Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-08-08, 09:53  
Νέος στο χόμπυ - επιλογή ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman
Senior Member
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος 21-08-08, 09:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους,

Μετά από αρκετή σκέψη (και έντονη "προτροπή" του γιού μου) αποφάσισα να αγοράσω (και να ασχοληθώ) με ένα ενυδρείο. Έχω κάνει αρκετό διάβασμα σχετικά με τις διαδικασίες (στήσιμο, επιλογή ψαριών/φυτών, φροντίδα, κλπ) και νομίζω ότι είμαι πιά έτοιμος να προχωρήσω.

Επειδή πάρα πολλές από τις πληροφορίες τις βρήκα στο forum ήθελα να πώ "ευχαριστώ" σε όλους, και ελπίζω να μπορώ να συμμετέχω κι εγώ εποικοδομητικά, εν καιρώ.

Επίσης, είχα μία ερωτηση για την οποία θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις από όποιον έχει το χρόνο να απαντήσει (ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων αν έχει συζητηθεί σε παλαιότερα post).

Αυτές τις μέρες επιλέγω ενυδρείο, και ήθελα μια συμβουλή, σε ότι αφορά τις διαστάσεις. Συγκεκριμένα, αν μιλάμε για συγκεκριμένα λίτρα, (π.χ. 120) είναι καλύτερο ένα "μακρύ" αλλά "στενό" ενυδρείο (π.χ. 100μήκος Χ 45ύψος Χ 30πλάτος) ή ένα κοντύτερο αλλά φαρδύ (π.χ. 80μήκ χ 50ύψ. χ 36πλ.); Ή δεν έχει σημασία τελικά ή επιλογή (για την ποιότητα ζωής των ψαριών εννοώ, όχι για την εξωτερική αισθητική του κουτιού). Να σημειώσω ότι με ενδιαφέρει μάλλον η δημιουργία ενός κοινωνικού ενυδρείου με πολλά μικρού μεγέθους ψάρια.

Ευχαριστώ,

Δημήτρης
Εμφανίσεις: 4500
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 25-08-08, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ρε μοντ για μαντρωσε τους σπαμερς, τι το περασατε εδω ρε?



__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλησπέρα σε όλους!!!-νέος στο χόμπυ *ΙΧΘΥΣ* Αρχάριοι γλυκού νερού 9 05-04-07 15:48
Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις! DUKEMNUKEMgr Γλυκό νερό - Γενικά 29 14-01-05 12:12
Καινούριοι στο φόρουμ και στο χόμπυ, δείτε αυτό πριν απ'ολα! Tolis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-08-03 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03060 seconds with 15 queries