Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-09, 20:35
Το avatar του χρήστη markos6888
markos6888 Ο χρήστης markos6888 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Ξαφνική θολούρα στο ενυδρείο..

Καλησπέρα παιδιά!
¶λλη μια φορά χρειάζομαι τα φώτα κ την βοήθειά σας..
Έχω ένα ενυδρείο το οποίο τρεχει κανονικά τουσ τελευταίους 8 μήνες.
Χθες πραγματοποίησα την συνήθη αλλαγή νερού κ μεχρι το βράδυ που έσβησαν τα φώτα όλα οκ.

Όταν γύρισα σήμερα μεσημέρι από την σχολή έμεινα μ@@.... το νερό του ενυδρείου είχε θολώσει τέρμα.... (Νομίζω προς λευκή απόχρωση). Έκανα τεστ νερού σε στικς κ όλες οι ενδείξεις κανονικά. Τα ψάρια είναι το θέμα οτι κολυμπούν ανενόχλητα.... Έκανα κ μια αλλαγη νερού βελτιωθηκε λίγο στην αρχή αλλα κ πάλι μετά απο λίγη ώρα έγινε όπως ήταν πριν...

Καμιά ιδεα....???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-09, 20:45
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

βάλε αεραντλία γιατί τα ψάρια σου σύντομα θα έχουν έλλειψη οξυγόνου και κάνε μια καλή αλλαγή νερού ..
ψάξε στο φόρουμ για bacterial bloom ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-09, 23:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κανε αυτα που σου ειπε ο crazyio ...+ μετρησεις για αμμωνια , νιτρωδη και νιτρικα.
Τι εκανες χτες στην αλλαγη νερου; επλυνες φιλτρα; μηπως εριξες καποιο υγρο οπως βακτηρια; ταιζεις τιποτα λαχανικα στα ψαρια σου; σκεψου τι ακριβως εκανες. Η αλλαγη νερου δεν θα κανει και πολλα πραγματα, θα ξαναθολωσει γρηγορα. Εξαλλου ειναι ακινδυνο για τα ψαρια σου και ο μονος κινδυνος ειναι η ασφυξια. Γι αυτο βαλε την αεραντλια.
Αλλαγες νερου καθε ποτε και ποσο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-09, 15:50
Το avatar του χρήστη markos6888
markos6888 Ο χρήστης markos6888 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Αλλαγεσ νερου κάνω κάθε 1-2 εβδομάδες 30%. Το μόνο που έκανα ήταν να ξεπλύνω το φίλτρο, μέσα στον κουβά με το νερό του ενυδρείου φυσικά. Οποτε να υποθέσω οτι μάλλον το ξεπλυνα υπερβολικά....?
Έχω την αεραντλία να δουλέυει κ απωλιες δεν είχα, κ γενικά σημερα βελτιωθηκε αρκετά η κατάσταση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-09, 16:27
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν ακουγετααι λογικό άλλα εμενα οταν μου θολωσε το νερό με ασπρη σκόνη ( κατι σαν αυτο που περιγραφεις...) λίγο αργοτερα εχασα την βιολογική μου φίλτρανση..... κοινός αυτη η λευκη ομίχλη ηταν τα νεκρα (?) βακτηρίδια που είχ στο φίλτρο.... Ο λόγος που το λέω ςιναι οτι μετα απο αυτο η μετρίσεις θυμιζαν αστρωτο φίλτρο...
Ισως φταιει οτι ειχα πολυ δυνατο φίλτρο και το είχα αφήσει πολύ χρόνο κλείστο οταν το καθαριζα δεν ξέρω....
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-09, 16:39
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

To αντιθετο συμβαινει συνηθως. Λογω αποτομης μειωσης ή θανατου της βιολογιας (ωφελιμα βακτηρια) εμφανιζεται το φαινομενο του θολου νερου.
Στην περιπτωση του φιλου, το εντονο πλυσιμο των βιολογικων υλικων, κατεστρεψε πιθανον μεγαλο μερος της αποικιας των βακτηριων και σε συνδυασμο με λιγο παραπανω ταισμα -ισωςκαι ακαθαρτου βυθου, εμφανιστηκαν τα αιωρουμενα αυτα βακτηρια (θολο νερο)που μοιαζουν πολυ με τα nitrosomonas αλλα δεν αποδομουν αποτελεσματικα την αμμωνια και δεν προσκολλωνται σε επιφανειες.
Μολις αποκατασταθει η βιολογια θα καθαρισει και το νερο του ενυδρειου.
Αλλαγες νερου εχουν σκοπιμοτητα αν εχει εμφανιστει αμμωνια, διαφορετικα πολυ λιγο βοηθουν, εκτος κι αν θελουμε να μειωσουμε οπτικα την θολουρα ή να εξαλειψουμε την εντονη δυσαρεστη οσμη που καμια φορα συνοδευει το bacterial bloom.
Aντιθετα συστηνονται αλλαγες νερου με παλιο ωριμο νερο απο αλλο στρωμενο ενυδρειο αν εχουμε, καθως και λιγο μπολι για ενδυναμωση της βιολογιας των φιλτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-09, 19:43
Το avatar του χρήστη markos6888
markos6888 Ο χρήστης markos6888 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Κ αφου δεν έχω 2ο ενυδρείο να αρχίσω να ρίχνω καμια δόση βακτηριδίων κάθε 2 μέρες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολούρα panos Αρχάριοι γλυκού νερού 3 01-11-07 18:40
Ξαφνική Αρρώστεια Γκαπίνας... kostasthess_ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 25-10-07 15:11
Ξαφνική γέννα ΒΑΣΙΛΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 4 24-02-07 18:58
Ξαφνική μετακόμηση...(προβλήματα) basillis Δίσκοι 14 08-12-05 18:50
ξαφνική αλλαγή στο νερό του ενυδρείου pani Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 08-12-03 12:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03885 seconds with 13 queries