Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 31-05-10, 09:08
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

αγαπητοι φιλοι καλημερα παρακαλουθω την συζητηση και περιπου τα ιδια παραπονα γινονται και σε αλλα φορουμ οσον αφορα τους νεους,οντως υπαρχουν μερικοι-αλλωστε ειναι το χαραχτηριστικο της φυλης μας-να την πεφτουν κυριλεκτικα σε καποιον που ειναι αρχαριος η εχει διαφορετικη αποψη-πχ λεω εγω χρειαζεται η οσμωση/οαλλος επιμενη οτι δεν χρειαζεται τι γνωμη θα εχει ενας που ξεκιοναει?-οποτε περισοτερο γραφω για ασχετα θεματα σκεψου να πω οτι αφησα τους δισκους 2 μηνες με ιδιο νερο αφου οι μετρησεις ειναι ενταξει?θα πεσουν να με φανε οχι λενε 50%καθε μερα ο ενας,30%λειι ο αλλος, καθε 3 μερες λεει ο αλλος κλπ-κλπ δεν λεω οτι ολοι ειναι ετσι υπαρχουν και οι περισσοτεροι μαλιστα ειναι εξεραιτικα παιδια και σε συμβουλευουν με καλη θελεση , παντα βεβαια σε μια ανοικτη συζητηση θα υπαρχουν αντιπαραθεσεις καλο ειναι να ειναι καλοπροαιρετες ομως, και κατι τελευταιο οντως εδω εχει πολη γνωση και το διαβασμα κανει καλο για αυτο η ερωτηση ενος νεου -στο χομπι ενοοω- μπορει να φαινεται ευκολη η ανοητη βαλτε ενα λινκ χωρις πολλα λογια και χαραχτηρισμους ετσι ωστε να μην απογοητευτη η μεινη απλως παρατηρητης,
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 08-09-10, 18:39
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο 'μένα.

Οι γονείς μου , αγρότες στα πρώτα χρόνια της ζωής τους , μεγάλωσαν στην επαρχία μέσα στη φύση καλλιεργόντας τη γη και εκτρέφοντας ζώα ,κάποια για βιοποριστικούς λόγους και κάποια γιατί τους άρεσαν. Δεν είχαν σκύλους με λουρί , ούτε κατσίκες μαντρωμένες. Τα ζώα ήταν ελεύθερα όλη τη μέρα και το βράδυ απο μόνα τους γυρνούσαν στο μαντρί. Πρέπει να πάρω τη γυάλα μου και να την τοποθετήσω σε έναν παραπόταμο την Ν.Α. Ασίας για να δώ αν τα ψαράκια μου θα συνεχίσουν να έρχονται για φαϊ κάθε απόγευμα ή θα προτιμήσουν να περιπλανηθούν στο φυσικό τους περιβάλλον (αν και πιστεύω οτι δύσκολα θα προτιμήσουν τα 5 κομμάτια γυαλί άσχετα να τα έχω σε 60 ή 6000 λίτρα).

Όσον αφορά τα βήματά μου ως αρχάριος και τη βοήθεια που μου προσφέρεται μέσα απο αυτό το forum το μόνο σίγουρο είναι οτι εγώ τη ζήτησα και όσοι την προσέφεραν το έκαναν με θυσία του προσωπικού τους χρόνου χωρίς κανένα άμεσο όφελος για έναν άγνωστο (είτε άμεσα με απευθείας απαντήσεις , pm ,είτε έμμεσα με τη συγγραφή αρθρών και υπομνημάτων).
Το αν οι απαντήσεις ήταν καλές είναι σαν να ρωτάς πόσο κάνει 1+1.
Κάποιοι θα θεωρήσουν αδιανόητο να ρωτάς κατι τέτοιο γιατί προσβάλεις τα μαθηματικά και να πάς να διαβάσεις αλλού γιατί έχει χιλιοειπωθεί.
Κάποιοι άλλοι θα πουν με σιγουριά και ευκολία οτι ισούτε με 2.
Κάποιοι τρίτοι θα σου πούν οτι είναι απο τα πιο περίπλοκα θέματα των μαθηματικών γιατί τα στοιχεία που τους δίνεις είναι ελλιπή και θα ήταν ανεύθυνο απο πλευράς τους να απαντήσουν.
Εγώ θα ήθελα να τα ακούσω αυτά και άλλα τόσα ως πιθανές απαντήσεις και δεν μου αρέσει όταν ''κατευθύνονται'' αυτές δημιουργόντας την εντύπωση οτι κάνει 2 και άμα πείς 5 είναι λάθος.

Υ.Γ. Εκτός θέματος αλλα με έναυσμα το 1ο post θα αναφέρω σε περίπτωση που κάποιοι δεν το ξέρεται οτι την δεκαετία του 50 ο αιθίοπας Αυτοκράτορας Haile Selassie έδωσε οικονομική βοήθεια στην Ελλάδα αγελάδες με ένα πολύ όμορφο μήνυμα.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 08-09-10, 20:29
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Με αφορμη το πρωτο ποστ θελω να εκφρασω την γνωμη μου. Συμφωνω με ολα που ειπωθηκαν σε αυτο το ποστ. Οταν αρχισα να ασχολουμε καθομουν στον υπολογιστη 2-3 ωρες για να διαβαζω οτι μπορω για τους δισκους. Μεσα στα ποστ ομως παρατηρησα οτι υπαρχαν καποιοι ανθρωποι που ''την ελεγαν'' σε νεα μελη χωρις αυτα να εχουν κανει κατι. Ποτε δεν εχω αναφερει εδω μεσα πως ειχα 4 δισκους στα 100λ μαζι με νεον,καρδιναλιους,κορυ και ενα εσωτερικο φιλτρο των 10ευρω γιατι φοβομουν οτι θα με κραξουν. Τοτε ειχα δωσει κοντα στα 200ευρω για να τα αποκτησω αυτα και στερηθηκα ρουχα και βολτες γιατι ειμαι μαθητης και ενω οι φιλοι μου σχεδιαζαν για το που θα πανε εγω μαζευα τα λεφτα μου για να ασχολουμε με τα ψαρια.. Μετα εμαθα πως ειχα κανει τραγικο λαθος και οι 4 δισκοι στα 100λ ηταν τεραστιο αμαρτημα(που συμφωνω ως ενα βαθμο ομως). Αμεσως ΧΑΡΗΣΑ 4 πανεμορφους δισκους στα 12εκ(ενω για αυτους ειχα δωσει 150ε!) ωστε τα ψαρια να ζησουν.. Αμεσως ζηταγα χαρτιλικι για να αγορασω ενυδρειο 400λ,α/ο,πανακριβη αμμο, πανακριβους δισκους κλπ και οι γονεις μου τα εχασαν.. Ειχα ξεκινησει με ενυδρειο 30λ στην αρχη της χρονιας και μετα απο 6 μηνες ηθελα 400λ ενυδρειο.. Στεναχωρια και κακο, να ειμαι τσακωμενος με τους γονεις μου και παρολα αυτα να μαζευω λεφτα για τους δισκους...

Οταν μπηκα εδω καταλαβα οτι ετσι εχουν τα πραγματα, μονο πολλα λιτρα για να βαλλεις δισκους.. Ειμαι τρελλαμενος με αυτα τα ζωντανα που οτι ψαρι και να βαλω δισκους θελω.. Τι να κανω?? Τωρα ετοιμαζω ενα αλλο ενυδρειο με σκαλαρια αλλα δεν θα κανω παρουσιαση γιατι θα στεναχωρθθω λογω των λιτρων.. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκοψω απο το φορουμ και να μην ξαναμπω. Αυτο θελετε? )

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42540&page=3

Θελω να προσεξετε στο παραπανω λινκ τα ποστ 74 κ 75 που υποστηριζω το οτι κανεις μας δεν ειναι φιλοζωος και κανεις δεν απανταει σε αυτο σαν να μην ειπωθηκε.. Τωρα καποιος θα βγει να μου την πει και ολο και για κατι θα με κατηγορησει αλλα τι να κανουμε εχετε και 17αριδες ςδω μεσα που δεν μπορουν να καθονται και να ακουνε ολες αυτες τις μαλακιες που προσβαλλουν τοσους ανθρωπους.. Ευχαριστω πολυ τον drbig που ανοιξε αυτο το θεμα ωστε να εκφραστω ελευθερα...
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 08-09-10, 20:40
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Φαντάσου φίλε μου τι ενοιωσα εγω για να το ανοιξω αυτό το θέμα, που διάβαζα ώρες και ώρες διαμάχες επι των θεμάτων... τελικά τα πιο ουσιώδη ερωτήματά μου έμειναν αναπάντητα, όχι γιατι δεν ξέρουμε την απάντηση, αλλά γιατί δεν μας βολέυει τελικα.. Ασε μην με κάνεις να ξαναρχίσω και έδωσα 2000 Ευρώ στον ψυχολόγο μου για να το ξεπεράσω...


Πάντως τον πόνο σας έλεύθερα εδω....
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 08-09-10, 20:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να προσεξετε στο παραπανω λινκ τα ποστ 74 κ 75 που υποστηριζω το οτι κανεις μας δεν ειναι φιλοζωος και κανεις δεν απανταει σε αυτο σαν να μην ειπωθηκε..
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=20

Δεν σε καλύπτει η τελευταία παράγραφος αυτού του ποστ?
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 08-09-10, 20:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Προσπαθησα να απαντησω ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 08-09-10, 21:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να προσεξετε στο παραπανω λινκ τα ποστ 74 κ 75 που υποστηριζω το οτι κανεις μας δεν ειναι φιλοζωος και κανεις δεν απανταει σε αυτο σαν να μην ειπωθηκε.. Τωρα καποιος θα βγει να μου την πει και ολο και για κατι θα με κατηγορησει αλλα τι να κανουμε εχετε και 17αριδες ςδω μεσα που δεν μπορουν να καθονται και να ακουνε ολες αυτες τις μαλακιες που προσβαλλουν τοσους ανθρωπους.. Ευχαριστω πολυ τον drbig που ανοιξε αυτο το θεμα ωστε να εκφραστω ελευθερα...
οι ερωτησεις αυτες δεν μπορει παρα να εχουν απαντησεις υποκειμενικες....δε ρωτας "χρειαζεται ο ανθρωπος το οξυγονο??" και να σου πουμε "ναι".
ρωτας αν το χομπυ ειναι φιλοζωικο...κι εγω πιστευω πως δεν ειναι....
αν ειμασταν τοοοοοσο φιλοζωοι οσο εννοεις...ολοι θα ημασταν ακτιβιστες για τη διασωση των ειδων και για να δουμε τροπικα ψαρια θα ταξιδευαμε στους τοπους που ζουν. δεν ειναι ομως ολα ασπρα η μαυρα...
οι περισσοτεροι ενυδρειοφιλοι εχουν ευαισθητοποιηθει μεσα απο την επαφη με το χομπυ...σε θεματα που αφορουν τη φυση. αυτο εκλαμβανω συμμετεχοντας εδω.
εγωιστικα σκλαβωνουμε τα ψαρια, ναι...αλλα καποιος μπορει να πει οτι διατηρουμε καποια ειδη ποου στη φυση χανονται ή ηδη χαθηκαν...αλλοι θα πουν οτι αυτο συνεβη εξαιτιας του χομπυ..και η απαντηση θα ειναι οτι φταιει ο τροπος ζωης μας και η καταστροφη των βιοτοπων τους και οχι το χομπυ..αλλοι θα πουν οτι εφοσον μιλαμε για ψαρια αναπαραγωγης δεν κανουμε κακο στη φυση αφου δε συλλαμβανονται απο το βιοτοπο τους...και η κουβεντα δε σταματα ποτε.
ειναι ωραιο να εκθετουμε τις αποψεις και τους προβληαμτισμους μας.....
.......αλλα θα θελα να μαθω ποιες ειναι "ολες αυτες οι λαλακιες που προσβαλλουν τους ανθρωπους" εδω μεσα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 08-09-10, 21:15
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=20

Δεν σε καλύπτει η τελευταία παράγραφος αυτού του ποστ?
μιλαω για εκεινο το θεμα και οχι για αυτο και απαντηση σε αυτο που ειπα δεν υπαρχει σε εκεινο το θεμα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οι ερωτησεις αυτες δεν μπορει παρα να εχουν απαντησεις υποκειμενικες....δε ρωτας "χρειαζεται ο ανθρωπος το οξυγονο??" και να σου πουμε "ναι".
ρωτας αν το χομπυ ειναι φιλοζωικο...κι εγω πιστευω πως δεν ειναι....
αν ειμασταν τοοοοοσο φιλοζωοι οσο εννοεις...ολοι θα ημασταν ακτιβιστες για τη διασωση των ειδων και για να δουμε τροπικα ψαρια θα ταξιδευαμε στους τοπους που ζουν. δεν ειναι ομως ολα ασπρα η μαυρα...
οι περισσοτεροι ενυδρειοφιλοι εχουν ευαισθητοποιηθει μεσα απο την επαφη με το χομπυ...σε θεματα που αφορουν τη φυση. αυτο εκλαμβανω συμμετεχοντας εδω.
εγωιστικα σκλαβωνουμε τα ψαρια, ναι...αλλα καποιος μπορει να πει οτι διατηρουμε καποια ειδη ποου στη φυση χανονται ή ηδη χαθηκαν...αλλοι θα πουν οτι αυτο συνεβη εξαιτιας του χομπυ..και η απαντηση θα ειναι οτι φταιει ο τροπος ζωης μας και η καταστροφη των βιοτοπων τους και οχι το χομπυ..αλλοι θα πουν οτι εφοσον μιλαμε για ψαρια αναπαραγωγης δεν κανουμε κακο στη φυση αφου δε συλλαμβανονται απο το βιοτοπο τους...και η κουβεντα δε σταματα ποτε.
ειναι ωραιο να εκθετουμε τις αποψεις και τους προβληαμτισμους μας.....
.......αλλα θα θελα να μαθω ποιες ειναι "ολες αυτες οι λαλακιες που προσβαλλουν τους ανθρωπους" εδω μεσα?
Γιατι ρε παιδια κοιτατε μονο δικο μου ποστ και οχι και το παραπανω? Εγω δηλαδη γιατι απαντω στον πιο εμπειρο ανθρωπο εδω μεσα και κανεις δεν απαντα σε εμενα που ειμαι σχεδον ασχετος? Ονοματα δεν αναφερω και δεν ειμαι τυπος που θελει να καρφωνει. Εξαλλου τους ξερετε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos15 : 08-09-10 στις 21:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 08-09-10, 21:19
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
.
.......αλλα θα θελα να μαθω ποιες ειναι "ολες αυτες οι λαλακιες που προσβαλλουν τους ανθρωπους" εδω μεσα?
και γώ...
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 08-09-10, 21:23
gmass Ο χρήστης gmass δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Εύοσμος
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Ζωοφιλία;;;

Ζωοφιλία = αγαπώ ΟΛΑ τα ζώα.
(Όχι μερικά)
Και οι μύγες ζώα είναι!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 08-09-10, 21:31
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmass Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζωοφιλία = αγαπώ ΟΛΑ τα ζώα.
(Όχι μερικά)
Και οι μύγες ζώα είναι!!!!!!
Το χοντραίνεις πολύ. Οι μύγες ειναι εντομα, αξιοθάυμαστα και ενοχλητικότατα...

Η Ζωοφιλία αν αναφέρεται στα ζώα και όχι στη ζωή δεν πιστεύω οτι Αναφέρεται σε αυτα. Αγγλισθι Animal lovers, στους ορισμούς μιλάει για companion pets και κατ επεκταση σε θηλαστικά. Επεκτείνεται περαιτέρω σε πτηνα. Τα ψάρια μπαινουν στον τριτο κύκλο επέκτασης. Παρ όλα αυτα ποτε τα έντομα..
(ΟΥΦ κουραστηκα να γραφω! )

Βεβαια Μπορουμε να εισαγουμε και αυτα.. αλλά το παρακάνουμε... Φιλικότατα πάντα..
Να μην ξεφέυγουμε απο το θέμα, ειδικά εμεις οι ¨ελληνες έχουμε την τάση να πηγαίνουμε στα άκρα .. Ας το κρατήσουμε λιγο χαλαρό μπας και βγάλουμε καμια άκρη , ή κανένα λαβράκι... (ουπς!!!)

OFF TOPIC: Για όποιον γουστάρει όμως: http://www.insectlove.net/viewforum.php?f=1
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 08-09-10, 21:37
gmass Ο χρήστης gmass δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Εύοσμος
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή ΑΠΛΑ

Το έγραψα εννοώντας ότι τα λίτρα(πολλά)- λουριά (μεγάλα)- κλουβιά (τεράστια) δεν μας ορίζουν σε λιγότερο ή περισσότερο ζωόφιλους.
Συμφωνώ ότι όλα εξυπηρετούν τον εγωισμό μας (μεγάλος) και το εμπόριο......
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 08-09-10, 21:38
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmass Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έγραψα εννοώντας ότι τα λίτρα(πολλά)- λουριά (μεγάλα)- κλουβιά (τεράστια) δεν μας ορίζουν σε λιγότερο ή περισσότερο ζωόφιλους.
Συμφωνώ ότι όλα εξυπηρετούν τον εγωισμό μας (μεγάλος) και το εμπόριο......
ΝΑΙ !!! +1
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 08-09-10, 21:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Αν κάποιος είναι φιλόζωος, απλά δεν παίρνει ενυδρείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 08-09-10, 23:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος είναι φιλόζωος, απλά δεν παίρνει ενυδρείο.
αν καποιος ειναι φιλοζωος...δε σκοτωνει μυγες και τα κουνουπια που τον τσιμπανε...προσεχει που παταει μηπως πατησει καποιο μυρμηγκι....δεν τρωει κρεας και παραγωγα ζωων...δε χρησιμοποιει μαλι και τα συναφη...ταιζει ολα τα αδεσμποτα που μπορει να βρει..(3 πληρη γευματα καθε μερα) και εργαζεται εθελοντικα σε ασυλα και καταφυγια ζωων. συμμετεχει στις φιλοζωικες εκστρατειες....και τελειωμο δεν εχει η λιστα...

μπορουμε να τραβηξουμε το περιεχομενο των λεξεων οπως μας βολευει...

εξαλλου φιλοζωος μπορει να μη σημαινει μονο αυτος που αγαπα τα ζωα..αλλα και αυτος που του αρεσουν τα ζωα...ή του αρεσει να ειναι μαζι με ζωα...ή να περιποιειται τα ζωα....

αν παιζουμε με τις λεξεις...

οπως και να εχει εμενα μη με θεωρειται φιλοζωο...ή φυσιολατρη...αφου και κανενα ζωο ναμην ειχα με τον τροπο ζωης μου και μονο κανω αφανταστο κακο στη φυση και τα ζωα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 09-09-10, 00:21
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν καποιος ειναι φιλοζωος...δε σκοτωνει μυγες και τα κουνουπια που τον τσιμπανε...προσεχει που παταει μηπως πατησει καποιο μυρμηγκι....δεν τρωει κρεας και παραγωγα ζωων...δε χρησιμοποιει μαλι και τα συναφη...ταιζει ολα τα αδεσμποτα που μπορει να βρει..(3 πληρη γευματα καθε μερα) και εργαζεται εθελοντικα σε ασυλα και καταφυγια ζωων. συμμετεχει στις φιλοζωικες εκστρατειες....και τελειωμο δεν εχει η λιστα...

μπορουμε να τραβηξουμε το περιεχομενο των λεξεων οπως μας βολευει...

εξαλλου φιλοζωος μπορει να μη σημαινει μονο αυτος που αγαπα τα ζωα..αλλα και αυτος που του αρεσουν τα ζωα...ή του αρεσει να ειναι μαζι με ζωα...ή να περιποιειται τα ζωα....

αν παιζουμε με τις λεξεις...

οπως και να εχει εμενα μη με θεωρειται φιλοζωο...ή φυσιολατρη...αφου και κανενα ζωο ναμην ειχα με τον τροπο ζωης μου και μονο κανω αφανταστο κακο στη φυση και τα ζωα...
Συγνώμη κιόλας αλλά όλα τα παραπάνω που έγραψες, αν τα κάνει κάποιος.
Έχουμε να κάνουμε με άνθρωπο που έχει πρόβλημα.

Βαλέ στα παραπάνω που έγραψες ότι δεν πρεπει να τρώει χόρτα και λαχανικά για να μην τα στερήσει από αλλά ζώα.

Ένας φιλόζωος έτσι όπως των βλέπω εγώ δεν είναι κάποιος που τρέφετε με κοπανιστό αέρα και αιωρείται για να μην πατήσει τίποτα.

Αλλά σέβεται την τροφική αλυσίδα και σκοτώνει όταν έχει λογούς επιβιώσεις.
Δεν τυραννάει, δεν βασανίζει, δεν περιορίζει.
Και παρόλα αυτά να θεωρεί ότι είναι φιλόζωος.


οτι νανε .............
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 09-09-10, 12:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως το πες...."ο,τι να 'ναι"! μπορουμε να παιζουμε με τις λεξεις επ'απειρο....
στο δικο σου μυαλο υπαρχει μια συγκεκριμενη αντιληψη της λεξης και στο δικο μου καποια αλλη....

και δε μπορω να συμφωνησω με τη δικη σου οταν συμμετεχεις στις δολοφονιες και το βασανισμο απειρων ζωων με τον τροπο ζωης σου....και μη μου πεις οτι σκοτωνεις για να φας κι εχεις λογους επιβιωσης....
να χαμε να λεγαμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 09-09-10, 12:16
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Ρε Πανο ο τροπος που εκλαμβανεις τον φιλοζωο ειναι σαν να υπονοεις οτι και ενα λιονταρι δεν ειναι φιλοζωο που σκοτωνει για να ζησει.. Αυτο ειναι λαθος γιατι τα αρπακτικα ειναι κατασκευασμενα ετσι ωστε να τρωνε κρεας και οχι φυτα.

Αν ανοιξουμε ενα λεξικο θα βρουμε την εννοια το φιλοζωου. Δεν ειναι φιλοσοφικο ερωτημα απλα εμας δεν μας αρεσει να την εκλαβουμε οπως πραγματικα ειναι γιατι απο εκει που νομιζουμε οτι ειμαστε φιλοζωοι καταλαβαινουμε οτι φυλακιζουμε τα ζωα και τα κανουμε δυστυχη.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 09-09-10, 19:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το πως εκλαμβανω τη ζωοφιλια δεν εχει καμια σχεση ουτε με ενυδρεια ουτε με διατηρηση ζωων. φιλοζωος ειναι αυτος που αγαπα-σεβεται τη ζωη (γιατι "ζωο" ειναι αυτο που εχει ζωη και οχι τα θηλαστικα η καποια αλλη κατηγορια εμβιων οντων)
τεσπα...κυνηγι λεξεων εχουμε κανει.....
εγωιστικο η οχι το χομπυ....φιλοζωικο η οχι.....αν διατηρουμε ζωα ας φροντισουμε να το κανουμε με τη δυνατον μεγαλυτερη αξιοπρεπεια και ολα τα αλλα για μενα ειναι αερας ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 10-09-10, 00:39
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Τεράστια θέμα, που δεν θα τελειώσει ποτέ. Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί. Τα εκατομμύρια αυτά διακοσμητικά ψάρια είναι γεννημένα στην αιχμαλωσία. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο για να μην έχουμε ενυδρεία και φιλόζωοι να είμαστε. Αν τώρα έβγαινε η μόδα με τα ενυδρεία και τώρα άρχιζαν οι αναπαραγωγές, θα ήμουν κι εγώ κατά των ενυδρείων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγωιστικο η οχι το χομπυ....φιλοζωικο η οχι.....αν διατηρουμε ζωα ας φροντισουμε να το κανουμε με τη δυνατον μεγαλυτερη αξιοπρεπεια και ολα τα αλλα για μενα ειναι αερας ....
Αυτό ακριβώς.

Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 16-09-10, 15:53
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

OXI ροδοστομα ειναι μικρο το ενυδρειο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 16-09-10, 15:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

BORKEDκοιτα γιατι
BORKEDαυτο ειναι σωστο ενυδρειο για ροδοστομα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 16-09-10, 16:08
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
OXI ροδοστομα ειναι μικρο το ενυδρειο
οντως ... κριμα
θελουν 200 λιτρα απ οτι διαβασα γιατι ειναι καλοι κολυμβητες...
νεον μπορω να βαλω?
βεβαια διαβασα και αυτο
"Είναι μικρόσωμα ψάρια, δεν ξεπερνούν τα 4.5 cm και πρέπει να τα διατηρούμε σε μεγάλες σχετικά ομάδες. Το μίνιμουμ είναι 10 άτομα, αλλά σε ένα μεγάλο ενυδρείο μια ομάδα μέχρι 30 ψαριών είναι το ιδανικό. Δεν αγαπούν τον έντονο φωτισμό και γι αυτό χρειάζεται να έχουμε στο πίσω μέρος του ενυδρείου πολλά φυτά, αλλά και ρίζες ή ξύλα μέσα στα οποία συνηθίζουν να κινούνται. Παράλληλα βέβαια χρειάζονται και ελεύθερο χώρο για να κολυμπούν, αφού είναι ιδιαίτερα κινητικά ψάρια. Το ενυδρείο πρέπει να είναι τουλάχιστον 80 cm για μια μικρή ομάδα, αλλά για ένα σμήνος 20 - 30 ατόμων χρειάζεται ένα αρκετά πιο μεγάλο. Μπορεί να συγκατοικήσει με πολλά φιλήσυχα είδη, αλλά και μικρές κιχλίδες και γατόψαρα του γένους Corydoras."
το δικο μου ενυδρειο ειναι 80 cm :/
οντως ομως ειναι κριμα να τους στερουμε την κολυμβηση και να βρισκουν τοιχο... οποτε τα νεον μηπως?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 16-09-10, 16:16
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τον Χάρη, μόνο γκάπυ σε ενυδρείο κάτω από 720 λίτρα..
http://www.youtube.com/watch?v=FO2KB...layer_embedded
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 16-09-10, 16:21
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ε τα θες τωρα

θυμισε μου να σου κανω δωρο μερικα ενυδρεια http://www.hatzidakis.gr/items_list....6%E1&language=
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 16-09-10, 16:33
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

να φανταστω οτι ολοι στο φορουμ εχουν ενυδρεια απο 720 λιτρα και πανω?
γιατι απ οτι βλεπω κανεις δεν εχει μονο γκαπακια..
πολυ φοβαμαι οτι δεν θα προσφερω ουτε εγω παλατι σε καποια ψαρακια αλλα ισως μια γκαρσονιερα , η ενα διαμερισμα... ισως και για καποια μονοκατοικια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 16-09-10, 16:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δεν ειναι υπερβολη αυτο που λεω
οι ροδοστομοι κοινουντε σε κοπαδι 10 ψαρακια ειναι σα να εχεις ενα ψαρι 20-25 εκ

θα εβαζες ενα τετειο ψαρι σε 110 λιτρα εγω οχι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 16-09-10, 16:40
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

ωραια ! η αποφαση παρθηκε! οχι ροδοστομοι σε κατω απο 200 λιτρα... τα νεον κινουνται πιο αργα... δεν μου απαντησες και για αυτα ομως
βασικα θα ξεκινησω με τα kribensis (δεν αλλαζω γνωμη με τιποτα :P )
και στην πορεια βλεπουμε .. εξ αλλου γκαπι δεν νομιζω οτι πανε με kribensis οποτε περιμενω προτασεις για το τι παει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 16-09-10, 16:45
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω δε θα εβαζα προσωπικα κανενα κοπαδοψαρο σε 100 λιτρα ουτε νεον που για να διξουν την ομορφια τους πρεπει να ειναι μεγαλο κοπαδι αλλιως θα σου αρρωστενουν με το παραμικρο στρες ειναι απο τα ποιο ευαισθητα ψαρια που περασαν απο τα χερια μου ακομα και οι λαμπες που αναβουν τα τρωμαζουν
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 16-09-10, 16:49
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
να φανταστω οτι ολοι στο φορουμ εχουν ενυδρεια απο 720 λιτρα και πανω?
γιατι απ οτι βλεπω κανεις δεν εχει μονο γκαπακια..
πολυ φοβαμαι οτι δεν θα προσφερω ουτε εγω παλατι σε καποια ψαρακια αλλα ισως μια γκαρσονιερα , η ενα διαμερισμα... ισως και για καποια μονοκατοικια
Έλα μωρέ, τον πειράζουμε τον Χάρη, γιατί τον αγαπάμε.
Έχει δίκιο ότι όσο πιο μακρύ είναι το ενυδρείο, τόσο περισσότερο θα θαυμάζεις το μεγαλειώδες κοπαδιαστό πήγαινε-έλα των ροδόστομων.
Φυσικά οι περισσότεροι εδώ μέσα, τους έχουμε βάλει σε μικρότερα ενυδρεία και στο δικό σου μπαίνει ένα κοπαδάκι 7-8 ατόμων.
-Προσωπική γνώμη Χάρη, ξέρω ότι θα διαφωνήσεις, δεν πρόκειται ποτέ να συνενοηθούμε στο συγκεκριμένο θέμα-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όταν θέλει η φύση Κόφινας Δίσκοι 3 24-03-08 18:35
Πετρες απο την φύση??? zak Γλυκό νερό - Γενικά 20 14-03-08 23:37
Φύση και ενυδρείο Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 02-11-05 10:10
Φυτά απο τη φύση + παράσιτα newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10242 seconds with 14 queries