειαδες αυτο καναν να μη χασουν το γαλαζιο τους αιμμα (τρομαρα τους) αλλα οταν συμβαινουν απανωτες αιμομιξιες για πολλα χρονια το ιδιο το ειδος εκφυλιζεται.
Γι αυτο καλο ειναι καπου καπου να γινεται και καμια ανταλλαγη οταν εχουμε ειδη που γενναναι συνεχεια για να ανανεωνονται τα αιμματα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 18-08-12 στις 17:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-08-12, 17:32
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Για μενα υπαρχουν μονο 2 λογοι ο πρωτος ειναι τα φυσικα χρωματα του ειδους και οχι οτι να ναι (παραδειγμα οι δισκοι) και ο δευτερος αν σου αρεσει ενα ειδος ψαριου το οποιο δεν ειναι εμπορικο και αναγκαστικα πρεπει να κανεις αυτα που ειπε ο nick74 σε οποιον <<petshopa>> συν τα λεφτα που θα σκασεις αλλα η <<τρελλα>> πληρωνεται οποτε δεν εχει τιμη
Τωρα με το κομματι των αγριων συμπεριφορων απλα γελαω απιστευτα γιατι οποιος πιστευει οτι θα δει κατι διαφορετικο, γνωμη μου παντα ειναι γελασμενος με το που μπει το ψαρι στο ενυδρειο αμεσα αντιλαμβανεται ποσο χωρο εχει και δεν ειναι τοσο χαζο να νομιζει οτι ειναι ακομη στον αμαζονιο πχ και θα του την πεσουν οι κορκοδειλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-08-12, 17:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Για εμενα δεν ειναι σωστο να εχουμε στα ενυδρεια μας ψαρια πιασμενα απο τη φυση. Φυσικα ειναι δικη μου αποψη (ετσι μου εχει καρφωθει απο τοτε που ξεκινησα το χομπυ) και μιας και λεμε την αποψη μας την λεω και εγω. Δεν περιμενω απο κανεναν να την αποδεχτει.

Δεν ειναι σωστο κατ'εμε, διοτι το βλεπω ασχημο να παρω κατι απο τη φυση (ναι, με ολους της τους κινδυνους για το ψαρι και με ολη την ανασφαλεια που μπορει να εχει εκει, αλλα ετσι ειναι η φυση) και να το βαζω σε 5 τζαμια οσα λιτρα και να ειναι αυτα. Εδω βεβαια υπαρχει και η αποψη οτι το ψαρι μπορει να προτιμαει ενα ασφαλες σωστο περιβαλλον πχ ενα σωστο ενυδρειο απο τη φυση με τους κινδυνους της, αλλα ουτε αυτο μου αλλαζει τη γνωμη. Αφου υπαρχει το ιδιο απο αναπαραγωγη σε ενυδρειο, θα προτιμησω εκεινο και αν δεν υπαρχει δεν θα το παρω καν απο το να το παρω απο τη φυση.

Ισως να ειναι και οπως λεει πιο πανω ο chs (το να μην υπαρχει η ''αγρια'' συμπεριφορα του ψαριου οταν μπει στο ενυδειο, δεν ξερω βεβαια αν ισχυει). Ειναι τοσα πραγματα που δεν ξερουμε και που δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-08-12, 18:15
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου υπαρχει το ιδιο απο αναπαραγωγη σε ενυδρειο, θα προτιμησω εκεινο και αν δεν υπαρχει δεν θα το παρω καν απο το να το παρω απο τη φυση.
Δεκτη η αποψη αλλα το θεμα ειναι επισης αν υπαρχουν τα ψαρια σε μορφη εκτροφης οπως τα elassoma που υπαρχουν μονο σε μορφη f0 και f1....εκει ειναι το προβλημα και ας δωσεις πολλα λεφτα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-08-12, 19:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δηλαδη? Για εξηγησε μου λιγο. Τα f0 ειναι κατευθειαν απο τη φυση πιασμενα και τα παιδια αυτων f1? Αν ναι, δεν θα επαιρνα f0 αλλα f1 πιστευω δεν θα ειχα προβλημα ή θα περιμενα να ξεφυγουν απο αυτο το σταδιο και να υπαρχουν αναπαραγωγης και να παρω μετα. Το λογικο δεν ειναι οτι καποια στιγμη αυτο θα συμβει? (να εχουμε αναπαραγωγης elassoma δηλαδη?)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-08-12, 20:03
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη? Για εξηγησε μου λιγο. Τα f0 ειναι κατευθειαν απο τη φυση πιασμενα και τα παιδια αυτων f1? Αν ναι, δεν θα επαιρνα f0 αλλα f1 πιστευω δεν θα ειχα προβλημα ή θα περιμενα να ξεφυγουν απο αυτο το σταδιο και να υπαρχουν αναπαραγωγης και να παρω μετα. Το λογικο δεν ειναι οτι καποια στιγμη αυτο θα συμβει? (να εχουμε αναπαραγωγης elassoma δηλαδη?)
εχει πολλα χρονια που ανακαλυφθηκε το ψαρι αυτο αλλα το θεμα ειναι να ασχοληθει καποιος ενυδρειοφιλος και τωρα συμβαινει αυτο....αλλα οι περισσοτεροι δεν τα αναπαραγουν καν και απλως τα εχουν σε species tank..μακαρι να υπηρχαν εκτροφης και θα επαιρνα με τα 1000+...εγω ρωτησα σε πετ και μονο f0 μπορεσε να βρει...οποτε το σκεφτομαι ακομα...Α εχω να πω οτι γενικα κανεις δεν ενδιαφερεται (απο οτι καταλαβα στην ελλαδα)για ψαρακια κατω των 4εκ και ειμαι ο μονος...να σας δειξω δυο τρια αλλα ειδη που με ενδιεφεραν
1)http://www.seriouslyfish.com/species/boraras-naevus/
2)http://www.fishbase.org/summary/Mugilogobius-rexi.html
3)http://www.seriouslyfish.com/species...nopterygionus/
4)http://www.seriouslyfish.com/species...atropurpureus/
Και πες μου αν μπορεις να τα βρεις στην αγορα εκτροφης ομως..ουτε f0 ουτε f1....Ελπιζω να σε καλυψα.....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-08-12, 20:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το θεμα ειναι θα προχωρησεις σε αναπαραγωγη?
Αν ναι, πως θα τα διαθεσεις?
Ειναι προβληματα που με εχουν απασχολησει κι εμενα (ουσιαστικα τις σκεψεις μου λεω).
Αν πχ δωσεις μια μικρη περιουσια για f1 η λογικη λεει πως τους απογονους του δε μπορεις να τους δωσεις τζαμπα, (και ουτε και πρεπει, οποιος παρει πρεπει να το εκτιμησει και να το σεβαστει, και κατα τη γνωμη μου ολα τα ψαρια επρεπε να εχουν υπερπολλαπλασιες τιμες απο αυτες που εχουν) και ποσοι πχ θα δωσουν 50 ευρω (τυχαιο νουμερο) για ενα ψαρακι που εχει το μεγεθος ενος νεον?
Απο την αλλη αν παρεις wild χωρις την προοπτικη να το διαδωσεις χμμμ... ειναι καπως σαν απλα να το φυλακισες χωρις σκοπο μονο και μονο για να το βλεπεις.
Οι δισκαδες δεν εχουν τετοια προβληματα να τους απασχολουν γιατι ειναι πανευκολο να δωσουν τα ψαρια τους, και ολοι τους εχουν συνηθισει να εκτιμανε και να πληρωνουν χωρις ιδιετερα προβληματα. Με τους betta η Ελλαδα δε δειχνει να εχει ακομα μπει σε αυτο το παιχνιδι τοσο σοβαρα (ισως ελαχιστα μεμονωμενα ατομα θα μπορουσαν να εκτιμησουν και να ηταν σε θεση να διαθεσουν σωστα ενυδρεια) οσο για ειδη που εχουν το μεγεθος ενος νεον το βλεπω εξαιρετικα δυσκολο να το διαδωσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-08-12, 23:10
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Και εγω δεν θα επαιρνα αγρια ψαρια γιατι δεν ξερω απο που προερχονται και αν ειναι νομιμα πιασμενα, και γιατι αν το κανουν αυτο για χρονια μαλλον κακο θα κανουν αυτη που τα εμπορευονται στους βιοτοπους τον ψαριων.

Αλλα και την εκμεταλευσει τον φυσικον πορων απο εμας τους πιο ανεπτειγμενους τον χωρων αυτον.

Και πολλες φορες στην καταστροφη αυτον,φανταστειτε να περναμε ολλοι απο τα πετ να τα ζηταγαμε δηλαδη αγρια μονο,να το καναμε μοδα δηλαδη ντε και καλα μονο αγρια, που δεν θελουμε και πολι

Και ποιος μπορει να τους προσφερει αυτα που τους προσφερει η φυση? ακομη και μεγαλυτερη ασφαλεια να τους δινεις με το ενυδρειο δεν συγρινεται, και δεν μπορουμε να εχουμε αυτο το κατι που προσφερει η φυση μετα απο εκατομυρια χρονια(επιλογη).

Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.


Κινδυνος υπεραλιευσεις και εμπορικης εκμεταλευσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-08-12, 02:24
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

στρατηγε και κωστα συμφωνω απολυτα μαζι σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-08-12, 09:53
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις αποψεις σας.

Nick74: Εχω χρονο ακομα να σκεφτω ολα οσα ειπες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγη Apistogramma trifasciata wild caught... Dimis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 52 18-07-10 21:06
Apistogramma trifasciata wild caught... Dimis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 30 18-04-10 11:18
rio 125 fish only mixalis Fish Only 7 22-11-08 15:38
Fish ID Manos M. Malawi 2 08-02-05 20:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17834 seconds with 15 queries