Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 08-12-03, 21:09
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Hello again,
Εναν χρονο περιπου πριν απο σημερα, ηταν η εποχη που γνωριζα αυτο το απιστευτο site.
Ρωτησα πολλά, διαβασα ακομη περισσοτερα... κι ακομα ειμαι στην αρχη!
Η εμπλοκη μου με τον υδροκοσμο των τροπικων ψαριων εγινε εντελως τυχαια: Ημερες γιορτων, φρακαρισμενος στην κινηση με το αυτοκινητο μου, μπροστα απο μια βιτρινα καταστηματος με ενυδρεια, αρχιζω και τα χαζευω
Χωρις δευτερη σκεψη, αφηνω το αυτοκινητο στην ακρη του δρομου, και μπαινω στο μαγαζι (χωρις καν να ξερω το λογο που με ωθησε)
Τελικα αποφασισα να κανω δωρο στην "καλη' μου ενα Mobby Dick της Sicce ογκου περιπου 30λτ Αλλωστε απο παλια συνηθιζα να κανω δωρα στους αλλους, που πρωτα απ ολα αρεσανε σε μενα τον ιδιο
Ο αρχικος ενθουσιασμος της "καλης" μου ηταν εκδηλος
Απο την επομενη μερα ομως αρχισαν τα παραπονα, του στυλ "κανει πολυ θορυβο το μοτερακι του και δε μπορω να κοιμηθω" κτλ
Δεν ηθελα και πολυ ομως... Το ενυδρειο ξεστηθηκε στο πι&φι και μετακομισε στο δικο μου δωματιο
Καθως ο καιρος παιρνουσε, αρχισα να κολλαω ολο και πιο πολυ το "μικροβιο"...
Σημερα, μετα από εναν περιπου χρονο, αποφασισα να παρω το πρωτο "αληθινο" μου ενυδρειο :P
Μετα απο μια συντομη ερευνα αγορας κατεληξα σε ενα ενυδρειο του τυπου Rio180 της Juwel. Αυτη η αποφαση δεν ειναι η τελικη μου αλλα ενδεικτικη των απαιτησεων μου απο πλευρας ογκου.
Προτιμω καποιο ετοιμο ενυδρειο, επωνυμης εταιριας (ελληνικης η ξενης) με εσωτερικο φιλτρο, κτλ
Καταρχας θα ηθελα να συζητησουμ ολοι μαζι το θεμα επιλογης ενυδρειου, καθως και τον επιπλεον εξοπλισμο που προφανως θα χρειαστω.
Ας ληφθει υπ οψιν των απαντουντων, πως η αρχικη σκεψη οσον αφορα τους "φιλοξενουμενους" του νεου ενυδριεου μου, εχει ως εξης:
- 16 Cardinal Tetras
- 12 Black Neon Tetras
- 2 Bronze Corys
- 4 Leopard Corys
- 2 Panda Corys
- 12 Dwarf Cichlids
- 3 γλυφτες (x-small size)

Come on guys,
Σας εδωσα το ερεθισμα... Ας κανουμε αυτο το subject οδηγο για αρχαριους
Σας περιμενω...

ΥΓ: και να μην ξεχνατε: οτι ποτέ ενας αρχαριος στο οποιδηποτε χομπυ, δεν ειναι διατεθημενος να πλρηρωσει τα πιο ακριβα εξαρτηματα, αξεσουαρ κτλ
Συνηθως αφου την "παθεις" απο τα φτηνα και τις μεσοβεζικες λυσεις, αποφασιζεις να διαθεσεις το πολυ παραπανω για το κορυφαιο αξεσουαρ/εξαρτημα καθε κατηγοριας... Δεν εχεις αλλωστε την ωριμοτητα που σου προσφερει η εμπειρια, για να εκτιμησεις το τι σου προσφερει το "ακριβο".
Ετσι λοιπον, οι προτασεις να κυμανθουν σε λογικα πλαισια τιμων... Σε τιμες που δεν θα αποτρεψουν τον ενδιαφερομενο/μελλοντικο χομπυστα στο να εμπλακει με αυτο που τοσο τον μαγευει.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11035 seconds with 13 queries