Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 13-10-12, 11:32
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι νομιζω οτι τετεια μεγεθοι ψαρια δε παθενουν τιποτα απο το νερο αμα τρωνε καλα συνηθηζουν

μπραβο παλικαρε πανεμορφα ψαρακια

οσο για της ριζες και λιπα βαλτα τωρα που ειναι μικρα γιατι αμα μεγαλωσουν θα εχουμε αφερεση σιγα σιγα μια και δε θα χωρανε τα ψαρια


και η δικια μου αροανα σταλονε ειναι μολις το παρατηρισα τοσο καιρο νομιζα οτι με κοιταζε περιεργα
χαχαχα να σαι καλα....
η τελευταια ατακα σου ηταν ολα τα λευτα..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρεπει να τα επαναφερεις στα "φυσικα" νερα τους σιγα σιγα κατα τη γνωμη μου ....
θα προλαβεις αρκετα

Τσαφ τι κανει? ο χρονοδιακοπτης?

Γενικα σου φαινεται νευρικο?
Ενταξει κοιτα,νευρικα ειναι γενικα σαν ψαρια...
Τσαφ εννοω το ανοιγμα των φωτων..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Predator..Steven : 13-10-12 στις 11:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 13-10-12, 14:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι νομιζω οτι τετεια μεγεθοι ψαρια δε παθενουν τιποτα απο το νερο αμα τρωνε καλα συνηθηζουν

και η δικια μου αροανα σταλονε ειναι μολις το παρατηρισα τοσο καιρο νομιζα οτι με κοιταζε περιεργα

απο ποτε οι συνθηκες του νερου και το περιβαλλον εχουν να κανουν με το ταισμα?δηλαδη αν καποιον ανθρωπο τον βαλουμε να ζησει την υπολοιπη ζωη του μεσα στο νερο η εστω καπου που να εχει αερα τιγκα στο καυσαεριο(η αναλογια αν και τραβηγμενο το παραδειγμα, ειναι η ιδια) και τον ταιζουμε θαναι καλα?για να μην παρεξηγηθω,δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης,απλα τις σκεψεις μου γραφω.

αλλα μπορεις λιγο να μου το τεκμηριωσεις αυτο σε παρακαλω η εστω να μου δειξεις καποια πηγη/ερευνα που να το αποδεικνει?οχι τιποτ'αλλο,αλλα να διαβασω κιεγω να μαθω.

γιατι μεχρι στιγμης στο παρον θεμα εχω διαβασει για δυο ψαρια (αροουανες και τα δυο)που αποτι φαινεται ζουνε σε λαθος νερο και εχουν Drop eye.ειναι συμπτωση δηλαδη?

ξαναλεω,δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης και θελω πραγματικα κιεγω να μαθω.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-10-12, 14:38
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Drop eye κανουν ολες οι αροουανας...
Τεκμηριωμενο ακομα και στην φυση...
Δεν παιζει καθολου ρολο το νερο
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-10-12, 14:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δηλαδη ειναι φυσιολογικο να εχουν drop eye ψαρια που περνανε πολλες ωρες στη επιφανεια και πηδανε για να φανε εντομα απτα κλαδια στα δεντρα απο πανω?αν ειναι ετσι πραγματικα δεν το ηξερα και ευχαριστω για την απαντησηαν υπαρχει και καποιο λινκ για διαβασμα θα το εκτιμησω ιδιαιτερως
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 13-10-12, 14:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν αλλαζουν οι "απαιτησεις" καθε ψαριου αναλογα με το μεγεθος του ... Ειδικα τα αγρια ψαρια θελουν ακομα πιο πολυ προσοχη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 13-10-12, 18:21
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη ειναι φυσιολογικο να εχουν drop eye ψαρια που περνανε πολλες ωρες στη επιφανεια και πηδανε για να φανε εντομα απτα κλαδια στα δεντρα απο πανω?αν ειναι ετσι πραγματικα δεν το ηξερα και ευχαριστω για την απαντησηαν υπαρχει και καποιο λινκ για διαβασμα θα το εκτιμησω ιδιαιτερως
Δωσε μου απλα λιγο χρονο γιατι τρεχω συνεχως,θα στο βρω το λινκ...
Οχι μονο ενα,πολλα θα σου βρω..
-------------------------
O Σαλαχος!
http://www.youtube.com/watch?v=o0tSK2F9OGk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Predator..Steven : 13-10-12 στις 18:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 13-10-12, 18:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

http://arowanaclub.com/stories.php?s.../01/14/2046318

θα ηθελα να διαβασω αν το συγκεκριμενο προβλημα ειναι τοσο κοινο σε αγρια ψαρια στη φυση οπως στα ενυδρεια.αν καποιος εχει καποιο λινκ βαλτε το,γιατι ψαχνω αλλα δε βρισκω καποια ερευνα σχετικα με το το ποσο συχνα συμβαινει στη φυση.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-10-12, 21:47
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω οτι βλεπω λεω οσα ενυδρεια εχω δει με μεγαλα ψαρια σπανια αρωστενουν αμα εχουν λιτρα καθαρα νερα και καλο φαει δε παθενουν τιποτα

ολα τα ψαρια μου ζουνε σε λαθος νερο ειμαι σε ουδετερο ph 7,2 περιπου η τρομερη αναπτηξη που βλεπω καθε μερα νομιζω λεει οτι αυτα τα ψαρια ακομα σε σε λαθος νερο ειναι καλα η αρο ξεφευγει τα 50 εκ το χελι τα 80 τα μωρα dat απο 1 εκ αγορα ειναι τωρα 12-13 εκ ολα αυτα σε λαθος νερο μεγαλωμενα

κοιταχτε η ΑΟ καθετε διπλα στο ενυδρειο ανοιγο τη βρηση και μου το γεμιζει μεχρι να πεις αλατι αλλα δε βλεπω λογο να τη χρησιμοποιισω αφου μεγαλονουν μια χαρα


drop eye ......

Προκειται για μια ασθενεια η οποια χτηπαει στα ματια του ψαριου.
Πολλοι πιστευουν πως ειναι κατι αναποφευκτο και το παθαινουν ολα τα arowanas απο μια ηλικια και μετα.
Αλλοι παλι πιστευουν πως φταιει η χορηγηση κατεψηγμενων τροφων.
Τα επισημα sites για αυτην την ασθενεια λενε τα εξης:

Droop Eye is NOT caused by Arowana looking down or feeding off the bottom of the tank!

The scientific cause of Droop Eye is a fatty deposit build up behind the eyes of the fish, this is caused by over exposure to light, high stress levels, poor diet or any combination of these. To avoid droop eye, make sure you keep the fish in good condition, calm and balanced nutrition. Some fish are genetically more susceptible than others.Please see Feeding Information below for specific feeding tips.

Droop Eye ΔΕΝ προκαλείται στα Arowana επειδη κοιτάζουν προς τα κάτω ή απ' τη χορήγηση τροφης από το κάτω μέρος του ενυδρειου!
Η επιστημονική αιτία της Droop Eye είναι μια δημιουργία λιπους πίσω από τα μάτια των ψαριών, αυτό οφείλεται σε έκθεση στο φως, τα υψηλά επίπεδα στρες, η κακή διατροφή ή συνδυασμό αυτών. Για να αποφευχθεί το Droop Eye, βεβαιωθείτε ότι έχετε κρατήσει τα ψάρια σε καλή κατάσταση, ήρεμη και ισορροπημένη διατροφή. Ορισμένα ψάρια είναι γενετικά πιο ευαίσθητα από αλλα.

Απο το http://www.arowana.co.uk/arowana-inf...reandownership

CAUSE :
1) When you feed your arowana too much fatty food like beef heart, goldfish, etc, fatty deposits can build up in the eyes. But some people have thrown cold water at this theory because it cannot explain why the fatty deposits only appears on the upper eye portion causing the eye to look down.

2) Arowanas are surface feeders and they usually chase their prey in the water looking around. Hobbyist have this habit of throwing their food into the tank and letting them sink to the bottom. (This is especially the case for non-live food which 80% of the hobbyist feed their arowanas.) The arowanas will then spend alot of their time looking down to search for the food. When this becomes a habit, they get what we can term 'lazy eyes'. This causes them to look down all the time and over time, their eyes become permanently like that… hence droppy eyes!

CURE :
1) Throw the affected arowanas in a pond for a few months for the eyes to readjust back to as they were before! This is not always a plausible option as not everyone has access to a pond!
2) Surgery to correct the problem. As I said, I'm not sure whether this really cures the problem.
3) There was another 'solution' where people said to cover up the whole tank to block off light to the tank for a period of time.

Αιτία:
1) Όταν οι ζωικες τροφες εχουν πάρα πολα λιπαρά,όπως η καρδιά του βοδεινου κρέατος, τα χρυσόψαρα, κλπ, η εναπόθεση λίπους μπορεί να συσσωρευτεί στα μάτια. Αλλά μερικοί άνθρωποι έχουν απορριψει αυτή τη θεωρία, διότι δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί η λιπαρές καταθέσεις εμφανίζεται μόνο στο πάνω μέρος του ματιου προκαλώντας το να κοιτάξει κάτω.

2) Arowanas είναι κηνυγοι επιφάνειας και κυνηγούν συνήθως το θήραμά τους στο νερό κοιτάζωντας τριγύρω απο ψηλα.Οι χομπίστες έχουν τη συνήθεια να ριχνουν τις τροφες και να αφήσουν τους βυθίζονται στον πυθμένα. (Αυτό ισχύει ιδιαίτερα στην περίπτωση των μη ζωντανών τροφίμων, στην οποία το 80% των χομπυστων ταιζουν ζωντανη τροφη τα arowanas τους.)Τα arowanas θα περάσουν στη συνέχεια μεγάλο μέρος του χρόνου τους, κοιτάζοντας προς τα κάτω για να αναζητήσουνε το φαγητό. Όταν αυτό γίνεται συνήθεια, τα αναγκάζει να κοιτάζουν κάτω όλη την ώρα και με την πάροδο του χρόνου, τα μάτια τους να μεινουν σε μόνιμη βάση ετσι.

Θεραπεια:
1) Ρίξτε το πληττόμενο arowana σε μια λιμνούλα για λίγους μήνες.Τα μάτια ισως να αναπροσαρμοστουν παλι όπως ήταν πριν! Αυτό δεν είναι πάντα μια εύλογη επιλογή, και δεν ειναι παντα σιγουρο οτι θα πετυχει, αλλωστε δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε μια λίμνη!
2) Χειρουργική επέμβαση για τη διόρθωση του προβλήματος. Όπως είπα, δεν είμαι σίγουρος αν αυτό πραγματικά θεραπεύει το πρόβλημα.
3) Υπήρξε μια άλλη «λύση», όπου οι άνθρωποι καληπτουν τη δεξαμενή ωστε να μπλοκάρουν το φως να εισερχεται για ένα χρονικό διάστημα.

Απο το: http://arowana-care.com/


το ξεπατικοσα απο MonsterFish-GreekFans.net
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05148 seconds with 14 queries