Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-14, 13:19
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή Διαχιση co2 Diffuser ή reactor ???

Για και χαρά σε όλο το φόρουμ! Μπαίνω αμέσως στο θέμα:το ενυδρείο μου είναι 180l κοινονικο φυτεμένο 101x41x51.μεχρι τώρα έκανα δυαχιση με μια σκάλα τις denerle,και ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους πως γίνετε καλητερη δυαχιση με diffuser ή με reactor?????ειμαι ενδιάμεσα στον Sera Flore CO2 active reactor
Και Sera Flore CO2 pressure diffuser.ποια η γνώμη σας;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-14, 13:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

reactor χωρίς συζήτηση
και γιατί να πας σε Sera ; Να πληρώσεις το ονομα ;
Βρίσκεις τον ίδιο ακριβώς στο ebay πάμφθηνο σε σχέση με της Sera
http://www.ebay.com/itm/High-Efficie...item27e92ecb45
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-14, 16:08
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Κανη καλητερη διάσπαση ο reactor???κοιτα Η διάφορα είναι μικρή στα χρήματα οπότε προτιμο τον sera,ασε που έχω ακουση και ότι αυτό απ το eBay τις ista κωλαη η φτεροτη κ ότι θέληση πόλη ροή για να δούλεψη.τωρα έχω 2 φίλτρα 1 εσωτερικό με 600λ που ρίχνει στην στο κέντρο του ενυδριου,και 1 εξωτερικό με 600λ που έχω spray bar για να μου αναταραση την επιφάνεια...αν βάλω reactor θα μπει στο εξωτερικό για να ρίχνει μέσα οπότε το εσωτερικό ή θα κανη αναταραχή ή θα ρίχνει μέσα για να έχει ροή....το εξωτερικό είναι το jbl e700 με 600l ονομαστικό ροή αλλά δεν μου κανη καλή ροή αν βάλω να χτυπάει μέσα νέο με το εσωτερικό κανω δουλειά....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-14, 16:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανη καλητερη διάσπαση ο reactor???κοιτα Η διάφορα είναι μικρή στα χρήματα οπότε προτιμο τον sera,ασε που έχω ακουση και ότι αυτό απ το eBay τις ista κωλαη η φτεροτη κ ότι θέληση πόλη ροή για να δούλεψη.τωρα έχω 2 φίλτρα 1 εσωτερικό με 600λ που ρίχνει στην στο κέντρο του ενυδριου,και 1 εξωτερικό με 600λ που έχω spray bar για να μου αναταραση την επιφάνεια...αν βάλω reactor θα μπει στο εξωτερικό για να ρίχνει μέσα οπότε το εσωτερικό ή θα κανη αναταραχή ή θα ρίχνει μέσα για να έχει ροή....το εξωτερικό είναι το jbl e700 με 600l ονομαστικό ροή αλλά δεν μου κανη καλή ροή αν βάλω να χτυπάει μέσα νέο με το εσωτερικό κανω δουλειά....
Πολύ καλύτερη, και όσο πιο δυνατή ροή τόσο καλύτερα, για αυτό θα τον βάλεις στη πιο δυνατή ροή που έχεις.
Δεν έχω ακούσει προβλήματα για τον συγκεκριμένο , το αντίθετο, μόνο καλά λόγια.
Είσαι σίγουρος πως έχουν μικρή διαφορά στη τιμή ; το ένα κάνει περίπου 50 Δολλαρια και το άλλο 16 Ευρώ περίπου, 3 προς 1
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-14, 17:48
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Τις sera το περνώ από Ελλάδα 30¤ οπότε έχουν 10-15¤διάφορα αν Βαλής και τα μεφορικα...
Με τα προβληματακια που παρουςιαζη το διάβασα σε άλλο θέμα.συγνωμη που σε πριζω αλλά να το πάρω απ τιν αρχή!
Από ότι έχω διάβαση εδώ στο φόρουμ σε γενικές γραμμές ένα ενυδρείο πχ φυτεμένο Πρεπη να έχει αναταράξει με spray bar και να έχει και κάποια ροή-πίεση μέσα σωστά;;;εμένα τα φίλτρα μου έχουν ονομαστή ροή 600λ το κάθε ένα. (το εσωτερικό μου Φερνετε ποιο δυνατό)
Το ερώτημα είναι αν θα δούλεψη ο ριακτορας με τιν ροή που έχω,και μετά με το εσωτερικό θα Πρεπη ή να κανω αναταράξει ή να έχω ροή μέσα τα λέω σωστά;; Εκτός και αν προσθέσω ένα μικρό κυκλοφοριτη....σε αντίθεση αν έβαζα diffuser τα φίλτρα θα τα δούλευα οπος τωρα......δεν ξέρω τα έχω χάση...τι να κανω;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-14, 18:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις sera το περνώ από Ελλάδα 30¤ οπότε έχουν 10-15¤διάφορα αν Βαλής και τα μεφορικα...
Με τα προβληματακια που παρουςιαζη το διάβασα σε άλλο θέμα.συγνωμη που σε πριζω αλλά να το πάρω απ τιν αρχή!
Από ότι έχω διάβαση εδώ στο φόρουμ σε γενικές γραμμές ένα ενυδρείο πχ φυτεμένο Πρεπη να έχει αναταράξει με spray bar και να έχει και κάποια ροή-πίεση μέσα σωστά;;;εμένα τα φίλτρα μου έχουν ονομαστή ροή 600λ το κάθε ένα. (το εσωτερικό μου Φερνετε ποιο δυνατό)
Το ερώτημα είναι αν θα δούλεψη ο ριακτορας με τιν ροή που έχω,και μετά με το εσωτερικό θα Πρεπη ή να κανω αναταράξει ή να έχω ροή μέσα τα λέω σωστά;; Εκτός και αν προσθέσω ένα μικρό κυκλοφοριτη....σε αντίθεση αν έβαζα diffuser τα φίλτρα θα τα δούλευα οπος τωρα......δεν ξέρω τα έχω χάση...τι να κανω;;
Οταν έχουμε CO2 σε ένα ενυδρείο, η ανατάραξη αναγκάζει αρκετό να φεύγει στην ατμόσφαιρα, άρα το χάνουμε. Οταν έχουμε CO2 και τα φώτα ανάμενα δεν έχουμε ανάγκη από ανατάραξη, ειδικά όταν είναι πυκνοφυτεμένο, γιατί τα φυτά παίρνουν το διοξείδιο και βγάζουν οξυγόνο, με σβηστά τα φώτα όμως τη χρειαζόμαστε γιατί αλλιώς τα ψάρια θα έχουν πρόβλημα από έλλειψη οξυγόνου, για αυτό κλείνουμε το διοξείδιο και βάζουμε αεραντλία ή ανατάραξη. Αν έχεις PH controler δεν χρειάζεται να κλείνεις το CO2 γιατί αναλαμβάνει αυτός να βάλει όσο CO2 έχει ρυθμιστεί. Μπορείς όμως και να έχεις μόνιμα μια μικρή ή όσο είναι απαραίτητη ανατάραξη ή αεραντλία έτσι ώστε να έχεις ισορροπία, μπορεί να χάνεις λίγο CO2 αλλά θα έχεις και οξυγόνωση, το ένα δεν αναιρεί το άλλο, με παρατήρηση μπορείς να βρεις τη χρυσή τομή, αν δεις πως τα ψάρια σου ανεβαίνουν στην επιφάνεια, μεγαλώνεις την οξυγόνωση, αν δεις με drop checker πως θες πιο πολύ CO2, δυναμώνεις το CO2 ή αντίστοιχα μειώνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-14, 18:44
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Κοιτα να σου πω την αλήθεια ph controller δεν εχω το co2 το δουλεύω με ηλεκτροβανα μια ώρα πριν ανοίξουν τα φώτα και μια ώρα πριν κλείσουν τα φώτα,το drop checher δεν ξέρω καν τη ειναι......τα ppm του co2 το μετραω βάση του πίνακα ph κ kh....
Θα δουλεψει ο ριακτορας με την ροή του έξ φιλτρου???οποτε για ποιο απλά βάζω ένα χρονο διακόπτη στην αεραντλια να αναβη 2 ώρες μετα που κλείσουν τα φώτα και να κληνει 2 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα και να μην εχω spray bar για αναταραξη σωστά?και αν το κάνω έτσι την έξοδο του φιλτρου να την εχω λίγο χαμηλά,προς την μέση κατα ύψος του ενυδρειου??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-14, 19:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα να σου πω την αλήθεια ph controller δεν εχω το co2 το δουλεύω με ηλεκτροβανα μια ώρα πριν ανοίξουν τα φώτα και μια ώρα πριν κλείσουν τα φώτα,το drop checher δεν ξέρω καν τη ειναι......τα ppm του co2 το μετραω βάση του πίνακα ph κ kh....
Θα δουλεψει ο ριακτορας με την ροή του έξ φιλτρου???οποτε για ποιο απλά βάζω ένα χρονο διακόπτη στην αεραντλια να αναβη 2 ώρες μετα που κλείσουν τα φώτα και να κληνει 2 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα και να μην εχω spray bar για αναταραξη σωστά?και αν το κάνω έτσι την έξοδο του φιλτρου να την εχω λίγο χαμηλά,προς την μέση κατα ύψος του ενυδρειου??
Λογικά θα δουλέψει, αλλά η ροή ενός φίλτρου είναι θεωρητική, στη πραγματικότητα παιζουν πολλά ρόλο, όπως το ύψος ή κατα πόσο μπουκομένο είναι, άρα το πόσο καλα θα δουλέψει θα το δεις καλύτερα στη πράξη.
Την αεραντλία αν την έχεις χαμηλά μπορείς να την έχεις μόνιμα, εγώ εδω πάνω από 1 χρόνο την έχω μέτρια προς χαμηλά μόνιμα, και όλα πάνε μια χαρά, και αν χαλάσω και λίγο CΟ2 παραπάνω δεν τρέχει και τίποτα, φθηνό είναι, κάθε 3-4 μήνες δίνω 6 Ευρώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-14, 19:19
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οπότε κατα την διάρκεια τις φότο περιόδου ή αναταράξει έχω η αεραντλια,θα έχω απολια... Και το άλλο θέμα μην πάρω τον ριακτορα και δεν δούλεψη με τιν ροή και μου μίνι αμανάτι (μετά θα χριαστω άλλο φίλτρο τουτεστιν 150¤+ που δεν τα δίνω τωρα......
-------------------------
Δεν ξερω ακόμα αν πάω για diffuser ή reactor ακόμα δεν κατασταλαξα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 05-11-14 στις 19:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-15, 18:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λογικά με αυτό ρυθμίζεις τις φυσαλίδες
http://olympia-p.gr/index.php?id_pro...duct&id_lang=6
και με αυτό βλέπεις πόσε φυσαλίδες έχεις
http://olympia-p.gr/index.php?id_pro...duct&id_lang=6
αν δε πήρες τον μετρητή φυσαλίδων δες εδώ πως μπορείς νια φτιάξεις έναν
https://www.google.com/search?q=diy+...w=1024&bih=609
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-15, 18:15
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

τακη το μανομετρο πρεπει να δειχνει καποια συγκεκριμενη ποιεση?κ ποσες φυσαλιδες ανα λεπτο περιπου πρεπει να ρυθμησω για πρωτη φορα?
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-15, 20:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
τακη το μανομετρο πρεπει να δειχνει καποια συγκεκριμενη ποιεση?κ ποσες φυσαλιδες ανα λεπτο περιπου πρεπει να ρυθμησω για πρωτη φορα?
Το μανόμετρο θεωρητικά δειχνει πάντα 55bar.
Πόσες φυσαλίδες θα το δεις σωστά μόνο με drop checker
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-15, 22:46
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω ακόμα αν πάω για diffuser ή reactor ακόμα δεν κατασταλαξα...
Επειδή έχω δοκιμάσει και τα δύο, σου προτείνω για τα λίτρα σου να μην το σκεφτείς καθόλου , μα καθόλου για diffuser!!! Πάρε σίγουρα reactor!!!
Me diffuser θέλω 4 φορές περισσότερο CO2 για το ίδιο αποτέλεσμα και με την ροή του φίλτρου να το διασκορπίζει κι όλας...
Αυτό που σου προτείνει ο Τάκης το έχω κι εγώ και κάνει άψογη δουλειά, μέχρι 3-4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο το πολύ!! Για παραπάνω μου μαζεύει σιγά σιγά αέριο στο πάνω μέρος...
Αλλά πιστεύω οτι δεν θα χρειαστείς παραπάνω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-15, 23:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
μέχρι 3-4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο το πολύ!! Για παραπάνω μου μαζεύει σιγά σιγά αέριο στο πάνω μέρος...
Αλλά πιστεύω οτι δεν θα χρειαστείς παραπάνω!!!
δεν είναι και λίγες 3-4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-15, 00:56
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Τωρα ειδα το θέμα........παιδια απο τότε που Ανηξα το θέμα παραγγηλα τον ριακτορα απ το eBay μου ήρθε και δεν εχω αξιοθη ακόμα α τον βάλω......μέχρι τωρα το δουλεύω με difuser 2-3 φισαλιδες και παει να χαρα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-02-15, 01:19
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Ποιόν πήρες τελικά?
Με diffuser το εχω και εγώ αλλά βαρεθηκανα βλέπω το ενυδρείο sprite και λεω να βαλω reactor και ταυτόχρονα να κατεβάσω και την ροή κατα 1-2 φυσαλιδες λογω καλυτερης απόδοσης.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-02-15, 01:22
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Αυτόν που γράφουμε παραπάνω απο eBay της ista
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-15, 01:30
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Εγω σκεφτομαι για τον max mix τον M, αλλα μαλλον θα τον βαλω εσωτερικό και οχι εξωτερικό, με δικη του αντλία. Βολεύει που εχει έτοιμες τις γωνιές και τις συστολές.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-02-15, 12:30
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

και γιατί δεν βάζεις το διοξείδιο να το τραβάει το φίλτρο σου μέσα και να σου κάνει διάχυση πλήρη και φτηνή?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-02-15, 15:23
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Το CO2 το έχω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια με diffuser ( http://www.ebay.com/itm/Bazooka-Atom...ht_1115wt_1153 το 65αρι) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όλα πάνε καλά. Απλά διαβάζοντας ότι στα λίτρα μου καλύτερα είναι να το περνάω από reactor και σε συνδιασμό που βαρέθηκα να το βλέπω sprite to ενυδρείο, αγόρασα τελικά αυτόν που είπα.
Στο φίλτρο (fluval 405) δεν το έχω περάσει (στην είσοδο) γιατί φοβάμαι μην δημιουργήσει κανένα πρόβλημα τόσο στην λειτουργία του ίδιου του φίλτρου αλλά και στην βιολογία.
Στην έξοδο δεν έχει νόημα, πάλι sprite θα μου το κάνει.
Παρεπιπτόντως, να ρωτήσω αν έχει νόημα να βάλω διπλές ανεπιστροφες για ασφάλεια, γιατί το βράδυ κλείνει το CO2?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-02-15, 16:14
Makrovoutis Ο χρήστης Makrovoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Ειναι κανας μήνας που αλλαξα από diffuser σε reactor που το έχω βάλει στην είσοδο του φίλτρου - Fluval 406. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα ούτε στη βιολογία ούτε στο ιδιο το φίλτρο - καλύτερη διάσπαση και διάχυση .. και αντίο μπουρμπουλήθρες.
Επείσης τρέχω όλο το 24ωρο το CO2, δεν κλείνει με τα φώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-02-15, 18:18
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Το είχα χρόνια στην είσοδο του φίλτρου και δεν είχα κανένα πρόβλημα με βιολογία ή με κατανάλωση διοξειδίου
σε τελευταία ανάλυση αν έχει διοξείδιο το νερό,απο το φίλτρο θα περάσει τελικά
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-02-15, 18:55
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Ρε παιδια και εγω με difuser κάνω διάχυση και μια χαρα! (οταν λέτε sprite?)άσχετα ότι πήρα το reactor της ista απο eBay και δεν τον εχω βαλη ακόμα.....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-15, 19:22
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Makrovoutis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι κανας μήνας που αλλαξα από diffuser σε reactor που το έχω βάλει στην είσοδο του φίλτρου - Fluval 406. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα ούτε στη βιολογία ούτε στο ιδιο το φίλτρο - καλύτερη διάσπαση και διάχυση .. και αντίο μπουρμπουλήθρες.
Επείσης τρέχω όλο το 24ωρο το CO2, δεν κλείνει με τα φώτα.
Εχεις βάλει ήδη reactor. Επομένως δεν ειναι το ίδιο με το να οδηγείς άμεσα το co2 μέσα στο φίλτρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είχα χρόνια στην είσοδο του φίλτρου και δεν είχα κανένα πρόβλημα με βιολογία ή με κατανάλωση διοξειδίου
σε τελευταία ανάλυση αν έχει διοξείδιο το νερό,απο το φίλτρο θα περάσει τελικά
Εντάξει δεν ειναι το ίδιο πράγμα. Στην μια περίπτωση εχει γινει ηδη η διάχυση του αερίου και ο εμπλουτισμος του νερού σε co2 και στην αλλη περίπτωση εισάγεις χωριστά το αέριο μεσα στον κάδο του φίλτρου και το αναγκάζεις αυτο να κανει την οποια διάχυση.
Θα την κάνει?
Είναι σωστο αυτό?
Κατά το πόσο αποτελεί καταπόνηση στην αντλία του που δεν ειναι φτιαγμένη για τετοια δουλειά?
Μήπως δημιουργουνται θύλακες αερίου μέσα στον κάδο, σε σημεία που δεν υπαρχει η κατάλληλη ροή για την διάχυσή του και τι αποτελέσματα μπορεί να έχει κατι τέτοιο?
Εν ολίγοις, για τα λ7 ενος reactor δεν το ριψοκινδυνευω.
Εφοσον ομως το ειχες κανει εσύ για χρονια οπως λες, χωρίς προβλήματα στο φίλτρο, τότε πασο....
Εγω πάντως δεν θα το ριψοκινδυνεψω.
Ειναι ομως σίγουρα μια πολυ χρήσιμη πληροφορία!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια και εγω με difuser κάνω διάχυση και μια χαρα! (οταν λέτε sprite?)άσχετα ότι πήρα το reactor της ista απο eBay και δεν τον εχω βαλη ακόμα.....
Λογω του οτι πανω απο το diffuser έχω εναν μικρο κυκλοφοριτη, ρουφάει τις φυσαλίδες και τις διασπείρει παντού μέσα στο ενυδρείο, οπότε μου μοιάζει σαν να εχει sprite (το αναψυκτικο) μέσα!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-02-15, 19:55
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Α κατάλαβα...πέρα απ το οπτικό έχει αποτέλεσμα η πατέντα με τον κυκλοφοριτη?????
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-02-15, 20:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οποιος πιάνουν τα χέρια του μπορεί να φτιάξει αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75459
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-02-15, 20:26
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Για σου μαστροτακη!?,!?,!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-02-15, 20:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σου μαστροτακη!?,!?,!!!
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-02-15, 21:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιος πιάνουν τα χέρια του μπορεί να φτιάξει αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75459
Τάκη, δεν ξεκινάς παραγωγή σε μερικά ενυδρειακά?????? "Plexy-Taki"

Εμείς θα παραγγέλνουμε, εσύ θα φτιάχνεις, οι τιμές πάνω από το κόστος, όλοι ευχαριστημένοι, η οικονομία θα κινείται...κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-02-15, 22:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη, δεν ξεκινάς παραγωγή σε μερικά ενυδρειακά?????? "Plexy-Taki"

Εμείς θα παραγγέλνουμε, εσύ θα φτιάχνεις, οι τιμές πάνω από το κόστος, όλοι ευχαριστημένοι, η οικονομία θα κινείται...κλπ
Δεν είναι πάντα τόσο εύκολο βρε Σάκη, οι πιο πολλές κατασκευές μου είναι κομμένες και ραμμένες για δικές μου ανάγκες ή δεμένες με άλλες κατασκευές μου , και πολλά υλικά είναι από πράγματα που τυχαία βρέθηκαν μπροστά μου, όπως με τον ριάκτορα που είναι από σωληνάκια παλιού φίλτρου ή για έναν δεύτερο που έφτιαξα που είναι (μη γελάσετε) από πλαστικούς δοκιμαστικούς σωλήνες για εξετάσεις αίματος, επίσης τις βεντούζες τις βρήκα τυχαία στο χρωματοπώλη της γειτονιάς μου και είναι από βεντούζες κρεμάστρες που έβγαλα το σύρμα, και ήταν και πανάκριβες, κάπου στα 2-3 Ευρώ η βεντούζα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
CO2 Diffuser/Reactor Eric Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 23-09-11 21:58
co2 diffuser dinos99 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 26-05-08 06:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09202 seconds with 15 queries