Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 29-12-10, 11:39
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το φιλτρο σου ειναι αστρωτο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 29-12-10, 13:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως λεει ο Σπυρος χρειαζομαστε μετρησεις.
Αν δεν εχεις τις προηγουμενες ενα πιθανο σεναριο ειναι αυτο. εβαλες σε αστρωτο ενυδρειο ψαρια...τα οποια πεθαναν πριν προλαβουν να στρωσουν το φιλτρο...εμεινε και χωρις ψαρια το ενυδρειο....οποτε κυκλος του αζωτου παπαλα....ή μαλλον δε προλαβε να υπαρξει ποτε....ετσι οταν εβαλες τα νεα ψαρια αρχισες στρωσιμο με ψαρια....
σε αυτη την περιπτωση λοιπον καλα σου λενε να κρατας την αμμωνια χαμηλα με τακτικες αλλαγες μεχρι να στρωσει το ενυδρειο. ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ ομως ειναι να δωσεις καπου τα ψαρια να μην ταλαιπωρουνται και να κανεις το στρωσιμο χωρις ψαρια μεσα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 04-01-11 στις 13:01
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 29-12-10, 14:56
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι η αμμωνια ανεβηκε αφου εβαλα τα ψαρακια μου.το θεμα ειναι οτι δεν πεφτει απο τοτε κι εχουν περασει 15 μερες. τα ψαρακια τα εβαλα αφου ειχα στρωσει το ενυδρειο. το θεμα ειναι οτι εχω μπερδευτει γιατι αλλοι μου λενε οτι φταιει οτι κανω συχνες αλλαγες νερου κι αλλοι μου λενε οτι πρεπει να κανω αλλαγες νερου συνεχεια μεχρι να πεσει η αμμωνια. πηρα ενα υγρο που ριχνει την αμμωνια αλλα δεν το εχω βαλει μεσα γιατι δεν ξερω αν κανει καλο τελικα.
Μην μπερδεύεσαι:
Το φίλτρο σου δεν έχει στρώσει και αφού έβαλες τα ψαράκια η αμμωνία ανέβηκε (λόγω της τροφής και των απεκκριμάτων)…
Αφού λοιπόν έχεις ένα άστρωτο ενυδρείο με ψάρια πρέπει να προσπαθήσεις να κρατήσεις τα επίπεδα της αμμωνίας χαμηλά. Πως; κάνοντας αλλαγές νερού και ταΐζοντας ελάχιστα.
Ταυτόχρονα για να επιταχύνεις το στρώσιμο του φίλτρου μπορείς να προσθέσεις έτοιμα βακτήρια του εμπορίου (ίσως δουλέψουν) ή και μπόλι από ενυδρείο χωρίς προβλήματα
Μην προσθέτεις λιπάσματα και χημείες, κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Ξέχνα τα φυτά , άσε το ph όπως είναι και μείωσε την θερμοκρασία.
Πες μας τι γράφει πάνω το υγρό για την αμμωνία που αγόρασες...
Όπως λέει και ο panos-alex/polis προσπάθησε να δώσεις τα ψαράκια σου και να κάνεις σωστό στρώσιμο με το πάσο σου.

Το ενυδρείο θέλει υπομονή….
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 29-12-10, 16:11
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σου,
Η αμμωνία θα πέσει μόνη της όταν στρώσει το ενυδρείο σου.
Μέχρι τότε κάνε μετρήσεις, αλλαγές νερού καθημερινά, λίγο φαί, και όχι καινούρια ψάρια.
28 βαθμοί θερμοκρασία είναι πάρα πολύ για τα ψάρια που έχεις. Μείωσε την στους 24 βαθμούς !!!!
ή στους 25C...

Γράψε αν μπορείς και τι φίλτρο έχεις τώρα με τα υλικά του...
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 02-01-11, 20:48
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

οι τελευταιες μετρησεισ που εκανα ειναι οι εξης ph 7.8 αμμωνια 1 ΝΟ2 μηδεν Ν03 μηδεν θερμοκρασια 26,5. φιλτρο εσωτερικο με μακαρονι , peat moss και υαλοβαμβακα. ειχα ανθρακα αλλα τον εβγαλα γιατι εχω φυτα. φυτα 2 κερατοφυλλα 2 vallisneria και 3 ανουβιες 2 κρυτπτοκορινες. τα εβαλα τωρα προσφατα γιατι μου ειπαν οτι κανει καλο. προσθεσα βακτηρια κι εβαλα 1 φορα 15ml ammolock της εταιρειας api. τα ψαρακια μεχρι στιγμης ειναι ζωηρα. δεν εχω καπου να τα δωσω τα ψαρια και προσπαθω να επιταχυνω το στρωσιμο. παντως ειχα τσεκαρει αν το ενυδρειο μου ειναι οκ πριν βαλω ψαρακια με μετρησεις και με την βοηθεια ανθρωπων που ειναι γνωστες του χομπι κι εκτος αυτου το ειχα ηδη δεκαπεντε μερες μονο με ενα ψαρακι που μου ειχε μεινει. δυο μηνες που ειχα μεσα τουρλου τουρλου ψαρια και μου πεθαινανε δεν ειχα τετοια προβληματα, ολες οι μετρησεις ηταν σωστες. υπαρχουν βακτηρια στο φιλτρο, το ελεγξα. επισης θα ηθελα να μου πειτε ποσες ωρες να αφηνω το φως αναμμενο.
-------------------------
τα βακτηρια ειναι του εμποριου special blend λεγεται.
-------------------------
ρε παιδια γιατι δεν μου απαντατε κι αγωνιω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 02-01-11 στις 20:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 02-01-11, 21:49
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Υπομονή... όπως είπαμε πιο πανω κάνε... μια μικρή αλλαγή νερού καθημερινά, λίγο φαί και το νερό στους 25C.

Με 1 ΝΟ2 και μηδεν Ν03 θεωρώ τα πας καλά και για το φως κάπου 8 ώρες... αλλά ας πούνε και άλλοι τι γνώμη τους σε αυτό.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 03-01-11, 03:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτη τη στιγμη το φιλτρο ειναι στην αρχη στου στρωσιματος* και προβλεπω ταλαιπωρια για ολους και ψαρια και χομπιστα.


* Αμμωνια 1, Νιτωδη και Νιτρικα μηδεν.
Για να μη τα ξαναγραφω η απαντηση ειναι καπου εδω μεσα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
Βρες μπολι και στρωσε το και τσεκαρε αν τηρουνται οι "προδιαγραφες" που αναφερονται στο λινκ για να μην ξαναεμφανιστει προβλημα αμμωνιας και νιτρωδων

Το ammolock λεει οτι μετατρεπει την αμμωνια σε μη τοξικη μορφη μεχρι να μπορει να δεσμευετει απο το κυκλο του αζωτου, και ισως αυτο βοηθαει στη κατασταση παροτι ειναι μετρησιμη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 04-01-11, 16:52
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

delta 66 δεν ξερω τι να κανω. θα τα χασω τα ψαρακια μου κι εχω σκασει. βοηθησε με σε παρακαλω. η αμμωνια ανεβηκε αποτομα απο χτες στο 4 ppm. αλλαξα 30 λιτρα νερο μολις το ειδα αλλα δεν ξερω αν θα προλαβω να σωσω τα ψαρια ηδη βαριανασαινουν. σου εστειλα πμ.σε παρακαλω επικοινωνησε
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 04-01-11, 17:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χρησιμοποιησε το ammolock βαση οδηγιων συνεχως μεχρι να στρωσει το ενυδρειο και κανε και συχνες (σωστες) αλλαγες με προετοιμασμενο νερο με αντιλχωριο.
Αν δεν δεις τα ψαρια να λαχανιαζουν στην επιφανεια του νερου, και το νερο δεν εχει ασπρη θολουρα (bacteria bloom), ειναι καλο σημαδι.
Η αμμμωνια μπορει δλδ να ειναι μετρησιμη στα τεστ αλλα θα ειναι μη τοξικη λογω του ammolock.
Βαζε μεγαλυτερη δοση αντιχλωριο αν ειναι απο αυτα που δεσμευουν και τοξικα (πχ seachem prime)
Ταισμα ελαχιστο (1-2 φυλαρακια για καθε ψαρι) μερα παρα μερα και να μην μενει καθολου τροφη αφαγωτη.
Καλυτερα υποσιτισμενα και ζωντανα παρα χορτατα και νεκρα.

Διαβασε το λινκ πιο πανω για την αντιμετωπιση της αμμωνιας και τα συμπτωματα για να καταλαβεις και με το ματι αν κατι δεν παει καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 04-01-11, 20:37
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Δυστυχως το ammolock μου τελειωσε σημερα με την αλλαγη που εκανα. αυριο θα παω να παρω κι αλλο. τα ψαρακια δεν τα ταισα σημερα. αλλαξα 30 λιτρα νερο μετρησα ξανα κι ειναι παλι 4ppm! μειωσα ταισμα εβαλα βακτηρια χαμηλωσα θερμοκρασια εβαλα ammolock κανω σχεδον καθημερινες μικρες αλλαγες κι αντι να πεσει η αμμωνια ανεβαινει. θα τρελαθω μου φαινεται. τα ψαρακια ειναι ζωηρα μεν αλλα τα βλεπω οτι ταλαιπωρουνται κι αυτα κι εγω αγωνιω. το νερο δεν ειναι θολο ειναι πεντακαθαρο. φυσικα βαζω αντιχλωριο στην δοσολογια που μου εχουν πει και τα αφηνω για μιση ωρα πριν το ριξω. ετσι δεν πρεπει? εχω παρει τηλ οσα παιδια γνωριζω εδω στο φορουμ και εχω κανει κατα γραμμα οτι μου λενε. μηπως υπαρχει προβλημα με το φιλτρο? δουλευει κανονικα αλλα μηπως πρεπει να κοιταξω και κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 04-01-11, 20:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα αμμωνια στη βρυση
Με τι τεστ μετρας?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 04-01-11, 22:46
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

υγρο τεστ της api
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 04-01-11, 22:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα βρυση για σιγουρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 04-01-11, 23:08
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

μολις μετρησα της βρυσης. ειναι μηδεν!!
-------------------------
πως ειναι δυνατον να ειναι το νερο της βρυσης μηδεν να κανω αλλαγη 30 λιτρα νερο να ξαναμετραω το νερο του ενυδρειου αμεσως και να ειναι παλι στα ιδια επιπεδα (4ppm)?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 04-01-11 στις 23:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 04-01-11, 23:12
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Ρούλα δεν μπορώ να σκευτώ τι άλλο μπορεί να συμβαίνει... μουρχεται να πάρω το λεωφορέιο και να έρθω Αθήνα

Μήπως υπάρχει κάτι μέσα στο ενυδρείο σου που πρέπει να φύγει????

Το φίλτρο τι μάρκα είναι... πόσα λίτρα την ώρα λέει ότι γυρνάει??? μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά την ροή του κλπ...
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 04-01-11, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιταξε.
Εχουμε να κανουμε με δικοπο μαχαιρι.

Η αμμωνια ειναι τροφη για τα βακτηρια νιτροποιησης αλλα και δηλητηριο για τα ψαρια.

Βαζωντας ενα δεσμευτικο αμμωνιας μεσα (οπως το ammo lock) μπορει να προστατευουμε τα ψαρια αλλα αφηνουμε χωρις τροφη τη βιολογια αφου δεσμευουμε την αμμωνια (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι η μορφη της ατοξικης αμμωνιας μετα την δεμσευση της απο το ammo lock παυει να ειναι τροφη για τη βιολογια)
Απο την αλλη μπορει να κανω και λαθος για το ammo lock, αφου το αντιχλωριο seachem prime (που δεσμευει και αυτο αμμωνια και νιτρωδη) δηλωνει οτι μετατρεπει την αμμωνια σε ατοξικη μορφη η οποια ειναι ετοιμη να δεσμευτει απο τη βιολογια.
Prime converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tankΆs biofilter
http://www.seachem.com/Products/prod...ges/Prime.html
Αν εχεις αυτο το αντιχλωριο χρησμοποιησε το για δεσμευση αμμωνιας.
Οπως γραφει στο τελος του λινκ, στη κανονικη δοσολογια δεσμευει μεχρι 1ppm αμμωνια και μπορει σε κατασταση αναγκης να υπερδοσολογηθει μεχρι 5πλη δοση. (δλδ για 5ppm αμμωνια)


Γιαυτο ειπα το στρωσιμο με ψαρια ειναι κουραστικο αν παλευουμε και να επιζησουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 05-01-11, 00:13
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

εχω στειλει φωτογραφιες του ενυδρειου μου. δεν ξερω τι φιλτρο ειναι αλλα ενα παιδι που ειναι γνωστης και το ειδε μου ειπε οτι ειναι καλο. εχω μεσα μακαρονι υαλοβαμβακα και peat moss. χαλικι εχω ηφαιστειακη λαβα. θα ερθει αυριο ενα παιδι να μου προσθεσει αλλο ενα φιλτρο στρωμενο αν καταλαβα καλα να δουμε μηπως προερχεται απο κει. αν δεν ειναι κι αυτο δεν μπορω να φανταστω τι αλλο μπορει να ειναι
-------------------------
δυστυχως δεν εχω αυτο το αντιχλωριο. εχω της tetra to aqua safe
-------------------------
βαζω κι επιπλοεον βακτηρια! ασε που στο τελος θα χασω τα ψαρακια απο ασιτια. τωρα τρωνε τα φυτα τα κακομοιρα.....
-------------------------
lingistis οταν ερθεις Αθηνα και αν εχουν επιβιωσει τα ψαρακια μου σε περιμενω να ερθεις να δεις το ενυδρειο μου!
-------------------------
lingistis δεν ξερω ποσα λιτρα γυρναει την ωρα αλλα η ροη ειναι στο maximum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 05-01-11 στις 00:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 05-01-11, 09:01
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 06-01-11, 16:28
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

αν τα ψαρακια μου εχουν δηλητηριαστει απο την αμμωνια και τελικα βρω λυση και την ριξω την αμμωνια μπορω να τα θεραπευσω η παει θα τα χασω? μεχρι στιγμης ειναι ζωηρα αλλα στο ενα παρατηρησα κοκκινα βραγχια και διαβασα οτι ειναι συμπτωμα δηλητηριασης απο την αμμωνια. εχω στεναχωρεθει πολυ και δεν μπορω να βρω απο που προερχεται η αμμωνια αφου κανω οτι ακριβως μου εχετε πει. σκεφτομαι μηπως κατι δεν παει καλα στο φιλτρο και ανοιξα νεο θεμα να παρω μερικες πληροφοριες. μεχρι να βρεθει λυση ομως φοβαμαι μην χασω τα ψαρακια μου γιατι δεν εχω καποιον να τα φιλοξενησει.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 06-01-11, 16:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις να τα προλαβεις.
Οσο να'ναι ομως, καποια κουσουρια, μπορει να μεινουν και να μην ειναι και ορατα, (αναλογα το χρονο εκθεσης σε τοξικο νερο και επιπεδο τοξικοτητας)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 07-01-11, 03:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ρουλα βαλε μπολι ... σε 2 μερες θα εχουν ισορροπησει ... μη ταιζεις καθολου ... και κανε συχνες αλλαγες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 07-01-11, 03:48
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Δηλαδη delta66 τι θεραπεια μπορει να χρειαστι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 07-01-11, 04:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη delta66 τι θεραπεια μπορει να χρειαστι να κανω?
Τα κουσουρια απο δηλητηριαση απο αμμωνια μπορει να ειναι μεχρι και μονιμη καταστροφη ή μερικη καταστροφη οργανων.
Τι θεραπεια να κανεις?
Καποια προβληματα ξεπερνιουνται με βελτιωση των συνθηκων του νερου.
Ιδιως να το προλαβουμε στην αρχη το προβλημα.
Η πρόληψη για δευτερογενείς παθήσεις , θα αντιστρέψει μερικές φορές την κατάσταση της υγείας τους.
Η χρηση melafix ή ektozon και οι βιταμινες, βοηθαει.

Οπως και να εχει ομως, ολα τα προβληματα επηρεζουν αρνητικα το προσδοκιμο ζωης των ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 07-01-11, 21:35
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

επειδη μπαρκαρα προχτες εκανε την αλλαγη νερου ο πατερας μου αλλα δεν εριξε αντιχλωριο. θα εχω προβλημα? το περιεργο ειναι οτι η αμμωνια επεσε απο τα 4 ppm στα 2ppm μετα απο αυτο!!
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 07-01-11, 22:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μετα απο αλλαγη νερου ειναι αναμενομενο να πεσει η αμμωνια...
οσο για το αντιχλωριο....καλο ειναι να μη το ξεχνας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 07-01-11, 22:43
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

pano την τελευταια φορα που εκανα αλλαγη( χωρις να ξεχασω να βαλω αντιχλωριο) η αμμωνια εμεινε στα ιδια επιπεδα πριν την αλλαγη (4ppm)!
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 07-01-11, 22:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

που σημαινει οτι παραγονταν σε μεγαλες ποσοτητες...και συντομα οση ειχε απομακρυνθει με την αλλαγη αντικατασταθηκε απο φρεσκια.....
μιλαμε για συγκεντρωσεις ουσιων στο νερο. οταν πετας ενα μερος νερου με μια Α συγκεντρωση και βαζεις καθαρο....η Α συγκεντρωση θα μικρυνει αναλογως του ποσοστου αλλαγης.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 07-01-11 στις 23:51
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 07-01-11, 22:55
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

οκ. απλα προσπαθουσα να ριξω την αμμωνια και δεν μπορουσα και τωρα που ξεχαστηκε το αντιχλωριο ειδα διαφορα. απλα ετυχε......μπορω να στειλω βιντεο του ενυδρειου εδω στο φορουμ? αν ναι πως?
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 07-01-11, 23:20
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
....μπορω να στειλω βιντεο του ενυδρειου εδω στο φορουμ? αν ναι πως?
Μπορείς, αλλά πρέπει πρώτα να το ανεβάσεις στο youtube και μετά να γράψεις εδώ το λινκ.
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 09-01-11, 02:08
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς, αλλά πρέπει πρώτα να το ανεβάσεις στο youtube και μετά να γράψεις εδώ το λινκ.
πρεπει να κανει και λογαριασμο εκει αν δεν εχει...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Την επαθα σαν αρχαρια paraskevi_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-11-10 21:59
αρια γλυλου νερου zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 20 08-01-09 20:42
Beta ζηταει βοήθεια! stefstav Bettas 6 24-09-08 00:40
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08734 seconds with 13 queries