Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-14, 10:42
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή sos ασθενεια αγνωστη σε αφρικανες mbuna

εχω ξενερωσει την ζωη μου σε δυο μερες πεθαναν 4 μεγαλα pseudotrofeus acei 15cm εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω βοηθηστε με

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 700 λιτρα 1,80χ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:6μηνες

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:--
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26-27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
mbuna 20 κοπαδακια λabido,red zebra,afra,iodiotrofeus
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):με χλιαρο νερο
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% ανα δυο βδομαδεσ
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:22/9
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
διαφορες τροφρεσ για φυτοφαγα 6 διαφορετικεσ εταιρειες
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:στις αλλαγες εβαζα μετα ενα καπακι prime αντιχλωριο μονο τιποτα αλλο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:8.5
KH:10
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):30
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
sera
ΣΤΙΚΣ: --
Ηλεκτρονική: --
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:ξεκινησαν19/9 με αποτομες κινησεις και στη κολυμβηση και με το κεφαλι, πολλα ξεισιματα σε πετρες και αμμο και στις22/9 ξεκινησαν ολα να κολυμπανε στη επιφανεια κοντρα στην αναταραξη του spraybar
και να κανουνε αποτομες κινησεις με τις ουρες τους και να πιτσιλανε νερα απο εξω.Στις 25/9 πεθανει το πρωτο μου pseudotrofeus acei και η αληθεια ειναι οτι εβλεπα οτι ειχαν ψιλοχαση το χρωμα τους σαν ξεθοριασμενο ητανε και ξεκινησα θεραπεια με esha2000
2. ΔΕΡΜΑ:τα αλλα τα ψαρια ητανε κομπλε μονο τα αcei ξεθοριασανε καπως
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα καφε
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):ψιλοαυξημενη σε μερικα ψαρια
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι ολα τρωνε κομπλε
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: τα εχω γραψει αναλυτικα παραπανω
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:ειχα τις αποχες εξω στο μπαλκονι πεταμενες μηπως μολυνθηκαν απο αυτες??και σαυτες τισ μερες απο 22/9 ειχα κανει αλλαγες στο στησιμω τις πετρας και συμπληρωσα κιαλες η οποιες τις ειχα στο μπαλκονι εξω καιρο και τις ξεπληνα με νερο και τις εβαλα μεσα.θεωρησα οτι επειδη τα ειχα παλια μεσα στο ενυδρειο δεν θελανε τρελο πλυσιμο

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: esha2000
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:26/9 εβαλα 175 σταγονες και σημερα 27/9 εβαλα 84 σταγωνες και αυριο το ιδιο 84 σταγωνες
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
δευτερη μερα σημερα
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:απο την επιφανεια που ητανε τωρα καπως καλυτερα πανε παντου
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :ναι λεω να βαλω μετα
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:ναι λεω να αδιασω 300-350 λιτρα περιπου
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:ξεχασα να σα πω ειχα δει στο μποστινο τζαμι ενα σαν σκουλικακι πολυ πολυ μικρο ασπρο το οποιο την αλλη μερα που ηθελα να το βγαλω φωτο εξαφανιστικε και ειχα παρατηρηση οτι ενδιαμεσα σε δυο πετρες ητανε κατι σαν ασπρο ισα ισα σαν βαμβακι ητανε αυτα φιλοι μου περιμενω την βοηθεια ολων σας.

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :ναι το ενα labido το εβαλα χωρια σε ενα κουβα με βραχο μεσα για να κριβετε μεσα και εβαλα και αεροανλια μεσα και του εβαλα ενα φακελακι απο το φαρμακο τις ΑΡΙ GENERAL CURE(TREATS PARASITIC FISH DISEASE) γιατι ητνε στην ακρη μονο του με πρισμενη καπως κυλεια ετσι ητανε και τα pseudotrofeus acei και ο θεοσ βοηθως θα σας πω αυριο αμα επιζηση που δεν το κοβω..και τωρα που εχω να τα ταισω δυο μερες σε μερικα η κοιλια τους εχει μπει λιγο μεσα τι να σας πω ρε γαμωτο οτι βλεπω σας λεω απο εσας θα μαθω οτι μαθω σας τα ειπα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:μου ειπε ο ιγνατιος απο το igna na βαλω flagyl μια ολοκληρη καψουλα οταν τελιωσω την θεραπεια τι λετε θελω να απολυμανω και τις αποχες πως να το κανω..συγνωμη που σας επριξα καταλαβετε με
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-14, 11:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Γι αυτό δεν πρέπει να βάζουμε στο ενυδρείο τα χέρια μας ή διάφορα υλικά και εργαλεία χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι είναι καθαρά.
Μπορεί να είναι δηλητηρίαση, μόλυνση ή και ασθένεια από στρες (αφού άλλαξες τη διακόσμηση).
Το πρώτο που θα έκανα είναι μια καλή αλλαγή νερού και μετά έλεγχο των συμπτωμάτων για να δω αν χρειάζεται κάποια αγωγή.
Αφού ξεκίνησες φάρμακα ,σταμάτα να ταΐζεις, τελείωσε τη θεραπεία με το esha και μετά κάνε μια αλλαγή νερού.
Αν δεν βλέπεις βελτίωση θα πρότεινα να πας σε θεραπεία με το General cure αφού το έχεις ή σ' αυτήν που περιγράφεται εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611

Τις απόχες τις απολυμαίνεις σε διάλυμα χλωρίνης ή με υπερμαγγανικό κάλιο (φακελάκι από φαρμακείο).
(τις αλλαγές νερού να τις κάνεις εβδομαδιαίες γιατί έχεις πολλά ψάρια και ανεβασμένα νιτρικά)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-14, 11:48
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

αυτο θα κανω αν δεν χασω κανενα αλλο ψαρι αυριο ειναι τελευταια μερα θεραπειας λεω να αδιασω πολυ νερο περιπου 70% μετα πρεπει να βαλω ανθρακα οπωςδηποτε αμα ομως βγαλω πολυ νερο δεν θα χαλασω την βιολογια και θα πεσει και πολλυ και η σκληροτητα?πες μοθυ ποσο νερο να βγαλω και μετα ποσο πριμε να ριξω θελει και stability??και οσο με την χλωρινη που λες για να απολυμανο τις αποχες να αραιωσω μεσα σε νερο λιγο χλωρινη? ποσο να τα αφισω μεσα?? και μετα τα βγαζω απο την χλωρινη η τα αφεινω εκει? η μετα την χλωρινη πρεπει να τις ξεπλυνω???ή τα βγαζω οπως ειναι να στεγνωσουν??μετα αμα τα βαλω μεσα στο ενυδρειο δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια απο την χλωρινη???? γενικα πες μου να ξερω προτου βαλουμε οτιδηποτε στο ενυδρειο ακομα και τα χερια πρεπει να τα πλενουμε με χλωρινη??και οσο για το flagyl να το βαλω τελικα στο ενυδρειο αν ναι ποσο στα 700 λιτρα μου και ποτε γενικα το βαζουμε ???συγνωμη κλεοβουλε για τις πολλες ερωτησεις αμα μπορεισ απαντησε μου σε ολες για να μου ληθουν οι αποριες??ευχαριστω ποολυ φιλε
Y.Γ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΘΑ ΜΑΘΩ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ(ΠΕΣΕ ΚΑΤΩ ΚΩΛΟΨΑΡΟ)ΧΑΧΑΧΑΧΧ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-14, 12:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Πολυβόλο είσαι βρε φίλε....εγκυκλοπαίδεια θα γράψω με σένα

Μια αλλαγή 50% αρκεί και με τον άνθρακα στο φίλτρο θα απομακρύνεις και ότι χημικά ή φάρμακα υπάρχουν.
Με την αλλαγή νερού δεν επηρεάζεται σχεδόν καθόλου η βιολογία που κυρίως βρίσκεται στο φίλτρο.
Το νερό της αλλαγής πρέπει να έχει ίδιες παραμέτρους με το νερού του ενυδρείου.
Prime ανάλογα με το νερό της αλλαγής και στο νερό της αλλαγής (διαφορετικά ανάλογα με τον όγκο του ενυδρείου). ¶λλα σκευάσματα δεν χρειάζονται (ούτε ξέρω τι κάνει το stability).
Τα εργαλεία που είναι κοινά για πολλά ενυδρεία ή έχουν χρησιμοποιηθεί σε ενυδρείο με ασθένεια τα απολυμαίνω σε κουβά με διάλυμα χλωρίου ή μετά ξέπλυμα καλό και αποθήκευση.
Τα χέρια καλό πλύσιμο πριν και μετά.
Αν πας σε θεραπεία με Flagyl να διαβάσεις τις οδηγίες του άρθρου.

(επειδή εσύ είσαι νέος, υπονοείς ότι εγώ είμαι γέρος? )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-14, 12:51
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

xaxaxaxaa δεν υπαρχεις φιλε με εκανες και γελασα λιγο μετα τις τοσσες ξενερες.το αρθρο το εψαχνα στην μηχανη αναζητησεις και πατησα flagyl και το αφισα στο Show Threads οπως ητανε και πατησα ψαξε και δεν μου εβγαλε κανενα αρθρο μηπως εκανα κατι λαθος????
Υ.Γ. ο νεος ειναι ωραιος (και δεν ξερει την τιφλα του) και ο παλιος ειναι αλλιως(εμπειρος) διαλεγεις και παιρνεις παππου κλεοβουλε χαχααχ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-14, 13:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611
πάτα πάνω στο λινκ (στράαατα στρατούουλα )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-14, 13:32
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

χαχαχαχαχ κατι τελευταιο φιλε οταν αδιασω το μισο οταν το γεμισω θα ειναι μαλακο το νερο η οχι???με μονο αντιχλωριο θα ειμαι κομπλε??και θα ανεβει μονηη τις η σκληροτητα η να ριξω μεσα σοδα η κατι αλλο???και οσο για το αρθρο το ειχα διαβαση αμα ειναι προχωρημενη η κατασταση στα 700 λιτρα δηλαδη 7καψουλες την 1η μερα και μετα οτι λεει??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-14, 15:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τι κανεις σε καθε αλλαγη οσο καιρο τρεχει το ενυδρειο? Τι μετρησεις εχεις στο νερο βρυσης σου και τι στο ενυδρειο? Η σοδα και τα προσθετα, τα ριχνουμε στο νερο της αλλαγης, οχι στο ενυδρειο απευθειας. Ετσι θα υπαρχουν συνεχως σκαμπανευασματα στις σκληροτητες και ειναι λογικο να παρουσιασουν προβλημα τα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αγνωστη κιχλιδα mmamatsis Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 12 28-03-12 11:27
Αγνωστη Μάλλον ¶λγη Στα Φυτά Μου alexinio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 15-12-08 17:04
τι ασθενεια?? Mariel Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 16-11-05 18:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05408 seconds with 15 queries