Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-08, 21:07
emmy Ο χρήστης emmy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: Περιστέρι Αττικής
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Πρόβλημα με χελώνα

Γειά σας.Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τις γνώσεις σας. Η μεγάλη μου χελώνα τις τελευταίες ώρες δεν μπορεί να ανοίξει τα μάτια της. Δεν έχει καμία άλλη ένδειξη, ούτε φαίνεται να έχει τσίμπλες. Προσπαθεί να τα ανοίξει τρίβοντάς τα. Είναι περίπου 14 χρονών, αρκετά μεγάλη. Παρακαλώ όποιον ξέρει να με βοηθήσει...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-08, 12:29
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

κοιτα μηπως ειναι καμια επιπεφυκιτιδα το tomprex κανει πολυ καλη δουλεια, ομως οι υδροβιες πασχουν υποβιταμινωση η και οιδημα βλεφαρων
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-08, 14:15
emmy Ο χρήστης emmy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: Περιστέρι Αττικής
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Μέχρι να πάω στο pet shop, βρήκα ένα site πρώτων βοηθειών χτες βράδυ. Έχει λίγο ξεπρηστεί το ένα μάτι. αλλά ακόμα δεν τ' ανοίγει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-08, 14:31
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αλλαγές νερού κάνεις συχνά? Σε τι ενυδρείο την έχεις? χρησιμοποιείς αντιχλώριο? Χρησιμοποιείς τίποτα άλλα χημικά? Τι ταίζεις, τι θερμοκρασίες έχεις και τι φωτισμό?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-08, 00:38
emmy Ο χρήστης emmy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: Περιστέρι Αττικής
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Την έχω βγάλει απο το ενυδρείο. Πρέπει να είναι απομονωμένη όσο έχει αυτό το πρόβλημα. Βρήκα οτι είναι έλλειψη βιταμίνης Α και Ε, η οποία προκάλεσε μόλυνση. Βρήκα έναν κτηνίατρο ερπετών και μου είπε να πάρω φάρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-08, 14:18
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

πολύ ωραία. Δεν ξέρω τις γνώσεις σου ούτε αν το έχεις δει γι'αυτό σου το στέλνω κι αυτό να το δεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-09, 21:11
kirkal
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή τροφη για χελωνίτσες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ..ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ..ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΧΕΛΩΝΙΤΣΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΔΩΡΟ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ....ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ INTERNET ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΩ ΧΕΙΡΟΕΡΑ....ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

Α) Η ΧΕΛΩΝΙΤΣΑ ΜΑΣ ΖΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΧΕΛΩΝΙΕΡΑ ...ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?
Β) ΤΗΝ ΤΑΪΖΟΥΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΓΑΡΙΔΙΤΣΕΣ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-09, 21:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
καταρχην οι χελωνιερες καταδικαζουν τα ζωντανα να ζουν μεσα στην αμμωνια και συνηθως δεν εχουν καθολου βαθος...
χρειαζεσαι ενυδρειο-παλουνταριο με ειδικο φωτισμο που να διαθετει φιλτρανση...
το ποσο θα τρωει εξαρταται απο το μεγεθος της....ξεκινα με 2-3 γαριδουλες...και παρατηρησε ποτε χορταινει (αγνοει το φαγητο)..
μπορεις να βρεις εξειδικευμενα φορα για ερπετα...
θα χαιρομασταν να μας παρουσιασεις και το ενυδρειο σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-09, 17:12
mitsos1977
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Γεια σου και καλοσ ηρθεσ στην παρεα μασ και να χαιρεσαι την χελωνιτσα σου.Ειναι απιστεφτα ζωακια ειχα στο παρελθον μια για 9 χρονια την ελεγα Τανια αλλα διστυχως ψωφισε σιγα σιγα θα μαθει να τρωει και απο το χερι σου και δεν θα σε φοβαται να βαλεισ πετρουλεσ στην χελονιερα για να σκαρφαλωνει και ξυλαρακια.Εγω τωρα εχω 2 χρυσοψαρα και εναν μεσαιο παπαγαλο και ετοιμαζοζομαι και για δεθτερο παπαγαλο ειναι απιστεφτα ζωα καλιτερα απο τισ χελωνεσ.φιλικα Δημιτρησ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-09, 00:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γεια σου μητσε απο την κρητη!!
θα χαιρομασταν να μας παρουσιασεις το ενυδρειο σου
και στην κατηγορια "αλλα ζωα" τους παπαγαλους σου...που προσωπικα με ενδιαφερουν πολυ μιας και εχω εξοικειωθει με μερικα ειδη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-09, 16:41
HePe
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Question χελωνάκια ...

Γεια σας ... είμαι καινούριος στο forum ... εδώ και καιρό ήθελα να πάρω χελώνες ... είχα και παλιότερα αλλα τις έδωσαν οι γονείς μου ... και χτές μου πήρε η αδερφή μου δώρο δύο χελωνάκια =) , αλλά είναι πολύ φοβιτσιάρικα και μόλις τα πλησιάζω κρύβονται στο καβούκι τους ... και οι πρωηγούμενες που είχα δεν ήταν έτσι ... ήταν πολύ άνετες όταν πήγαινα κοντά ... σε πόσο καιρό θα με έχουν συνιθίσει ;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-09, 23:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με τον καιρο θα σε μαθουν....ποσο θα ειναι αυτο το διαστημα δε μπορει να πει κανεις...που τις διατηρεις??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-09, 14:04
lillyth Ο χρήστης lillyth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.
Μου έκαναν δώρο μου νεροχελωνίτσα μέσα στη χελωνιέρα της και όλα πήγαιναν καλά για κάποιο διάστημα, μέχρι που έκλεισαν τα μάτια της και το καβούκι της άρχισε να χανει την προηγουμενη ομορφια του.
Ψάχνοντας ανακάλυψα ένα σωρό οδηγούς για τη φροντίδα της χελώνας μου και ειλικρινά στενοχωρήθηκα που δεν το έκανα νωρίτερα και βασίστκα στις οδηγίες του πετ σοπ.

λέον η χελώνα είναι σε ενυδρείο και στο νερό προσθέτω Sera AQUATAN για το χλώριο (1 σταγόνα για κάθε λίτρο νερού) καθώς και Tortivet vitae και Tortivet shell.
Εειδή για τα μάτια της δκίμασα Taberaqua αλλά και Tobrex χωρίς αποτέλεσμα, τώρα δoκιμάζω το Tortivet eye (σήμερα το ξεκίνησα).

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κανω ή που δεν κάνω σωστά ώστε να ανοίξουν τα μάτια της;

Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-09, 01:23
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Δοκίμασε ένα πράγμα τη φορά και άφηνε να περάσουν μια δύο μέρες τουλάχιστον μέχρι την επόμενη θεραπεία με άλλο σκεύασμα.

Θα σου πρότεινα chloramphenicol (είναι το συστατικό του φαρμάκου. Δε γνωρίζω την εμπορική της ονομασία) αλοιφή για οφθαλμική χρήση και βάζε με μια καθαρή μπατονέτα ανά 12ωρο για 5 ημέρες απαλά επάνω και γύρω από το μάτι μια λεπτή κρούστα.

Σε αυτό το διάστημα δε θα ξεχνάς να την ταϊζεις με τσιμπιδάκι. Με υπομονή και αφού της δώσεις χρόνο μπροστα στη μυτούλα της να το μυρίσει. Όσο θέλει! Τακτική (κάθε μέρα) αλλαγή νερού με αντιχλώριο!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-09-09, 19:22
lillyth Ο χρήστης lillyth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Πάνο σε ευχαριστώ.
Ο κτηνίατρος μου συνέστησε αλοιφή Tobrex και ξεκινήσαμε ήδη θεραπεία... Για να δούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-09-09, 20:21
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lillyth Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο σε ευχαριστώ.
Ο κτηνίατρος μου συνέστησε αλοιφή Tobrex και ξεκινήσαμε ήδη θεραπεία... Για να δούμε!
Καλή επιτυχία!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-09-09, 22:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

λέον η χελώνα είναι σε ενυδρείο και στο νερό προσθέτω Sera AQUATAN για το χλώριο (1 σταγόνα για κάθε λίτρο νερού) καθώς και Tortivet vitae και Tortivet shell.
γειά σου κι απο μένα, στο ενυδρείο σου υπάρχει πρόβλεψη χώρου όπου θα "λιάζεται" και θα στεγνώνει το καβούκι της?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-09, 08:12
lillyth Ο χρήστης lillyth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ναι. Έχει μία πέτρα στην οποία ανεβαίνει και λιάζεται αν και για κάποιο μυστήριο λόγο της αρέσει επίσης πολύ να κάθεται και επάνω στο φίλτρο, κάτω ακριβώς από εκεί που πέφτει το νερό...

Την αλοιφή ΤΟBREX την πήρα γιατί δεν μπόρεσα να βρω αυτή που πρότεινε ο Πάνος ΧΩΡΙΣ κορτιζόνη, η οποία δεν ενδείκνυται για τις χελώνες... (έτσι διάβασα σε οδηγούς φροντίδας)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-12, 14:41
κυριακή Ο χρήστης κυριακή δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Περιοχή: τρίπολη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. πήρα μια νεροχελώνα την παρασκευή μαζι με τα απαραίτητα που μου έδωσαν(μικρό πλαστικό ενυδρίο, βιταμίνες,τροφή) κ απο την παρασκευή δεν έχει φάει καθόλου. Τί να κάνω;;; Βοήθεια..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-07-12, 12:12
saya
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

exo mia xelona tin pira prin 3 vdomades tis exo enidrio piramida vitaminon filtro oxi viologiko den to iksera kai eno itan zoiri prin 2 meres stamatise na troei kai na kinitai kaikathetai mono stin petra tis san na koimatai den exoyme vet erpeton edo kai o vet mou tis ekane antiviosi kai oro kai den ksero ti exei i ti na kano einai 10 ekatosta.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λόλα η χελώνα.. NikolasR Άλλα ζώα 13 22-01-12 15:16
Ενυδρείο για χελώνα (Red Stripe) NikolasR Άλλα ζώα 43 14-12-08 19:13
Πρόβλημα με φωτισμό corleone Αρχάριοι γλυκού νερού 14 18-12-07 13:49
Πρόβλημα με άλγες Leman Γλυκό νερό - Γενικά 13 25-11-07 16:15
Πρόβλημα με μονομάχο Lenore Bettas 5 22-11-07 22:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06031 seconds with 13 queries