Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-09, 21:31
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή Arduino aquarium controller

Ασχολούμαι ως χόμπι και με τα ηλεκτρονικά και έχω ένα arduino board http://www.arduino.cc/ για εντελώς άλλη χρήση και πειραματισμούς.

Ψάχνοντας βρήκα αυτήν την σελίδα http://reefprojects.com/wiki/Main_Page

Ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος από εδώ ασχολείται με τον arduino ή έχει υλοποίηση το εν λόγο project .

Ακόμα ήθελα να πω, ποιος έχει γνώση με προγραμματισμό και όρεξη να φτιάξουμε μια ανάλογη εφαρμογή στα Ελληνικά ώστε να μπορεί οποιοσδήποτε να την κάνει.μιας και εγω δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο

Eυχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-09, 16:51
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Εχω φτιαξει κατι αναλογο με atmega8 το οποιο εχω σχεδιασει την πλακετα εγω, σίγουρα με arduino ειναι πιο απλο απλα πρεπει να εχεις ιδεα απο C. Σκεφτομαι καποια στιγμη που θα το τελειώσω να κανω μια παρουσιαση. Ως ωρα επειδη λείπω απο το σπιτι το εχω φτιαξει για αναπληρωση, ελεγχο θερμοκρασιας με ανεμιστηρακια και δοσεις λιπασματων. Νομιζω οτι καποιος παλαιότερα στο forum ειχε φτιαξει κατι και ειχε κανει μια παρουσίαση, κανε ενα search και κατι θα βρεις..
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-09, 07:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κατα καιρους εχουν γινει προτασεις ωστε να φτιαχτει κατι τετοιο (καποιος μαλιστα ειχε φτιαξει και σχετικη πλακετα). Ενα τετοιo project κολλαει συνηθως (εκτος απο ελλειψη χρονου) στις διαφορετικες απαιτησεις σε hardware, αρα και σε δυνατοτητες του καθε ενδιαφερομενου.
Για παραδειγμα, να αναφερω κατι που ειναι απλο, στη πραξη ομως γινεται δυσκολο.
Στα ενυδρεια σχεδον οτιδηποτε ειναι προς ελεγχο (πχ φωτα, θερμαντηρες, co2, αντλιες) λειτουργει με 230Vac. Αυτο σημαινει οτι στην απλουστερη μορφη, θα πρεπει ο οποισδηποτε mc να ελεγχει πριζες μεσω ρελε.
Επισης για λογους ευκολιας και συντηρησης δεν ειναι καλο να κοπουν τα σουκο φις των συσκευων. Αρα χρειαζομαστε πριζες που να ελεγχονται απο mc. Επισης πρεπει τα παντα να ειναι σωστα στηριγμενα και προστατευμενα ωστε ουτε κινδυνος ηλεκτροπληξιας να υπαρχει, ουτε να σου μεινει κατι στο χερι.
Τονιζω οτι η τελικη κατασκευη δεν θα πρεπει να απευθυνεται σε γνωστες του θεματος ηλεκτρισμου και ασφαλειας επιπεδου ηλεκτρολογου, αλλα απλους χρηστες.
Μια λυση θα ηταν ενας εξωτερικος ηλεκτρικος πινακας με σουκο πριζες ραγας. Ομως πιανει πολυ χωρο και δεν ειναι και φτηνο.
Ιδανικη λυση θα ηταν ενα πολυμπριζο με ενσωματωμενους ρελεδες.
Controllers τυπου iks εχουν κανει τετοια ειδικη κατασκευη.
Αλλα αμα ξεκιναμε με ενα πολυμπριζο 4 θεσεων να κανει 150 ευρω, υπαρχει προβλημα.

Υπαρχει ενα φτηνο προγραμματιζομενο πολυμπριζο, με 35 ευρω για 4 θεσεις ΑΛΛΑ ειναι φτιαγμενο για pc και θελει ο mc να ειναι usb HOST (οχι client) και εκει αναγκάστικα να το αφησω για οταν παρω συνταξη, κατι που
α. αργει και β. ετσι πως παμε μαλλον δεν θα γινει ποτε.. ( η συνταξη, για το controller παιζεται.)

Και για να μην παρεξηγηθω, δεν αποθαρρυνω κανεναν, το αντιθετο.
Επειδη ομως η εμπειρια εχει δειξει οτι υπαρχουν παραμετροι που δεν τις φανταζομαστε απο την αρχη, η συμβουλη μου ειναι για οποιον θελει να ασχοληθει, να φτιαξει στην αρχη χωριστες συσκευες και να τις δοκιμασει στη πραξη και σε βαθος χρονου. Τοτε θα διαπιστωσει οτι υπαρχουν και αλλες παραμετροι. Για παραδειγμα μια αναπληρωση μπορει να δουλευει, αλλα καποια στιγμη μπορει να τελειωσει το νερο. Τοτε ο mc θα πρεπει καποια στιγμη να σταματησει την αντλια ωστε να μην καει. Δεν ειναι κατι δυσκολο οταν εχεις mc, πρεπει ομως να το παθεις για να το σκεφτεις να το φτιαξεις... Και μετα παμε και σε all-in-one κατασκευη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-09, 16:58
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Σωστα ολα αυτα. Οσον αφορα τις πρίζες επειδή το επισημαίνεις πολύ, εγω εφτιαξα ενα κουτι απο plexi εκανα τρυπες και εβαλα πριζες τοιχου και μεσα στο κουτι ολα τα ρελε. Ειναι αρκετα σταθερο και τελειως ακίνδυνο. Οσο για τις παραμετρους πιστευω οτι γιαυτο ειναι καλο να συζητηθεί εδω στο forum ωστε να προχωράει το θέμα και να πεφτουν συνεχώς ιδέες απο πολλούς .
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-09, 20:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για βαλε λοιπον καμμια φωτο....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-09, 16:39
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Καλησπέρα, επειδη παρακολουθώ την πορεία τέτοιον projects στα διαφορα forum με μεγάλο ενδιαφέον θα ήθελα κυρίως απο τον Sir (που έχει πείρα) , lucky 13 να σπρώξετε να κάνω μια αρχή και βλέπουμε τι μπορούμε να κάνουμε. Καταρχήν ειμαι προγραμματιστής αλλά δεν έχω ασχοληθεί με embedded συστηματα... Απο που ξεκινάμε και το mc που αναφέρεις τι είναι ( mircrocontroller?).

Επίσης ειχε συζητηθεί και η λύση PC με Χ10 πρίζες και καποιο προγραμμα... ξερει κανεις κατι σχετικο?
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-09, 00:54
morfeas126
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

μπορείτε να βρείτε σε καταπληκτικές τιμές και πικοιλία arduino και σε Ελληνικό eshop. www.buyarobot.gr. Αγορές χωρίς χρήση πιστωτικής κάρτας. Εγώ απο εκεί το πήρα και κάνω διάφορους πειραματισμούς!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-10, 08:14
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Τελικά τι έγινε ρε παιδιά; Ψόφησε το project?

Έχω ψηθεί να φτιάξω ένα καλό προγραμματιζόμενο ελεγκτή για τα dimmable φωτιστικά (για να κάνει όχι μόνο ανατολή δύση αλλά και noon burst και άλλα κόλπα), και το arduino ακούγεται ότι πρέπει... προχώρησε κανείς καθόλου;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-10, 20:23
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά
Δεν θα έλεγα ότι ψόφησε το προτζεκτ αλλά ότι έχει πάρει από την πλευρά μου έναν βαθύ υπνάκο χαχαχαχα. Έχω βρει ακόμα κάποια πραγματάκια πολύ χρήσιμα στο ιντερνετ για να κατασκευάσω τον κοντρολερ αλλά λόγο έλλειψη χρόνου δεν μου είναι εύκολο να ασχοληθώ. Αν θέλει κάποιος μπορώ να τα ανεβάσω τις σελίδες που έχω και να το προχωρήσετε εσείς

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά τι έγινε ρε παιδιά; Ψόφησε το project?

Έχω ψηθεί να φτιάξω ένα καλό προγραμματιζόμενο ελεγκτή για τα dimmable φωτιστικά (για να κάνει όχι μόνο ανατολή δύση αλλά και noon burst και άλλα κόλπα), και το arduino ακούγεται ότι πρέπει... προχώρησε κανείς καθόλου;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Digital aquarium controller DYI abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 31-12-09 10:10
Open aquarium controller DiY project abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 30-12-09 19:17
Bas Aquarium johnny98130 Δίσκοι 6 18-11-05 00:48
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05520 seconds with 13 queries