Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-09-13, 20:05
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή τύχη!
-------------------------
Εδώ αναφέρει σαν ελάχιστη θερμοκρασία για τα CPD τους 20°C.
κατι τελευταιο..
εκτος απ τα ψαρια μπορει η ασθενεια να βρισκεται και στο νερο;;στα φυτα..οπουδηποτε;;γιατι αν συμβαινει κατι τετοιο και εχοντας στο μυαλο μας πως μπορει να ζησει στο ενυδρειο 32 μερες + τοτε δεν εχει νοημα η απομονωση ..

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω πως εχεις κατι να χασεις δοκιμαζοντας με furan 2(api) και kanaplex(seachem).
*αυτα τα φαρμακα ψαχνω αυριο;;

σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-09-13, 20:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τιποτα δεν αποκλειεται βεβαια αλλα με αυτα που ειπες για μενα δεν αποκλειεται η δηλητηριαση...
καραντινα εχεις?
ετοιμο νερο φτιαγμενο οπως του ενυδρειου εχεις?
Αν ειναι να κανεις θεραπεια με αλατια η οτιδηποτε αλλο καλυτερα νομιζω εκει μεσα, ετσι θα εξασφαλισεις πως δεν παιζει και κατι τετοιο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-09-13, 20:14
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τιποτα δεν αποκλειεται βεβαια αλλα με αυτα που ειπες για μενα δεν αποκλειεται η δηλητηριαση...
καραντινα εχεις?
ετοιμο νερο φτιαγμενο οπως του ενυδρειου εχεις?
Αν ειναι να κανεις θεραπεια με αλατια η οτιδηποτε αλλο καλυτερα νομιζω εκει μεσα, ετσι θα εξασφαλισεις πως δεν παιζει και κατι τετοιο...
μα σπαω το κεφαλι μου αν ειναι δηλητηριαση (γιατι αυτο ειχα πρωτο σκεφτει) απο τι????
επισης διαβαζοντας αυτα που μου υπεδειξαν πιο πριν θα ελεγα πως μοιαζει αρκετα με Columnaris

καραντινα ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν εχω οποτε ...επισης δε θελω απ τη μια να τα στρεσσαρω ξανα γιατι ηδη τα εχω τρελανει..
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-09-13, 20:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι τελευταιο..
εκτος απ τα ψαρια μπορει η ασθενεια να βρισκεται και στο νερο;;στα φυτα..οπουδηποτε;;γιατι αν συμβαινει κατι τετοιο και εχοντας στο μυαλο μας πως μπορει να ζησει στο ενυδρειο 32 μερες + τοτε δεν εχει νοημα η απομονωση ..

φυσικα και μπορει να υπαρχει στο νερο και οπουδηποτε αλλου στο ενυδρειο.γιαυτο ειτε θα κανεις τη θεραπεια με την αντιβιωση στο ενυδρειο,ειτε θα απομονωσεις τα ψαρια σε αλλο δοχειο για οσο διαρκεσει η θεραπεια και θα ξανακανεις απολυμανση στο ενυδρειο.


με furan 2(api) και kanaplex(seachem).
*αυτα τα φαρμακα ψαχνω αυριο;;

ναι.
η απομονωση θα ειχε νοημα αν ειχε γινει προληπτικα πριν μπουνε τα νεα ψαρια στο ενυδρειο.(καραντινα)

αυτο που ειπα παραπανω ειναι απλα να μην μπλεξεις το αλατι με την αντιβιωση στο ιδιο νερο(ενυδρειο).
αν τους κανεις μπανια με υπερμαγγανικο καλιο η μπλε μεθυλενιου(προσωπικα θα εκανα με υπερμαγγανικο καλιο που το βρισκεις και στα φαρμακεια)
να το κανεις σε ξεχωριστο δοχειο.

υπαρχει μια περιπτωση η αντιβιωση να επηρεασει τη βιολογια του φιλτρου σου να εχεις υποψιν.η seachem λεει οτι δεν το επηρεαζει,http://www.apifishcare.com/product.php?p=details&id=634
αλλα αν καποιος τα εχει χρησιμοποιησει,να μας πει.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-09-13, 20:50
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η απομονωση θα ειχε νοημα αν ειχε γινει προληπτικα πριν μπουνε τα νεα ψαρια στο ενυδρειο.(καραντινα)

αυτο που ειπα παραπανω ειναι απλα να μην μπλεξεις το αλατι με την αντιβιωση στο ιδιο νερο(ενυδρειο).
αν τους κανεις μπανια με υπερμαγγανικο καλιο η μπλε μεθυλενιου(προσωπικα θα εκανα με υπερμαγγανικο καλιο που το βρισκεις και στα φαρμακεια)
να το κανεις σε ξεχωριστο δοχειο.

υπαρχει μια περιπτωση η αντιβιωση να επηρεασει τη βιολογια του φιλτρου σου να εχεις υποψιν.η seachem λεει οτι δεν το επηρεαζει,http://www.apifishcare.com/product.php?p=details&id=634
αλλα αν καποιος τα εχει χρησιμοποιησει,να μας πει.
οκ!!
ευχαριστω πολυ και παλι!στην ασχημη αλλα καθολου απιθανη περιπτωση που αυριο δεν ζουν..θεραπεια κανω στο ενυδρειο ετσι κ αλλιως;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-09-13, 21:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν δεν ζησουν τα ψαρια μεχρι αυριο,δεν εχει νοημα να δωσεις λεφτα για φαρμακα.(εκτος αν θες να τα εχεις να βρισκονται,που δεν ειναι κακο)αδειασμα και απολυμανση σε ολα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-09-13, 21:42
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Τα κατάφερες; Σώθηκαν; Αν μπορείς, γράψε τι έγινε.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-09-13, 00:16
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κατάφερες; Σώθηκαν; Αν μπορείς, γράψε τι έγινε.
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον
Λοιπόν,χθές το βράδυ έβγαλα τα cpd απο το 60λιτρο και τα έβαλα στο 120 λιτρο μαζι με τα cherry
-τη συγκεκριμενη ενέργεια την έκανα για 2 λόγους
1)γιατι ενώ κατα πάσα πιθανότητα έχω να αντιμετωπίσω την Columnaris κρατάω και μια επιφύλαξη μήπως φταίει το ενυδρείο (το 60λιτρο).--μηπως ηταν δηλαδη δηλητηριαση απο κατι που ακομα δεν μπορω να σκεφτω..
2)ειχα κανει αλλαγες στα φυτα μεταξυ των ενυδρειων και ετσι κι αλλιως θα επρεπε να κανω θεραπεια και στα 2 ..οποτε έβαλα όλα τα ψαρια στο 120λιτρο και το 60λιτρο το εβγαλα εκτος λειτουργίας για απολυμανση ..αλλαγη βυθού ..απ την αρχη δηλαδη..

Τα cpd μολις μπηκαν στο 120 λιτρο έδειξαν μια χαρα (συμπεριφορα βεβαια που την ειχα παρατηρησει και στο παρελθον..για καποιο λογο στο μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι πιο ζωηρα..δεν κρυβονται κτλ)..μονο ένα ψαρακι είχε περιεργη συμπεριφορα..σκεψου οτι το επιασα αμεσως..το έβαλα μονο του σε ενα δοχειο.
Αμέσως μετα ξεκινησα θεραπεια με αλατι ..πτωση θερμοκρασιας μονο ενα βαθμο..και απλα περιμενα..εσβησαν τα φωτα και το μονο που μπορουσα να κανω ηταν να παρατηρω το απομονωμενο το οποιο ειχε αποχρωματιστει εντελως..μαλλον λογω στρεσ βεβαια..

Σημερα που ανοιξαν τα φωτα ολα τα ψαρακια ηταν ζωντανα (κλεινω 24ωρο με αλατι)..ζωντανο ηταν και αυτο που ειχα βαλει μονο του και μαλιστα αρκετα ζωηρο..
Ολα τα ψαρια εφαγαν κανονικα και εχουν κανονικο χρωμα..ομως παρ ολα αυτα κραταω επιφυλαξεις και περιμενω να κλεισει 48ωρο.

Ακομα δεν ειμαι σιγουρη για το τι φταιει ακριβως..ισως:
Αν ειναι κατι μεταδοτικο με την μετακινηση που εκανα να βλαψω και τα cherry αλλα εχω πλεον 2 ενυδρεια και οχι 3..δεν εχω καραντινα.. και το ενα θα το διαλυσω τελειως και θα το στησω απ την αρχη..οποτε θα επρεπε να μπουν ολα μαζι..

Ευχομαι μετα το 48ωρο να μην εχω χασει αλλο ψαρακι...και ο λογος θα ειναι κυριως πως δε θα ξερω και απο τι τα εχασα..τουλαχιστον δε θα ειμαι σιγουρη..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-09-13, 00:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

με επιφυλαξη βεβαια αλλα και καπως...διαισθητικα θα ελεγα οτι αρχιζει να παιρνει ποντους η θεωρια της δηλητηριασης...
Μακαρι να ειναι αυτο και τα ψαρακια να ειναι ενταξει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-09-13, 00:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφου ζουνε ειναι καλο

να σου πω την αληθεια δεν εχω ακουσει ουτε διαβασει πολλες φορες για δηλητηριαση σε ενυδρειο,πλην της δηλητηριασης απο υδροθειο λογω αναεροβιων περιοχων στο βυθο.
ειχες δει τιποτα φυσσαλιδες να βγαινουνε?

πλαστικα διακοσμητικα κλπ αποτι καταλαβαινω δεν ειχες μεσα και το ενυδρειο ετρεχε για αρκετο καιρο.

μπορει να ησουνα τυχερη,και η μεταφορα που εκανες να αφαιρεσε αυτο που στρεσσαριζε τα ψαρια,αλλα δυσκολα θα το μαθουμε.

το αλατι μπορει και να βοηθησε.δεν το αποκλειω,αλλα η περιπτωση της δηλητηριασης μου φαινεται πιο δυσκολη να συνεβη αποτι μια βακτηριακη μολυνση(με εμφανη συμπτωματα).
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-09-13, 00:48
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Φυσαλίδες δεν ειδα..και πλαστικο διακοσμητικο δεν εχω βαλει ποτε..το μονο που εβαλα προσφατα ηταν τα ψαρακια και ενα φυτο..α!και καινουριο φιλτρο γιατι της juwel μου καηκε..
Το ενυδρειο ειχε μονο φυτα και ενα πολυ μικρο ξυλο..δηλητηριαση δεν μπορω να σκεφτω απο τι..
Να ρωτησω κατι..το φυτο που εβαλα μαζι με τα τελευταια ψαρια ηταν στη βαση του τυλιγμενο με σιδερο (γυρω γυρω σιδερο και στη μεση το βαμβακι..το σιδερο ηταν ελαφρα μαυρισμενο..λετε να παιζει ρολο??βεβαια δεν το εβαλα στο ενυδρειο
Δεν εχω ψεκασει ποτε για κουνουπια κτλ..τα νιτρικα τα μετρησα χθες ξανα..20 ηταν πριν την αλλαγη του Σαββατου,χθες ισα οριακα 10..
Δεν βιαζομαι να χαρω αν δεν κλεισουμε 48ωρο..
*Οσον αφορα την απολυμανση ..να την κανω με χλωρινη?

*ειχα βαλει υποστρωμα (δεν ειμαι σιγουρη..παντα τα μπερδευα..υποστρωμα για φυτα..σαν χωμα της sera) αυτο πως θα το διαχωρισω απο το ψιλοχαλικακι για να γινει απολυμανση??

*το αλατι ποσες μερες λετε να το αφησω??ποτε να αρχισω σταδιακες αλλαγες??
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-09-13, 01:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ολα μπορει να επαιξαν ρολο.αν δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που να φαινεται ξεκαθαρα οτι εφταιξε,απλα μαντευουμε.

ξεκινα να κανεις τις αλλαγες απο αυριο για να αφαιρεσεις το αλατι.αφου τα ψαρια ζουνε ακομα και εχεις αποτι φαινεται το χρονο,μπορεις να κανεις και μια ελαφρια θεραπεια με μελαφιξ και πιμαφιξ.αν δεν τα εχεις αυτα,καλα θα κανεις να τα αγορασεις,ειναι πολυ χρησιμα και καλο ειναι να βρισκονται.

αν δεις και εξακολουθει μετα απο αυτο να μην υπαρχει προβλημα,το αφηνεις και περιμενεις.

αν δεις και επανερχεται το προβλημα ,προσωπικα θα εβαζα αντιβιωση αμεσως.

εχε υποψιν σου,πως τις αλλαγες νερου που θα κανεις,θα πρεπει να τις κανεις προσεκτικα,με νερο προετοιμασμενο.(αποχλωριομενο και στην ιδια θερμοκρασια ακριβως με αυτο του ενυδρειου)και την εισαγωγη του να την κανεις αργα στο ενυδρειο.να σου παρει καμια ωρα να κανεις την αλλαγη δηλαδη.

αυτο για να μην στρεσσαρεις τα ψαρια χωρις λογο τωρα που ειναι ευαισθητα.

επισης,αν τρωνε κανονικα και εχουν ορεξη,ταιζε φουλ.οσο περισσοτερο μπορεις(στην αναλογη ποσοτητα για τα ψαρια σου)αλλα οσες περισσοτερες φορες την ημερα μπορεις.και 3 και 4 φορες αν μπορεις και το σηκωνει το φιλτρο σου.

αν βλεπεις και ανεβαινουν νιτρικα κανε περισσοτερες αλλαγες για λιγο καιρο.
προσπαθησε αυτο το διαστημα μεχρι να σιγουρευτεις οτι δεν υπαρχει κινδυνος,να κρατας νιτρικα κατω απο 10.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-09-13, 01:11
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα μπορει να επαιξαν ρολο.αν δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που να φαινεται ξεκαθαρα οτι εφταιξε,απλα μαντευουμε.

ξεκινα να κανεις τις αλλαγες απο αυριο για να αφαιρεσεις το αλατι.αφου τα ψαρια ζουνε ακομα και εχεις αποτι φαινεται το χρονο,μπορεις να κανεις και μια ελαφρια θεραπεια με μελαφιξ και πιμαφιξ.αν δεν τα εχεις αυτα,καλα θα κανεις να τα αγορασεις,ειναι πολυ χρησιμα και καλο ειναι να βρισκονται.

αν δεις και εξακολουθει μετα απο αυτο να μην υπαρχει προβλημα,το αφηνεις και περιμενεις.

αν δεις και επανερχεται το προβλημα ,προσωπικα θα εβαζα αντιβιωση αμεσως.

εχε υποψιν σου,πως τις αλλαγες νερου που θα κανεις,θα πρεπει να τις κανεις προσεκτικα,με νερο προετοιμασμενο.(αποχλωριομενο και στην ιδια θερμοκρασια ακριβως με αυτο του ενυδρειου)και την εισαγωγη του να την κανεις αργα στο ενυδρειο.να σου παρει καμια ωρα να κανεις την αλλαγη δηλαδη.

αυτο για να μην στρεσσαρεις τα ψαρια χωρις λογο τωρα που ειναι ευαισθητα.

επισης,αν τρωνε κανονικα και εχουν ορεξη,ταιζε φουλ.οσο περισσοτερο μπορεις(στην αναλογη ποσοτητα για τα ψαρια σου)αλλα οσες περισσοτερες φορες την ημερα μπορεις.και 3 και 4 φορες αν μπορεις και το σηκωνει το φιλτρο σου.

αν βλεπεις και ανεβαινουν νιτρικα κανε περισσοτερες αλλαγες για λιγο καιρο.
προσπαθησε αυτο το διαστημα μεχρι να σιγουρευτεις οτι δεν υπαρχει κινδυνος,να κρατας νιτρικα κατω απο 10.
ok !!απολυτα κατανοητα..
μια τελευταια ερωτησουλα..το 60 λιτρο πως λες να το απολυμανω??χλωρινη στα παντα ή ξανα ξυδακι και νερο??
και με το χαλικι τι να κανω που εχει μπλεχτει με το υποστρωμα;;πως απολυμαινονται αυτα;;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-09-13, 01:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κατι..το φυτο που εβαλα μαζι με τα τελευταια ψαρια ηταν στη βαση του τυλιγμενο με σιδερο (γυρω γυρω σιδερο και στη μεση το βαμβακι..το σιδερο ηταν ελαφρα μαυρισμενο..λετε να παιζει ρολο?


οχι σιδερο, ΜΟΛΥΒΙ!
ειχα παρει καποτε φυτο ετσι τυλιγμενο με μολυβι και μετα καταλαβα τι ηταν... απορω ποιος τους εμαθε να τα βαζουν ετσι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-09-13, 01:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το χαλικι απτο υποστρωμα,δυσκολα θα το χωρισεις...
μονο με κοσκινισμα μπορω να φανταστω,αλλα κιυτο θα πρεπει να γινει αφου στεγνωσει.αλλιως θα σου παρει αρκετο χρονο πιστευω...
δεν χρειαστηκε ποτε να το κανω γιατι δεν εβαλα ποτε υποστρωμα.(και μαλον ουτε προκειται)

για την απολυμανση,με αραιωμενη χλωρινη και νερο.5 μερη νερο 1 χλωρινη(χωρις αρωμα)
το γεμιζεις και το αφηνεις κανα δυωρο γεματο.

αδειαζεις,ξεπλενεις πολυ καλα να μη σου μυριζει η χλωρινη,ξαναγεμιζεις και βαζεις και αντιχλωριο.το αφηνεις λιγο και αδειαζεις,αστο και καμια ωρα στον ηλιο αν θες και εισαι ετοιμη με τη γυαλα.

με τα υλικα του φιλτρου,καλο ξεπλυμα στη βρυση να καθαρισουν οσο γινεται καλυτερα και μετα βρασιμο κανα 10λεπτο.

τα πλαστικα μερη του φιλτρου κατα τον ιδιο τροπο με τη γυαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 25-09-13, 01:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

για την απολυμανση,με αραιωμενη χλωρινη και νερο.5 μερη νερο 1 χλωρινη(χωρις αρωμα)
το γεμιζεις και το αφηνεις κανα δυωρο γεματο.


να πω τη δικη μου συνταγη?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 25-09-13, 01:34
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι σιδερο, ΜΟΛΥΒΙ!
ειχα παρει καποτε φυτο ετσι τυλιγμενο με μολυβι και μετα καταλαβα τι ηταν... απορω ποιος τους εμαθε να τα βαζουν ετσι
μολυβι???μαλιστα...αυτο δεν προκαλει ζημια στο ενυδρειο??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το χαλικι απτο υποστρωμα,δυσκολα θα το χωρισεις...
μονο με κοσκινισμα μπορω να φανταστω,αλλα κιυτο θα πρεπει να γινει αφου στεγνωσει.αλλιως θα σου παρει αρκετο χρονο πιστευω...
δεν χρειαστηκε ποτε να το κανω γιατι δεν εβαλα ποτε υποστρωμα.(και μαλον ουτε προκειται)

για την απολυμανση,με αραιωμενη χλωρινη και νερο.5 μερη νερο 1 χλωρινη(χωρις αρωμα)
το γεμιζεις και το αφηνεις κανα δυωρο γεματο.

αδειαζεις,ξεπλενεις πολυ καλα να μη σου μυριζει η χλωρινη,ξαναγεμιζεις και βαζεις και αντιχλωριο.το αφηνεις λιγο και αδειαζεις,αστο και καμια ωρα στον ηλιο αν θες και εισαι ετοιμη με τη γυαλα.

με τα υλικα του φιλτρου,καλο ξεπλυμα στη βρυση να καθαρισουν οσο γινεται καλυτερα και μετα βρασιμο κανα 10λεπτο.

τα πλαστικα μερη του φιλτρου κατα τον ιδιο τροπο με τη γυαλα.
ασε εγω το εχω μετανιώσει με το υποστρωμα..δεν εχω και φυτα υψηλων απαιτησεων..τελος παντων..αυριο θα κανω απολυμανση..βρασιμο..κι ελπιζω να μην χρειαστει και τιποτα αλλο ...

ευχαριστω πολυ και παλι και θα ενημερωσω για την αυριανη εξελιξη!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω τη δικη μου συνταγη?
οχι οχι!!!κατσε να κανω αυτα πρωτα!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 25-09-13 στις 01:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 25-09-13, 01:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω τη δικη μου συνταγη?

χαχαχα
οχι δεν χρειαζεται,αλλα τωρα που ειπες για συνταγη το σκεφτομουν σημερα,να βρω το θεμα σου για Diy μελαφιξ να φτιαξω λιγο πριν φυγω.τοχω κρατησει το λινκ,απλα πρεπει να το βρω.

αυτες τις βλακειες με τα μολυβια τις εχω δει κιεγω σε βαλισνεριες που εχω παρει απο πετσιτυ.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 25-09-13, 01:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
μολυβι???μαλιστα...αυτο δεν προκαλει ζημια στο ενυδρειο??
ειναι τοξικοτατο μεταλο, και ειδικα υδροβιους οργανισμους τους δηλητηριαζει αμεσα.
Στον ανθρωπο η επαφη με μλυβδο λειτουργει προσθετικα, εχει κριθει καρκινογονο και εχει απαγορευτει η χρηση του απο την ΕΕ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

αυτες τις βλακειες με τα μολυβια τις εχω δει κιεγω σε βαλισνεριες που εχω παρει απο πετσιτυ.


κι εγω πετσιτυ παλια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 25-09-13 στις 01:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-10-13, 16:59
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Λοιπόν έχει περάσει μια εβδομάδα πλέον..
Απο τη στιγμή που έβαλα τα ψάρια στο 120λιτρο έχασα ενα ακόμα cpd και δυστυχώς ένα cherry..στο 48ωρο..
Το cherry δεν είχε ακριβώς τον ίδιο αποχρωματισμό αλλα βούλες..
To αλάτι έμεινε 3 μέρες και άρχισα σιγά σιγά αλλαγές νερού ..απολύμανση στο 60 λιτρο και πλέον τα cpd είναι μόνα τους..

Μάλλον δεν ήταν δηλητηρίαση..μάλλον μεταδοτική ασθένεια και τώρα σκέφτομαι βοήθησε όντως το αλάτι;; ή τα πιο αδύναμα ψάρια την πλήρωσαν τελικά??

Το πάθημα μάθημα πάντως και η καραντίνα επιβάλλεται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-10-13, 17:57
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ατυχία, και νομίζαμε ότι ξεμπέρδεψες

Θα εφαρμόσεις θεραπεία με αντιβιωτικά ή / και αλάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-10-13, 18:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
τώρα σκέφτομαι βοήθησε όντως το αλάτι;; ή τα πιο αδύναμα ψάρια την πλήρωσαν τελικά??

δεν αποκλειεται να βοηθησε.και σιγουρα τα πιο αδυναμα την πληρωσαν,ετσι γινεται παντα.παντως αν δεν θελεις να προχωρησεις σε αντιβιωτικα ακομα μπορεις ανετα να κανεις μια ελαφρια θεραπεια με μελαφιξ και πιμαφιξ οπως σου ειπα παραπισω.θα τα βοηθησει τα ψαρια και δεν χρειαζεται καν να βαλεις ανθρακα μετα η να αλλαξεις τη ρουτινα των αλλαγων σου.θα αφαιρεθουνε με τις αλλαγες.

Το πάθημα μάθημα πάντως και η καραντίνα επιβάλλεται!!!
κοιτα η καραντινα βοηθαει πολυ,αλλα προυποθετει προσοχη για να μην μεταφερεις τυχων ασθενεια απτο ενα ενυδρειο στο αλλο.δηλαδη σε περιπτωση οπως η δικια σου, οπου φαινεται να υπαρχει μεταδοτικη ασθενεια(αλλα και σε πιο ελαφριες περιπτωσεις)πρεπει να εχεις και αποχη αποκλειστικα για την καραντινα,χερια καθαρισμα αν ερθουν σε επαφη με το νερο πριν τα βαλεις και στο αλλο η ταισεις,κλπ.

μαλιστα σε μια συζητηση που ειχα με τον delta(και μετα το διαβασα κιολας σε σχετικα αρθρα γιτι μου φανηκε ενδιαφερον)ελεγε οτι οι εκτροφεις πολλες φορες εχουνε τις καραντινες ακομη και σε αλλη πολη για να αποφυγουνε μεταδοση ασθενειας κλπ.

ενταξει αυτο μπορει να ειναι καπως υπερβολικο για εμας(η τεσπα,μη πρακτικο),αλλα σε γενικες γραμμες η καραντινα μπορει να σωσει κατασταση,με καποια προσοχη.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 01-10-13, 18:33
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ατυχία, και νομίζαμε ότι ξεμπέρδεψες

Θα εφαρμόσεις θεραπεία με αντιβιωτικά ή / και αλάτι;
Αστα...τουλάχιστον έζησαν κάποια..το νερό πρέπει να έχει ακόμα αλάτι μιας και 'εχουν αλλαχθεί 30 λίτρα στο σύνολό τους ..τώρα ,αν δω κάτι ακόμα ναι θα πέσει και φάρμακο..αν και δυστυχώς ..αν υπάρξουν κι άλλες απώλειες δε θα μείνει ψάρι για να θεραπευθεί..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα η καραντινα βοηθαει πολυ,αλλα προυποθετει προσοχη για να μην μεταφερεις τυχων ασθενεια απτο ενα ενυδρειο στο αλλο.δηλαδη σε περιπτωση οπως η δικια σου, οπου φαινεται να υπαρχει μεταδοτικη ασθενεια(αλλα και σε πιο ελαφριες περιπτωσεις)πρεπει να εχεις και αποχη αποκλειστικα για την καραντινα,χερια καθαρισμα αν ερθουν σε επαφη με το νερο πριν τα βαλεις και στο αλλο η ταισεις,κλπ.

μαλιστα σε μια συζητηση που ειχα με τον delta(και μετα το διαβασα κιολας σε σχετικα αρθρα)ελεγε οτι οι εκτροφεις πολλες φορες εχουνε τις καραντινες ακομη και σε αλλη πολη για να αποφυγουνε μεταδοση ασθενειας κλπ.

ενταξει αυτο μπορει να ειναι καπως υπερβολικο για εμας(η τεσπα,μη πρακτικο),αλλα σε γενικες γραμμες η καραντινα μπορει να σωσει κατασταση,με καποια προσοχη.
Στη δική μου περίπτωση θα είχαν σωθεί τουλάχιστον 6 ψάρια..και 1 το cherry ..7..
Βέβαια το κακό είναι πως δεν είμαι σίγουρη 100% όσων αφορά την αρρώστια..
Έχεις δίκιο πάντως,η ύπαρξη μόνο της γυάλας για καραντίνα δεν αποτελεί εγγύηση..και δε σου κρύβω πως είναι και η πρώτη φορά που ανησύχησα και για μετάδοση σε μένα..δεν διάβασα και λίγα αυτές τις μέρες..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 01-10-13 στις 18:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-10-13, 18:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιτα,με τα ψαρια αυτα συμβαινουν δυστυχως...
δεν ειναι και παρα πολλα αυτα που μπορεις να κανεις.
εδω εμενα μου εκλεψε πουλι το ψαρι που τοχα εξω στη λιμνη ολο το καλοκαιρι

θελω να πω οι στραβες συμβαινουνε.ποσο μαλον οταν προκειται για ασθενεια,που εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες.απτο ποσο ταλαιπωρημενα ητανε τα ψαρια στο πετσοπ,μεχρι χιλια δυο.τη διατροφη τους,το νερο τους,τα γονιδια τους κλπ.

αλλα οσον αφορα εσενα,καλυτερα να ανησυχεις,παρα να μην προσεχεις.ειναι πολυ σπανιο να συμβει κατι,αλλα φυλαγε τα ρουχα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-10-13, 18:48
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα,με τα ψαρια αυτα συμβαινουν δυστυχως...
δεν ειναι και παρα πολλα αυτα που μπορεις να κανεις.
εδω εμενα μου εκλεψε πουλι το ψαρι που τοχα εξω στη λιμνη ολο το καλοκαιρι

θελω να πω οι στραβες συμβαινουνε.ποσο μαλον οταν προκειται για ασθενεια,που εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες.απτο ποσο ταλαιπωρημενα ητανε τα ψαρια στο πετσοπ,μεχρι χιλια δυο.τη διατροφη τους,το νερο τους,τα γονιδια τους κλπ.

αλλα οσον αφορα εσενα,καλυτερα να ανησυχεις,παρα να μην προσεχεις.ειναι πολυ σπανιο να συμβει κατι,αλλα φυλαγε τα ρουχα σου.
Δίκιο έχεις...θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους και για τη βοήθεια και για το ενδιαφέρον σας..και ελπίζω την επόμενη φορά που θα αναφερθώ στα cpd να είναι για παρουσίαση και όχι για ασθένεια..
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-10-13, 18:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Δίκιο έχεις...θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους και για τη βοήθεια και για το ενδιαφέρον σας..και ελπίζω την επόμενη φορά που θα αναφερθώ στα cpd να είναι για παρουσίαση και όχι για ασθένεια..
Μην σε παιρνει απο κάτω!!
Κι εγω που εχω cpds είναι σαν να μην εχω....με την έννοια ότι τα βλέπω σπανια!!
Μάλλον φοβούνται τα white cloud minnows

Η επόμενη φορα, ευχομαι κι εγω να ειναι για παρουσίαση. Ειτε είναι cpd είτε κάποιο άλλο ψαράκι που σ αρέσει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 02-10-13, 21:04
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην σε παιρνει απο κάτω!!
Κι εγω που εχω cpds είναι σαν να μην εχω....με την έννοια ότι τα βλέπω σπανια!!
Μάλλον φοβούνται τα white cloud minnows
Είναι πράγματι πολύ ντροπαλά και φοβιτσιάρικα, και εγώ τα βλέπω σπάνια, αλλά σε εσένα, μερικές φορές, δεν κοπαδιάζουνε μαζί αυτά τα δυο είδη όπως περιγράφεται εδώ;
Πόσα CPD & πόσα 'συννεφάκια' έχεις;

Συγνώμη που είμαι εκτός θέματος .
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 02-10-13, 21:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πράγματι πολύ ντροπαλά και φοβιτσιάρικα, και εγώ τα βλέπω σπάνια, αλλά σε εσένα, μερικές φορές, δεν κοπαδιάζουνε μαζί αυτά τα δυο είδη όπως περιγράφεται εδώ;
Πόσα CPD & πόσα 'συννεφάκια' έχεις;

Συγνώμη που είμαι εκτός θέματος .
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....636#post789636
(για να μην χαλάσουμε το θέμα...)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 02-10-13, 22:38
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

αχ..τα ατιμα τα cpdακια..
Με την ευκαιρία..τα wild caught πως τα ξεχωρίζουμε;;
μήπως είναι αυτά που έχουν κιτρινωπά πτερύγια??
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 02-10-13, 22:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ..τα ατιμα τα cpdακια..
Με την ευκαιρία..τα wild caught πως τα ξεχωρίζουμε;;
μήπως είναι αυτά που έχουν κιτρινωπά πτερύγια??
Υποτιθεται πως εχουν ακόμη πιο έντονα χρωματα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΔΙΑΤΡΟΦΗ CPD (GALAXY RASBORA) ChocolatePuma ¶λλα ψάρια Ασίας 2 13-11-12 10:45
rasbora galaxy petros Γλυκό νερό - Γενικά 3 04-11-11 20:40
Galaxy Rasbora - Celestichthys margaritatus takis07 ¶λλα ψάρια Ασίας 21 20-07-11 15:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10633 seconds with 14 queries