Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 11-03-14, 17:06
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Πες μου κάτι Τάκη μου για να καταλάβω.Τα χρειαζόμαστε τα νιτρικά ή όχι.Είχα σκεφτεί Τάκη μ' αυτό που έγινε να κρατάω ένα ημερολόγιο για κάθε ενυδρείο και να αναφέρω αλλαγές νερού,μετρήσεις,εισαγωγές ψαριών και δεν ξέρω τι άλλο και τώρα που το λες κι εσύ βλέπω πως δεν θα ήταν παρατραβηγμένο να το πραγματοποιήσω.Αν έχεις κάνει κάτι τέτοιο πες μου τι και τι γράφεις μήπως κάτι σημαντικό μου ξεφεύγει.

Στο 400άρι που προαναφέρθηκα στα τελευταία ποστ αυτού του θέματος έκανα μια αλλαγή 25% χτες μετά τα τεστ αλλά και σήμερα χωρίς να μετρήσω έκανα αλλαγή νερού 30% δηλαδή 200 λίτρα μετρημένα.Καθάρισα το εξωτερικό φίλτρο που είναι JBL CrystalProfi e 1500 και το εσωτερικό του JUWEL.Η συντήρηση που σας είπα τελείωσε στις 16:00. Σε λίγο θα κάνω μέτρηση και θα σας ανεβάσω τ'αποτελέσματα.Υπόψιν είχε αμμωνία και νιτρώδη 0.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 11-03-14, 17:30
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Καλησπέρα Πέτρο!Εγώ κρατάω ημερολόγιο και σημειώνω:αλλαγές νερού,αλλαγές σε κάποια σφουγγάρια,εισαγωγή ψαριών,μετρήσεις,καθαρισμό φίλτρων,και σημειώσεις για κάποια ασθένεια.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 11-03-14, 17:51
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Με απλά λόγια τα νιτρικά δημιουργούνται από το βακτήριο από την στιγμή που έχει ολοκληρωθεί ο πρώτος κύκλος του αζώτου άρα πάντα θα υπάρχουν έστω και με σκέτο νερό στο ενυδρείο .Τα 10 νιτρικά είναι μια χαρά ξεκίνα σιγά σιγά να βάζεις και κανένα ψάρι μέσα και άσε τις μετρήσεις για αργότερα μετά τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 11-03-14, 17:54
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Πετρο καλησπερα εαν ειμουνα ψαρι θα ειχα ετοιμασει βαλιτσες να φυγω .Αστα ολα να ηρεμησουν και αρχιοσε να κρατας ημερολογιο για οτι κανεις και οχι βιαστηκες κινησεις
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 11-03-14, 18:37
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Στέλιο ίσως σας μπέρδεψα γιατί με θέμα το 700άρι αναφέρω και το 550άρι αφού θα δώσει το ένα του φίλτρο στο 700άρι Tanganyika.Επειδή όμως δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει υγρά τεστ και έμαθα τώρα με την βοήθεια φίλων μέσα από το φόρουμ έκανα και στο 400άρι χτες και κατακοκκίνισα,βγήκα έξω κι από τα ανώτερα του μετρητή δηλαδή και ζήτησα την βοήθεια τους μέσα απ' το ίδιο θέμα,δεν άνοιξα άλλο.Κοιτάξτε λοιπόν το 400άρι να το τελειώσουμε κι αυτό και από αύριο ξαναπλένω χαλαζιακή άμμο και στήνω το 700άρι να δουλέψει με ένα φίλτρο.

1) Ημερομηνία μέτρησης:
10/3/2014
2) NH3/NH4: 0
3) NO2: 0
4) NO3: ΠΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

1) Ημερομηνία μέτρησης: 11/3/2014
2) NH3/NH4: 0
3) NO2: 0
4) NO3: 15-20
5) Gh: 15
6) Kh: 7
7) PO4: 0
Σκέφτομαι να τ'αφήσω σήμερα κι αύριο ατάϊστα και βλέπουμε, τι λέτε;

Μετά την εξολόθρευση 53 ψαριών από αμμωνία και πολλών ακόμα αιτιών λόγω άγνοιας και βλακίας μου όταν ξέστησα το ενυδρείο έπλυνα 2 χέρια την χαλαζιακή άμμο που είχε και από τότε την έχω σε κουβάδες,με 2 χέρια πλύσιμο τώρα θα 'ναι εντάξει ή να κάνω τεστ με sticks μέσα στους κουβάδες τους;
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 11-03-14, 18:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μου κάτι Τάκη μου για να καταλάβω.Τα χρειαζόμαστε τα νιτρικά ή όχι.Είχα σκεφτεί Τάκη μ' αυτό που έγινε να κρατάω ένα ημερολόγιο για κάθε ενυδρείο και να αναφέρω αλλαγές νερού,μετρήσεις,εισαγωγές ψαριών και δεν ξέρω τι άλλο και τώρα που το λες κι εσύ βλέπω πως δεν θα ήταν παρατραβηγμένο να το πραγματοποιήσω.Αν έχεις κάνει κάτι τέτοιο πες μου τι και τι γράφεις μήπως κάτι σημαντικό μου ξεφεύγει.

Στο 400άρι που προαναφέρθηκα στα τελευταία ποστ αυτού του θέματος έκανα μια αλλαγή 25% χτες μετά τα τεστ αλλά και σήμερα χωρίς να μετρήσω έκανα αλλαγή νερού 30% δηλαδή 200 λίτρα μετρημένα.Καθάρισα το εξωτερικό φίλτρο που είναι JBL CrystalProfi e 1500 και το εσωτερικό του JUWEL.Η συντήρηση που σας είπα τελείωσε στις 16:00. Σε λίγο θα κάνω μέτρηση και θα σας ανεβάσω τ'αποτελέσματα.Υπόψιν είχε αμμωνία και νιτρώδη 0.
Πέτρο,
τα νιτρικά είναι το αποτέλεσμα του κύκλου του αζώτου, δεν τα χρειαζόμαστε αλλά είναι αναπόφευκτα και είναι τα λιγότερο επικίνδυνα, και μειώνονται μόνο με αλλαγές νερού (υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά σε άλλου είδους ενυδρεία αλλά να μη σε μπερδέψω περισσότερο τώρα). Λοιπόν, νιτρικά θα έχεις ΠΑΝΤΑ, αλλά προσπαθούμε να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερα, και αυτό το επιταχύνουμε με τις αλλαγές νερού, αλλά και όσα σου είπα χθες (ιχθυοφόρτιση, διατροφή, καθαρό φίλτρο, να μη ψοφήσει ψαρί, να μην έχω σάπια φυτά κλπ). Τώρα αφού τα κατέβασες στο 10 πρέπει να δούμε σε πόσες ημέρες θα ανέβουν στο 20, για αυτό μέτρα κάθε μέρα και κράτα σημειώσεις και όταν φτάσουν στο 20 μας ενημερώνεις.
Διάβασε και αυτό για να καταλάβεις πως λειτουργεί ο κύκλος του αζώτου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο ίσως σας μπέρδεψα γιατί με θέμα το 700άρι αναφέρω και το 550άρι αφού θα δώσει το ένα του φίλτρο στο 700άρι Tanganyika.Επειδή όμως δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει υγρά τεστ και έμαθα τώρα με την βοήθεια φίλων μέσα από το φόρουμ έκανα και στο 400άρι χτες και κατακοκκίνισα,βγήκα έξω κι από τα ανώτερα του μετρητή δηλαδή και ζήτησα την βοήθεια τους μέσα απ' το ίδιο θέμα,δεν άνοιξα άλλο.Κοιτάξτε λοιπόν το 400άρι να το τελειώσουμε κι αυτό και από αύριο ξαναπλένω χαλαζιακή άμμο και στήνω το 700άρι να δουλέψει με ένα φίλτρο.

1) Ημερομηνία μέτρησης:
10/3/2014
2) NH3/NH4: 0
3) NO2: 0
4) NO3: ΠΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

1) Ημερομηνία μέτρησης: 11/3/2014
2) NH3/NH4: 0
3) NO2: 0
4) NO3: 15-20
5) Gh: 15
6) Kh: 7
7) PO4: 0
Σκέφτομαι να τ'αφήσω σήμερα κι αύριο ατάϊστα και βλέπουμε, τι λέτε;

Μετά την εξολόθρευση 53 ψαριών από αμμωνία και πολλών ακόμα αιτιών λόγω άγνοιας και βλακίας μου όταν ξέστησα το ενυδρείο έπλυνα 2 χέρια την χαλαζιακή άμμο που είχε και από τότε την έχω σε κουβάδες,με 2 χέρια πλύσιμο τώρα θα 'ναι εντάξει ή να κάνω τεστ με sticks μέσα στους κουβάδες τους;
Αστο έτσι και μέτρα μέτρα από 24 ωρες και πες μας.
Μια χαρά είναι η άμμος, δεν χρειάζεται να κάνεις τεστ. Μη την αφήσεις όμως μέρες σε στάσιμο νερό γιατί θα δημιουργηθούν παθογογόνοι οργανισμοί
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-03-14 στις 18:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 12-03-14, 09:42
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλημέρα σε όλους,αυτό φοβάμαι Τάκη επειδή κρατάει νερό και κάθεται στους κουβάδες 2 μήνες τουλάχιστον μήπως έχει παθογόνους οργανισμούς.Τι μπορώ να κάνω καλού-κακού για να είμαι σίγουρος; Σήμερα σκέφτομαι να το στήσω με το ένα φίλτρο γι' αυτό θέλω να ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 12-03-14, 10:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους,αυτό φοβάμαι Τάκη επειδή κρατάει νερό και κάθεται στους κουβάδες 2 μήνες τουλάχιστον μήπως έχει παθογόνους οργανισμούς.Τι μπορώ να κάνω καλού-κακού για να είμαι σίγουρος; Σήμερα σκέφτομαι να το στήσω με το ένα φίλτρο γι' αυτό θέλω να ξέρω.
Πλύνε την ΠΟΛΥ καλά και αν είναι δυνατόν βράσε την ή ίσως και με διάλυμα χλωρίνης 1/20 με ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΞΕΒΓΑΛΜΑ (το βράσιμο θεωρώ πως είναι πιο εύκολο και πιο ασφαλές, γεμισε κατσαρόλες και ασε την να βράζει/κοχλάζει 15 λεπτα)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 12-03-14, 12:19
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Ρε Τακη δεν εχει θεμα, τι να βρασει 50 κιλα αμμο;;;

Ενα ξεπλυμα και μεσα μην τρελλαθουμε κιολας
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 12-03-14, 13:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από disc-postman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Τακη δεν εχει θεμα, τι να βρασει 50 κιλα αμμο;;;

Ενα ξεπλυμα και μεσα μην τρελλαθουμε κιολας
Οταν έχει μείνει 2 μηνες σε στάσιμο νερό πολλά μπορεί να έχουν αναπτυχθεί.
Είναι στο χέρι του Πέτρου αν θα το κάνει ή όχι.
Εγω θα την έβραζα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 12-03-14, 22:56
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα σε όλους,τελικά Τάκη δοκίμασα να στραγγίσω την άμμο γυρνώντας το κουβά για να δω πως είναι το νερό της και δεν έβγαλε ούτε σταγόνα και ηρέμησα.¶ρχισα να την κάνω 2-3 χέρια αλλά κάποιοι κουβάδες ( 2 ) μου έδειξαν σκονεισμένο το νερό και τους έκανα 2 χέρια παραπάνω μέχρι το νερό απ' το ξέπλυμα τους να 'ναι κρυστάλινο.Έτσι λοιπόν την έβαλα στο 700άρι και το 'βαλα μπροστά με ένα φίλτρο.Στη θέση που ήταν πριν το αντιφώσφορο έβαλα 1 λίτρο siporax σε μορφή δακτυλιδιών.Κάτω-κάτω είναι ένας δίσκος με τέτοιο βιολογικό προϊόν αλλά της JBL,ο αμέσως επόμενος έχει σφουγγάρι & 1 λίτρο siporax,επόμενος με σφουγγάρι & άνθρακα και τέλος ο πάνω-πάνω με σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι δεξιά, αριστερά.Πως σου φαίνεται το φίλτρο από την περιγραφή που σου έκανα;Από αύριο θ' αρχίσω να βάζω flakesse απόχη αλλά πόση ποσότητα και για πόση ώρα;
Από εδώ θέλω να ευχαριστήσω πολύ και τον φίλο Βασίλη ''disc-postman''που ήρθε και με βοήθησε.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 12-03-14, 23:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,τελικά Τάκη δοκίμασα να στραγγίσω την άμμο γυρνώντας το κουβά για να δω πως είναι το νερό της και δεν έβγαλε ούτε σταγόνα και ηρέμησα.¶ρχισα να την κάνω 2-3 χέρια αλλά κάποιοι κουβάδες ( 2 ) μου έδειξαν σκονεισμένο το νερό και τους έκανα 2 χέρια παραπάνω μέχρι το νερό απ' το ξέπλυμα τους να 'ναι κρυστάλινο.Έτσι λοιπόν την έβαλα στο 700άρι και το 'βαλα μπροστά με ένα φίλτρο.Στη θέση που ήταν πριν το αντιφώσφορο έβαλα 1 λίτρο siporax σε μορφή δακτυλιδιών.Κάτω-κάτω είναι ένας δίσκος με τέτοιο βιολογικό προϊόν αλλά της JBL,ο αμέσως επόμενος έχει σφουγγάρι & 1 λίτρο siporax,επόμενος με σφουγγάρι & άνθρακα και τέλος ο πάνω-πάνω με σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι δεξιά, αριστερά.Πως σου φαίνεται το φίλτρο από την περιγραφή που σου έκανα;Από αύριο θ' αρχίσω να βάζω flakesse απόχη αλλά πόση ποσότητα και για πόση ώρα;
Από εδώ θέλω να ευχαριστήσω πολύ και τον φίλο Βασίλη ''disc-postman''που ήρθε και με βοήθησε.
Αφου θεωρείς πως είναι εντάξει, όλα καλά, εσύ το είδες από κοντά και εσύ αποφασίζεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 13-03-14, 00:25
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Να δούμε και καμια φωτογραφία καθότι ματάκηδες
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 13-03-14, 20:32
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα παιδιά,μέχρι σήμερα δεν έχω ταϊσει το 550άρι & το 400άρι και σήμερα στις 19:00 οι μετρήσεις νιτρικών δείχνουν 0 στο 400άρι και 10 στο 550άρι!!!
Τώρα το απόγευμα έβαλα σε μία απόχη flakes όσο θα τάϊζα 15 ψάρια.Να το αφήσω όλο το βράδυ και να ξαναταϊσω αύριο αφού πρώτα βγάλω την απόχη και κάνω μέτρηση;
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 13-03-14, 20:59
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Ρε Πετρο βγαλε την αποχη και ταισε τα ψαρακια σου, στρωμενα ενυδρεια ειναι.......

Εχεις βαλθει να μας τρελλανεις
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 13-03-14, 21:23
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Την απόχη Βασίλη την έβαλα στο 700άρι,μην μπερδεύεσαι!
Επειδή κι εγώ είμαι ματάκιας Μανώλη σε καταλαβαίνω γι΄αυτό έβγαλα μπόλικες φωτογραφίες να χορτάσουν τα μάτια σου.Στα άλμουμ με τις φωτογραφίες μπορούν να το δουν όλοι ή μπες στο σύνδεσμο.

http://www.aquatek.gr/vb/album.php?albumid=769
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 13-03-14, 21:34
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Την απόχη Βασίλη την έβαλα στο 700άρι,μην μπερδεύεσαι!
Πεσ το ρε Πετρο, χασαμε την μπαλα με τοσα ενυδρεια
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 13-03-14, 21:45
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

το ειδα αδειο ομως ουτε νερο μο πετρες πως κανεις μετρησεις;
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 14-03-14, 16:43
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Στέλιο αυτή η εικόνα είναι η είσοδος του άλμπουμ.Πρέπει να κλικάρεις 1 φορά πάνω της για ν' ανοίξει το άλμπουμ και πατώντας στη πρώτη μεγαλώνει και με το βελάκι βλέπεις μία-μία τις επόμενες.
Αν στην κορυφή της σελίδας πατήσεις στο Community ανοίγει ένα παραθυράκι με 5 επιλογές,εσύ όμως διαλέγεις την 3η Pictures & Albums .Θα δεις την είσοδο του άλμπουμ TANGANYIKA 700LT και θα κάνεις ότι λέω και παραπάνω.

http://www.aquatek.gr/vb/album.php?albumid=769
-------------------------
Γειά σας φίλοι μου για όσους από εσάς δεν κατάφεαν να μπουν και να δουν το στήσιμο του ενυδρείο παραθέτω τις παρακάτω φωτογραφίες.



-------------------------




Τέτοια κενά ανάμεσα στις πέτρες υπάρχουν γύρω-γύρω κι ο ελεύθερος χώρος μέσα στις στίβες είναι μεγάλος αν υπολογίσετε ότι οι 2 ακριανές έχουν διάμετρο βάσης μεγαλύτερη από 60cm.Όποιος μπει στο παραπάνω σύνδεσμο υπάρχουν 17 φωτογραφίες από το στήσιμο του ενυδρείου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 14-03-14 στις 16:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 14-03-14, 17:52
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

μηντον Πετρο,μπραβο ωραιο στησιμο του ενυδρειου και τωρα υπομονηγια να δεχτης τα ψαρακια σου
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 15-03-14, 00:31
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα παιδιά,αρχίζω να σας παραθέτω τις μετρήσεις για το 700άρι και βοηθάτε με τα σχόλια και τις συμβουλές σας.Το μόνο που κάνω μέχρι στιγμής είναι να κάνω 1 τάϊσμα στην απόχη χωρίς να έχω βγάλει τα προηγούμενα που δεν έχουν λιώσει.Θα συνεχίσω να σας ενημερώνω.

ΕΝΥΔΡΕΙΟ 700lt
Εκκίνηση λειτουργίας:
12/3/2014
Ημερ/νια μέτρησης: 14/3/2014
Θερμοκρασία: 26 C
Ph: 8,4
Gh: 15
Kh: 8
NO2: 0
ΝΟ3: 0
ΝΗ3/ΝΗ4: 0,25
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 15-03-14, 08:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πέτρο έβαλες μπόλι από το άλλο ενυδείο ή όχι ακόμα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 15-03-14, 11:01
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

αψογα Πετρο πας για ψαρια .
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 15-03-14, 11:50
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλημέρα Τάκη,το siporax που έχει μέσα το φίλτρο είναι 1 από τα δισκάκια που είδατε μέσα στο 550άρι και τα σφουγγάρια του τα βούτηξα σε νερό απ' το 550άρι πριν τα βάλω στο φίλτρο.Έβαλα στις 12/3 Prime, NITE OUT & flakeς στην απόχη και κάθε μέρα προσθέτω flakeς χωρίς ν' αφαιρώ τα προηγούμενα επειδή δεν έχουν λειώσει.Κάνω καλά;Σήμερα έβαλα πάλι NITE OUT γιατί έτσι λένε οι οδηγίες χρήσεως των βακτηρίων ( μέρα παρά μέρα ).Δεν έχω βάλει ακόμα το φίλτρο από το 550άρι γιατί αν δεις στη 2η σελίδα στο ποστ 47 ο Κλεόβουλος λέει μία βδομάδα στρώσιμο με τάϊσμα της βιολογίας - δεν ξέρω αν εννοεί αυτό που κάνω - και μετά τοποθέτηση του στρωμένου φίλτρου και εισαγωγή της πρώτης ομάδας ψαριών.Αργότερα θα κάνω τη σημερινή μέτρηση και θα την ανεβάσω.Πες μου τα σχόλια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 15-03-14, 13:26
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

πάρε ένα seneye να μετράς την αμμωνία ποιο φτηνό θα σου βγει από τις τόσες μετρήσεις που κάνεις
http://www.petcumulus.gr/shop-produc...ye/seneye-home
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 15-03-14, 15:19
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα Μανώλη μου,κάποα στιγμή έψαχνα ένα ηλεκτρονικό μετρητή για όλα αλλά δεν βρήκα γι' αυτό πήρα ένα pHμετρο που μετρά και την θερμοκρασία,αν κι έχω θερμόμετρα σ' όλα τα ενυδρεία.Έχω πάρει κι ένα TDSόμετρο κι έχω δει το SENYE αλλά έχει περίπου 90¤ αν θυμάμαι καλά και το καθυστερώ.Είπα στον αδελφόμου να το ψάξει στις Βρυξέλλες που ήταν για 15 μέρες μέχρι προχτές μήπως το έχουν φθηνότερα αλλά δεν το είχαν όπως και πολλά άλλα.Δείτε τώρα την χτεσινή με την σημερινή μέτρηση συγκρίνεται και σχολιάστε τις.Απ' τα σχόλια σας ΜΑΘΑΙΝΩ.


ΕΝΥΔΡΕΙΟ 700lt
Εκκίνηση λειτουργίας:
12/3/2014
Ημερ/νια μέτρησης: 14/3/2014
Θερμοκρασία: 26 C
Ph: 8,4
Gh: 15
Kh: 8
NO2: 0
ΝΟ3: 0
ΝΗ3/ΝΗ4: 0,25


ΕΝΥΔΡΕΙΟ 700lt
Εκκίνηση λειτουργίας:
12/3/2014
Ημερ/νια μέτρησης: 15/3/2014
Θερμοκρασία: 26 C
Ph: 8,2
Gh: 15
Kh: 7
NO2: 0
ΝΟ3: 0
ΝΗ3/ΝΗ4: 0,25
ΡΟ4: 0
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 15-03-14, 16:44
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

το μπόλι ήταν από ενυδρείο που είχε ψαρια ?
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 17-03-14, 13:42
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Καλησπέρα Μανώλη,το φίλτρο που τρέχει τώρα στο 700άρι δεν έχει μπόλι.Μόνο το siporax του ήταν για 2,5 μήνες μέσα στο 550άρι και πριν να μπουν τα υπόλοιπα υλικά του μέσα βράχηκαν σε νερό από το 550άρι.Σύμφωνα με το ποστ 47 στη 2η σελίδα του θέματος ο Κλεόβουλος με συμβουλεύει αφού δουλέψει μία εβδομάδα το ενυδρείο με τάϊσμα της βιολογίας του και καθημερινή παρακολούθηση να βάλω και το στρωμένο φίλτρο να τρέξει μαζί.Παρακολουθήστε τις μετρήσεις και τις κινήσεις μου κι αν κάτι δεν κατάλαβα καλά ή ξεχάσω να κάνω ενημερώστε 'με.
-------------------------
Καλημέρα καλοί μου φίλοι,σήμερα είδα να περιφέρονται στο ενυδρείο θολά συννεφάκια απροσδιόριστου σχήματος και παρατήρησα ότι αυτό δημιουργήθηκε έξω από την απόχη την οποία έχω ταϊσει σήμερα.Η κίνηση τους σε όλο το ενυδρείο ήταν από την κυκλοφορία του νερού από το spray-bar που βρίσκεται στη μία πλευρά την ίδια με το φίλτρο πυ τρέχει με το ενυδρείο.Παρ' ότι ήταν πάρα πάρα πολλά το φίλτρο τα μάζεψε σε 15-20 λεπτά περίπου.Κατόπιν έκανα τις μετρήσεις - που θα σας παραθέσω παρακάτω - και μετά πρόσθεσα τα βακτήρια.Πείτε μου αν πρέπει να κάνω αλλαγή νερού και πόσο % ή απλά να βγάλω την απόχη να την αδειάσω και να την ξαναβάλω καθαρή με τροφή ή κάτι άλλο.

ΕΝΥΔΡΕΙΟ 700lt
Εκκίνηση λειτουργίας:
12/3/2014
Ημερ/νια μέτρησης: 14/3/2014
Θερμοκρασία: 26 C
Ph: 8,4
Gh: 15
Kh: 8
NO2: 0
ΝΟ3: 0
ΝΗ3/ΝΗ4: 0,25


ΕΝΥΔΡΕΙΟ 700lt
Εκκίνηση λειτουργίας:
12/3/2014
Ημερ/νια μέτρησης: 15/3/2014
Θερμοκρασία: 26 C
Ph: 8,2
Gh: 15
Kh: 7
NO2: 0
ΝΟ3: 0
ΝΗ3/ΝΗ4: 0,25
ΡΟ4: 0


ΕΝΥΔΡΕΙΟ 700lt
Εκκίνηση λειτουργίας:
12/3/2014
Ημερ/νια μέτρησης: 17/3/2014
Θερμοκρασία: 29 C
Ph: 8,5
Gh: 15
Kh: 7
NO2: 0
ΝΟ3: 0
ΝΗ3/ΝΗ4: 0,25
ΡΟ4: 0

Πως πάω από βιολογία,έχει αρχίσει να δημιουργήται;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 17-03-14 στις 13:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 17-03-14, 13:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όσο βλέπεις ΝΟ2 & ΝΟ3 με μηδενικές τιμές δεν έχει αρχίσει ακόμα, μη βιάζεσαι όμως, αυτά δεν γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη. Για τα συνεφάκια που λες , μάλλον είναι μυκητες από τη τροφή, θα πρέπει να την αλλάζεις και να μη την αφήνεις να μουχλιάσει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 17-03-14, 13:49
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

βιολογία δεν φαίνεται να δημιουργείται θα την καταλάβεις μόλις δεις no2 no3 προτείνω να μετράς μόνο αμμωνία μην χαλάς τα test άδικα αν και δεν έχω καταλάβει γιατί τέτοια ταλαιπωρία από την στιγμή που έχεις ήδη έτοιμο στρωμένο φίλτρο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο ενυδρειου ioanna932011 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 06-04-12 15:08
Στρωσιμο ενυδρειου oldschool12 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-10-11 13:19
Στρωσιμο ενυδρειου ΝΙΚΟΣ 13 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 07-04-11 12:39
Στρωσιμο ενυδρειου Αιμιλιανος Σεραφειμ Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-12-09 02:25
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KARYDAS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-11-06 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09756 seconds with 13 queries