Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-08, 19:30
Το avatar του χρήστη panoscorfu
panoscorfu Ο χρήστης panoscorfu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2008
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή Ωρα για να το ξεκινησω επιτελους τα φωτα σας παρακαλω..

ΓΕΙΑ και χαρα σε ολους καλο χειμωνα,επιτελους λεω να ξεκινισω το fish only μου ειναι το jewell vision 450 .Απο που ρε παιδια να ξεκιινισω?Το εσωτερικο φιλτρο πως να το κανω? ως εχει με τα σφουγγαρια του το εξωτερικο? ειναι το 2217 της εχαιμ απο σκιμερ καντε μου μια πρωταση για αυτα τα λιτρα δεν το εχω αγορασει ακομα και να μπορω να το προσαρμοσω στο ενυδρειο ευκολα. λογο του οτι θα τα αγορασω ολα απο αθηνα εχω και μια δωροεπιταγη απο την αγορα που ειχα κανει απο το ενυδρειο. Πειτε μου βημα βημα πως να το στησω εαν σας ειναι ευκολο εχω βαρεθει να το βλεπω αδειο μεσα στο σαλονι μου απο κοικλοφορητες λεω για κοραλια 2 και 3 οσμοση εχω, αλατια τι να παρω για τα λιτρα μου?αντιφοσφορο? για βραχο ποσοτητα? αραγωνιτη? και με τη σειρα να ξεκινησω??Σας ευχαριστω πρωκαταβολικα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01353.JPG
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  134,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01354.JPG
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  140,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01356.JPG
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  145,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-08, 00:12
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Καλό επιτυχία σου εύχομαι.
Η δωροεπιταγή μη σε μπερδεύει. Εσύ θα ψωνίσεις από όποιο μαγαζί (είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό) βρεις σε συμφέρουσα τιμή το προϊόν που κάνει και ταιριάζει στο ενυδρείο σου. Αν αυτό το μαγαζί συμπέσει με αυτό που έχεις τη δωροεπιταγή τότε και μόνο τότε θα τη χρησιμοποιήσεις.
Αλάτι πάρε κανα 20σάκιλο νάχεις. Εγώ χρησιμοποιώ το Tropic Marin. Είναι καλό αλατάκι και διαλύεται πολύ εύκολα.
Από κυκλοφορία θα σου πρότεινα τους Marea είναι αξιόπιστη και φτηνοί.Το εσωτερικό φίλτρο αν σου αρέσει αισθητικά κράτα το για μηχανικό με τα σφουγγαράκια. Στο εξωτερικό βαλε άνθρακα κι αντιφωσφορο κι έχε το χημικό.
Βράχο βάλε 40 κιλά μισό ζωντανό μισό ψόφιο και συμπληρώνεις στη πορεία. Τον βράχο για να διαλέξεις ωραία κομμάτια κάνε μια σβούρα σε πολλά μαγαζιά να δεις τι θα βρεις.
Αραγωνήτη ψόφιο 8-12 πόντους όχι πάρα πολύ λεπτόκοκκο γιατί μπορεί να αιωρείται από τη κυκλοφορία.
Για αρχή βάλε νερό και διάλυσε το αλάτι. Αλατόμητα στο 1023- 1024 αφού είσαι FO. Το σκίμμερ θα το αγοράσεις πριν το βράχο και θα το θέσεις σε λειτουργία μόλις μπει ο πρώτος βράχος. Τώρα ποιο σκίμμερ θα σου πει κάποιος που το έχει ψάξει περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-08, 20:44
Το avatar του χρήστη panoscorfu
panoscorfu Ο χρήστης panoscorfu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2008
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Εισαι πολυ καλος σε ευχαριστω πολυ. αντιφοσφορο ποσο να βαλω? και πως? αντιφοσφορο απο κατω και πανω τον ανθρακα? τον αραγωνιτη να τον βαλω πριν το γεμισω νερο? αφισα λες να βαλω πισω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-08, 20:55
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panoscorfu Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ και χαρα σε ολους καλο χειμωνα,επιτελους λεω να ξεκινισω το fish only μου ειναι το jewell vision 450 .Απο που ρε παιδια να ξεκιινισω?Το εσωτερικο φιλτρο πως να το κανω? ως εχει με τα σφουγγαρια του το εξωτερικο? ειναι το 2217 της εχαιμ απο σκιμερ καντε μου μια πρωταση για αυτα τα λιτρα δεν το εχω αγορασει ακομα και να μπορω να το προσαρμοσω στο ενυδρειο ευκολα. λογο του οτι θα τα αγορασω ολα απο αθηνα εχω και μια δωροεπιταγη απο την αγορα που ειχα κανει απο το ενυδρειο. Πειτε μου βημα βημα πως να το στησω εαν σας ειναι ευκολο εχω βαρεθει να το βλεπω αδειο μεσα στο σαλονι μου απο κοικλοφορητες λεω για κοραλια 2 και 3 οσμοση εχω, αλατια τι να παρω για τα λιτρα μου?αντιφοσφορο? για βραχο ποσοτητα? αραγωνιτη? και με τη σειρα να ξεκινησω??Σας ευχαριστω πρωκαταβολικα
καλησπερα!!!! συγνωμη που επεμβενω αλλα αν σε ενδιαφερει εχω ολοκαινουργιους 3 coralia 1 στο κουτι τους προς 25 ευρω ο ενας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-08, 23:29
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ολοκαινουργιους 3 coralia 1 στο κουτι τους προς 25 ευρω ο ενας...

πόσα λίτρα είναι ο καθένας από αυτούς;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-08, 23:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσα λίτρα είναι ο καθένας από αυτούς;
αν θυμαμαι καλα ειναι 1500
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-08, 16:50
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panoscorfu Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ και χαρα σε ολους καλο χειμωνα,επιτελους λεω να ξεκινισω το fish only μου ειναι το jewell vision 450 .Απο που ρε παιδια να ξεκιινισω?Το εσωτερικο φιλτρο πως να το κανω? ως εχει με τα σφουγγαρια του το εξωτερικο? ειναι το 2217 της εχαιμ απο σκιμερ καντε μου μια πρωταση για αυτα τα λιτρα δεν το εχω αγορασει ακομα και να μπορω να το προσαρμοσω στο ενυδρειο ευκολα. λογο του οτι θα τα αγορασω ολα απο αθηνα εχω και μια δωροεπιταγη απο την αγορα που ειχα κανει απο το ενυδρειο. Πειτε μου βημα βημα πως να το στησω εαν σας ειναι ευκολο εχω βαρεθει να το βλεπω αδειο μεσα στο σαλονι μου απο κοικλοφορητες λεω για κοραλια 2 και 3 οσμοση εχω, αλατια τι να παρω για τα λιτρα μου?αντιφοσφορο? για βραχο ποσοτητα? αραγωνιτη? και με τη σειρα να ξεκινησω??Σας ευχαριστω πρωκαταβολικα
Γεια σου Πανο!!!
Μολις ειχα μια εμπνευση οσον αφορα τα φιλτρα... Κανε το εξωτερικο χημικο και το εσωτερικο αφαιρεσε το , κοψε τη μια πλευρα του ωστε να το βλεπεις απο το τζαμι (και να μπορεις να το φωτιζεις αφου θα βαλεις μακροαλγη εκει για να ρουφαει τα νιτρικα )...
Οπως ειπαν και νωριτερα τα παιδια φτιαξε το αλατονερακι χρησιμοποιωντας φθηνο αλατι (δε σου χρειαζεται καλο για fish only).
Οταν φτιαξεις την αλατοτητα βαλε να κουραρεις το βραχο το οποιο καλο θα ηταν να διαλεξεις μονος σου ( να παρεις φιαφορων ειδων κομματια) ή να στειλεις εναν φιλο σου που ξερεις να διαλεγει...
Απο κυκλοφορητες παρε 2-3 μαρεα και εισαι κομπλε.
Ποσοστητα βραχου γυρω στα 40 κιλα ειναι καλα . Απο αραγωνιτη οσο πιο πολυ και οσο πιο λεπτο τοσο πιο καλα αλλα και με 3-4 ποντους θα γινει δουλεια. Αντιφωσφωρο παρε σιδηρου. Το σκιμμερ ειναι λιγο δυσκολη επιλογη ... μπορει να επαιρνα ενα εξωτερικο h&s (πχ hs 150) απο το μαγαζι που εχεις την επιταγη και να εβαζα την αντλια του μεσα στο εσωτερικο φιλτρο να μη φαινεται.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-08, 20:41
Το avatar του χρήστη panoscorfu
panoscorfu Ο χρήστης panoscorfu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2008
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

thanasi κοραλια 2 και κοραλια 3 εχεις? αν ναι με ενδειαφερει εχεις πμ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-08, 21:01
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panoscorfu Εμφάνιση μηνυμάτων
thanasi κοραλια 2 και κοραλια 3 εχεις? αν ναι με ενδειαφερει εχεις πμ

οχι φιλε δεν εχω!!!! αυτους τους εχω γιατι ετοιμαζομουν να ξεκινησω θαλασσινο και ακυρωθηκε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-08, 03:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και για το αλάτι τα 20 κιλά δεν σε φτάνουν.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-11-08, 08:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε το εξωτερικο χημικο και το εσωτερικο αφαιρεσε το , κοψε τη μια πλευρα του ωστε να το βλεπεις απο το τζαμι (και να μπορεις να το φωτιζεις αφου θα βαλεις μακροαλγη εκει για να ρουφαει τα νιτρικα )...
Πολύ καλή ιδέα...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φωτα σας παρακαλω giannisfot Αρχάριοι γλυκού νερού 10 12-03-08 13:40
Τα Φωτα σας Παρακαλω.... Jimmy996s Λοιπός εξοπλισμός 12 30-05-07 06:44
τα φωτα σας παρακαλω.. fitilakias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 08-02-07 18:35
Παρακαλω τα φωτα σας panousojet Δίσκοι 5 23-11-06 14:58
Τα φωτα σας παρακαλω! stratosgeo Ζωοτόκα 18 05-02-05 18:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05220 seconds with 16 queries