Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-10, 00:39
fitos100 Ο χρήστης fitos100 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Λειτουργία skimmer MC300

Έχω βάλει το skimmer MC300 στο ενυδρείο μου των 120 λίτρων. Έχω κάποιες απορίες. Το skimmer δουλεύει σχεδόν 18 μέρες από την εγκατάστασή του. Στην αρχή ακολούθησα τις οδηγίες και ρύθμισα τη βάνα του αέρα κάπου ενδιάμεσα, από την θέση που κλέινει τον αέρα και από τη θέση που είναι τελείως ανοιχτός. Δηλαδή στην ώρα δύο. Μετά από 4 με 5 μέρες είδα γύρω από το δοχείο συλλογής ότι το τοίχωμα ήταν γεμάτο με βρωμιά. Έβγαλα το δοχείο συλλογής, αλλά μέσα είχε υγρό μόνο 3 με 4 ml σκούρου καφέ χρώματος. Μετά ρύθμισα τη βάνα του αέρα, στη θέση που είναι τελείως ανοιχτός ο αέρας. Το άφησα πάλι για 4 με 5 μέρες και είδα το ίδιο αποτέλεσμα δηλαδή βρωμιά στο τοίχωμα αλλά το δοχείο δεν είχε ίχνος υγρού μέσα.
Και στις δύο περιπτώσεις έβλεπα κομμάτια αφρού να ανεβαίνουν μέχρι σ' ένα σημείο και μετά να πέφτουν.
Επίσης ακολούθησα τις οδηγίες και το καπάκι του δοχείου συλλογής το έχω τέρμα κάτω στο σώμα του. Έτσι πρέπει να είναι??
Μήπως γνωρίζει κανείς ποιές ρυθμίσεις είναι καλύτερες για να δουλέψει το skimmer??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες με την πρώτη λειτουργία stelios_ant Αρχάριοι γλυκού νερού 7 08-02-10 07:27
Ελάχιστη (σε ώρα) λειτουργία του Co2 manolis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 25-02-09 00:15
Λειτουργία λάμπας UV silveraro Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 08-02-06 00:48
Το νανάκι μου μπήκε σε λειτουργία...!!!!! Stavros Θαλασσινό νερό - Γενικά 19 23-09-05 20:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02754 seconds with 13 queries