Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 31-12-10, 17:59
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή Σόδα.

Πήγα προ ολίγου στο σούπερ μάρκετ για να πάρω μαγειρική σόδα και βρήκα μία με όνομα "Matin@" που λέει από έξω sodium bicarbonate.Οπότε υποθέτω πως αυτό μου κάνει για να ανεβάζω λίγο ακόμα το ph στον κουβά της αλλαγής νερού,σωστά?Το θέμα είναι πως συνάντησα και κάτιο παρόμοιο με αυτό που έλεγε πως είναι σόδα που λειτουργεί σαν αποσκληρυντικό και κατεβάζει το pH.Επειδή,είμαι λίγο μπερδεμένος μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά τη διαφορά?Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 06-01-11, 17:52
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Εγώ σε ένα ποτίρι με ζεστο νερό ετοιμάζω την σόδα και μετά ‘‘μπλούμ‘‘ στο κουβά...
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-01-11, 18:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα μετρήσεις μετά από 20 λεπτά και πήρα KH 17-18 αντί για 9-10 που μετρώ κανονικά στον κουβά.Το pH όμως είναι σταθερά χαμηλά στο 7,6-7,8 σαν να μην έριξα μέσα τίποτα.
Ξανακανε μετρηση (kH ιδιως) μετα απο μερικες ωρες και αυριο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-01-11, 19:37
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Μήπως μια αεραντλία θα έδιωχνε πιο γρήγορα το διοξείδιο από έναν κυκλοφορητή σαν αυτόν που χρησιμοποιώ?Αν ναι,υπάρχει κάποια διαπιστωμένα καλή πρόταση?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-01-11, 19:40
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Νομίζω ότι το κριτίριο είναι η συνολική ανατάραξη της επιφάνειας - όσο περισσότερη τόσο ευκολότερη η ανταλλαγή των αερίων.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-01-11, 21:08
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως μια αεραντλία θα έδιωχνε πιο γρήγορα το διοξείδιο από έναν κυκλοφορητή σαν αυτόν που χρησιμοποιώ?Αν ναι,υπάρχει κάποια διαπιστωμένα καλή πρόταση?
Υπάρχει μια διαπιστωμένα καλή πρόταση.....σταμάτα να παιδεύεσαι με τις σόδες και τις κόκα-κόλες.....και ''γύρνα στους δίσκους......
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-01-11, 21:28
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ σε ένα ποτίρι με ζεστο νερό ετοιμάζω την σόδα και μετά ΅΅μπλούμ΅΅ στο κουβά...
ΠΡΕΠΕΙ να δοθεί έμφαση εδώ γιατί μόλις έβαλα το νερό στο ενυδρείο και διαπίστωσα αδιάλυτη σόδα!Δεν είχα χρόνο να περιμένω για να παρακολουθήσω το pH στον κουβά καθώς ανεβαίνει και θα το κάνω στην επόμενη αλλαγή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χαραμάδας Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει μια διαπιστωμένα καλή πρόταση.....σταμάτα να παιδεύεσαι με τις σόδες και τις κόκα-κόλες.....και ''γύρνα στους δίσκους......
Ένα έχω να πω.Ο,τι και να πει ο Χρήστος είναι σωστό. Δεν αντιλέγω σε τίποτα!Συμφωνώ!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-01-11, 21:54
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων

Ένα έχω να πω.Ο,τι και να πει ο Χρήστος είναι σωστό. Δεν αντιλέγω σε τίποτα!Συμφωνώ!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-01-11, 23:49
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Σε σκούρο ποτίρι του νες καφέ, με το ζεστό νερό βλέπεις εύκολά εάν διλύθηκε όλη η σόδα. Αν υπάρχει αδιάλυτη, αδειάζεις με προσοχή το διάλυμα στο κουβα και προσθέτεις νέο ζεστό νερό στο ποτίρι... συνήθως όμως άνετα διαλύεται μια κοφτή κουταλιά του γλυκού σόδα σε μία κούπα ζεστό νερό (κάπου 200ml)
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-01-11, 20:17
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Μόλις μέτρησα στο ενυδρείο pH 8.2,άρα κάτι έχουμε κάνει.

Θα παρακολουθώ στενά τώρα το pH για να δω αν θα πετύχω σταθερότητα στις τιμές.Μπορεί να ανεβάσει η σόδα το pH πάνω από το 8.2?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-01-11, 20:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

kH παρακολουθα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-01-11, 03:08
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
kH παρακολουθα
Ναι πρέπει και βαριέμαι γιατί αυτά της API είναι μπελάς μέχρι να ανακατέψεις κάθε σταγόνα στους σωλήνες που δίνουν...
-------------------------
To KH στο ενυδρείο είναι αυτή τη στιγμή στο 11 και το pH στο 8 και όχι 8,2.Εγώ θα συνεχίσω να προσθέτω αυτό το ένα γεμάτο κουταλάκι του γλυκού σόδας σε κάθε αλλαγή.(Θέλω να) Πιστεύω ότι σιγά-σιγά θα ανέβει το KH και κάποια στιγμή θα φτάσει το 17-18 που μέτρησα στον κουβά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zipo : 08-01-11 στις 03:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-01-11, 03:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που θα ενδιεφερε, θα ηταν και η τιμη kH στο ενυδρειο (εκτος απο πριν την αλλαγη) και λιγο μετα την αλλαγη (1 ωρα) αλλα και μετα μια ή/και δυο ημερες.
Για να διαπιστωσουμε την σταθεροτητα της τιμης που δινει η σοδα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-01-11, 03:17
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που θα ενδιεφερε, θα ηταν και η τιμη kH στο ενυδρειο λιγο μετα την αλλαγη αλλα και μετα απο 2 ημερες.
Ωραία.Για να μη βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα,θα μετρήσω σχολαστικότατα το KH στην επόμενη αλλαγή -επόμενη Πέμπτη- και θα γράψω τα αποτελέσματα.Οι παράγοντες που θα μπορούσαν να το επηρρεάσουν στο ενυδρείο μου είναι ο αραγωνίτης που απαρτίζει όλο το βυθό και θα μπορούσε είτε να το αφήσει ίδιο αν είναι ήδη ψηλά είτε να το ανεβάσει.Δε γίνεται να το κατεβάσει αν είναι ψηλά.Σωστά?Με τις δικές μου γνώσεις δεν έχω κάτι άλλο που θα μπορούσε να αλλάξει το ΚΗ μέσα στο ενυδρείο,άρα τα αποτελέσματα θα είναι σχετικά αξιόπιστα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-01-11, 03:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία.Για να μη βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα,θα μετρήσω σχολαστικότατα το KH ...
Εκανα μια επεξεργασια στο ποστ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που θα ενδιεφερε, θα ηταν και η τιμη kH στο ενυδρειο (εκτος απο πριν την αλλαγη) και λιγο μετα την αλλαγη (1 ωρα) αλλα και μετα μια ή/και δυο ημερες.
Για να διαπιστωσουμε την σταθεροτητα της τιμης που δινει η σοδα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-01-11, 03:22
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Ωραία.Πάντως,αν διαπιστώσω σοβαρό παίξιμο του ΚΗ προς τα κάτω μέσα στο ενυδρείο,θα σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα ξαναχρησιμοποιήσω ποτέ σόδα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-01-11, 03:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε πρωτα τις μετρησεις και βλεπουμε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-01-11, 08:25
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
...Πιστεύω ότι σιγά-σιγά θα ανέβει το KH και κάποια στιγμή θα φτάσει το 17-18 που μέτρησα στον κουβά.
Θέλεις ΚΗ18 στο ενυδρείο; Γιατί τόσο πολύ;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-01-11, 13:28
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλεις ΚΗ18 στο ενυδρείο; Γιατί τόσο πολύ;
Δε θέλω 18.Ο στόχος μου είναι GH 15 KH 15 pH 8.2 αλλά δεν ξέρω με πόση ακρίβεια θα μπορέσω να πετύχω τέτοιες τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-01-11, 14:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θέλω 18.Ο στόχος μου είναι GH 15 KH 15 pH 8.2 αλλά δεν ξέρω με πόση ακρίβεια θα μπορέσω να πετύχω τέτοιες τιμές.
Επειδη παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο για το πεχα, μη βαζεις συγκεκριμενο στοχο για την kH.
Αναλογα ποσο θα παει το πεχα θα την ρυθμισεις. (καλυτερα να προσεχεις την gH να ειναι σωστη).
Αν σου φτασει το πεχα 8.2 με χαμηλοτερη kH απο 18, δεν χρειαζεται να την ανεβασεις.
Αλλα και ουτε να ανεβασεις το πεχα για 0.2 παιζει σημαντικο ρολο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-01-11, 21:51
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα και ουτε να ανεβασεις το πεχα για 0.2 παιζει σημαντικο ρολο.
Το ξέρω αυτό.Όχι ότι πιστεύω πως τα ζωντανά θα είναι καλύτερα ή χειρότερα,αλλά είπα να το δοκιμάσω για πείραμα περισσότερο.
-------------------------
Παιδιά,το ξαναρωτώ και περιμένω μια βέβαιη απάντηση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να ανεβάσει η σόδα το pH πάνω από το 8.2?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zipo : 08-01-11 στις 21:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-01-11, 14:29
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Λοιπόν,επανέρχομαι στο θέμα για να σας δώσω τις μετρήσεις που κατέγραψα.

KH ενυδρείου πριν τιν αλλαγή νερού: 10

KH νερού αλλαγής: 17

ΚΗ ενυδρείου μετά από αλλαγή περίπου 40%-45%: 13 (Πε)

KH ενυδρείου 1 μέρα μετά την αλλαγή: 13 (Πα)

ΚΗ ενυδρείου 2 μέρες μετά την αλλαγή: 12 (Σαβ)

Νομίζω ότι οι επόμενες μετρήσεις μέχρι την Τετάρτη θα έχουν ενδιαφέρον.

Στο ενυδρείο ένας βασικός παράγοντας που θα μπορούσε να μεταβάλλει το KH είναι ο βυθός από αραγωνίτη.Ο αραγωνίτης,όμως,μπορεί να ανεβάσει μόνο το KH ή θα μπορούσε και να το κατεβάσει σε περίπτωση που είναι πολύ υψηλό?Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτό με βεβαιότητα?

Οι μετρήσεις KH έχουν γίνει με σχολαστικότητα και με χρήση υγρών τεστ API.
-------------------------
-------------------------
-------------------------
3 μέρες μετά την αλλαγή νερού (Κυ):

Σήμερα μέτρησα πριν από λίγο KH 11.Η μέτρηση έγινε 2 φορές για να το επιβεβαιώσω και πολύ σχολαστικά κάθε φορά.Κι αν εχθές υποθέταμε πως η μέτρηση KH 12 μπορεί να μας ξεγελούσε,τώρα έχουμε βέβαιη πτώση του KH κατά 2 βαθμούς.Αρχίζει,δηλαδή,το νερό του ενυδρείου να γυρνά -αργά- στην τιμή που μετρούσα πριν χρησιμοποιήσω σόδα.Το σημαντικό ερώτημα τώρα είναι αυτό που ρώτησα παραπάνω.

Ο αραγωνίτης μπορεί μόνο να ανεβάσει το KH ή θα μπορούσε και να το κατεβάσει σε περίπτωση που είναι πολύ υψηλό?Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτό με βεβαιότητα?

Από εδώ και πέρα οι γνώσεις οι δικές μου δε βοηθούν και χρειάζονται γνώσεις χημείας.Ένας τρόπος να το διαπιστώσουμε θα ήταν να κάναμε τη δοκιμή σε ένα βαρέλι με έναν κυκλοφορητή και τίποτα άλλο.Όποιος έχει διαθεση ας το κάνει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zipo : 16-01-11 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-01-11, 14:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αραγωνίτης μπορεί μόνο να ανεβάσει το KH ή θα μπορούσε και να το κατεβάσει σε περίπτωση που είναι πολύ υψηλό?Μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτό με βεβαιότητα?
Μετραγες και πεχα παραλληλα, για να δεις πως ανταποκρινοταν με την σταδιακη πτωση της kH?

Χωρις να το εχω δοκιμασει προσωπικα, διαβαζω οτι με τον αραγωνιτη, τις ασβεστολιθικες πετρες και το τριμμενο κοραλι στο φιλτρο μπορεις να κρατας ψηλα τις σκληροτητες στο ενυδρειο.
Επισης και με τα ειδικα "αλατια" για αφρικανες.

Αυτο που φαινεται παντως ειναι οτι με τη σοδα δεν εχεις μονιμα αποτελεσματα αλλα δεν γινεται και τραγικα αποτομα η πτωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-01-11, 14:48
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετραγες και πεχα παραλληλα, για να δεις πως ανταποκρινοταν με την σταδιακη πτωση της kH? Ναι,το pH ήταν σταθερό γενικά στο 8,2.¶ρα,αυτό που ήθελα το πέτυχα.Είναι στο 8,2 μέχρι και σήμερα.Αν αυξήσω το ΚΗ κι άλλο ΜΕ ΣΟΔΑ,νομίζω από αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα πως δε θα ξεπεράσει το 8,2.Μέχρι εκεί μάλλον μπορεί να πάει η σόδα το pH σύμφωνα με ξενόγλωσσα φόρουμ.

Χωρις να το εχω δοκιμασει προσωπικα, διαβαζω οτι με τον αραγωνιτη, τις ασβεστολιθικες πετρες και το τριμμενο κοραλι στο φιλτρο μπορεις να κρατας ψηλα τις σκληροτητες στο ενυδρειο. Είναι αλήθεια.Θα είχε ενδιαφέρον,όμως,να μάθουμε γιατί μπορεί να δίνει παροδικά αποτελέσματα η σόδα στην άυξηση του KH.Γιατί,δηλαδή,τα τεστ μου διαβάζουν σταδιακή πτώση της ανθρακικής σκληρότητας που είχε πετύχει η σόδα την πρώτη μέρα στο ενυδρείο?
Επισης και με τα ειδικα "αλατια" για αφρικανες.

Αυτο που φαινεται παντως ειναι οτι με τη σοδα δεν εχεις μονιμα αποτελεσματα αλλα δεν ειναι και τραγικη η πτωση.Το πόσο μεγάλη είναι η πτώση θα το καταλάβουμε αν σε ένα κουβά 50-60 λίτρα με ένα δυνατό κυκλοφορητή που κοιτά στην επιφάνεια βάλουμε μια γεμάτη κουταλιά του γλυκού σόδα,μετρήσουμε αφού τη διαλύσουμε το KH που θα είναι σίγουρα ψηλά και μετά πάρουμε μετρήσεις μετά από 5-10 και 20 μέρες του KH.Delta,θες να το δοκιμάσεις? Πάντως,ναι,η πτώση δεν είναι απότομη.
........................
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-01-11, 16:06
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Ωραίος Από όσα μας γράφεις επιβεβαιώνεις το πως καταλαβαίνω πως δουλεύει η σόδα...

δηλαδή αυξάνει το pH και το ΚΗ.... το ΚΗ μετά ‘‘δίνει‘‘ λίγο λίγο για να διατηρείτε το pH, ώσπου να κατέβει στην αρχική του τιμή (δηλαδή πριν προστεθεί η σόδα), όταν πιάσει το ΚΗ την τιμή αυτή λογικά θα αρχίσει να πέφτει και το pH στην αρχική του τιμή.

Ενδιαφέρον θα έχει να μην κάνεις αλλαγή νερού για όσο πιο μεγάλο διάστημα μπορείς να δούμε εάν θα συμβεί αυτό που έγραψα

¶ρα εάν είναι έτσι η σόδα βοηθάει να μην καταρρεύσει απότομα το pH και υπάρξει πρόβλημα και καλό κάνει να βάζουμε λίγο κάθε φορά σε κάθε αλλαγή νερού. Για να δούμε...
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-01-11, 15:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το kH στο δικτυο εδω ειναι γυρω στο 6. στα τροφεους μου χρησιμοποιω το "σκληρο" της ΑΟ και ριχνω επιπλεον και 1 κουταλακι του γλυκου σοδα ανα 30 λιτρα. αμεσως μετα τη σοδα μετρησα κΗ 12.....λιγες μερες μετα ομως πηγε στο 16. υποθετω οτι ειναι θεμα καλης διαλυσης της σοδας. εδω και 2 μηνες περιπου το κΗ ειναι σταθερα στο 16. σε καθε αλλαγη φυσικα συνεχιζω να βαζω 1 κουτ/30 λιτρα σοδα. εχω μη ασβεστολιθικη αμμο και μη ασβεστολιθικες πετρες. τιποτα δεν ανεβαζει κΗ στο ενυδρειο. οι σκληροτητες ομως μενουν σταθερες...
η δικη μου εμπειρια μεχρι τωρα τουλαχιστον δε συναδει με τις πληροφοριες οτι το κΗ που ανεβηκε με χρηση σοδας ξαναπεφτει...εστω και σιγα σιγα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-01-11, 16:26
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Το ξαναρωτώ γιατί μου φαίνεται πως κάτι παιζει εκεί,αφού σε εμένα πάλι μέσα σε μια εβδομάδα το ΚΗ έπεσε από το 18 στο 14!Ο αραγωνίτης -και γενικά ο,τιδήποτε ασβεστολιθικό- μπορεί να το κατεβάσει πέρα από να το ανεβάσει?

Πάνο,τί πιστεύεις?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 04-02-11, 23:21
Το avatar του χρήστη kotsokk
kotsokk Ο χρήστης kotsokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2010
Περιοχή: Πα-ντου :p
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Ανέβασε το ΚΗ στο 20 για να πέσει στους 15
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 05-02-11, 10:20
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανέβασε το ΚΗ στο 20 για να πέσει στους 15
Εμ,τι νομίζεις ότι κάνω?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σόδα??? Lupo Αρχάριοι γλυκού νερού 19 08-01-08 19:40
PH KH plus vs Μαγειρική σόδα nikman Malawi 8 01-10-06 16:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08551 seconds with 13 queries