Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-01-13, 18:48  
Θολωμένο νερό-SOS
 
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία
Member
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος 13-01-13, 18:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα!!Ο φιλος μου ειναι φανταρος και προοσφατα εχασε τον πατερα του..Ετσι βρεθηκα με ενα ψαρακι που λυπομουν να αφησω να ψωφισει και αποφασισα να παρω το ενυδρειο του..

Στο θεμα μας λοιπον..Στο συγκεκριμενο ενυδρειο υπηρχαν 8-9 ψαρια,ημιαγρια(υποψιν ειναι γλυκου νερου) απο τα οποια καταφερε και επεζησε μονο το 1..Το νερο ηταν σε αθλια κατασταση και ειπαμε να το στησω απο την αρχη.Πηγα λοιπον σε ενα πετ σοπ και μου εδωσαν καποιες οδηγιες.
Το ψαρι εφυγε απο κει..Μου ειπαν να ριξω 2 κιλα αλατι για να σκοτωσει δε ξερω κ γω τι..Το αδειασαμε την επομενη,καθαρισμα μεσα εξω,φιλτρα κλπ κλπ..
Μου ειπε επισης οταν βαλω νερο θα βαλω 2 φαρμακα για 24 ωρες..
Ωστοσο το νερο ειναι ακομα λιγο θολο απο τα φαρμακα και σε περιπου 4 ωρες συμπληρωνεται το 24ωρο..

Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει γιατι ειναι και κλειστα τα πετ σοπ και ειναι κριμα να το χασουμε το καημενο..
Εμφανίσεις: 13138
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 14-01-13, 07:21
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το tetra aquasafe ειναι αντιχλωριο δεν χρειαζεται να αγορασεις αλλο,θα
ριχνεις την ποσοτητα που γραφει στις οδηγιες οταν κανεις αλλαγη νερου.
Αφου εβαλες μπολι ριχνε δυο με τρια φυλλαρακια τροφης για να ταιζεις
την βιολογια.Αφου εχεις nitrivek ριχνε και απο αυτο παντα συμφωνα με
τις οδηγιες θα ενισχυσει την βιολογια σου(που ξερεις μπορει να ξεματιαζει).
Παρε τεστ NH3-NH4,NO2,NO3,οταν οι μετρησεις δειξουν NH3-NH4 0,NO2 0
και NO3 υψηλα κανεις μια καλη αλλαγη νερου και βαζεις το ψαρι.
Επισης θελω να ξερεις οτι ολοι εμεις οταν ειχαμε ξεκινησει τα ξεραμε ολα,
δεν ακολουθουσαμε τις οδηγιες που μας εδιναν απο τα πετ σοπ,δεν σκοτωσαμε ψαρια και δεν αγορασαμε βαμμενα ψαρια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 14-01-13, 07:40
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
,ετσι δημιουργουνται οι δυσπλασιες,τα ακαρεα κλπ κλπ...
......σορυ αλλα..

Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 14-01-13, 12:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ τωρα εχω μια πιο καθαρη εικονα του τι μπορει να συμβαινει.
Το πιθανοτερο λοιπον καποιος που βλεπει αυτα τα ψαρια, να μη σκεφτει καθολου πως γινεται πχ να εχουν αυτα τα χρωματα ή να γραφουν I love you και μια καρδουλα στο πλαι.
Απλα τα παιρνουν και τα βαζουν στο ενυδρειο.
Οσο για τους σκυλους, καταλαβα οτι μαλλον εννοεις οτι ενδυκνειται να ζευγαρωνουν σκυλια μετα απο εξετασεις υγειας για αποφυγη προβληματων στους απογονους. Οχι οτι απαγορευεται με καποιο νομο, να ζευαρωσουν δυο σκυλια.

Παντως, και βαση της δικης μου λογικης, μου φαινεται τραβηγμενο, καποιος να σκεφτει πιο ευκολα, να κανεις γενικες εξατασεις στα σκυλια του για να τα ζευγαρωσει, απο το να μη περασει απο το μυαλο του οτι κατι τρεχει με αυτα τα παραξενα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 14-01-13, 18:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ τωρα εχω μια πιο καθαρη εικονα του τι μπορει να συμβαινει.
Το πιθανοτερο λοιπον καποιος που βλεπει αυτα τα ψαρια, να μη σκεφτει καθολου πως γινεται πχ να εχουν αυτα τα χρωματα ή να γραφουν I love you και μια καρδουλα στο πλαι.
Απλα τα παιρνουν και τα βαζουν στο ενυδρειο.
Αυτα με τις καρδουλες και τα I lοve you ειναι εντελως αλλο θεμα και τα βαμμενα ειναι κατι διαφορετικο.
Προσωπικα πριν μαθω σχετικα με το βαψιμο και ολα αυτα τα ευτραπελα οτι κι αν εβλεπα θα το θεωρουσα απλα θαυμα της φυσης (απο χρωματα εννοω βεβαια).
Δεν καταλαβαινω γιατι κολλας βρε Σπυρο τοσο σε αυτο... Στα νερα του πλανητη μας υπαρχουν τα πιο παραξενα πλασματα (κυριως στα αλατια βεβαια) δεν καταλαβαινω τι θα εμποδιζε καποιο ψαρακι να εχει ροζ φωσφοριζε χρωματισμο εκ φυσεως...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 14-01-13, 21:24
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Δε νομιζω να μιλησα για τα i love ,καρδουλες και οτι αλλο εχουν "βγαλει"..Μιλησα για τα χρωματα...Οπουδηποτε εχω παει εχω δει εντονα μπλε ψαρια,ροζουλια,πορτοκαλια...Ολα αυτα ειναι βαμενα?Αν ναι τοτε μπραβο τους γιατι με εχουν ξεγελασει πληρως...
και ξαναλεω τα σκεφτεσαι απο τη ΜΕΡΙΑ σου.

Εισαι ψαγμενος σε τετοια θεματα και μπραβο σου.Και μπραβο γιατι πλεον τα εμαθα κ εγω..
Αλλα αποτι βλεπω δεν εισαι και ποολυ ενημερωμενος για τα puppy mills...BYB...

Τελοσπαντων..ας μη το συνεχισουμε γιατι βλεπω εχεις κολλησει σε αυτο...
αλλα ΟΧΙ γιατι σημερα ετρεχα σε πολλα πετ σοπ,κανεις οταν εβλεπε τα χρωματα δεν ελεγε "μα πως εγινε τωρα αυτο?" Οσους ακουσα ειπαν κοιτα τι πλακα που εχουν αυτα...
-------------------------
Για οσους ενδιαφερονται τελοσπαντων..Το ψαρι ζει ακομα τουλαχιστον,το εχω βαλει μεσα στο ενυδρειο,το νερο ειναι καπως πιο καθαρο..
Κανει τις βολτες του μεσα,απλα αρκετες ωρες ειναι κρυμενο πισω απο τα φυτα του(δε ξερω αν εχει σημασια αλλα καθεται κοντα στο φιλτρο-θερμοστατη-αεραντλια)

Επισης.σε πετ σοπ που μου προτειναν καποια μελη(και τους ευχαριστω) μου ειπαν,οπως κ οι ιδιοι, οτι το νερο σιγα σιγα θα ξεθολωσει.Αλλα μου ειπαν επισης να βαλω νιτριβεκ για να αυξησω τη βιολογια του..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αιμιλία : 14-01-13 στις 21:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-01-13, 21:29
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομιζω να μιλησα για τα i love ,καρδουλες και οτι αλλο εχουν "βγαλει"..Μιλησα για τα χρωματα...Οπουδηποτε εχω παει εχω δει εντονα μπλε ψαρια,ροζουλια,πορτοκαλια...Ολα αυτα ειναι βαμενα?Αν ναι τοτε μπραβο τους γιατι με εχουν ξεγελασει πληρως...
και ξαναλεω τα σκεφτεσαι απο τη ΜΕΡΙΑ σου.

Εισαι ψαγμενος σε τετοια θεματα και μπραβο σου.Και μπραβο γιατι πλεον τα εμαθα κ εγω..
Αλλα αποτι βλεπω δεν εισαι και ποολυ ενημερωμενος για τα puppy mills...BYB...

Τελοσπαντων..ας μη το συνεχισουμε γιατι βλεπω εχεις κολλησει σε αυτο...
αλλα ΟΧΙ γιατι σημερα ετρεχα σε πολλα πετ σοπ,κανεις οταν εβλεπε τα χρωματα δεν ελεγε "μα πως εγινε τωρα αυτο?" Οσους ακουσα ειπαν κοιτα τι πλακα που εχουν αυτα...
-------------------------
Για οσους ενδιαφερονται τελοσπαντων..Το ψαρι ζει ακομα τουλαχιστον,το εχω βαλει μεσα στο ενυδρειο,το νερο ειναι καπως πιο καθαρο..
Κανει τις βολτες του μεσα,απλα αρκετες ωρες ειναι κρυμενο πισω απο τα φυτα του(δε ξερω αν εχει σημασια αλλα καθεται κοντα στο φιλτρο-θερμοστατη-αεραντλια)

Επισης.σε πετ σοπ που μου προτειναν καποια μελη(και τους ευχαριστω) μου ειπαν,οπως κ οι ιδιοι, οτι το νερο σιγα σιγα θα ξεθολωσει.Αλλα μου ειπαν επισης να βαλω νιτριβεκ για να αυξησω τη βιολογια του..

ειπαμε αστο νιτριβεκ δεν σου προσφερει κατι εκτος απο εξοδα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 14-01-13, 21:30
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα μου ειπαν επισης να βαλω νιτριβεκ για να αυξησω τη βιολογια του..
Το νιτριβεκ δεν προσφερει καμια βιολογια.Μονο κερδος στην εταιρεια.Δεν περιεχει (βιολογια) για ενυδρειο.Μπορει να στο εξηγησει ο ειδικος σε αυτα τα θεματα Nick74.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-01-13, 21:32
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νιτριβεκ δεν προσφερει καμια βιολογια.Μονο κερδος στην εταιρεια.Δεν περιεχει (βιολογια) για ενυδρειο.Μπορει να στο εξηγησει ο ειδικος σε αυτα τα θεματα Nick74.
βακτηρια υποτιθετε νικολακη.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-01-13, 21:36
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ναι αυτο μου ειπε αλλα δε θα ξαναριξω..

δε μου ειπαν κατι αλλο,απλα να περιμενω να ξεθολωσει..και σε καμια βδομαδα να κανω αλλαγη..Πανω κατω τα ιδια με εδω..
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-01-13, 21:40
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βακτηρια υποτιθετε νικολακη.
Βακτηρια εννοουσα, απλα το ειπα με την εννοια οτι τα βακτηρια συγκροτουν την βιολογια του ενυδρειου.Γι αυτο ειπα βιολογια.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 14-01-13, 21:42
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βλεπουν καποια ατομα ομως που ακομα δεν καταλαβενουν καποιες ορολογιες αρα πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 14-01-13, 21:45
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βλεπουν καποια ατομα ομως που ακομα δεν καταλαβενουν καποιες ορολογιες αρα πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους
Σωστο.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 14-01-13, 21:47
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 14-01-13, 21:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νιτριβεκ δεν προσφερει καμια βιολογια.Μονο κερδος στην εταιρεια.Δεν περιεχει (βιολογια) για ενυδρειο.Μπορει να στο εξηγησει ο ειδικος σε αυτα τα θεματα Nick74.
Νικο δεν ειμαι ειδικος, ουτε καν βιολογος, αλλα ειμαι ορθολογιστης και ελαφρως σκεπτικιστης.
Επισεις οταν πλεον εχω κανει ο ιδιος πειραμματα, καθως και κανα δυο αλλα μελη και τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα (δηλαδη αποδειχτηκαν ξαματιασματοζούμια) ε καπου εδραιωσα τη θεση μου σχετικα με τα εν λογο θαυματουργα μπουκαλακια της παναγιτσας της βακτηριούσας, και οταν πλεον βλεπω και οι ειδικοι να λενε τα ιδια πραγματα http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/ -το κερασακι στην τουρτα- ε τοτε πλεον να δουμε οτι η εικονα για το τι περιεχουν -η μαλλον τι ΔΕΝ περιεχουν- αυτα τα θαυματομπουκαλα, ειναι εμφανεστατη για ολους (οσους θελουν να δουν τεσπα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αυτο μου ειπε αλλα δε θα ξαναριξω..

δε μου ειπαν κατι αλλο,απλα να περιμενω να ξεθολωσει..και σε καμια βδομαδα να κανω αλλαγη..Πανω κατω τα ιδια με εδω..

αλλαγες κανε συχνοτερα, ειδικα τωρα που δεν εχεις ακομα τεστ αμμωνιας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 14-01-13 στις 21:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 14-01-13, 21:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομιζω να μιλησα για τα i love ,καρδουλες και οτι αλλο εχουν "βγαλει"..Μιλησα για τα χρωματα...Οπουδηποτε εχω παει εχω δει εντονα μπλε ψαρια,ροζουλια,πορτοκαλια...Ολα αυτα ειναι βαμενα?Αν ναι τοτε μπραβο τους γιατι με εχουν ξεγελασει πληρως...
και ξαναλεω τα σκεφτεσαι απο τη ΜΕΡΙΑ σου.

Εισαι ψαγμενος σε τετοια θεματα και μπραβο σου.Και μπραβο γιατι πλεον τα εμαθα κ εγω..
Αλλα αποτι βλεπω δεν εισαι και ποολυ ενημερωμενος για τα puppy mills...BYB...

Τελοσπαντων..ας μη το συνεχισουμε γιατι βλεπω εχεις κολλησει σε αυτο...
αλλα ΟΧΙ γιατι σημερα ετρεχα σε πολλα πετ σοπ,κανεις οταν εβλεπε τα χρωματα δεν ελεγε "μα πως εγινε τωρα αυτο?" Οσους ακουσα ειπαν κοιτα τι πλακα που εχουν αυτα...
-------------------------
Για οσους ενδιαφερονται τελοσπαντων..Το ψαρι ζει ακομα τουλαχιστον,το εχω βαλει μεσα στο ενυδρειο,το νερο ειναι καπως πιο καθαρο..
Κανει τις βολτες του μεσα,απλα αρκετες ωρες ειναι κρυμενο πισω απο τα φυτα του(δε ξερω αν εχει σημασια αλλα καθεται κοντα στο φιλτρο-θερμοστατη-αεραντλια)

Επισης.σε πετ σοπ που μου προτειναν καποια μελη(και τους ευχαριστω) μου ειπαν,οπως κ οι ιδιοι, οτι το νερο σιγα σιγα θα ξεθολωσει.Αλλα μου ειπαν επισης να βαλω νιτριβεκ για να αυξησω τη βιολογια του..

Kανε αλλαγη νερου 50%, ιδιας θερμοκρασιας και με αντιχλωριο (seachem prime αν ειναι δυνατον που πιανει και αμμωνια) .
Ταισμα με μεγαλη τσιγγουνια. Ενα φυλαρακι τις πρωτες μερες και σταδιακα, αν πηγαινουν καλα τα πραγματα, αυξανεις ποσοτητα.

Νομιζα, οτι εγινε κατανοητο οτι μιλουσα για ολες τις περιπτωσεις "περιεργων" ψαριων, αφου ανεφερα πιο πανω με τα λινκ μεχρι και ψαρια-λαμπες.
ΟΚ ομως, καταλαβαμε ολοι οτι ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβει ενας ασχετος με το χομπι, τι ειναι ικανοι να κανουν οι εμποροι στα ζωντανα για το χρημα. Καποιοι ισως, δεν θελουν ουτε να το σκεφτονται και προτιμουν να εχουν αγνοια.

Με τα puppy mills δεν ηθελα να ασχοληθω επι του παροντος, αλλα ειμαι ενημερος αρκετα χρονια και ενημερωσα κι εγω με τη σειρα μου οσο μπορουσα και τους αλλους.
Κοιτα την ημερομηνια της δημοσιευσης μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-01-13, 22:03
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο δεν ειμαι ειδικος, ουτε καν βιολογος, αλλα ειμαι ορθολογιστης και ελαφρως σκεπτικιστης.
Επισεις οταν πλεον εχω κανει ο ιδιος πειραμματα, καθως και κανα δυο αλλα μελη και τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα (δηλαδη αποδειχτηκαν ξαματιασματοζούμια) ε καπου εδραιωσα τη θεση μου σχετικα με τα εν λογο θαυματουργα μπουκαλακια της παναγιτσας της βακτηριούσας, και οταν πλεον βλεπω και οι ειδικοι να λενε τα ιδια πραγματα http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/ -το κερασακι στην τουρτα- ε τοτε πλεον να δουμε οτι η εικονα για το τι περιεχουν -η μαλλον τι ΔΕΝ περιεχουν- αυτα τα θαυματομπουκαλα, ειναι εμφανεστατη για ολους (οσους θελουν να δουν τεσπα)
-------------------------



αλλαγες κανε συχνοτερα, ειδικα τωρα που δεν εχεις ακομα τεστ αμμωνιας
Συμφωνω μαζι σου. Δεν ειπα το αντιθετο, και εγω απατη τα θεωρω.Απλα εσυ εχεις τον τροπο σου να το επισημαινεις.
Π.χ
1 ξαματιασματοζούμια
2 μπουκαλακια της παναγιτσας της βακτηριούσας
3 θαυματομπουκαλα

Και αλλα πολλα επικα που εχεις γραψει κατα καιρους.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-01-13, 22:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ ομως, καταλαβαμε ολοι οτι ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβει ενας ασχετος με το χομπι, τι ειναι ικανοι να κανουν οι εμποροι στα ζωντανα για το χρημα.

Σπυρο γιατι εχεις κολλησει και γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο κατι τετοιο?
Αν με ρωτουσες πριν 10-12 χρονια θα σου ελεγα πως μαλλον αυτα απαγορευονται δια νομου στο δυτικο κοσμο...
Εβλεπα μαλιστα στην Ασια το τι γινεται με τα ζωα που χρησιμοποιουνται αρκετα βαναυσα (δε λεω μονο για τους μονομαχους και τα κοκορια στις μονομαχιες αλλα ακομα και τα ζωα που εχουν για τροφη, σκοτωνονται πολυ βαρβαρα) και τους θεωρουσα "απολιτιστους κανιβαλους" και μαλιστα τους επεμενα οτι στη δυση (ετσι οπως τη φανταζομουνα στην κοσμαρα μου δηλαδη) υπαρχουν σφαγεια που τα ζωα εκτελουνται ανωδυνα η με πυροβολισμο στο κεφαλι η με χτυπημα που φερνει ακαριαιο θανατο (και να πω την αληθεια αυτο το πιστευα μεχρι περυσι που ειδα το "Γηινοι" και επαθα σοκ, αφου μεσα στην κοσμαρα μου πιστευα πως αυτα απαγορευονται, τουλαχιστο στα νομιμα σφαγεια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 14-01-13, 22:22
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Πηγα και πηρα αυτο το αντιχλωριο σημερα και εριξα(πολυ λιγο ομως με βαση τη δοσολογια που λεει πισω)

(χαιρομαι που εισαι ενημερος,ελπιζω και για τους byb..γιατι κ αυτοι τα ιδια %^&%$ ειναι..)
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 14-01-13, 22:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βρεις αμμωνια στο ενυδρειο, μπορεις να βαλεις μεχρι 5πλη δοση prime.
1 δοση = 1ml ανα 40 λιτρα, για καθε 1 ppm αμμωνιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 15-01-13, 04:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω μαζι σου. Δεν ειπα το αντιθετο, και εγω απατη τα θεωρω.Απλα εσυ εχεις τον τροπο σου να το επισημαινεις.
Π.χ
1 ξαματιασματοζούμια
2 μπουκαλακια της παναγιτσας της βακτηριούσας
3 θαυματομπουκαλα

Και αλλα πολλα επικα που εχεις γραψει κατα καιρους.


Η αληθεια ειναι πως χρησιμοποιω πολυ την υπερβολη στο λογο μου οταν θελω να τονισω κατι, αυτο μου βγαινει αυθορμητα.
ομως σκοπος μου παντα ειναι να τριγκαρω με ενα ερεθισμα τον αλλο να ψαχτει κι οχι να παρασυρω τη σκεψη του εκει που θελω εγω, οποτε θα θεωρουσα πολυ θετικοτερο να εβλεπα να δινεται περισσοτερο βαρος στα διαφορα επιχηρρηματα που προτεινω κι οχι στα "εργαλεια προπαγανδας" (μπορει να "το χω" αλλα θετικη κατευθυνση διαλεξα κι οχι τη δημοσιογραφια πχ η κατι παρεμφερες οπου η προπαγανδα ειναι αυτοσκοπος και εργαλειο που χρησιμοποιειται με σκοπο να φρεναρει τη σκεψη και να κατευθυνει τις επιλογες).
Με λιγα λογια ΔΕ θελω οι ανθρωποι να πειθονται απλα με τις λεξεις, αλλα απο τα επιχηρρηματα, τα αποτελεσματα και τον ορθολογιστικο (επιστημονικο) τροπο εξαγωγης συμπερασματων.
Ετσι σχετικα με τα μπουκαλοβακτηρια, αυτα δεν ειναι απατη επειδη εγω τα ονομασα θαυματομπουκαλα, αλλα τα ονομασα ετσι γιατι απλα τετοια ειναι κι αυτο εχει αποδειχτει πλεον και με 3 τουλαχιστο τροπους (1. χρηση λογικης, γνωσεων και κριτικης σκεψης, 2. προσωπικα πειρματα,πειραματα απο συγχομπυστες , 3. και με αναζητηση στις γνωμες ανθρωπων που ειναι οντως αυθεντιες)
Αυτα ειναι τα εργαλεια που χρησιμοποιησα για να εξαγω τα προσωπικα μου συμπερασματα, και να πω δημοσια τη γνωμη μου καθως και να ασκησω τη σκληρη κριτικη μου απεναντι στις εταιριες που παραμυθιαζουν τον κοσμο με τετοιες αηδιες προκαλωντας προβληματα και θανατους σε εκατομμυρια ψαρακια στο βωμο του κερδους λεγοντας ψευδως οτι με τα θαυματοζουμια τους μπορει καποιος σε 24ωρες να βαλει ψαρια σε ενα αστρωτο ενυδρειο, κατι που ολοι οι εμπειροτεροι γνωριζουμε πως απλα δεν ισχυει και πως θα εχει κακο αποτελεσμα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 15-01-13, 05:18
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Thumbs down

Μήπως το ψαράκι σου είναι rainbow shark;

Είναι καλό που ανέλαβε με υπευθυνότητα το ψαράκι του φίλου της, είναι κακό το πως πέσανε να φάνε τους πετσοπάδες, αλλά και να φάνε την ίδια τη κοπέλα, για την άγνοιά της για τα τεχνητά χρωματισμένα ψάρια. Δλδ πόσο νερντς είναι μερικοί;
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 15-01-13, 12:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν πας στη γωνια να δεις αν ερχομαι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 15-01-13, 12:40
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

αν πεφτανε να την φανε δεν θα καθοντουσαν να κανουν ενα ποστ 3ων σελιδων και να προσπαθουν να την βοηθεισουνε αντιθετα με σενα δεν προσφερει κατι το ποστ σου και δεν μπορεις να το αποκαλεις "βοηθεια" αυτο που κανεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 15-01-13, 12:55
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως το ψαράκι σου είναι rainbow shark;

Είναι καλό που ανέλαβε με υπευθυνότητα το ψαράκι του φίλου της, είναι κακό το πως πέσανε να φάνε τους πετσοπάδες, αλλά και να φάνε την ίδια τη κοπέλα, για την άγνοιά της για τα τεχνητά χρωματισμένα ψάρια. Δλδ πόσο νερντς είναι μερικοί;

μεγαλε ωραια μας τα λες μας εβαλες στη θεση μας
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 15-01-13, 13:32
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πας στη γωνια να δεις αν ερχομαι?
Κλαιω αχαχαχαχαχαχ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
μεγαλε ωραια μας τα λες μας εβαλες στη θεση μας
Στελιο εσυ εισαι ανεκδιηγητος. Τολμησες να τις δωσεις ΚΑΙ μπολι. Δηλαδη ποσο νερντ εισαι;!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 15-01-13 στις 13:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 15-01-13, 13:34
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

επρεπε να του τη στειλουμε να της δωσει κανα νιτριβεκ μαγικο ε ρεεε
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 15-01-13, 19:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλα, ποιασε τ αυγο και καντου περμαναντ...
Παντου θα υπαρχει ενας "παγγαλος" ετοιμος να γινει μισητος για συμφεροντα αλλων (μπορει να εχει να κανει γενικοτερα με τη φυση καποιων ανθρωπων).
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-01-13, 23:07
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πας στη γωνια να δεις αν ερχομαι?
Ε εισαι τρελος χαχαχαχαχαχαχαχ..
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 16-01-13, 01:13
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Γκουχ Γκουχ!!Ειρηνη υμιν παιδια!!
Σημασια εχει να σωθει το ψαρακι,βαμμενο η μη...(παρεπιπτοντως το βρηκα σε ενα πετ σοπ να το λενε"χηρα")

Το θεμα μας ειναι οτι φαινεται αρκετα πιο καλα..κανει τις βολτες του και δεν ειναι μονιμως κρυμμενο!
Τωρα μενει να κανω κ τα απαραιτητα τεστ,να περασει λιγο ο καιρος,να μαθω και καποια πραγματα και να μαθω κ τι φιλους μπορω να του βαλω!!
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 16-01-13, 01:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Xηρες μπορεις (και πρεπει) να βαλεις. (Gymnocorymbus ternetzi)
Ειναι κοπαδοψαρα. Μινιμουμ 8 ατομα
Αβαφες εννοειται
Σταδιακα ομως, οχι ολες μαζι και δεν ανταπεξερθει η βιολογια στην αποτομη αυξηση ρυπων
Δεν ειναι τελικα "ημιαγρια". Ειναι ειρηνικα ψαρακια.
Μπορει να "εφυγαν" και λογω της βαφης, και να μην εφταιξε σε κατι το ενυδρειο.


YΓ αυτο που εχεις πρεπει να ειναι Fruit Loop/Fruit Salad/Strawberry/Blueberry Tetra
http://freshaquarium.about.com/cs/be...aintedfish.htm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολωμένο νερό zazel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 28-06-11 14:04
Α/Ο νερό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 2 05-09-09 21:30
Νερό Θεσσαλονίκης aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 22 03-08-09 18:36
Απιονισμένο νερό η νερό βρύσης? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-11-08 00:30
Νερό από A/C torto Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 07-08-04 21:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10671 seconds with 14 queries