Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-11, 11:21
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή ΦΟΝΤΟ

Καλημερα σε ολους!

Παιδια το φοντο σε ενα ενυδρειο υπαρχει καποιος λογος περα απο το αισθητικο κομματι, που το βαζουμε? Διαβασα οτι μπαινει ας πουμε μαυρο χαρτονι για να δωσει την αισθηση του βαθους στο ενυδρειο, να τονισει τα χρωματα των ψαριων και των φυτων κλπ.
Ωραια. Υπαρχουν και αλλοι λογοι που το καθιστουν την εφαρμογη του υποχρεωτικη?
Δευτερον...Τι επιλογες υπαρχουν για χρηση ως φοντο? Χαρτονι, plexi glass...τι αλλο? Εγω εχω κανει κατι αλλα εω καποιες αμφιβολιες...Φυτεψα κατα μηκος της πισω πλευρας του ενυδρειου μου και κολλητα στο τζαμι φυτα valisneria tortifolia με την προοπτικη οταν μεγαλωσουν να δημιουργησουν μια "κουρτινα" ας πουμε με εμφανιση ετσι πιο φυσικη...
Βλεπω οτι εχει καποια μειονεκτηματα οπως οτι οταν τρομαζουν τα ψαρια γιατι βαζω χερια μεσα στο ενυδρειο αυτα προσπαθουν να φυγουν προς τα πισω και χτυπανε στο τζαμι και μπλεκονται/παγιδευονται αναμεσα σε τζαμι και φυτο...κατι που ισως να μην γινοταν αν το background ηταν μαυρο χαρτονι γιατι δεν θα εβλεπαν τιποτα προς τα εκει για να ξεφυγουν και σιγουρα δεν θα γινοταν αν δεν υπηρχαν τα φυτα...
Βεβαια υπαρχουν κι αλλα φυτα στο ενυδρειο που θα μπορουσε να συμβει αυτο, εχει συμβει μονο μια φορα και αν δεν τα ενοχλω συχνα δεν θα συμβαινει...οποτε τι κανω?τα βγαζω?
πως ακουγεται σαν ιδεα αυτο που εχω κανει???
μαλλον το ακουτε πρωτη φορα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-11, 11:28
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Aν βαλεις καποιο σκουρο φοντο θα δειξουν αμεσως ακομη και οι βαλισνεριες που εχεις βαλει.
Τωρα αυτο με τα ψαρακι που τρομαζουν και κοπανιουντε στο τζαμι δεν θα αλλαξει κατι νομιζω αν βαλεις χαρτονι η οχι και μη φοβασαι δεν χανοντε ουτε μπλεκοντε στα φυτα.
Τι ψαρακια εχεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-11, 11:32
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους!

Παιδια το φοντο σε ενα ενυδρειο υπαρχει καποιος λογος περα απο το αισθητικο κομματι, που το βαζουμε? Διαβασα οτι μπαινει ας πουμε μαυρο χαρτονι για να δωσει την αισθηση του βαθους στο ενυδρειο, να τονισει τα χρωματα των ψαριων και των φυτων κλπ.
Ωραια. Υπαρχουν και αλλοι λογοι που το καθιστουν την εφαρμογη του υποχρεωτικη?
Δευτερον...Τι επιλογες υπαρχουν για χρηση ως φοντο? Χαρτονι, plexi glass...τι αλλο? Εγω εχω κανει κατι αλλα εω καποιες αμφιβολιες...Φυτεψα κατα μηκος της πισω πλευρας του ενυδρειου μου και κολλητα στο τζαμι φυτα valisneria tortifolia με την προοπτικη οταν μεγαλωσουν να δημιουργησουν μια "κουρτινα" ας πουμε με εμφανιση ετσι πιο φυσικη...
Βλεπω οτι εχει καποια μειονεκτηματα οπως οτι οταν τρομαζουν τα ψαρια γιατι βαζω χερια μεσα στο ενυδρειο αυτα προσπαθουν να φυγουν προς τα πισω και χτυπανε στο τζαμι και μπλεκονται/παγιδευονται αναμεσα σε τζαμι και φυτο...κατι που ισως να μην γινοταν αν το background ηταν μαυρο χαρτονι γιατι δεν θα εβλεπαν τιποτα προς τα εκει για να ξεφυγουν και σιγουρα δεν θα γινοταν αν δεν υπηρχαν τα φυτα...
Βεβαια υπαρχουν κι αλλα φυτα στο ενυδρειο που θα μπορουσε να συμβει αυτο, εχει συμβει μονο μια φορα και αν δεν τα ενοχλω συχνα δεν θα συμβαινει...οποτε τι κανω?τα βγαζω?
πως ακουγεται σαν ιδεα αυτο που εχω κανει???
μαλλον το ακουτε πρωτη φορα ε?



Φιλε μου δεν υπαρχει αλλος λογος απο αυτα που ανεφερες,
εγω δεν εχω τιποτα απο πισω ετσι με αρεση ποιο πολυ..
Τρομαζουν τα ψαρια σου μηπως τα εχεις λιγο καιρο στο ενυδρειο σου,?
Αν και δεν κανει να βαζουμε μεσα τα χερια μας συχνα ,
παρε μια τσιμπιδα .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-11, 11:38
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

εχω μπλακ φαντομ τετρα, ναι τα εχω λιγο καιρο ολα μαζι, 3 βδομαδες περιπου και αυτο εχει συμβει και καμμια βδομαδα πριν. εχω παρει τσιμπιδες κλπ ναι σιγουρα χερια δεν εχω λογο να βαζω μεσα εκτος αν υπαρχει αναγκη οποτε μαλλον οκ θα ειναι...
κι εμενα μ'αρεσει ετσι χωρις κατι απο πισω γιατι βλεπω το ενυδρειο κι απ΄τις 2 πλευρες...δεν το εχω κολλημενο σε τοιχο ή κατι τετοιο...
παντως οταν εγινε αυτο που τρομαξαν κι ετρεχαν να σωθουν κανα 2 μπλεχτηκαν και εμειναν εκει ακινητα μεχρι που τραβηξα τα φυτα με την τσιμπηδα...
αλλα τουλαχιστον απο μονα τους δεν θα το κανουν ποτε οποτε απο εμενα εξαρταται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φοντο-ηλιοβασιλεμα megle Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-03-10 21:35
πως κολλαω το φοντο? aggelospap Αρχάριοι γλυκού νερού 9 04-02-10 15:35
DIY φοντο border DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 02-01-10 16:12
Φοντο iakovost Αρχάριοι γλυκού νερού 15 14-11-06 12:02
φοντο ενυδρειου alfacom Γλυκό νερό - Γενικά 9 24-09-04 01:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03911 seconds with 15 queries